Rastliny burín v záhrade a na trávniku: 25 bežných druhov s fotografiou

Každý majiteľ infield vie, že burina sa môže a musí bojovať. Buriny sú však veľmi rozdielne, a preto by sa spôsoby ich riešenia mali vyberať individuálne. Ako zachrániť svoju záhradu a záhradu pred škodlivými susedmi, sa dozviete z nášho článku.

Klasifikácia burín

Buriny sa klasifikujú podľa rôznych charakteristík. V zásade sa delia na mladistvé a viacročné. Rozdiel medzi týmito skupinamije v metóde rozmnožovania: juvenilné buriny sa rozmnožujú iba semenom, zatiaľ čo viacročné plodiny môžu produkovať výhonky, tj rozmnožovať sa vegetatívne. Trvalé buriny je možné zbaviť len úplným zničením ich koreňového systému.

V závislosti od „potravy“ sa buriny delia na parazitárne a neparazitárne. Prvý z nich nemôže existovať bez hostiteľskej rastliny, zatiaľ čo druhý môže rásť a rozvíjať sa nezávisle.

Rastliny burín sa klasifikujú podľa rôznych charakteristík

Video „Ako zničiť burinu na svojom pozemku“

V tomto videu odborníci hovoria o účinných metódach riešenia nežiadúcej vegetácie na posteliach a na záhrade.

Bežné buriny v záhrade

Niektoré druhy burín sa radi „kŕmia“ vedľa záhradných plodín. Identifikovali sme najbežnejšie z nich.

Dotvarovanie pyrei

Najslávnejšia a najbežnejšia burina. Je pomerne ťažké s ním bojovať - ​​pšeničná tráva sa nebojí dôkladného vytrhnutia alebo vykopania pôdy. Obzvlášť silne táto rastlina „miluje“ zemiakové postele.

Pšenica zelená vyzerá takto: tenké ostré listy trávy jasne zelenej farby, drsné na dotyk a počas obdobia rozmnožovania uvoľňujú pružné, tenké, zelenkavé klásky.

Hlavnou vecou v boji proti pšenici je snaha o maximálne vyčistenie pôdy od koreňov buriny.Pomôže to hlboké odburinenie „rozbití“ koreňového systému rastliny. Časovo náročnejšia metóda - manuálnavyťahovanie trávy a klátikov koreňom. V takom prípade je potrebné používať rukavice - steblá trávy sú veľmi ostré a prsty a dlane sa ľahko porania.

Plíseň Pyrey - najslávnejšia a najbežnejšia burina

Plesnivec poľný

Kto nepozná väznicu? Plíživý, plazivý závod s malými oválnymi listami a krásnymi bielymi a ružovými kvetmi. A stonky sú také silné, že ak sa noha zamotá, nevylomíte sa! V zviazačke sa ľudia často nazývajú breza.

Boj proti väznici môže byť dlhý. Môže sa prepichnúť alebo vysadiť a vôbec nie je potrebné ho vyhodiť, pretože väzivo je vynikajúcim krmivom pre hospodárske zvieratá. A môže byť tiež použitý v tradičnej medicíne na liečenie srdcových chorôb.

Koreňový systém Convolvulus je veľmi rozsiahly. Na jeho elimináciu sa používajú rôzne herbicídy. Okrem toho spravidla nestačí jedno ošetrenie, preto bude potrebné záhradu posypať herbicídmi najmenej raz ročne.

Convolvulus sa často nazýva „breza“

záhradný purslane

Ročná rastlina buriny. Je ľahko rozpoznateľná podľa červenej farby stonky a malých, ale mäsitých listov. Počas kvitnutia sa objavujú malé žlté kvety. Kvitnúce purslane vyzerá veľmi krásne, ale je lepšie nedať si čas na to, aby ste ich obdivovali, ale skôr chytiť miazgu a začať s odstraňovaním buriny.

