Pestujeme hortenziu Anabel v krajine: tipy pre začiatočníkov a skúsených záhradníkov

Hortensia Anabel - svetlý okrasný ker, ktorý sa bežne používa pri navrhovaní záhradných pozemkov. Kultúra je dobrá pri pestovaní jednotlivca a pri aranžovaní kvetov. Záhradníci ocenili rastlinu za jej nenáročný charakter a krásu snehobielych kvetenstiev. Odroda má niekoľko odrôd, ktoré môžu zaujať miesto v záhrade a na záhrade kvetín.

História a popis hortenzie Anabel

Vo voľnej prírode bola v polovici XVIII. Storočia na území amerického štátu Ohio objavená krásna hortenzia. Kvitnúca rastlina bola taká krásna, že bola premiestnená do škôlky GulfStream a dala veľmi jemné meno - Annabelle (Hydrangea arborescens Annabelle). V amerických škôlkach sa táto hortenzia pestuje od 70. rokov XIX. Storočia.Raz v Európe získal kvetinový ker neuveriteľnú popularitu a vo Veľkej Británii získal prestížnu cenu Kráľovskej spoločnosti záhradníkov.

Hortensia Anabel - svetlý okrasný ker

Variety Anabel - ker s nízkym listnatým tvarom. Jeho výška zriedka dosahuje 1, 5 m. Koruna sa obvykle tvorí na úrovni pol metra, bez prerezávania výhonkov môže rásť o 3 m. Listy sú veľké, na konci špicaté a na okrajoch dlhé, 15 - 20 cm, zostávajú nasýtené zelenou farbou až do najvyššieho mrazu.

Opis kvetov si zaslúži osobitnú pozornosť. Kvitnú koncom júna a miznú až v októbri. Samotné kvety sú malé (do 2 cm), 4-lalokovité, zozbierané vo sviežech sférických kveteninách s priemerom až 20 cm, ktoré pokrývajú celé kríky. Na začiatku kvitnutia majú zelenkavý odtieň, potom získajú snehovobielu farbu.

Hortenzie začínajú kvitnúť vo veku 3 až 4 rokov, ale často sa to stáva s mláďatami už v roku výsadby. Rastlina sa vyznačuje rýchlym vývojom - výhonky po dobu jedného roka rastú 20 cm, životný cyklus v dobrých podmienkach je 40 - 50 rokov. Zimná odolnosť hortenzie je pomerne vysoká - kultúra vydrží teploty až do -35 ° C.

Video „Ako sa starať o hortenziu“

V tomto videu vám odborník povie, ako sa správne starať o hortenziu, pestovanie rastlín a pestovanie rastlín.

Odrody hortenzie Anabel s fotografiami

Kultúra má niekoľko odrôd, ktoré sa líšia farbou listov a kvetenstvo:

Pink Annebelle

Vysoký ker (do 1, 2 m) s veľkými ružovkastými kvetenstvami. Medzi hortenziami stromov je to prvá a jediná ružová odroda. Púčiky ružovej odrodysú husté a pevne držané na dáždnikoch, sú vyberané ručne, pretože samy sa nerozpadnú.Výhonky sú tenké, ohýbajú sa pod váhou kvetenstvo a vyžadujú podväzok.

Na rozdiel od iných hortenzií Pink uprednostňuje zásaditú pôdu, toleruje sucho, ale obáva sa vetra a prievanu.

Krík ružovej Annebelle

Golden Annebelle

Toto je pestrá hybridná forma.Rastlina vyzerá veľmi pôsobivo: listy sú nepravidelne maľované, svetlo zelené pruhy sa striedajú s krémovo žltou farbou, kvetenstvo je veľké (do 25 cm) v jemnom krémovom odtieni.Kríky zlaté hortenzie vysoké, až do výšky 1, 5 m a šírky rovnaké.Kvitne od júla do konca augusta.

ker zlatá Annebelle

silná Annebelle

Silná odroda kvitne s najväčšími snehovobielymi kvetenstvami, ktoré husto pokrývajú celý ker.Dáva prednosť kyslej pôde a potrebuje neustále kŕmenie.Kvitnúce dáždniky majú dobrý strih, často sa používajú vo svadobných kyticiach.

Shrub Strong Annebelle

Výhody a nevýhody odrody

Krík má nepochybne mnoho výhod:
 • sú ozdobné počas celej sezóny;
 • koruna je kompaktná a ľahko tvarovateľná;
 • 72) dlhodobé kvitnutie (od júna do mrazu);
 • krása a jemná aróma kvetenstvo;
 • vysoký rast výhonkov;
 • dobrá odolnosť voči zimám a odolnosť voči viacerým chorobám;
 • 76) životaschopnosť dlhých kríkov (do 50 rokov);
 • Množstvo rastu koreňov, ktoré sa môže použiť na šľachtenie.
Medzi nedostatky patria:
  82) náročné na pôdu;
 • Zvýšená potreba prerezávania a úpravy.

Charakteristiky rastúcej hortenzie stromov Anabel

Rastlina je dobre prispôsobená všetkým podmienkam, ale v záujme zachovania jej dekoratívneho vzhľadu je potrebné zohľadniť niektoré vlastnosti poľnohospodárskej technológie.

Odporúčania k vykládke

Hydrangea sa vysádzajú na jeseň alebo skoro na jar. Na kvitnutie potrebujú veľa tepla a svetla, takže oblasť by mala byť otvorená a bez vetra. Milujú tiež mokré pôdy, aj keď dokážu tolerovať krátkodobé suchá. Pokiaľ ide o pôdu, mala by byť dobre odvodnená a úrodná, mierne kyslá s pH približne 5.

