Tabuľka striedania plodín zeleniny na záhrade: čo potom pestovať

Striedanie plodín je základným pravidlom na získanie bohatej úrody.Je to on, kto umožňuje využívanie pôdy bez vyčerpania, úspešne odoláva chorobám a škodcom v záhrade.

Čo to je

Optimálne zhodnéStriedanie zeleninových plodín z roka na rok a ich správne umiestnenie na pozemku vedľa seba sa nazýva striedanie plodín.Ročné rastliny, ktoré minulý rok obsadili záhradu, do značnej miery určujú úrodu v tomto roku, záleží na nich, ktoré rastliny sa hodia výsadby a ktoré nie sú v žiadnom prípade nemožné.Napríklad sa odporúča pestovať zemiaky po uhorkách a kapuste, dokonca aj po repe a mrkve, ale po rajčiakoch, paprike, baklažánoch je prísne zakázané.

Paradajky by sa mali pestovať po uhorkách, mrkve, karfiole a určite nie po zemiakoch.Rastliny patriace do tej istej rodiny sa môžu pestovať na rovnakom mieste najmenej o 3-4 roky neskôr, niektorí odborníci trvajú na tom, že toto obdobie by malo byť 5 rokov.Preto sa striedanie plodín plánuje na niekoľko rokov súčasne a je potrebné vziať do úvahy nielen rastliny, ktoré tam rástli, ale aj hnojivo z pôdy, ako aj plodiny, ktoré budú rásť v okolí.

Je potrebné zvážiťvplyv zeleniny na seba. Mrkva teda nebude dobre rásť pri kapuste - korene kapusty vylučujú látky, ktoré inhibujú rast mrkvy, ale paradajky sú pravdepodobne látky pre budúce použitie. Pri malej záhrade je ťažké dodržať tak prísnu periodicitu, a to aj napriek tomu, že väčšina z nej je každoročne pridelená na zemiaky. Preto sa pestovatelia zeleniny snažia spojením všetkých podmienok dosiahnuť svoj plán striedania plodín, aspoň čiastočne blízko ideálu. Je to skutočne také dôležité?

Aká je dôležitosť striedania plodín

S cieľom úspešne pestovať a niesť ovocie sa v rôznych druhoch zeleniny asimilujú rôzne mikroelementy. Mrkva, repa, zemiaky teda potrebujú fosfor vo veľkých množstvách, ale kapusta a všetky druhy šalátu potrebujú dusík. Koreňové plodiny siahajú do spodných pôdnych vrstiev, extrahujú fosfor a draslík a listové zelene sa tam nedostanú svojimi krátkymi koreňmi, živia sa v horných vrstvách. Paradajkové korene zbierajú jedlo v hĺbke takmer meter a korene kukurice dosahujú výšku 2 m.

Ak však vysádzajú miesto z roka na rok rovnakými plodinami, vyčerpajú jednu vrstvu pôdy, čo znamená, že po roku alebo dvoch neuvidia záhradníka, ktorý má na svojom pozemku dobrú úrodu. Okrem toho veľa rastlinných zvyškov zostáva v zemi, patogénne mikroorganizmy v nich prežívajú, radi na nich vrhnú rastliny, ktoré im nebudú schopné odolávať.Nenechajú sa opustiť všetky druhy škodcov, ktorí kráčali po ceste k obľúbenému záhradnému lôžku a usadili sa potomkovia v okolí.rastliny samotné podľa ich vôle. A burina bude zakorenená tak, aby sa nevytiahla. To je to, čo môže byť, ak celú dobu pestujete zeleninu na jednom mieste. A aby sa tak nestalo, potrebujete kvalifikovanú striedanie plodín na záhrade.

Video „Vytvorte si striedanie plodín sami“

Ako sa organizovať

Na plánovanie striedania plodín všetkých druhov plodín na záhrade je potrebné najprv označiť postele, urobiť diagram celého pozemku. Zaznamenávať, čo rastie, čo bude rásť budúci rok, o rok, o dva roky. Tabuľka môže vyzerať takto: A môžete to urobiť úplne iným spôsobom, rozdeľte záhradu na 4 časti, premýšľajte nad tým, ktoré plodiny budú potrebovať viac hnojív, ktoré budú menšie.