Na rozdiel od svätojánskej a pšeničnej trávy je ľahké bojovať s purslane. Hlavnou vecou je konať včas a tiež to nedovoliťsilný rast buriny.Malé výhonky sú ľahko vytiahnuté rukami a pravidelné burenie pomôže zabrániť vzniku purslane v budúcnosti.

Mokritsa alebo hviezdica

Veľmi kontroverzná rastlina.Na jednej strane škodlivé buriny, ktoré je pomerne ťažké zvládnuť kvôli veľkému počtu semien.Hviezdica v priemere produkuje v priemere asi 15 000 semien za sezónu, preto sa šíri veľkou rýchlosťou.

Na druhej strane je vši užitočná rastlina, ktorú môžu ľudia aj zvieratá používať ako jedlo.Pridáva sa do šalátov, používa sa ako korenie na mäso, pridáva sa do polievky, vinaigrette, ryže a iných pokrmov.A hviezdicový kompot je považovaný za vynikajúci zdroj vitamínu C.

V boji proti Woodlicu teda môžete zabiť dva vtáky jedným kameňom: zbavte sa buriny a diverzifikujte každodenné menu.

Schyrice sa prevrátil

Veľmi časté buriny.Rastie častejšie na poliach s obilninami, ale vyskytuje sa aj v zeleninových záhradách.Schichitsa má hrubý a tmavo červený koreň, dorastá do hĺbky viac ako 2 m, preto je neúčinné s ním mechanicky bojovať - ​​burina, vyťahovanie atď.

Ukázalo sa, že rôzne herbicídy sú úspešné v boji proti schichritzi.Ale ak nie ste zástancom používania chemikálií na záhrade, môžete použiť populárne metódy boja.

Miesta schiritsy môžu byť pokryté hrubou lepenkou alebo akýmkoľvek iným materiálom, ktorý neumožňuje slnečnému žiareniu.Žiadne ľahké semenánebude schopný klíčiť.A v lete, keď sa slnko zahreje, zakryté semená sa stanú nielen temnými, ale aj horúcimi a šanca, že klíčia, bude ešte nižšia.

Odhalila Schyrice
Mokritsa
Záhradný purslane

Ježek obyčajný

Trvalo udržateľná trvalá burina.Semená ježka si zachovávajú životaschopnosť aj v nezrelej forme.Rastlina sa nebojí kosenia a buriny a rýchlo rastie späť.Okrem toho je tiež odolný voči väčšine herbicídov.Ježek najčastejšie ovplyvňuje postele mrkvy, repy a zemiakov.Obzvlášť sa páči teplé a vlhké počasie, takže ak bolo leto daždivé, musíte sa pripraviť na hojný rast v záhrade.

Keďže je ťažké sa zbaviť listov jari, je najlepšie prijať preventívne opatrenia: častejšie uvoľňujte pôdu, pravidelne koste trávu a pred výsadbou a uskladnením nezabudnite skontrolovať všetky semená.

Ezhovnik sa nebojí kosiť a buriť

Posteľná prikrývka je odolná

Ak s ňou bojujete, dorastie do výšky metrablokovaním slnečného svetla v blízkosti rastúcich rastlín.Rovnako ako je aj škorica, je odolná voči herbicídom, a preto by sa na lôžku malo na jar opatrne vypláchnuť posteľ, hneď ako klíčia semená.Rastlina sa dá ľahko vytiahnuť a ručne, pretože koreň a stonka povrázku je veľmi slabá.

Bedstraw sa preto vzťahuje na podmienečne jedovaté rastlinyS ním zaobchádzajte opatrne.

Napriek krehkosti je posteľná bielizeň nebezpečná.Čerpá všetku vlhkosť z pôdy a vaša plodina môže zomrieť aj pri hojnom zalievaní.

sekáčky súvisia s podmienečne jedovatými rastlinami

Pastierova peňaženka

Od detstva vieme, ako vyzerá peňaženka pastiera.A vieme tiež o jeho rozšírenom použití v tradičnej medicíne.Pomáha to zastaviť krv a lieči choroby urogenitálneho systému a odstraňuje toxíny z tela.Ale čo robiť, keď sa táto burina začne v našej záhrade cítiť ako doma, nie každý vie.

