Biele ľalie pestujeme na parapete a na otvorenom poli

Existujú kvety, ktorým žiadna žena nemôže odolať. Patria sem biela ľalia - druhá najobľúbenejšia kvetina po klasických červených ružiach. Po tisíce rokov ľudia pestujú túto plodinu kvôli svojej kráse a aróme, ako aj na liečebné účely. V článku je opísaná rozmanitosť existujúcich rastlinných druhov, charakteristika pestovania v byte a na záhrade.

Všeobecný opis bielej ľalie

Kvet sa nazýva nebielske meno, ako sa môže zdať. Preložené zo starovekého jazyka Gaulsov znamená, ľalie „biely-biely“. Snehobiela krása je zaslúženým favoritom záhradníkov, parfumérov a kvetinárov. Na celom svete existuje kultúra. Vlasťou Lily Candidum je Stredozemné more, ďalšie odrody rastú v Tibete, Thajsku, Amerike, Japonsku, Číne a Alpách.

Všeobecný opis je:

 • výška stonky dosahuje 1,5m;
 • listy kopinaté formy, dlhé 15 cm, široké 2-3 cm, vyrastajú zo stonky;
 • kvetina s priemerom 20 až 25 cm;
 • 48) lístky rovnomerne biele.
Lily v preklade zo starovekého jazyka Galovia znamenajú „bielo-bielu“

Existujú odrody (napríklad biela liečivá ľalia) pestované výlučne na kozmetické a voňavkárske účely. Liečivé vlastnosti odrody Candida lily (iný názov je Madonna's flower) sa už dlho používajú pri výrobe tinktúr a pleťových vôd.

Kvety biele lily obsahujú tieto zložky:

 • éterické oleje;
 • vanilín;
 • linalol;
 • octová, palmitová, škorica, kyselina propiónová;
 • flavonoidy.

Zariadenie má mnoho užitočných vlastností. Napríklad po napustení čerstvých lístkov na schladený rastlinný olej na 2,5 týždňa sa získa elixír, ktorý pomáha pri:

  62) bolesť zubov;
 • zápal rán;
 • popáleniny, vary a modriny;
 • pľúcne a kardiovaskulárne choroby;
 • artritída.

V kozmetológii sa tinktúra používa na čistenie pleti, odstránenie pehy.

Video „Rozmnožovanie bielych ľalií“

Toto video hovorí o metódach a pravidlách reprodukcie kvetov.

Druhy a odrody bielej ľalie

Ako teplomilná rastlina sa kvety v záhrade a byte cítia skvele. Chovatelia chovali viac ako sto rôznych odrôd, ktoré môžu ozdobiť akúkoľvek miestnosť.

House lily Candidum

Hybrid, odvodený pre podmienky mestského bytu.Má krátku stopku, miniatúrne puky.Vône nie sú také výrazné ako príbuzní záhrady.

Ázijské hybridy

Chovateľom sa podarilo rozmnožovať orientálne hybridy zakorenené v rôznych podmienkach.Sú trochu odlišné od svojich predkov: stonky sa predĺžili, potreba slnka sa znížila, objavila sa schopnosť odolávať teplotným poklesom charakteristickým pre našu krajinu.Populárne odrody:

 1. Annamaria Dream.Vysoká rastlina, stonka je natiahnutá na 60 cm. Okvetné lístky sú dvojité, monochromatické biele, gaštanové tyčinky.Na jednom stonku sa vytvorí asi 9 pukov.
 2. Casablanca.Populárny hybrid.Vysoký kmeň 1,2 m nesie mohutné púčiky s priemerom 25 cm.
 3. Extravaganza (Extravaganza).Odroda je krásna a zapáchajúca.Okvetné lístky sú jasne biele, pokryté tmavými škvrnami.K dispozícii je pozdĺžny svetloružový pruh.
 4. Sibír.Pomenovaný pre vzácnu mrazuvzdornosť, neobvyklý pre voľne rastúce kvety.Vlnité lístky.

Európske hybridy

Kultúry vytvorené pre európske krajiny majú rôzne charakteristiky.Uvádzame príklad:

 • puky priemernej veľkosti - do 12 cm;
 • jemná a silná aróma;
 • Kvety s trubicovým alebo lievikovým periantom;
 • Dĺžka stonky je približne 1,5 m.

Všetky európske hybridy sú opatrné pri starostlivosti, bojí sa zima, takže s výskytom námrazy sú kvetinové záhony vždy zakryté.

Z bežných odrôd sa môže nazývať Apollo.Rastie až 1,2 m. Okvetné lístky sú biele,v strede sú vidieť malé tmavé škvrny.Doba kvitnutia je prvá polovica leta.

Lily Candidum
Ázijský hybrid Annamaria Dream
Európsky hybrid Apollo

Zvláštnosti domácej starostlivosti

Aj keď pestovanie kvetín v byte nie je náročné, na dosiahnutie úspechu sú potrebné určité podmienky.Na pestovanie vhodného balkóna alebo lodžie, ale iba počas teplého obdobia roka.S nástupom chladného počasia sa kultúra prenesie do miestnosti, kde sa teplota udržuje nie nižšia ako 15 ° C.

