Prečo ruža nekvitne: príčiny a ich odstránenie

Ruže - najkrajší, ale aj najprírodnejší predstaviteľ kráľovstva kvetov. Kto pestuje ruže, vie, že zakorenenie stromčeka a jeho aktívny rast je iba polovicou úspechu, pretože hlavným cieľom je získať púčiky a svieži kvet. Bohužiaľ, existujú prípady, keď kvitol zdravý a silný ker. Môže existovať niekoľko dôvodov, prečo je kvitnutie ruží oneskorené, a takmer všetky z nich sú výsledkom nedostatočnej znalosti pestovateľa o vlastnostiach pestovania týchto krásnych kvetov.

Slabý alebo chorý materiál na sadenie

Ružové sadenice sa teraz dajú kúpiť kdekoľvek, dokonca aj v supermarketoch. Takýto výsadbový materiál spravidla nemá vysokú kvalitu. Ak práve začínate pestovať ruže a nemáte dostatok skúseností na výber vysokokvalitných sadeníc, je lepšie si ich kúpiť v osvedčených škôlkach. Koniec koncov, silné sadenice sú zárukou zdravia a dobrého kvitnutia kríka. V starostlivosti o nich nie sú žiadne osobitné ťažkosti, zatiaľ čo choré a slabé exempláre si budú vyžadovať maximálnu pozornosť a pri najmenšomchyba môže stále zomrieť.

Pri nákupe sadeníc ruží venujte pozornosť týmto bodom:

 • Najlepšie zakoreniť rastliny vo veku 2 až 3 roky - nekupujte príliš mladéalebo staré kópie, pretože tieto aj iné sa ťažšie zakorenujú;
 • venujú pozornosť koreňovému systému - v prípade zdravých sadeníc sú korene dobre vyvinuté, bez sĺz, sušených alebo zhnitých koreňov;
 • Kríky by sa mali skladať z 3 - 3 silných výhonkov - výber sviežej kríky nemá zmysel, pretože pre dobré kvitnutie bude potrebné odstrániť a prerezať všetky tenké a slabé výhonky, pričom zostanú iba 3-4 z najlepších;
 • výhonky by mali byť zelené a neporušené - hnedé alebo čierne škvrny na výhonkoch, prasklinách, suchých oblastiach môžu naznačovať ochorenie alebo zlé skladovanie sadenice.

Medzi dôvody nedostatku kvetov patrí aj tvorba divokých výhonkov na kríkoch.Táto situácia je charakteristická pre ruže, ktoré sa vrúbľujú na podpníky.

Na kríkoch pravidelne rastie divoký rast, ktorý oslabuje rastlinu a vedie k strate odrodových charakteristík.Tento problém sa rieši jednoducho - včasné odstránenie divokých konárov hneď od základne.

Rast je možné rozoznať podľa malých listov a veľkého počtu tŕňov na výhonku.

Video „Prečo nie je kvitnutie“

Z videa sa dozviete, prečo niekedy ružové kríky kvitnú.

Výsadba do pôdy, ktorá nie je vhodná pre zloženie

Ruža je veľmi náročná na zloženie a kvalitu pôdy.Pozemok preVýsadba kvetov by mala byť ľahká, priedušná, mierne vlhká a pomerne úrodná. Ideálne pre ruže je drobivá piesčitá alebo hlinitá pôda s vyživujúcou vrstvou humusu neutrálnej kyslosti. Táto pôda dobre absorbuje a udržuje vlhkosť, obsahuje živiny potrebné na vývoj ruží.

Nevhodné pre ruže, ťažké ílové, podzolové, bahnité alebo bažinaté pôdy ľahko erodované vodou. Kvet nemôže rásť na kameňoch, piesku ani v kyslej pôde. Čo robiť, ak pôda na vašom webe nie je vhodná na pestovanie ruží? Zlepšiť jeho vlastnosti. Rašelina, riečny piesok by sa mali pridať do ťažkej pôdy - tieto materiály ho uvoľnia a ľahšie. Do zlej výživnej pôdy by sa mal pridať dobrý kompost, minerálne hnojivá s draslíkom a fosforom, drevný popol.

