Vlastnosti úpravy červeného síranu železa na jeseň

Záhradné ruže sú veľmi chúlostivé a teplomilné rastliny.Mali by byť zakryté na zimu, ale skôr ako sa to urobí, odporúča sa vykonať preventívnu liečbu možných chorôb.Samozrejme na tieto účely existuje značný sortiment moderných prípravkov, avšak skúsení pestovatelia kvetín uprednostňujú použitie činidla známeho ako činidlo, ktoré sa osvedčilo v praxi, síranu železa.Rovnako ako všetky fungicídy môže byť prínosom iba pri správnom použití.Ako zaobchádzať s ružami, aby sme nepoškodili rastliny, povedzme si v tomto článku.

Prostriedky znamenajú

Síran železnatý (FeSO4), ktorý ľudia nazývajúŽelezo vitriol je kryštalická látka (soľ) tvorená interakciou dvojfázového železa s kyselinou sírovou v koncentrácii 53%.K dispozícii vo forme granulovaného sypkého prášku modro-zelenej farby, niekedy so sivastým odtieňom, ľahko rozpustný vo vode.Liek je hygroskopický, preto sa odporúča uchovávať na suchom mieste v tesne uzatvorenom obale, v týchto podmienkach je jeho trvanlivosť neobmedzená.

Zo všetkých fungicídov používaných v záhradníctve sa síran železa považuje za najmenej toxický pre rastliny.Navyše, je to prirodzenémakronutrient, na niektorých pôdach bez železa je jednoducho nevyhnutné.

Síra je nielen fungicíd, ale aj mikrobuľa nevyhnutná pre normálny rast rastlín.Čo nie je argumentom v prospech výhod lieku pred inými podobnými prostriedkami?

Pokiaľ ide o účinok síranu železnatého na rastliny a pôdu, je potrebné poznamenať, že ide o kontaktný expozičný fungicíd, ktorý neprenikne do rastlinných buniek a rýchlo a ľahko sa umyje vodou.Pre ľudí je bezpečný aj počas spracovania.Človek by nemal samozrejme zanedbávať ochranné opatrenia (rukavice, masku), ale ak sa na kožu dostane kvapka peňazí, nestane sa nič strašné, vrátane popálenia.Stačí si iba umyť pokožku studenou vodou a nemusíte sa obávať následkov.

Začínajúci pestovatelia kvetín často zamieňajú síran medi so železom.Je potrebné vedieť, že ide o úplne iný prostriedok zloženia, a preto je to zásada fungovania a účel ich rôznych.Železo vitriol je síce účinnejšie, ale oblasť jeho aplikácie v záhradníctve nie je tak široká.Napríklad síran železitý sa neodporúča striekať zeleninu (paradajky, paprika, zemiaky atď.) Alebo izbové kvety a používať iba na záhradu.

Video „Spracovanie ruženca“

Z videa sa dozviete, ako správne zaobchádzať s ružencom.

Čo je potrebné pre

Rozsah aplikácie vitriolu je pomerne rozsiahly (priemysel, medicína), ale v záhradníctve sa používa akofungicíd určený na ochranu rastlín pred hubovými chorobami, ničením novotvarov spôsobených hubou flóry (lišajníky, machy, plesne). V mnohých zdrojoch existujú informácie, že vitriol je hnojivo, pretože po jeho použití v rastlinách dochádza k aktívnemu zvyšovaniu zelenej hmoty.

Je potrebné poznamenať, že takýto účinok je možný iba po určitom čase po ošetrení a je spojený predovšetkým so všeobecným zdravím rastlín. A ihneď po ošetrení je možné pozorovať iba žltnutie listov. Ďalej je známe, že ošetrenie stromov prípravkom je schopné oddialiť začiatok vegetačného procesu o niekoľko týždňov. Použitie síranu železnatého ako vrchného obväzu teda nie je vhodné.

Mnohé pestované rastliny trpia nedostatkom železa: ovocné stromy, kríky, záhradné ruže. A ak ich nenakŕmite včas, je možné žltnúť a padať lístie. Pri zvažovaní možností doplnkov obsahujúcich železo je však potrebné uprednostniť zložité hnojivá obsahujúce mikro a mikroelementy vo forme, ktorá je prístupná pre rastliny. Pokiaľ ide o síran železnatý, dá sa povedať, že jeho hlavný účinok spočíva v antiseptických vlastnostiach, najmä v jeho účinku na patogénne mikroorganizmy (mykózy).

Ošetrenie ruží roztokom síranu železnatého pomáha predchádzať alebo pozastaviť najnebezpečnejšie plesňové choroby: múčnatka, antracnóza, sivá pleseň, čiernašpinenie.