Nezabúdajte, že pri zabezpečení nevyhnutných podmienok je kultúra schopná sa natiahnuť až do výšky 1,5 metra.Výsledkom je, že rastie svieže kríky s výraznými listami.Púčiky v izbových podmienkach sú masívne a farebné, farby závisia od vybranej odrody.

Osvetlenie a teplota

Pri pestovaní v kvetináči postupujte podľa pravidiel:

 • musíte klíčiť na tmavom mieste;
 • ako sa objavia prvé zelené výhonky, črepník sa prenesie na osvetlenú okennú parapet, prednostne smerom na juhovýchod alebo západ;
 • Ak slnečné svetlo dopadá na rastlinu trvalo, musí sa po obede presunúť do tieňa.

Izbová rastlina obyčajne toleruje kolísanie teploty od najnižšej po najvyššiu.Po nástupe tepla je hrniec vystavený čerstvému ​​vzduchu - zasklenej lodžii alebo balkóne.Je dôležité zabezpečiť, aby listy neboli odkryté.vystavenie priamemu slnečnému žiareniu, pálenie jemných dosiek.

Je lepšie položiť kvetináč nie na parapet samotný, ale na poličku blízko okna. V tomto prípade na ňu dopadne rozptýlené svetlo, čo je výhodné pre kultúru.
Rada autora
Izbová ľalia miluje rozptýlené osvetlenie

Zloženie pôdy

Zem v kvetináči je naberaná ľahká, voľná, s dobrou priepustnosťou pre vzduch. Pôda sa kupuje v špeciálnom obchode alebo sa pripravuje. Živný substrát obsahuje:

 • 3 miery pôdnej pôdy;
 • 1 miera listnatých;
 • 1 miera humusu;
 • 1 diel hrubého piesku.

Malé úzke kontajnery sú vhodné na pestovanie, ale široké a hlboké kontajnery sa zhoršujú. Dno je lemované malými kamienkami alebo expandovanou hlinkou a vhodné sú aj fragmenty rozbitých tehál. Drenáž plní tretinu nádrže.

Polievanie a hnojivá

Ukazovatele vlhkosti nie sú rozhodujúce pre rastúce ľalie v miestnosti. Stačí postrekovať plodinu teplou vodou z rozprašovacej fľaše av horúcich dňoch nainštalujte podnos s vodou a okruhliakmi zdola. Raz týždenne sa listy utierajú navlhčenou tkaninou, aby sa zabezpečilo, že rastlina úplne dýcha.

Polievanie sa vykonáva často, ale malým množstvom vody. Najprv skontrolujte stav Zeme - ak zaschla 4 cm, je čas na vodu. Vhodná mäkká voda bez nečistôt pri izbovej teplote. Nadmerná vlhkosť je škodlivá - žiarovky začnú hniť.

Vrchný odev je dôležitý - kultúra ho miluje. Hnojivá vyrábajúNiekoľkokrát do roka:

 1. Prvé hnojenie minerálnymi hnojivami sa uskutočňuje ihneď po výsadbe.
 2. Na začiatku rýchleho rastu budú potrebné dusíkaté hnojivá.
 3. Počas vegetačného obdobia a tvorby prvých púčikov rastlina potrebuje draslík a fosfor.
 4. Na jar (1krát za 3 mesiace) sa pripraví organická zálievka - mulleín, zriedená v pomere 1:10.
Hnojenie podporuje aktívne kvitnutie plodiny

Výsadba a presádzanie

Úroda pestujte prednostne na jeseň, lepšie v októbri,Pri nákupe si vyberte jednofarebné žiarovky, bez známok kazu, vrások a šupín.

Na jeden hrniec je 1 cibuľa.Približne 5 cm žiarovka je vhodná pre 15 cm nádobu. Pred výsadbou sa uskutoční dezinfekcia, ako antiseptikum sa použije roztok manganistanu draselného alebo Karbofosu.Ak sa používa dlhá nádoba, cibule sa vysádzajú v krokoch po 5 cm od seba.Prehĺbte výsadbový materiál v zemi na 2/3.

Transplantácia sa vykonáva raz za 3 roky.Zvyčajne u dospelého kvetu v nádobe jednoducho menia pôdu.Každá žiarovka je otriasaná zo starej zeme a očistená od mŕtvych váh.

Výsadba kvetinových hľúz prednostne na jeseň

Problémy s pestovaním

Izbové rastliny sa neboja, ak sú agronomické,požiadavky.Keď sa objaví neštandardná starostlivosť o lístie a stonky:

 • roztoč pavúk (s nedostatočným zalievaním);
 • vošiek;
 • Mealybug.

Pochopteže rastlina bola napadnutá hmyzom týmito vlastnosťami:

 • listy zožltnú a spadnú;
 • Stonka v kohútiku.

