Ako sa pestujú ovocie a bobule plodín

Rast a rodenie záhradníckych plodín úplne závisí od nasýtenia pôdy užitočnými živinami. Ovocné stromy a kríky rastú mnoho rokov v tej istej pôde, v dôsledku čoho je ochudobnená. Preto je potrebné každý rok umelo zvyšovať úrodnosť pôdy použitím hnojiva pre ovocné stromy a kríky bobúľ.

Hnojivo z bobúľ

Bobuľové rastliny sú trvalé kríky, ako aj jahody, jahody, čučoriedky a iné bobule. Pri výsadbe mladých sadeníc týchto plodín je potrebné použiť značné dávky (5 až 10 kg /m2 plochy) organických materiálov (hnoj, kompost), ktoré sa zavádzajú priamo do vopred pripravených jám. Takýto hojný počiatočný obväz poskytuje rastlinám organické látky počas 3 až 4 rokov. Ďalej sa musia kríky plodov oplodniť takto:

 • čierne ríbezle a červený ríbezle - na jar je potrebné pridať liek obsahujúci dusík v množstve 7-10 g /Bush, na jeseň zmes fosforu a draslíka 10 g /Bush, mladé stromčeky s nedostatočným vývojom sa kŕmia špeciálnymi tekutými minerálnymi zmesami 25-30 g /Bush;

 • zmesi egrešov - hnojív by mali obsahovať veľa horčíka (síran horečnatý, dolomitová múka) a neobsahujúce chlór, zmesi horčíka sa zavádzajú v koncentrácii 50 g /m2.m, komplexná výživa - 100 g /m2.m;
 • malina - pre maliny je najlepším hnojivom hnoj, ktorý sa privádza z jesene alebo keď sa vysadí v množstve 3 kg /m2.m, na hlavné kŕmenie s použitím minerálnych zmesí 6-8 g /m2.m, ako aj popol;
 • jahody a jahody - pre dobré ovocie by mala byť pôda vlhká a výživná - mesiac pred výsadbou mladých sadeníc sa musí pôda naplniť humusom, podstielkou alebo kompostom, po čom by sa malo všetko vykopať, ďalšie kŕmenie pozostáva z tekutých organických roztokov, ktoré tvoriapod kríkom a v uličke 200 - 300 g /m2.m.

Ovocné hnojivá

Kŕmenie ovocných stromov závisí od veku sady.,Sadenice hnojia pri výsadbe, takže v prvom roku života sa nemusia kŕmiť.Od druhého roku by mali byť mladé stromy hnojené organickou hmotou - rašelina s kompostom, hnoj sa privádza do voľnej pôdy okolo kmeňov.

Na jar sa na kŕmenie mladých ovocných plodín používajú minerálne zmesi s dusíkom, draslíkom, fosforom a stopovými prvkami.Malo by sa pamätať na to, že mladé neplodné stromy potrebujú na rozdiel od dospelých dusík viac a menej, draslík a fosfor.Ovocné dreviny, bez výnimky, na jar hnojené dusíkom, o niečo neskôr, počas kvitnutia a tvorby vaječníkov, potaše a fosforu.Počas celého vegetačného obdobiastromy sú kŕmené draslíkom a fosforom najmenej trikrát.

Jablone a hrušky v období intenzívneho rastu (máj - začiatok júna) by sa mali kŕmiť pod koreňom tekutými organickými roztokmi: 1 diel podstielky /8 - 10 dielov vody alebo tento roztok naliať do plytkých (15 - 20 cm) drážok.,Pre kdekoľvek vhodné minerálne a organické zmesi: nirofoska (strom 40 g /1), superfosfát (30 - 40 g).Pod čerešňou sa na jeseň spolu s organickými látkami zavádza draslík a fosfor a dusíkaté hnojivá - na jar.

Osladené čerešňové hnojivo hnojí trus rozriedený vodou v pomere 1: 5.Pôda pod čerešňou musí byť každých 5 rokov vápna. V druhom roku neoplodňujú slivku v druhom roku, pretože od tretieho roku stačí priviesť iba močovinu 20 g /m2.m.

Video „Ako a ako správne hnojiť kríky bobúľ“

Odporúčania pre záhradkárov o hnojení a hnojení plodín bobule.