Niektorí pestovatelia používajú roztok síranu železnatého na zalievanie pôdy v ružovej záhrade po vykopaní na jeseň. Vzhľadom na to, že plesňové spóry z padlých listov prenikajú do pôdy a zostávajú tam bezpečne až do jari, môže byť takéto ošetrenie veľmi účinné.

Funkcie použitia

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú treba pri používaní prípravku vedieť, je to, že ošetrenie ruží síranom železnatým sa uskutočňuje na jeseň, a nie na jar, ako to niekedy robia málo skúsení pestovatelia kvetov. Jarné ošetrenie znamená prijateľné pre ovocné stromy, a to iba do púčika. Pokiaľ ide o ruže, postrek listov a výhonkov vedie k tvorbe hnedých škvŕn (popálenín), ktoré sú povrchové a nepoškodzujú stonky, zatiaľ čo listy už nie sú predmetom obnovy. Preto sa ošetrenie ruží uskutočňuje na jeseň po odstránení alebo spadnutí listov.

Síran železnatý sa môže použiť na akékoľvek ovocie, bobuľoviny alebo kvety, ale v každom prípade je potrebné dodržať určitú koncentráciu pôvodcu. Na profylaktické ošetrenie ruží sa podľa pokynov odporúča 3% koncentrácia liečiva - to je 30 g /1 liter alebo 300 g /10 litrov. Túto koncentráciu odborníci odporúčajú nasledovať pri spracovaní kríkov na jeseň. Vyššia koncentrácia (5-6% ako pri ovocných stromoch) poškodí jemné výhonky ruží a menšia jednoduchobude mať požadovaný účinok na plesňové spóry.

Ak boli ruže vystavené ochoreniu čiernych škvŕn a zvyčajne sa to stáva na konci jari, keď sú listy úplne rozkvitnuté, postrek kríkov sa vykonáva niekoľkokrát slabším roztokom (1%) v intervaloch 7-10.dní.Aktivita lieku po liečbe trvá 10 až 14 dní, je však potrebné mať na pamäti, že sa dá ľahko prať v daždi, takže čas na rozprašovanie by sa mal zvoliť s ohľadom na počasie.

Neodporúča sa zakrývať mokré ruže - po spracovaní by sa rastlinám mal poskytnúť čas na vyschnutie a všetky spadnuté listy sa musia zbierať a spáliť.Použitie síranu železnatého spolu s inými fungicídmi, ako aj miešanie s vápnom, nie je dovolené - táto metóda sa používa hlavne na bielenie kmeňov záhradných stromov, ale musia si to byť vedomí aj pestovatelia kvetín, ktorí pestujú ruže.

Výhody a nevýhody

Sulfát železa má, rovnako ako všetky fungicídy, nielen výhody, ale aj nevýhody.Pozitívnym kvalitám lieku možno pripísať:

  • nákladová efektívnosť - z hľadiska nákladov je liek jedným z najlacnejších;
  • vysoká účinnosť pri inhibícii fungálnej flóry;
  • 68) minimálna úroveň toxicity pre ľudí, rastliny a pôdu;
  • kontaktná expozícia - liek účinkuje iba zvonka, bez prenikania do rastlinných buniek.

Medzi nevýhody lieku patria nasledujúce nevýhody:

  • nízka účinnosťúčinky na škodcov sú skôr skutočnosťou, nie mínusom, pretože liek je fungicíd, nie insekticíd;
  • obmedzené obdobie používania: pred prestávkou alebo po páde lístia;
  • negatívny, presnejšie agresívny účinok na zelené výhonky a listy;
  • Problémy s riedením - 3% roztok sa považuje za účinný na ošetrenie ruží, ale pri takej koncentrácii spôsobuje popáleniny, zatiaľ čo 1% roztok nepoškodzuje listy, ale nemá požadovaný účinok;
  • sa dá ľahko umyť - po daždi je účinnosť lieku nulová a opakuje sa, niekedy sa vyžaduje opakované rozprašovanie;
  • síran železnatý v dôsledku oxidácie rýchlo stráca svoje fungicídne vlastnosti - obdobie ochranného účinku lieku netrvá dlhšie ako 14 dní.

Tento nástroj má tiež jednu vlastnosť, ktorú možno nazvať kladnou aj zápornou hodnotou.Postrek rastlín pomocou síranu železnatého spomaľuje prebudenie rastlinných pukov, ktoré v podmienkach prudkých poklesov teploty umožňuje úpravu vegetačného procesu v závislosti od počasia.

Video „Choroby a škodcovia“

Z videa sa dozviete, ako chrániť vašu záhradu pred rôznymi chorobami a škodcami.