Optimálne vhodná pôdna zmes sa môže skladať zo záhradnej pôdy, humusu, piesku a rašeliny v pomere 2: 2: 1: 1. Touto zmesou sa plnia tretia výsadba, potom sa do nej inštaluje sadba, takže koreňový krk je na rovnakej úrovni ako koreňový krk. povrch a jemne pokrytý zemou. Po výsadbe musí byť rastlina hojne napojená.

Hydrangeaové jámy sú vykopané malé, hlboké asi 30 cm a ich priemer je rovnaký. Mali by byť umiestnené vo vzdialenosti 1 m od seba. Na výsadbu je lepšie vyzdvihnúť sadenice vo veku 2 až 3 roky - majú vyššiu mieru prežitia.

Nezadávajte kríky v tesnej blízkosti štruktúr s profilovaným pokovovaním. Takéto susedstvo často vedie k popáleninám kôry a listov.
Rada autora

Nuansy starostlivosti

Hlavnou starostlivosťou o plodinu je zalievanie, kŕmenie, rezanie a uvoľňovanie pôdy. Aby nedochádzalo k burinám a aby sa udržala ozdobnosť pôdy okolo kríkového kompostu so slamou, pilinami, prameňmi. Uvoľnenie sa vykonáva 2-3 krát za sezónu, zakaždým s týmto mulčom treba naliať alebo vymeniť.

Odporúčania na hnojenie hortenzií

Zalievanie sa vykonáva po vyschnutí pôdy. Raz za mesiac sa pre pevnosť výhonkov odporúča zaliať hortenziu slabým roztokom manganistanu draselného. Kríky veľmi dobre reagujú na obväzy, v sezóne ich je niekoľko:

 • v apríli - komplex dusíka so stopovými prvkami;
 • na konci mája - ošetrenie koruny mangánom na zvýšenie pružnosti výhonkov;
 • začiatkom júna (čas pučania) - komplex s draslíkom a fosfátmi;
 • v júli až auguste (obdobie aktívneho kvitnutia) - niektoré organické látky vo forme tekutého hnoja, bylinnej infúzie;
 • September - roztok draslíka so stopovými prvkami na označovanie púčikov kvetmi.

Osobitná príprava na zimnú hortenziu nie je potrebná. V prípade dospelých kríkov postačí vykonať sanitárne prerezávanie, odstrániť všetky lístie, prevrátiť korene alebo posypať mulčovaním. Mladé sadenice v prvom roku potrebujú spoľahlivejšiu ochranu úkrytu.

Možné choroby a škodcovia

Odolnosť hortenzií voči chorobám a škodcom je pomerne vysoká. V zriedkavých prípadoch to môže ovplyvniť:

 • múčnatka - múčnatka sa musí postrekovať niekoľkokrátfungicíd obsahujúci meď a zabezpečte pravidelné vetranie puzdra;
 • Spracovanie šedej plesne tiež spočíva v úprave kríkov fungicídom, vyrezané a zničené choré výhonky;
 • Chróza - choroba prejavujúca sa žltnutím listov v dôsledku nedostatku železa a alkalizácie pôdy.Na ošetrenie používajte minerálny komplex s vrchnými krytinami so stopovými prvkami.

Hydrangea škodcov môže poškodiť:

 • vošky listov - na ker sa pôsobí infúziou insekticídu, cesnaku alebo tabaku;
 • pri vysokej vlhkosti sa môžu objaviť slimáky - musia sa zbierať ručne a môže sa monitorovať aj cirkulácia vzduchu v korunke.

Použitie hortenzie Anabel v záhradnej architektúre

Kríky hortenzie sú krásne samy osebe, takže sú často vysádzané samostatne alebo v skupinách ako živé ploty, hranice,záhradné chodníky, pri pobreží umelých rybníkov.Hlavnou požiadavkou je dobré osvetlenie miesta.

V kombinácii s inými rastlinami tiež kvety vyzerajú dobre.Kvitnúce nízko rastúce kríky s okrúhlou korunou dokonale doplnia mixéry, v zmiešaných zloženiach zdôraznia svetlé kultúry.Biela farba je dobre kombinovaná so smaragdovo zeleným trávnikom, podrozmernými ihličnanmi a kapradinami.

Biela farba sa hodí k smaragdovej zeleni trávnika
Hortensia Anabel vyzerá dobre v skupine s ostatnými rastlinami
Hortensia Anabelvysadené v dobre osvetlených oblastiach

Komentáre letných obyvateľov

„Veľmi krásna kvitnúca rastlina, ale tak, aby jubola potrebná správna pôda.Ak sa kyslosť nezmestí, neprejaví sa v celej svojej kráse. “

Zoya Stepanovna, Moskovská oblasť

“ Náladovýker, vždy mu niečo chýbalo.Všeobecne ma trápili, keď som sa naučil starať sa o neho, ale teraz sa tešim rozkvetu už päť rokov. “

Olga, Kazan

„Chcem v krajine vysadiť také kríky.Myslím si, že sú nízke, bude vyzerať dobre pri vchode. “

Roman, Nižný Novgorod

Tento typ hortenzie je ideálny na udržanie územia v stajni.dobre udržiavaný stav.Krík môže kvitnúť celé desaťročia bez toho, aby vyžadoval veľkú pozornosť, elegantný vzhľad a vytvára jedinečnú atmosféru na mieste.