Spôsoby hnojenia

Kŕmenie ovocných stromov a kríkov z bobúľ sa môže vykonávať niekoľkými spôsobmi:

 1. Povrchový rozptyl, po ktorom nasleduje vsadenie do zeme.Táto metóda je najvhodnejšia na výrobu granulovaných alebo pevných minerálnych zmesí, ako aj organických materiálov, ako je hnoj, rašelina, kompost.Odporúča sa organickú hmotu vložiť do ovocných stromov plytko do pôdy okolo kmeňov, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.Pod bobuľovými kríkmi s malým koreňovým systémom znamená lepšie zavrieť sa v uličke.
 2. Povrchová distribúcia bez vloženia . Týmto spôsobomzmesi minerálneho dusíka prevažne skoro na jar alebo na jeseň. Táto metóda je účinná iba pre dobre zvlhčenú pôdu, preto sa odporúča rozptyľovať látky obsahujúce dusík, keď sa sneh ešte neroztopil (roztavená voda prenikne do zeme a ťahá dusík pozdĺž) alebo počas obdobia dažďov na jeseň. Okrem toho vo vlhkej pôde existuje viac červov, ktoré uvoľňujú pôdu, čím sa podporuje pohyb dusíka.

 1. Povrchová metóda.Ideálne na kŕmenie trávnikov, kde rozpustné hnojivá s draslíkom a fosforom, rozptýlené po povrchu trávy na jar, urýchľujú jeho rast a rast.Je dôležité rovnomerne rozmiestniť močovinu alebo hotové priemyselné zmesi rovnomerne po povrchu, aby sa v niektorých oblastiach zabránilo nadmernému vyťaženiu pôdy.
 2. Miestne uplatnenie. Znamená to začlenenie hnojív do studní, otvory blízko koreňov, čím sa vytvoria vrecká vysokých koncentrácií užitočných látok. Pri fokálnom obliekaní je potrebné vykoreniť drážku v korunovom výstupku, do ktorej sa potom v tekutom roztoku položia tuhé zmesi, hnoj, kompost alebo naliať. Mnoho záhradníkov uprednostňuje vykopávanie studní a jám 40 - 50 cm hlboko, do každého z nich sa vloží asi 500 g zmesi živín, čím sa týmto spôsobom vytvorí hnojivo. Toto je veľmi efektívne riešenie z hľadiska výživy plodín, ale nebezpečné, pretože korene môžu byť pri vykopávaní zahĺbení vážne poškodené.

 1. Vrstvená ložisková aplikácia. Bežnejšie používanéna úrodnej pôde s vysokým obsahom humusu, pretože korene ovocných drevín v tejto pôde sa nachádzajú hlbšie. Aplikácia vrstvy po vrstve znamená včlenenie hnojív do studní, drážok v rôznych hĺbkach (vrstvách). Malo by sa pamätať na to, že výživa koreňového systému závisí od pôdnej vlhkosti počas určitého vegetačného obdobia: ak je pôda vlhká, korene (hlavne bočné) berú užitočné prvky z povrchnejších vrstiev, ak je pôda suchá, výživa sa vykonáva hlavnými koreňmi z hlbokých vrstiev pôdy.
 2. Spread v tekutej forme. Metóda je trochu časovo náročná, pretože tekuté hnojivá sa musia najprv pripraviť, ale zároveň musia byť dosť efektívne - tekuté roztoky, na rozdiel od suchých zmesí, rýchlejšie prenikajú do pôdy a dosahujú korene. Táto metóda sa používa predovšetkým na rýchle predloženie užitočných zložiek v prípade ich zjavného zlyhania alebo choroby rastlín.

 1. Aplikácia vrchného obväzu so zavlažovaním. Je to pomerne efektívny spôsob, pretože hnojivá spolu so zavlažovacou vodou prenikajú rýchlejšie a ľahšie do pôdy, ale sú pracné.Pred nanesením na pôdu sa hnojivo vopred nariedi vodou a potom sa výsledná zmes zalieva stromami ako obvykle voda.Ak je záhradná plocha veľká, nádrže s zavlažovacími roztokmi možno pripojiť k zariadeniam na umelé zavlažovanie.

