Kvetinové záhony: nápady a možnosti

Prakticky pred každým záhradníkom pri vytváraní záhonov vlastnými rukami vyvstáva otázka, ako z kvetinovej záhrady urobiť slušný rám.Koniec koncov, malý plot pre kvetinové záhony nie je len dekoratívnym prvkom krajiny, ale aj štruktúrou, ktorá nesie funkčné zaťaženie.Existuje mnoho rozpočtových, ale skôr originálnych spôsobov, ako navrhnúť kvetinové záhony zo zvyškových a šrotových materiálov, ktoré môžu z obyčajnej kvetinovej aranžmány urobiť návrhársky kvetinový záhon.

Prečo potrebujeme plot

Hlavným účelom plotu je, samozrejme, dekoratívny a kompletný kvetinový aranžmán.Ploty harmonicky kombinované s celkovou krajinou zdôrazňujú jednotu štýlu na mieste a kombinujú všetky prvky do jedného.Je to estetická stránka, ale okrem toho sa oploteniam ukladajú aj funkčné úlohy:

 • ochrana rastlín pred hydinou, zvieratami a tiež malými deťmi - často sa stáva, žedeti rezajú púčiky alebo sú zranené na tŕňoch ruží;
 • ochrana kvetinových záhonov proti burinám - oplotenie, čiastočne zapustené do zeme, zabraňuje prenikaniu do plazivej burinyrastliny;
 • zabránenie drobeniu a rozširovaniu pôdy (zvlášť dôležité pre záhony kvetov nad povrchom);
 • blokovanie koreňov trvaliek pestovaných v kvetinovom záhone - medzi trvalkami sú také rastliny, napríklad kapradiny, ktoré rastú veľmi rýchlo a vychádzajú z koreňov kvetinovej záhrady;
 • územné vymedzenie priestorov - ozdobné ploty a živé ploty sa často používajú na rozlíšenie zón na mieste, pretože umožňujú vizuálne kombinovať priestor alebo naopak, zdôrazniť niečo.

Video „Výber možností víl“

Video výber niekoľkých možností plotov pre kvetinové záhony.

Betón Kant

Tento plot je pás betónu naliaty do zeme (ako základ). Takéto potrubie sa samozrejme nemôže nazývať plným oplotením, pretože iba vizuálne obmedzuje okraje kvetinového záhonu, ale napriek tomu je betónové potrubie najtrvanlivejším plotom a neprekonateľnou prekážkou trvalých koreňov alebo plazivej buriny. Postaviť plot na lôžko z cementu vlastnými rukami je celkom jednoduché:

 • Najprv musíte rozmiestniť obrys budúceho plotu - kontúry môžete kresliť voľným pieskom, kriedou, ale najjednoduchší spôsob je použitie záhradnej hadice, pretože je dosť flexibilný a ľahko mení tvar;
 • ​​
 • sa potom pozdĺž obrysu vykoná hĺbenie bagrov v zemi do hĺbky 15 - 20 cm - šírka ryhy je ľubovoľná a závisí od veľkosti kvetinovej záhrady;
 • na spodok výkopuakékoľvek syntetické vlákno sa umiestni napríklad na geotextílie na vrstvu piesku 5 až 7 cm, ktorá musí byť dobre stlačená - taký vankúš bude slúžiť ako ochrana pred deformáciou a zničením suterénu koreňmi burín a trvaliek;
 • , potom musíte nainštalovať debnenie dosiek alebo kúskov bridlice (s bridlicovou vlnitou monolitickou zábranou) a naliať cementovú maltu.

Čas na úplné vysušenie štruktúry je 2 až 3 dni.Prípadne je možné na ešte nezmrazený betón položiť ozdobné kamene, kamienky, zvyšky netopierových dlaždíc alebo sklo - ukáže sa krásny mozaikový vzor.

Stenový oplotenie

Zbytky stavebných prvkov z betónu je možné použiť aj na záhrade.Obyčajné nástenné bloky sú veľmi odolným materiálom a sú vyrobené zo skál a škrupín a majú skôr dekoratívny a prírodný vzhľad, takže môžu organicky dopĺňať akúkoľvek kvetinovú záhradu.

Ďalšie bloky sú dobré, pretože ich použitie je viacrozmerné - môžete vymýšľať formy, meniť výšku, rozdeliť jeden dizajn do niekoľkých samostatných kontajnerov.Na vytvorenie takéhoto plotu vlastnými rukami potrebujete iba bloky a lepiacu zmes.Konštrukcia je postavená analogicky ako murivo.Bloky spojte pomocou špeciálneho lepidla alebo bežnej cementovej malty.Výška štruktúry môže byť veľmi odlišná, ale menšia ako dva prvky hore.Keď je plot suchý, pôda sa naleje do nádob, ktoré predtým položili vrstvudrenáž a vysadené rastliny.

Ohraničujúci pásový oplotenie

Obrubník je pružný a pomerne ľahký materiál určený na vymedzenie.línie krajinných prvkov: kvetinové záhony, chodníky, postele.Teraz sa kotúče rôznych farieb, štruktúry, dĺžky a šírky predávajú v obchodoch.Montáž takéhoto plotu vlastnými rukami je veľmi jednoduchá a nezaberie to veľa času.

