25 cibuľovitých kvetov pre dom a záhradu: fotografie a popisy

Prvými ozdobami záhrady po dlhej zime sú cibuľovité kvety.Niektoré druhy trvaliek kvitnú ešte pred úplným zostupom snehu.Z nášho článku sa dozviete o odrodách petrklíčov ao ich vlastnostiach.

Opisa vlastnosti cibuľovitých kvetov

cibuľovité rastliny sú predstaviteľmi flóry patriacej do troch rodín: cibuľa, Lily, Amaryllis.Mnohí ich často zamieňajú s hlízovými kultúrami.Svoje meno dostali vďaka špeciálnej štruktúre kmeňa.Na rozdiel od hľúz, ktoré zhromažďujú iba živiny, sú cibuľky zárodkami kvetu.

Chovateľská cibuľka nevyžaduje zložité agrotechnické zručnosti

Za ich obľúbenosť medzi záhradníkmi vďačia tieto výhody:

  • jednoduchý postup transplantácie;
  • možnosť nútenia v ktoromkoľvek ročnom období;
  • dlhodobé zachovanie odrodových kvalít (do10 rokov).

Jedinou nevýhodou cibuľových cibúľ je to, že pri dlhodobom raste na jednom pozemku sa vyčerpávajú a niekedy môžu dokonca otráviť pôdu.

Hoci pôvodná pôda rastlín je subtropická, je nenáročná na starostlivosť a dobre sa prispôsobuje každej klíme. Pri nízkych teplotách kvety upadnú do pokojného stavu, čo im umožňuje prežiť zimu bez následkov. Ich chov si tiež nevyžaduje zložité agrotechnické zručnosti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať iba procesu transplantácie a zimnému skladovaniu.

Video „Žiarovkové kvety do záhrady“

Toto video zobrazuje rôzne cibuľové kultúry.

Najlepší predstavitelia cibúľ pre záhradu

Záhradníci milujú týchto predstaviteľov flóry pre vonkajšiu estetiku a skoré kvitnutie. Po pristátí cibuľky na osobnom pozemku budú ako prví maľovať trávniky jasnými farbami. Nižšie uvádzame prehľad najlepších predstaviteľov ozdobných kvetín do záhrady.

Rané prvosienky

Patria sem trvalky, ktoré kvitnú s príchodom jari.

Wintering Spider

Najstarší zástupca záhrady, ktorý kvitne, začína v posledných dňoch februára alebo začiatkom marca, keď sa snehová pokrývka ešte neroztopila. Výška rastliny je 10 cm, farba - svetlo žltá. Kvety rastú veľmi rýchlo a nemajú radi tieň.

Wintering Spider - najskorší zástupca záhrady

Galantus

Väčšina záhradníkov je známa ako snežienka. Zatiaľ si neprechádzateroztavený sneh, rastlina kvitne snehovo bielymi kvetmi.Jeho výška dosahuje 10 cm a vo farbe nájdete zelené škvrny.Má rád slnečné alebo mierne zatienené miesta.

Galantus je pre väčšinu záhradníkov známy ako snežienka

Krokusy

Jarná cibuľka rôznej farby.V závislosti od odrody môže byť farba biela, žltá, oranžová, ružová, fialová alebo fialová.Kvet do konca marca alebo s príchodom apríla.V dobre osvetlenej oblasti bude odtieň krokodílov bohatší.

Zo stigiem rastlín vyťažia známe korenie šafran.

Krokusy - jarná cibuľka rôznych farieb

Chionodox

Krátka reprezentatívna cibuľka (do 10 cm) s dobrou pestovateľskou kapacitou.Preferuje tieň alebo polotieň.Rozpúšťa sa v modrej kvetenstvo so snehovo bielym srdcom.Výhodou hionodoksa - na zimu nie je potrebné kopať.

Pushkinia proleskovidnaya

Druhý názov rastliny je Pushkinia typu Scylla.Rastie až do 10 cm, zle rastie v tieni, a preto je lepšie pestovať ho na slnečných plochách.Dobre toleruje mráz aj počas kvitnutia.Po rozkvitnutí sa okvetné lístky sfarbia do modra.

Orientálny hyacint

Stredné kvety, niekedy siahajúce až 25 cm. V závislosti od odrody môžu byť rastliny biele, svetloružové, svetloružové, fialové-fialové, karmínové, krémovo-oranžové alebo nasýtenéžlto.Odtieň je jasnejší, tým viacsvetlo dostane hyacint.

83. Orientálny hyacint
Les Pushkinia
Chionodox

Tulipán

Jarné kvety kvitnú bližšie k máju. Ich výška sa môže pohybovať od 10 do 50 cm, farba závisí od odrody. Často existujú snehovobiele, jasne žlté, šarlátové, koralové, fialové alebo ružové tulipány s rôznymi odtieňmi a postriekaním. Rastlina preferuje slnečné plochy záhrady.