Aké lieky sa majú používať

Výživa plodín ovocia a bobúľ počas vegetačného obdobia sa uskutočňuje v dvoch etapách: prvá - od začiatku do konca.rast výhonkov, druhý - od ukončenia vývoja výhonkov až do pádu (pokles lístia). V každej z týchto fáz sa záhradné rastliny musia kŕmiť určitými látkami:

 1. Dusík. Stromy a kríky spotrebúvajú najviac dusíka v období intenzívneho rastu lístia a výhonkov, o niečo menej počas kvitnutia a tvorby ovocia a do jesene je potreba dusíka výrazne znížená. Vrchná úprava ovocných stromov dusíkom sa vykonáva zmesami obsahujúcimi dusík, ako aj organickými materiálmi: vtáčí trus, humus. Osobitné produkty dusíka sa považujú za účinnejšie, napríklad dusičnan amónny - dusík v ňom obsiahnutý je vo forme, ktorá je ľahko dostupná pre rastliny, čo sa nedá povedať o organických hnojivách.

 1. Fosfor. Tento prvok je potrebný na tvorbu púčikov, kvetov, ovocia. Stromy majú najväčšiu potrebu fosforu na samom začiatku rastu a počas plodenia. Fosfor má pozitívny vplyv na kvalitu ovocia - keď je nedostatok fosforu, sú rafty kyslé a slabo konzervované.
 2. Draslík. Rastliny s nedostatkom draslíka sú slabé, náchylné na choroby a netolerujú sucho a mráz. Na hnojenie kultúr draslíkom sa používajú minerálne potašové hnojivá (síran draselný) alebo organické (popol v peci). Popol sa môže vyrábať pravidelne počas jari a leta, pričom je lepšie miešať ho s inými organickými materiálmi: kompostom, pilinami.
 3. 82. Hnoj. Je to najcennejšia a najúčinnejšia organická látkahnojivá av prvom rade z hľadiska efektívnosti je hnoj z vtáčej hnoje, na druhej strane - ovca, na tretieho koňa a kravy. Pre ovocné plodiny sa používa humus (zhnitý hnoj). Hnojivo by sa malo nanášať na pôdu blízko stoniek, najlepšie na jeseň, ale v malom množstve na jar. Na jarnú záhradkárov používajte tekutý hnoj, ktorý by sa mal riediť vodou v koncentrácii 1: 5.

 1. Kompost. Pod záhradnými stromami sa kompost zavádza na jar rozptýlením alebo plytkým vykopávaním do blízkych kmeňových kruhov.
 2. Siderates. Rastliny určené na vsádzanie do pôdy za účelom hnilobenia sa vysievajú v rade medzi záhradami. Ovocné stromy sú najvhodnejšie hrach, facélia, jačmeň. Na kŕmenie záhrady nie je potrebné pestovať hviezdne rastliny v pôde - môžu sa nechať na zemi pokosené. Aby sa zlepšilo varenie, odporúča sa drviť sideráty.

Ďalším organickým hnojivom pre záhradné kríky a stromy sú kvasené rastlinné roztoky. Mnoho záhradníkov považuje tento nástroj za veľmi efektívny a je špeciálne pripravený na záhradné kŕmenie. Na prípravu roztokov môžete použiť rôzne rastliny: hviezdice, tráva, horniny strukovín. Zelenú hmotu je potrebné trochu rozdrviť, dať do veľkého sudu, naliať vodu a trvať na tom, že asi 3 týždne. Pred zavlažovaním zrieďte vodou v pomere 1:10.

Je potrebné pamätať na to, že na kŕmenie rastlín fosforom možno použiť ako jednoduché zmesi(superfosfát, hydrogénfosforečnan amónny) a komplex so stopovými prvkami.

Živinový roztok pre záhradnícke plodiny sa pripravuje v množstve 200 g prípravku /30 l vody. Na začiatku vegetačného obdobia sa hnojivo nanáša na pôdu zalievaním, počas kvitnutia a tvorby ovocia sa opadavá časť stromov ošetruje roztokom. Z organických látok ako hnojiva na báze fosforu môžete použiť kostnú múčku.

Video „Kŕmenie ovocných plodín

Video prehľad o správnom kŕmení ovocných stromov počas obdobia kvitnutia.