Medzitým je veľmi ľahké odstrániť túto burinu - pastiersky vak je ľahko obrobiteľný.Pravidelné pravidelné odstraňovanie buriny pomôže problém vyriešiť na dlhú dobu.

Yarutka Field

Yarutka je veľmi podobná pastierskej taške, takže sú často zmätení.Na rozdiel od pastierovej peňaženky je však yarutka pozoruhodná svojou zvýšenou mierou prežitia.Rastlina nezomiera pri silných mrazoch a ľahko toleruje vyprahnuté horúce leto.

Ak si neželáte, aby sa záhrada na vašej záhrade usadila, včas vytiahnite mladé rastliny, vyhnite sa rozkvetu a uvoľňovaniu semien.

Pelyněk Ambrosia

Táto rastlina s veľkými zelenými listami, schopnými dosiahnuť ľudskú výšku (a ešte viac!) A spôsobuje vážne alergie, je pohromou mnohých pozemkov v domácnosti.

Ak sa niekde v rohu záhrady objavila jedna rastlina, môžete si byť istí, že to bude veľmi skoroburina porastie vo všetkých smeroch.Koreň tejto buriny je veľmi hlboký, môže vyklíčiť do hĺbky viac ako 4 m, odvodňuje pôdu a vytiahne z nej užitočné látky.

Čím skôr je boj proti ambrosii, tým lepší.Malé kríky lepšie vytiahnuť za korene.Ale s rozsiahlymi húštiny tohto buriny možno zvládnuť iba pomocou chemických prostriedkov.

Ambrosia Polynnolistnaya
Poľné pole
Shepherdova peňaženka

bodliak ružový

Hlavným problémom pri boji s bodliakom ružovým je bodkosť veľmi dlhá.Každý rok dorastá do hĺbky 2 až 3 metre.Preto čím je rastlina staršia, tým ťažšie je ju odstrániť.Záhradnícke plodiny, do ktorých bodliaky prenikajú, nedostávajú z pôdy vodu ani minerály a rýchlo umierajú.Záhradné stromy a hrozno tiež veľmi trpia, ak v okolí rastie ružový bodliak.

Je potrebné bojovať proti tejto pichľavej burine komplexným spôsobom kombináciou hlbokého buriny, mulčovania a použitia herbicídov, ktorých cieľom je zničiť koreňový systém.

Hlavným problémom pri zaobchádzaní s bodliakom ružovým je dlhý koreň

trávnaté buriny

Ak ste šťastným majiteľom trávnika, viem, žeže je tiež náchylný na rast burín.Pozrime sa, čo buriny radšej pestujú na trávnatej tráve.

Bluegrass

Jednoročná rastlina, ktorá môže častostretnúť sa na trávnikoch. Priniesť bluegrass je ťažké, pretože je veľmi húževnatý. Nezaujíma ho pokles teploty, prívalové dažde alebo dlhotrvajúce sucho.

Je však možné a potrebné bojovať proti bluegrassu. Starostlivé trávenie trávnika bude účinné približne 3 týždne po vysadení trávnatej trávy. Po odplevelení pôdy musíte trávu dobre zaliať a zalievať. Toto odburinenie sa najlepšie vykonáva pravidelne. Ideálne - zakaždým po kosení trávnika.

Priniesť bluegrass je ťažké, pretože je veľmi húževnatý
​​

Púpava

Žlté kvety môžu byť problémom a kazia dobre udržiavaný trávnik. Ak máte dostatok trpezlivosti na dlhý zápas, odporúčame kosiť trávnik 1-2 krát týždenne. Tráva porastie, ale púpavy nebudú. Ale táto metóda bude trvať týždne a dokonca aj mesiace. Ak je výsledok potrebný rýchlo, potom pomôžu iba herbicídy.

