Ruženec Krajina Design: Nápady

Je ťažké nájsť osobu, ktorá je ruži ľahostajná. Táto úžasná rastlina ohromuje svojou dokonalosťou tvaru a farby - hrdý kmeň s tmavozelenými listami a ostrými tŕňmi je korunovaný vynikajúcou a zároveň majestátnou kvetinou z jemných lístkov. Roza nepotrebuje príbeh, nepotrebuje interiér - je tu krásna a teraz, keď je blízko, vzhľad nehľadá nič iné. Mohlo by sa zdať, že stojí za výsadbu veľa ruží, dostanete krásnu ružovú záhradu, ktorá dokáže zušľachťovať akékoľvek územie. Ale všetko sa môže ukázať opačným spôsobom, ak ignorujete základné zákony krajinného dizajnu, nepremýšľajte o dizajne ružovej záhrady.

Výber umiestnenia, schéma

Ako vyrobiť ružovú záhradu tak, aby potešila jej krásu a vytvorila správnu náladu? Najprv musíte zistiť, kam ju umiestniť a akú náladu by mala vytvoriť. Svetlé svieže ruže vytvárajú pocit radosti a osláv, ktoré môžu byť obohatené rastlinami s primeranou vôňou. Výsadba takýchto kvetov sa môže stretnúť pri vstupe na miesto alebo potešiť oko a srdce uprostred trávnika. Scarletové ruže, ktoré sa vinutia pozdĺž fasády, môžu z vidieckeho domu urobiť domov rozprávkovej víly. Ich oblúk môže byť usporiadaný pri vstupe na nádvorie a tiež ich pripevniť k plotu. Viac akoobmedzené aristokratické kvetinové záhony sa vyrábajú z rastlín prízemia alebo kríkov strednej výšky, ktorých farba je presne zladená.Úplne odlišný, romantický kútik môžu tvoriť staré anglické ruže so silnou vôňou, z ktorých bude mať veľkú radosť lavička alebo konferenčný stolík so stoličkami.

Mali by sa urobiť úvahy o tom, ako vyrobiť ruženec.Sadenice sú zasadené na jeseň, predtým, ako budete musieť premýšľať o kombinácii farieb a odrôd, vytvoriť systém, nájsť miesto, pripraviť pôdu.Záhradnú ružovú záhradu nie je možné zorganizovať nikde.Ruže milujú slnko, takže musíte nájsť miesto, kde vysoké stromy alebo budovy umožňujú kvetinám, aby boli na slnku najmenej 6 hodín.

Najideálnejšie usporiadanie ružovej záhrady je, keď slnko svieti 3–4 hodiny pred obedom a rovnaké množstvo po ňom.Ak krajina nie je rovnomerná, musíte si vybrať južný svah pre ruže, inak rastliny rastú jednostranne, pretože vždy siahajú po horúčave.Miesto na výber alebo vytvorenie bez vetra s úrodnou dobre odvodnenou pôdou neutrálnou alebo mierne okyslenou.Je vhodná ľahká hlinka, na ktorej voda nebude stagnovať.

Ďalším bodom, ktorý je zvyčajne potrebné zvážiť pred zriadením kvetinovej záhrady, je hľadisko.Ak je to viditeľné z jednej strany, rastliny sú usporiadané do rastu nasledujúcim spôsobom: najvyššie sú v pozadí, a to môžu byť staré, horolezecké alebo štandardné ruže;miniatúrne.Ak sa kvetinová záhrada rozhliada zo všetkých strán, je veľmi efektívne pestovať stonkovú ružu alebo horolezecké ruže v jej strede, podporenú osobitnou podporou.

Video „Ruženec ako konštrukčné riešenie“

Orientačné video s príkladmi konštrukčných riešení využívajúcich ruženca.

Výber odrôd

Bežnou chybou alebo skôr úplným nedostatkom dizajnu, ktorý môže zničiť celú krásu, je pokus zasadiť krásne ružové kríky bez premýšľania o ich kombinácii.Rastliny podobné farbe nezdôrazňujú, ale navzájom sa rozmazávajú.Je lepšie zvoliť kontrastné farby alebo rôzne, ale harmonicky kombinované.Čierna zemina medzi rastlinami najčastejšie vyzerá ako zármutkové pozadie.Výsadba ruží sa najlepšie kombinuje s inými rastlinami, ktoré výhodne vyrazia do krásy a zaplnia medzery medzi nimi.Kvetinový záhon, ktorý sa skladá z niektorých ruží, vyzerá zle, keď nekvitne, av chladnom období je viditeľný iba materiál, ktorý ich zakrýva.Z týchto dôvodov je tiež dobré pestovať ďalšie rastliny vedľa ruží.

Existuje skutočne nepredstaviteľné množstvo odrôd ruží, ak ich vyberiete múdro, môžete vytvoriť jedinečný dizajn svojej ružovej záhrady.Je dôležité pamätať na to, že sadenice podobných farebných vzoriek budú rozmazávať celý obraz, a preto je lepšie zariadiť výsadbu rôznych, ešte lepšie kontrastných farieb a zabezpečiť, aby vysokokvalitné ruže nevystínili svojich rastúcich príbuzných.