Tulipány kvitnú bližšie k máju

Narcissus

Prvé kvitnutie sa začína uprostred jari. Spravidla sa jedná o trpasličí a rúrkovité druhy. O niečo neskôr kvitnú narcisy. Farba, veľkosť a tvar kvetu závisí od odrody. Výška rastliny milujúcej slnko je 15 - 45 cm a lístky môžu byť biele, žlté alebo svetloružové.

Muscari

Tieto cibuľové cibule sa tiež nazývajú myšia hyacint alebo cibule zmije. Krátka rastlina (do 10 cm) kvitne v apríli a miluje dobre osvetlené miesta. Muscari kvetenstvo má kužeľovitý tvar, je biely s modrastým alebo svetloružovým odtieňom.

Allium

Kvetina milujúca teplo je všeobecne známa ako ozdobná mašľa. Rozpustené až do konca mája. Na konci stonky sa tvoria viacfarebné našuchorené guličky bielej, fialovej, modrej alebo červenej farby s rôznymi odtieňmi. Výška allium sa pohybuje od 10 do 175 cm.

Allium
Muscari
Narcis

Iridodictium alebo retikulárna dúhovka

Nezamieňajte si ho s obyčajnými kosatcami, pretože tie nepatria k cibuľovým rastlinám. Táto kvetina je menšia (do 15 cm) a má tiež iný tvar kvetenstvo. Iridodictium môže byť biela, svetlo žltá, modrá, modrá alebo fialová.

Iridodictium môže byť biela, svetlo žltá, modrá, modrá alebo fialová

letná cibuľka

Poddruhy zahŕňajú rastliny, ktoré kvitnú od začiatku leta do prvého septembra.

Montbrecia

Vysoké kvety jasne žltej, červenooranžovej alebo tmavočervenej farby. Trvalka je tiež známa ako japonský mečík a súvisí s dúhovkami. Má vysokú schopnosť pestovania. Doba kvitnutia je až 3,5 týždňa. Montratsii lepšie zasadil v slnečných vyvýšených oblastiach.

Montbrecia sa najlepšie vysadzuje na vysokých nadmorských výškach

Záhradné luky

Obdobie kvitnutia začína v júli av teplejších regiónoch v júni. Záhradné mašle reprezentujú zakrpatené a obrie odrody. Sú pokryté okrúhlymi našuchorenými klobúkmi z lila-lila alebo vínovej farby. Výsadba sa môže vykonávať dvakrát za sezónu: v apríli a začiatkom októbra.

Záhradné mašle predstavujú odrody trpaslíkov a obrích

ľalie

Biele cibuľovité trvalky so širokým výberom odtieňov. V závislosti od odrody, vysoké rastlinymajú rôzny čas a farbu kvetu.Majú veľmi radi vlhkú hlinitú pôdu, hnojenú minerálnymi hnojivami.

Aby sa lekná kvitla dlhšie, odporúča sa včas orezať sušené puky.
Rada autora

Gabranthus

Hlavným rysom gabrantusu je to, že púčiky sa otvárajú až po silnom zalievaní alebo daždi.Maľujú sa v bielej, žltooranžovej alebo fialovej farbe.Aby mohla rastlina kvitnúť včas, mala by byť vysadená najneskôr v apríli.V zime je potrebné žiarovky kopať, pretože kvetina sa nelíši v zime.

Galtonia alebo africký hyacint

Vysoká rastlina do výšky 100 cm, jej štruktúra pripomína zvon.V lete je husto pokrytá malými bielymi kvetmi.Galtonia nemá rada tieň a netoleruje prievan.Cítite sa pohodlne na kompostovanej pôde.Africký hyacint netoleruje zimu, a preto musia žiarovky kopať.

Galtonia
Gabrantus
Liliya

Odrody s jesenným obdobím kvitnutia

Na jeseň kvitnú tiež cibuľovité trvalky.

Záhradný cyklámen

Vysoko okrasná rastlina so širokými, škvrnitými listami a veľkými kvetmi bieleho, šarlatového alebo svetloružového odtieňa.Nepáči sa mu jasné slnko, ale preto, že je lepšie pestovať cyklámen v tienistých oblastiach.Pôda by mala byťvýživná a nezmáčaná.Pre zimné trvalky odporúčame krytie.

Záhradný cyklámen nemá rád slnečné žiarenie

Colchicum

Miniatúrna jesenná trvalka s jemným odtieňom šeřík.Cítite sa pohodlne na slnečných miestach.Pôda by mala dobre prepúšťať vlhkosť, pretože jej rastliny nepáči jej nadbytok.Zloženie pôdy môže byť akékoľvek, ale nevyhnutne vyžaduje drenáž.Vysadená kolónia sa odporúča v auguste.

Odporúča sa zasadiť krokodíla v auguste

Domáce cibuľovité rastliny

cibuľovité kvety sa môžu pestovať nielen na súkromných pozemkoch.Pestovatelia často pestujú okrasné rastliny doma na parapetoch.

