Hnojivo na báze síranu amónneho: Aplikácia a užitočné vlastnosti

Síran amónny (alebo síran amónny) je veľmi bežné minerálne hnojivo bežne používané na jar. Dusík v ňom obsiahnutý dáva silný impulz pre rýchly rast rastlín a síra zlepšuje kvalitu ovocia a prispieva k ich dlhodobému skladovaniu.

Všeobecný opis

Síran amónny je biely kryštalický prášok, je možný ružovkastý alebo žltkastý odtieň. Jeho použitie je často vhodné súčasne s inými minerálnymi hnojivami, pretože to nie je zložité, a z celého spektra mikro a makro prvkov ponúka iba 2 základné. Látka je dokonale rozpustná vo vode, nepraská, používa sa v suchej forme na kopanie miesta, ako aj vo vodnom roztoku. Je to neagresívny agrochemikálie, nepoškodzuje rastlinu alebo človeka, vysvetľuje to jej použitie nielen pre korene, ale aj pre obväzy na listoch. Vodný roztok tohto hnojiva je dokonale absorbovaný všetkými časťami rastliny: koreňmi, listami a stonkami.

Síran amónny nie je v pôde príliš pohyblivý, zostáva v úrodnej vrstve, neprcháva a nevymýva sa vodou na iné úrovne, čím sa zabezpečí trvanie procesu.vstrebávanie koreňmi rastlín. Hnojivo rozpustené vo vode vylučuje prechod dusíka na dusičnanovú formu, a preto neumožňuje akumuláciu dusičnanov v ovocí alebo zelenine kŕmených plodín. Síran amónny sa dá použiť všade, jeho použitie nezávisí od klimatických zón ani od vlastností pôdy. Jeho jednorazové zavedenie nijako neovplyvní pôdu, ale pravidelným hnojivom bude pôda kyslejšia.

Na zásaditých a neutrálnych pôdach sa preto môže používať bez spätného zraku, ale na kyslé (alebo všetky s pravidelným opakovaným nanášaním) by sa s ňou mali používať látky, ktoré odolávajú okysleniu pôdy. Na tento účel sa často používa vápenec alebo drvená krieda. Pre čierne pôdy je síran amónny najlepším hnojivom obsahujúcim dusík. Musím povedať, že to škodí životnému prostrediu oveľa menej ako iné agrochemikálie.

Video „Aplikácia nástroja“

Informatívne video o používaní produktu, ako aj dôležité poznámky a tipy.

užitočné vlastnosti

Okrem 21% dusíka obsahuje 24% síry aj síran sodný. Nedostatok dusíka sa okamžite prejaví na vzhľade rastlín - greeny sú bledé, listy strácajú farbu a postupne odumierajú. Málokto však vie, že nedostatok síry môže narušiť metabolizmus dusíka. Je to súčasť bielkovín, rastlinných olejov, vitamínov, bez nej sa redukujú redoxné procesy a výmeny proteínov, ktoré sa neustále vyskytujú v rastlinách. S nedostatkomRast síry sa spomaľuje, stonky rastú tenšie a dlhšie, listy sú bledé, kvalita ovocia sa stráca. Nedostatok síry v pôde prispieva k akumulácii dusíka vo forme dusičnanov.

Na rok z ošetreného hektára pôdy si rastliny vyberajú od 30 do 60 kg síry. Preto síran amónny nasýti pôdu dvoma nevyhnutnými prvkami naraz.Na vyčerpanej alebo nekultivovanej pôde je používanie tohto hnojiva okamžite viditeľné.Nesmieme však zabúdať, že to nie je, presne povedané, zložité - pre poľnohospodárske plodiny sú potrebné ďalšie prvky, predovšetkým draslík, fosfor, horčík a vápnik. Nedá sa kombinovať s drevným popolom a tomashlakom.

Sulfát amónny sa používa na jeseň, ktorý rozptyľuje prášok na poli súčasne s kopaním. Ale keď sa zavádza na jar (rovnako ako všetky dusíkaté látky), rýchlo sa vstrebáva rastlinami, dáva im podnet na rast, poskytuje potrebné množstvo dusíka a síry špeciálne pre rýchly rast, takže mnohí dávajú prednosť jej jarnej aplikácii v záhrade. Dusík poskytuje rast rastlín, ale síra ovplyvňuje kvalitu jeho plodov. Dostatočné množstvo síry poskytuje kvalita, nie množstvo, ktoré sa zvyčajne venuje pozornosť.