Kroviny alebo polovične zahalené ruže sú také nízke.pokrývajú pôdu a sú vysoké, používajú sa ako mixéry alebo sa vysádzajú do osamelých kríkov medzi trávnikmi.Kvetiny Anglické ruže (tiež patria do kroviny) pripomínajú pivonky tých nepredstaviteľných farieb.Ich kompaktné kríky sa často používajú v rôznych typoch ružových záhrad.Rovnako ako francúzske odrody opäť kvitnú, čo je veľmi výhodné pre krajinársky dizajn.

Pred začatím tohto výberu odrôd musíte rozhodnúť o farebnej stupnici a výške.Až potom si môžete vybrať odrody, po dôkladnom preštudovaní popisu ich dospelých rastlín.Ak je veľmi ťažké zvoliť si odrody sami, môžete si najskôr kúpiť sadu sadeníc už vytvorenú pre jednu kvetinovú záhon.Alebo nájdite navrhované zoznamy odrôd na internete, ale môžu existovať nepresnosti kvôli skutočnosti, že odroda môže byť ťažké nájsť.

Vytvorenie ruženca

Sadenice ruží sa najlepšie vysádzajú na jeseň, takže príprava miesta pre ružovú záhradu by sa mala začať v lete.Pôda sa vykopáva do hĺbky 60 cm, aplikujú sa na ňu hnojivá - môže to byť humus (kompost, rašelina), dusičnan amónny, chlorid draselný a superfosfát.O niekoľko mesiacov potom by sa krajina nemala dotýkať, usadí sa, hnojivá sa budú distribuovať, pôda bude pripravená na jesennú výsadbu.Ak je pôda veľmi ťažká, mala by sa zmiešať s rašelinou alebo kompostom vo väčšej koncentrácii, ako je to len na výživu.Môžete pridať shnilé piliny.Je dôležité, aby podzemná voda nebola príliš blízko.

Keď je čas zasadiť sadenice,je potrebné vykopať diery 50 cm hlboké, podľa schémy ruženca. Ak je táto schéma použitá na hárok papiera, môžete ju vždy skontrolovať. Pred výsadbou sadeníc, navlhčite korene, rozbité korene nakrájame, nadzemná časť je tiež trochu orezaná. Rastliny by sa mali udržiavať tak, aby korene vyzerali vertikálne dolu, dali ich do pripravených dier, jemne ich posypali výživnou pôdou a mierne stlačili.

Medzi miniatúrnymi trpasličími ružami zostávajú 40 - 50 cm. Medzi čajovými ružami s nízkym obsahom hybridu by mala byť medzera až 100 cm, medzi štandardnými a pomaly rastúcimi ružami 115 cm a vysoké parkové ruže, ktoré sú vysadené plačúcimi štandardnými kameňmi a rýchlo rastúce ruže. 1,5 metra. Až po výsadbe všetkých ruží môžete začať s výsadbou susedov - iných rastlín kvetinového záhonu.

Po výsadbe sa rastliny dobre zalejú a pokryjú rašelinou alebo pilinami tak, aby sa všetky výhonky skryli. Na jar sú prezreté ruže orezané trochu viac, posypané rašelinou. Pri výsadbe stonky ruží sa vedľa závesnej strany vyťaží drevený kolík a k nemu sa viaže ruža. To ju zachráni pred silným vetrom a dažďom. Pôda v ružovej záhrade je často mulčovaná, je žiaduce urobiť to na jar, keď sú rastliny dobre prezimované.

Ruže v krajinnom dizajne

Dizajn kvetinových záhonov môže byť najrozmanitejší, existujú však dva základné typy: pravidelné, nazývané aj parter a krajina. Pravidelná ružová záhrada znamená jasnú hranicu pristátia. atieto okraje sú nevyhnutne zdobené kamennými, plastovými alebo zeleninovými okrajmi.Kvetinové záhony majú geometrické tvary, ktoré sú viditeľné aj pozdĺž horného okraja - výška ruží je rovnaká alebo s určitým prízvukom, zreteľne podriadená celkovému dizajnu.

Ružičky krajinného typu majú voľnejší dizajn.Môžu sa použiť rôzne druhy a odrody ruží, sadenice by mali vytvárať dojem prírodných húštiny.Zmiešané kvetinové záhony naznačujú prítomnosť iných rastlín, môže to byť pôdny pokryv, ktorý vytvára pozadie alebo vysoké ihličnany, ktoré kontrastujú farbou s ružami.

Štrukturálny ruženec ako variant krajinného typu môže zaberať veľkú plochu.Vo vnútri sa predpokladajú chodníky a chodníky, čo dáva príležitosť priblížiť sa konkrétnej rastline.Ďalšou verziou tohto typu je krajina.Zámerom je zdôrazniť prírodnú krásu miesta - rôzne úrovne sú zvýraznené sviežou alebo naopak jednoduchou výsadbou ruží a iných rastlín.Tu sa hrajú prírodné alebo vytvorené krajinné prvky, snímky, nížiny, rybníky.

Ruža v krajinnom dizajne je vždy kráľovná, musí byť najviditeľnejšia, všetky ostatné rastliny zohrávajú úlohu družiny.Preto by medzi nimi nemal byť svieži a jasný, schopný odvádzať pozornosť od primo.Nemali by ste vysádzať množstvo pivoniek, delfínií, mečíka.Travnaté rastliny svetlého, sivého, modrastého, strieborného alebo tmavozeleného sfarbenia sa dokonale priblížia.Hostitelia, borievky,šalvia - krásne vyrazil krásu ruží.

Video „Krajinná architektúra lokality“

Video výber príkladov krajinného dizajnu kvetinových záhonov s ružami.