Hippeastrum

Vysoká trvalka do výšky 100 cm. Na jeden výhonok možno umiestniť až 6 pukov, ktoré po otvorení majú koralový odtieň.Kvety sú pomerne veľké, ich obvod dosahuje 25 cm a hippeastrum začína kvitnúť skoro na jar, menej často vo februári.Nepáči sa mu nadmerné osvetlenie a kyslá pôda.

Hippeastrum začína kvitnúť skoro na jar
​​

Amaryllis

Rastlina má krátke kvitnutie, ktoré začína v apríli a trvá iba týždeň.Lily-ako kvetenstvo sú maľované v nasýtenej šarlátovej odtieň.Ich veľkosť je o niečo menšia ako veľkosť hippeastrum, ako aj výška výhonkov.Amaryllis je trvalka trvajúca na slnku, a preto je lepšie položiť na juh okná hrniec.

Kislitsa

Tento zástupcaflóra je známa aj ako kapusta zajace. Kyslík patrí k poddimenzovaným druhom a veľmi dobre rastie. Počas kvitnutia pokryté kobercom z bielych kvetov s fialovými pruhmi. Pri zalievaní zhora alebo pri jasnom svetle rastlina listy zloží. Preferuje penumbru, subkyselinový substrát, vysokú vlhkosť.

Gemantus

Ucho slona, ​​ako sa tiež hovorí tento trvalok, má veľké biele kvety s mnohými jasne žltými tyčinkami. Kvetináč s rastlinou je najlepšie umiestniť na východné alebo západné okná, aby nedošlo k nadmernému množstvu slnečného svetla. Gemantus veľmi miluje vodu, ale musíte sa uistiť, že je substrát dobre odvodnený.

Gemantus
Kyslík
Amaryllis

rodofilov

Obdobie kvitnutia rodofilov pripadá na koniec leta a trvá iba týždeň. Je to rastlina milujúca vlhkosť, ktorá potrebuje jasné svetlo. Na každom výhonku je jedna ľalia v tvare kvetu s kruhom až 20 cm, farba okvetných lístkov je ružovo-fialová s vínovými pruhmi.

Trvalka rastie najlepšie v skleníkoch, kde je možné zachovať podmienky, ktoré potrebuje.

Obdobie kvitnutia rodofilov pripadá na koniec leta

Drimiopsa

Nízko rastúca rastlina s dlhými bodkami a kvetmi v tvare hrotu. Každý výhonok je pokrytý malými kvetmi bieleho a zeleného odtieňa. Ich počet môže byť od 20do 30 ks.Odporúča sa kŕmenie drimiopsou každých 10 dní formuláciami pre sukulenty.

Drimiopsa je nízka rastlina s dlhými bodkovanými listami
Vallota

Poddimenzovaná trvalka krásneho bohatého odtieňu mrkvy červenej.Na jednu streľbu môže byť až 9 pukov.Vallota sa rozpúšťa od polovice apríla do júna.Kvitnutie trvá 14 dní.Substrát pre rastlinu musí byť mierne kyslý a musí mať dobrú priepustnosť.Dekoratívny kvet nemá rád jasné slnko.

Vallota je krátky, vytrvalý mrkvovo-červený odtieň
Biele rastliny a krajinná architektúra

Biele cibule sa často používajú na vytváraniekvetinové aranžmány a dekorácie trávnikov.Vďaka svojej svetlej farbe zapadajú do všeobecného vzoru a tiež sa kombinujú s mnohými záhradnými rastlinami.Ak chcete, aby záhrada vyzerala harmonicky, stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  1. Kombinujte teplé odtiene so studenými, ale uistite sa, že farby nevychádzajú z hlavnej palety.
  2. Lepšie držať sa 2-3 tónov, z ktorých jeden zvíťazí.Monotónnosť alebo nadmerná rozmanitosť neprinášajú úžitok z celkového dizajnu.
  3. Rastliny vysoké rastliny v pozadí.Takže miniatúrna cibuľka bude vyzerať oveľa výnosnejšie.
  4. Ak si chcete v kvetinovej záhrade vytvoriť „kreatívny neporiadok“, môžete do jednej kompozície vyložiť rôzne druhy trvaliek.
  5. Nenechajte sa horliví pri navrhovaní hraníc.Nestojí to za toaranžujte kvety príliš často a za sebou.Je lepšie vytvoriť malé skupiny rovnako vzdialené.
  6. Na to, aby kvitnutie pokračovalo od jari do jesene, vyberte žiarovky rôznych období dozrievania.Preto niektoré rastliny potichu nahradia iné.

Veľké množstvo cibuľovitých trvaliek otvára široký priestor pre fantastický let.S ich pomocou môžete urobiť akýkoľvek záhradný pozemok jedinečným a pri bývaní v byte ich môžete obdivovať na parapetoch.