Nedostatok tohto prvku - znižuje vitamínovú hodnotu ovocia, znižuje trvanlivosť. Okrem toho je to obsah síry, ktorý nedovoľuje, aby sa dusík premieňal na „dusičnany“, takže sa každý bojí kupovať zelené. Použitie vodného roztoku eliminuje konverziu dusíka na dusičnanovú formu,nahromadenie jeho prebytku, toľko ľudí dáva prednosť výrobe presne tekutých koreňových a listových obväzov.

Návod na použitie

Síran amónny sa na jar používa ako hlavné hnojivo pred výsevom alebo výsadbou plodín. Jeho použitie tesne pred kopaním miesta na jar vám umožní rovnomerne distribuovať látku na posteľ. Minimálne množstvo hnojiva - 25 - 30 g - na meter štvorcový výsadby. Každá rastlina však na toto hnojivo reaguje odlišne, čo znamená, že množstvo aplikovanej látky počas orovnávania sa mení v závislosti od potrieb každej plodiny.

Pretože síran amónny okysľuje pôdu ešte viac ako močovina, pri pravidelnom používaní by sa mala kombinovať s vápencom alebo drvenou kriedou v kombinácii 1: 1. Niektorí odborníci odporúčajú, aby aj 1 kg soli vzal až 1,2 kg kriedy pre rastliny, ktoré nemajú radi kyslé pôdy.

Pri pestovaní zelene urobte 20 g na 1 štvorcový. m, ale môžete si vytvoriť až 70 g suchého hnojiva medzi radmi a potom po každom zalievaní pôjde vrchný dresing ku koreňom. 20–30 g na 1 štvorcový m, a pre repu - 30–35 g na 1 km štvorcový. m. Pre krížniky prispievajte 30 g a pre zemiaky - od 25 do 40 g na meter štvorcový. Kvety (v krajine a parapety) hnojia rýchlosťou 20 - 25 g na štvorcový. m, a pod každý ovocný strom alebo ker prispievajú k 25 g.

Použitie so súkromnými rastlinami

To neznamená, že toto hnojivo má hodnotupoužitie pre všetky rastliny bez výnimky. Pšenica, pohánka, ovos, sójové bôby vykazujú po aplikácii síranu amónneho veľmi malý účinok. Kapusta, reďkovka, repa, repa však na ňu veľmi dobre reagujú. Hnojenie pred výsadbou zemiakov je len začiatok, potom sa mladé rastliny napojia, dokončia sa kŕmenie v období tvorby koreňových plodín. Dusičnany sa v hľúzach nehromadí, ale samotné sa zväčšujú a zvyšuje sa obsah škrobu v nich. Rastlina po takejto zvýšenej výžive netrpí chrastou a hnilobou.

Veľké množstvo dusíka môže zabrániť tomu, aby sa kapusta formovala, a preto sa na výkopy na jar alebo týždeň po výsadbe aplikuje hnojivo. Inak bude rásť príliš veľké listy, ktoré sa nevytvoria v hlave, a karfiol po prijatí príliš veľkej časti dusíka sa roztiahne. Pri pestovaní zelene alebo bylín sa síran amónny môže používať v rôznych štádiách, čo je zvlášť dobré na získanie druhej plodiny, na vytvorenie zelenej hmoty je potrebný dusík. Kŕmenie sa zastaví 2 týždne pred zberom.

Červená repa a mrkva, ktoré počas svojho rastu dostali subkortex so síranom amónnym, dávajú veľké, šťavnaté a rovnomerné korene, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom cukrov a sú vynikajúce na dlhodobé skladovanie. Zakrivená, skrútená mrkva rastie na pôdach s nedostatkom síry. Kŕmenie sa zastaví 2–3 týždne pred zberom. Pepř, baklažán, uhorky, paradajky hnojia voduriešenie tejto agrochemikálie. Polievajú sa 2 až 3-krát za sezónu a tiež 2-3 týždne pred dozrievaním. Mladé sadenice ovocných stromov kŕmia 25 g síranu amónneho a kombinujú ho s roztokom mulleínu. A dorastené stromy sa oplodnia, do kruhu kmeňa stromu sa privádza suchá hmota, zakryjú sa malou vrstvou pôdy.

Video „Pridávanie krmiva do pôdy“

Videonávod o tom, ako aplikovať vrchný obväz na pôdu pomocou rozmetadla hnojív.