Žlté kvety môžu pokaziť akýkoľvek upravený trávnik

Priesvitný krém

Boj proti blatouchu možno vykonať rôznymi spôsobmi:

 • pravidelné buriny;
 • použitie herbicídov;
 • vytiahnutie rastlín pomocou špeciálneho nástroja na odstránenie buriny;
 • mulčovanie pôdy;
 • pokrytie trávnika na zimu hrubým filmom.

Ak sa rozhodnete používať chemikálie, majte na pamäti, že v extrémnom horúčave ich nemožno použiť na boj proti rozžeraveniu.

Jitrocel

Jitrocel je veľmi odolný voči herbicídom. Ak niesa podarilo spracovať trávnik skôr, ako ho vyseli, používať chemikálie selektívneho pôsobenia. Ničia burinu, ale nepoškodzujú trávnikovú trávu. Táto rastlina nemá rada heterogénne pôdy, aby sa zabránilo jej výskytu, zmiešajte trávnikovú pôdu s pieskom.

Veronica vláknitá

Bohužiaľ, ak sa chcete úplne zbaviť Veroniky, ak si vyberie váš trávnik, nikdy nebudete úspešní. Preto sa s tým môžete vyrovnať a dokonca vytvoriť prvok krajinného dizajnu (nádherne kvitne Veronica) alebo ho pravidelne odstraňovať z trávnika spolu s hornou vrstvou pôdy.

Konzultuje jednu vec: prítomnosť vlákniny veronica na trávniku znamená, že váš trávnik pravdepodobne neohrozia žiadne ďalšie buriny.

Veronica filamentous
Jitrocel
Priesvitný krém

Chytrá

Ak snívate o kvitnúcom trávniku, ktorému nemusíte venovať osobitnú pozornosť, nemali by ste bojovať s ďatelinou. Ale ak sa snažíte zasiať dokonalý trávnik so zelenou trávou, voňavý ďatelina sa môže zničiť.

S cieľom zabrániť tomu, aby sa ďatelina objavila na trávniku, je potrebné o ňu opatrne pristupovať. Nechajte trávnu trávu týždeň bez zalievania a ďatelina ju môže ľahko upchať svojimi výhonkami. Tento burina tiež miluje pôdu chudobnú na dusík, takže problém možno ľahko vyriešiť pomocou dusíkatých hnojív.

Ak je obsah dusíka v pôde v poriadku, ďatelina kríkovje možné odstrániť ručne.

V žiadnom prípade nesekajte trávnik, na ktorom rastie ďatelina, čo len stimuluje jeho rast.
Rada autora
Mech

Mech sa dá z trávnika odstrániť niekoľkými spôsobmi.Mech sa spravidla objavuje na veľmi kyslých pôdach, preto ho možno „vyhnať“ pomocou alkalických hnojív - kompostu, hnoja alebo vápna.Počas vegetačného obdobia je potrebné kŕmiť pôdu, stačí 2-3 krát.

Uvoľnenie pôdy prináša aj hmatateľné výsledky.Mech je povrchová rastlina, preto sa dá ľahko mechanicky odstrániť.

Roztok sódy pomôže poraziť mach.200 g sódy sa rozpustí v 2 litroch teplej vody, dobre sa premieša a postrekuje sa po okolí.

Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu machu:

 1. Nezneužívajte zavlažovanie trávnika.
 2. Používajte hnojivá obsahujúce draslík, železo a dusík.
 3. Ak je to možné, vyhnite sa zatieneniu trávnika.
 4. Mar biely

  Biely mar je najlepšie odstrániť z lokality pomocou selektívnych chemikálií, aby sa zabránilo ošetreniu trávnatej trávy.By mali dať prednosť systémovým drogám, ktoré padajú na listy rastlín, potom prenikajú do stonky a koreňov.Tým sa burina z vnútra ničí.

  Najlepšie je postrekovať rastlinu v „fáze troch listov“, potom je najcitlivejšia na chemické napadnutie.