Práce si budú vyžadovať nástroje: lopata, nožnice, meradlo pásky, stavebná zošívačka alebo tekuté klince (na pripevnenie hrán).Ďalej je inštalácia ohraničenia nasledovná:

 • pozdĺž obrysu kvetinového záhonu vykopeme drážku (hĺbka drážky závisí od šírky pásky) - v prípade záhonov trvaliek je lepšie zvoliť širokú pásku a podľa toho hĺbiť drážku;
 • , potom vložte pásku do pripraveného výkopu kolmo na povrch, pripevnite ju a zakryte pôdou;
 • Nakoniec pôdu dobre zhutníme a oplotenie možno považovať za pripravené.

Plot pre vrstvu pásky môže mať mnoho variantov.Pomocou prúžkov rôznej šírky a farby môžete vytvárať zaujímavé viacvrstvové kompozície, ktoré oddeľujú pestovateľskú plochu jednotlivých rastlín.Ďalšou výhodou obrubníka je, že sa dá kedykoľvek rozobrať a potom znovu použiť - životnosť tohto materiálu je viac ako 10 rokov.

Wicker

Wicker plot je najfarebnejšía vynikajúci dizajn kvetinová záhrada.Plot je vyrobený z tenkých a pružných konárov, najmä vŕby. Na to, aby ste mohli oplotiť vlastnými rukami, musíte sa pripraviť vopred - odrežte vŕbové konáre a odstráňte z nich kôru. Zlepšite obrobok na jar, pretože tyče sú v tomto okamihu veľmi pružné a poddajné. Pletený pletený plot:

 • po obvode kvetinového záhonu sú nainštalované podpery (kolíky, stĺpy), ku ktorým sa pracka pripevní - je lepšie umiestniť podpery na krátku vzdialenosť (20 - 30 cm), takže prútený plot bude silnejší;
 • tyče budeme ďalej zdvíhať a striedavo ich tlačiť medzi podpery - musíme tkať zvonka, aby neboli viditeľné okraje vetiev;

 • každá tkaná rada je poklepaná kladivom a utesnená tak, aby v plote neboli žiadne otvory;
 • sú konce vetiev pribité k krajným podperám.

To je všetko, pôvodný plot pre kvetinovú záhradu je pripravený. V prípade potreby môžete ozdobný plot zakryť škvrnou alebo lakom.

Bridlica

Táto možnosť samozrejme nie je atraktívna, ale vzhľadom na skutočnosť, že zvyšky bridlice je ťažké prispôsobiť na iné účely, ju mnohí letní obyvatelia používajú na navrhovanie kvetinových záhonov. Vytvorenie majstrovského diela vlastnými rukami je veľmi jednoduché:

 • musíte kopať úzku drážku pozdĺž obrysu kvetinového záhonu;
 • potom jazda v malých stĺpikoch alebo kolíkoch na podporu nie je nevyhnutným opatrením, pretože samotná bridlica je veľmi trvanlivý a tvrdý materiál;
 • , potom dáme kúsky bridlice do výkopu, zakryjeme zeminou a zhutníme.

Aby sa plotu nejako dalo dekoratívny vzhľad, niektorí záhradníci ho očistia od prachu a žiaria jeho jasnou farbou.

živé ploty

Ozdobné živé ploty vysadené vlastnými rukami zo živých rastlín spôsobujú, že kvetinové záhony sú obzvlášť živé a prirodzené.Je lepšie zvoliť záhradné plodiny na oplotenie z trvaliek, ktoré:

 • sú zakrpatené kompaktnou, ľahko sa tvoriacou korunou;
 • nenáročné na počasie, burinu a choroby;
 • si dlho zachovávajú svoj dekoratívny vzhľad - z trvaliek, keďže vždyzelené kríky sa môžu použiť ako živý plot;
 • majú výraznú farbu - z trvalých gaštanových listov z gejzíru, striebra - z cinerárií;
 • a sú schopné tvoriť hustý povlak.
 • Oplotenie fliaš

  Zafarbené kvetinové záhony môžu byť vyrobené aj z farebných fliaš.Na výrobu obrubníka je možné použiť plastové aj sklenené fľaše.Ďalej majú tieto výhody tú výhodu, že sú schopné odolávať silným teplotným rozdielom, čo sa nedá povedať o plastoch.Na výrobu plotu na fľašu vlastnými rukami potrebujete:

  • naplňte fľaše pieskom, malými kameňmi alebo zeminou (pre dlhšiu životnosť);
  • vykopávajú dieru pozdĺž obrysu kvetinového záhonu;

  • fľaše vložte do výkopu svojimi hrdlami dole a posypte polovicou pôdy -na dosiahnutie rovnakej výšky sú vyčnievajúce fľaše vtlačené do zeme kladivom.

  Na to, aby boli fľaše estetické, sú zviazané svetlým povrazom a zviazané farebným štrkom. Pri použití plastových nádob môžete odrezať vrcholy a zasadiť malé kvety - získate ozdobné mini kvetinové záhony.

  Video „Mnoho možností darovania“

  Ilustračné video s rôznymi možnosťami plotov pre letné chaty.