Prvý pozemok, ktorý má zobrať cukinu, uhorky, kapustu, bude potrebovať veľa hnojiva, takže je potrebné urobiť potrebné množstvo do zeme. Polovica tohto množstva hnojiva pre paradajky, baklažány, cibuľu a cesnak vysadený je dostatočná pre pôdu druhého pozemku. Tretí pozemok poskytujúci koreňové plodiny, pôda, na ktorú je potrebné hnojiť, nie je potrebný (koreňové plodiny nemožno pestovať tam, kde v bežnom roku hnojili pôdu hnojom, môžu sa skrútiť, poškodiť a mať zlú chuť). Štvrtá časť záhrady na určenie zemiakov a pôdy, aby sa trochu hnojiva.

A v nasledujúcich rokoch zmeniť tieto oblasti v smere proti smeru hodinových ručičiek, ako je znázornené na diagrame: Takáto organizácia striedania plodín zeleniny je prospešná pre svoju jednoduchosť a tiež pre ochranu pred chorobami a škodcami, boj proti nejburinu, dokonca aj ekonomické využitie hnojív. Aby ste uľahčili zostavenie schémy striedania plodín pre svoj pozemok, môžete predkompilovať (alebo zobrať z internetu, otestovať skúsenosť niekoho iného) tabuľku rastlín, ktoré sa môžu pestovať jeden po druhom.

Ktoré kultúry sa kombinujú

Zelenina, rovnako ako ľudia, sa navzájom ovplyvňujú, keď sú blízko. Niektoré môžu vylučovať látky, ktoré sú prospešné alebo škodlivé pre susedov, iné môžu priťahovať alebo odpudzovať hmyz, ktorý tiež nejakým spôsobom ovplyvňuje susedov, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na seba tak, že sa môžu dokonca vysádzať medzi nežiaducimi rastlinami. Pri zostavovaní tabuliek striedania plodín sa musia vziať do úvahy všetky tieto zložité vzťahy.

Striedanie plodín v tabuľke v posledných rokoch

Je potrebné uviesť, že správna kombinácia zeleninových plodín v záhrade nemôže nahradiť proces striedania plodín. Dokonale sa vzájomne dopĺňajú a nenahrádzajú.

Krásne rastú šaláty, špenát a reďkovka uhoriek. Mrkva sa cíti chránená vedľa cibule, pretože jej vôňa odstraňuje škodcov. A kôpr počas kvitnutia priťahuje zlaté oči, kŕmenie voškami, čo znamená, že vedľa neho bude ochrana pred voškami. Už dlho sa pozorovalo, že cibuľa a repa, ktoré rástli vedľa kôpru, boli chutnejšie, petržlen zlepšuje chuť paradajok. Ak sa zeler a kapusta vysádzajú v blízkosti, výnos oboch plodín bude vyšší.

Zemiaky dobre vychádzajú s fazuľou, kukuricou, kapustou a paradajkami, uhorkami a tekvicami môžu pokaziť jeho úrodu. uhorkydobré vedľa fazule, kukurice, hrachu a zlého - so zemiakmi, petržlenovou vňaťou, paradajkami.Čierna reďkovka s cibuľou, mrkvou a kapustou sa nedá vysádzať - majú na seba zlý vplyv, zhoršujú chuť a znižujú výnos.Kapusta je zlá pre paradajky a fazuľa, hoci je lepšia z okolia fazule - menšia hrozba škodcov.Toto sú ťažké vzťahy v zeleninových lôžkach, ale všetky sa musia vziať do úvahy, aby sa dosiahli dobré výnosy v malej záhrade alebo v letnej chate.

Video „Ktoré plodiny sú navzájom kompatibilné“

Ak neviete, ako vykonávať striedanie plodín vo vašej záhrade, toto video bolo vytvorené špeciálne pre vás.,