  Whitefish
  Mech
  Klever

  Spoločná červená vôl alebo kapusta zajace

  Veľmi častá burina v moskovskom regióne a ďalších regiónoch Ruska.Bojovať proti nemu je ľahké - zvyčajne je dosť buriny.Kľúčovým slovom je „pravidelný“: v ideálnom prípade bude burina trávnik musieť byť denne, maximálny rozdiel medzi burinou je 3 dni.

  Kyslík obyčajný - burina obyčajná v ruských regiónoch

  Užitočné buriny v grafe

  Nie všetky buriny sú škodlivé.O prospešných vlastnostiach mnohých z nich sú známe už od staroveku.Je možné, že lieky na všetky choroby nájdete doslova pod nohami.Nemali by sme však zabúdať, že pred použitím niektorej z nižšie uvedených rastlín je potrebné poradiť sa s lekárom.Okrem toho je väčšina rastlinných extraktov a odvarov kontraindikovaná pre tehotné a dojčiace ženy.

  Chrípková modrá

  Modré chrípkové kvety sa v tradičnej medicíne úspešne používajú na liečbu chorôb obličiek, močového mechúra, pečene a žlčových ciest.Kvety sa sušia a skladujú na suchom mieste pod pevne uzatvoreným vekom.Vonku sa na chrípkové ochorenia a krvácanie používa odvar z chrípky.Používa sa dokonca aj v pediatrickej praxi na liečenie porúch trávenia.

  Kvety modrej chrpy sa úspešne používajú v tradičnej medicíne

  ďatelina lúku

  Na rozdiel od bežného ďateliny,lúčne kvety majú karmínovú farbu.Rastlina - všeliek: má protizápalové a antipyretické vlastnosti, obsahuje vitamíny B6, C, K a E, normalizuje metabolizmus tukov a znižuje množstvo zlého cholesterolu v krvi.Čaj z kvetov a listov ďateliny lúky čistí krv a pomáha pri kašli.

  Kôň praslička

  Kôň praslička má diuretický a hemostatický účinok.Znižuje hladinu cukru v krvi, takže infúzia presličky je pre diabetikov užitočná.

  Nie je potrebné trvať dlho do presličky poľa.To môže viesť k pľúcnym problémom a alergiám.

  Žihľava

  Žihľava žihľava nielen „uhryzne“ nohy.Z nej si môžete uvariť chutnú polievku alebo pridať do šalátu.Pálenie rastliny sa tiež považuje za užitočné: pri žihľavových metloch bijú pacientov s radikulitídou, takáto „kauterizácia“ tiež pomáha pri iných chorobách chrbta a kĺbov.

  Odvar žihľavy pomáha pri krvácaní z maternice a vypadávaní vlasov.Užíva sa perorálne s hlístami a pretrvávajúcim kašľom.

  Žihľava
  praslička
  Meadow Clover

)Highlander vták alebo krídlatka

Ak chováte hydinu, stane sa najdôležitejším doplnkom vitamínu v potrave pre vtáky.A pre ľudí je to tiež veľmi užitočné.Na liečbu urolitiázy sa bežne používajú najmä infúzie a odvarovky z krídlatiek, a to aj v úradnom lekárstve.gynekologické choroby.

Knotweed - najcennejší doplnok vitamínu v potrave pre vtáky

Predchádzanie výskytu buriny

Prevencia výskytu škodcovských rastlín na pozemku alebo trávniku je oveľa jednoduchšia ako zaobchádzanie s nimi. Všeobecné odporúčania zahŕňajú pravidelné odstraňovanie buriny, dôkladné vykopávanie pôdy po zbere úrody, kontrolu a triedenie osiva pred siatím, mulčovanie pôdy na zimu pomocou hnojív.

Zistili sme, že existuje veľa rôznych druhov burín a je možné s nimi narábať odlišne a nie je potrebné s nimi bojovať. Hlavná vec - pravidelne sa starať o záhradu, záhradu alebo trávnik, a potom ani jeden burina nemôže zasahovať do vašej plodiny.