Nesprávny výber miesta pristátia

Samozrejme existujú hybridy ruží tolerantné voči tieňu, ktoré môžu kvitnúť v čiastočnom tieni, ale prevažná väčšina sú odrody milujúce slnko. Rast a kvitnutie ružových kríkov do veľkej miery závisí od slnečného žiarenia a tepla. Ani tu však nie je všetko také jednoduché - vystavenie priamemu slnečnému žiareniu vedie k vyblednutiu farby lístkov a rýchlemu vädnutiu púčikov. Ako byť v tejto situácii?

Pri výbere miesta na pestovanie ruží sa riaďte týmito pravidlami:

 • miesto by malo byť mierne slnečné, najlepšie, akráno je intenzívne osvetlené a popoludní je v čiastočnom tieni;
 • miesto by malo byť bez vetra a chránené pred prievanom - tvorba púčikov sa v prievane spomaľuje, na jar sa takéto kríky vyvíjajú neskoro a v zime môžu zamrznúť zo severného vetra;
 • ruža nemá rada štvrte a konkurenciu, pestuje ruže od stromov (odoberajú veľa živín z pôdy a vytvárajú odtieň), a ak je to možné, aj oddelene od ostatných kvetov;
 • nemali by ste vysádzať kríky pozdĺž vysokých plotov a stien, pri výsadbe na severnej strane kvety nebudú mať slnko a na juhu budú rastliny trpieť spálením od slnka.

Strihanie kríkov v iliteráte

Hlavným účelom prerezávania - omladenia kríkov na zvýšenie kvitnutia. Táto udalosť spočíva v odstránení všetkých chorých a neproduktívnych výhonkov (starších ako 3 roky) a skrátení špičiek. Nesprávne prerezávanie oslabuje rastlinu a je jedným z dôvodov, prečo ruža nekvetie.

Nasledujúce pokyny vám pomôžu správne orezať:

 • Jarné prerezávanie sa vykonáva pred prestávkou na pučanie;
 • pri práci je potrebné používať ostrý nástroj (prerezávač);
 • 78. rezy sa robia v uhle 1 až 2 cm nad obličkami;
 • prerezávanie môže byť krátke (až 3-4 púčiky), stredné (5-7 púčikov), slabé (8 a viac púčikov zostáva na výhonku) - stupeň prerezávania je určený odrodovými charakteristikami ruže.

Zvädnuté kvety sa neroztrhnú z kríkov

Vyblednuté puky kazia vzhľad celého kríka a nepriaznivo ovplyvňujú tvorbu nových kvetov.

Okrem toho sú sušené puky vynikajúcim prostredím na rozvoj infekcie a miestom výskytu škodcov.

Vyblednuté kvety sa musia odrezať od kríkov, ako sa javia, pričom sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  87) odstrihnuté púčiky nečakané, kým úplne nestratia svoju príťažlivosť a nevyschnú alebo nespadnú;
 • odrežte kvetinu 1 cm nad najbližším okom bez poškodenia zvyšných púčikov a uistite sa, že útek vydrží aj budúci náklad.

Nesprávne kŕmenie

Nedostatok alebo nadbytok živín je často hlavným dôvodom nedostatku púčikov. Niekedy začínajúci pestovatelia kvetov kŕmia ruže dusíkatými hnojivami niekoľkokrát za sezónu, čo vedie k aktívnemu rastu zeleného lístia na úkor kvetu. Situáciu môžete napraviť zavedením zmesi draslíka a fosforu alebo drevného popola.

Aby ružové kríky mohli rásť nielen smerom nahor, ale aj potešiť rozkvetom, je potrebné v každej fáze vegetačného obdobia urobiť potrebné úpravy:

 • na začiatku jari - komplexné hnojivá obsahujúce fosfor, draslík a dusík;
 • počas tvorby púčikov potrebujú rastliny ďalšie kŕmenie draslíkom a fosforom;
 • v lete je žiaduce kŕmiť kríky horčíkom;
 • z ekologickej ruže miluje hnitý hnoj - používa sa ako mulč.

V auguste nemusíte kŕmiť ruže ako aktívnevegetácia zníži zimnú odolnosť rastlín.Osobitná pozornosť by sa mala venovať útočisku výhonkov na zimu - zmrazené kríky sa na jar dlho obnovujú, čo tiež vedie k oneskoreniu kvetu.

Video „Správne podávanie“

Z videa sa dozviete, ako správne vložiť kríky.