Na boj proti škodcom sa kultúra ošetruje špeciálnymi prípravkami.

Výsledok nedostatočnej starostlivosti sa prejavuje blanšírovaním listov (nesprávne zalievanie, zvýšená teplota v miestnosti) alebo stmavnutím kvetov (znížená teplota v miestnosti). Ak je plodina napojená príliš hojne, stáva sa náchylnou na sivú hnilobu. Infekcia infikuje spodné listy a potom preniká hľúzou. Liečba tejto choroby nie je možná, rastlina zomrie. Ďalším nebezpečenstvom je fusárium. Vyskytuje sa s mechanickým poškodením žiarovky. Na ošetrenie sú poškodené oblasti pokryté rozdrveným aktívnym uhlím.

Väčšina kultivarov má silný zápach a niekedy spôsobuje bolesti hlavy. Snažte sa uchovávať nádoby s kvetmi vo vetranej miestnosti alebo na lodžii.

Pestovanie na otvorenom poli

Nákupom vysoko kvalitných žiaroviek ich môžete začať vysádzať na záhrade v krajine. Princíp výsadby na jar a na jeseň je rovnaký.

Výber umiestnenia a pôdy

Slnečné miesta sú vhodné pre hybridy, druhy ľalií musia zabezpečiť čiastočný poludňový tieň. V blízkosti kvetinových záhonov by nemali byť husté plantáže, ktoré vytvárajú nadmerne vlhkú mikroklímu a pokrývajú kvety pred slnkom.

Pôda vyžaduje svetlo, sypkú, úrodnú a nízku kyslosť. Ľalie dobre korene na vápenca. Pri pristávaní v ťažkej hlinekrajiny používajú piesok ako drenáž. Pôda sa vykopala a odstránila burinu.

Slnečné miesta sú vhodné pre hybridy
​​

Algoritmus načasovania a pristátia

Ak sa žiarovky s veľkým počtom výhonkov predávajú v obchodoch, je vhodné si ich kúpiť krátko pred výsadbou, podľa vlastného uváženia vyberte sezónu. Ideálnou možnosťou je začiatok jesene, čo umožní kvetinám pestovať bazálne lístie na zimu.

Vykládka sa vykonáva podľa tejto schémy:

 1. Kopané jamy s hĺbkou 15–20 cm, v krokoch po 25–30 cm.
 2. Spodok sa odvádza potiahnutím vrstvou piesku.
 3. Do piesku vložili cibuľu, posypali ho rovnakým pieskom, pretože pre mladých koreňov je ľahšie a rýchlejšie pestovať vo voľnej pôde. Optimálna hĺbka je 10 - 12 cm a na povrchu by sa mala vybudovať vrstva pôdy s výškou 3 cm.
 4. Naplňte jamu zeminou, uchopte malú dlaň.
 5. Miesto pristátia hojne zalievať.

Ak sa výsadba uskutočňuje na jeseň, oblasť je mulčovaná, posypaná rašelinou alebo pilinami. Pri zvýšenej kyslosti sa do pôdy pridáva humus z listov s pridaním rašeliny. Vrstva mulča je 5 cm.

Spôsoby reprodukcie cibuľovej kultúry

Starostlivosť o kvetiny

Hnojivá sa odporúčajú pridávať vo fáze výsadby a pridávajú sa do vrstvy piesku v jame. Na vedro humusu zoberte:

 • 100 g superfosfátu;
 • 50 g síranu draselného;
 • 500 g popola (na meter štvorcový).

Počas vegetačného obdobia sa vykonáva ďalšie spracovanie:

 • na začiatku sezóny - riešenie popolaalebo suchá látka, vytvorte koreň;
 • pred kvitnutím - komplexné minerálne hnojivá obsahujúce draslík.

Kultivujte kultúru podľa potreby. Prebytočná vlhkosť je škodlivá, ale v suchých dňoch sa zvyšuje zalievanie. Nalejte vodu pod koreň, bez ovplyvnenia koreňového lístia. Zimné útočisko bude potrebné iba v regiónoch s veľmi silnými zimami.

Na jar sa kvetu kŕmia minerálnymi hnojivami

Recenzie pestovateľov kvetín

Ázijské ľalie (odroda Monako) sa pestovali po prvýkrát. Zasadila 3 cibule do trojlitrových hrncov, držaných na parapete. Výsledok bol potešený - rovnako ako na obrázkoch.

Ludmila

Kvôli experimentu zasadila ľalie na balkón. Kúpil som špeciálne ázijské hybridy, hneď pod kvetináčom. Je lepšie zasadiť kyticu 4-5 kusov (ak to nádoba umožňuje), takže vyzerajú krajšie a kvitnú dlhšie.

Anastázia

Na pestovanie kvitnúcej malebnej rastliny stačí postupovať podľa jednoduchých pravidiel. A potom biele ľalie ozdobia nielen dachu, ale aj interiér bytu.