Kvetinové záhony trvaliek: pestovateľské plány a nápady

Každý majiteľ sa snaží ozdobiť oblasť v blízkosti svojho domu jasnými kvetinovými záhonmi. A samozrejme, každý chce, aby tieto kvitnúce kompozície potešili svojím vzhľadom a vôňou počas celej teplej sezóny. V tomto prípade sú kvetinové záhony z trvaliek vyprodukované vlastnými rukami najziskovejším a najracionálnejším rozhodnutím: v takýchto záhonoch nemusíte každý rok vysádzať alebo zasiať rastliny a samotné kvetinové záhony neustále kvitnú od jari do neskorej jesene.

Najlepšie trvalky

Na výrobu krásnych kvetinových záhonov trvalých kvetín vlastnými rukami musíte byť pri výbere rastlín veľmi opatrní. Je dôležité nielen zohľadniť načasovanie kvitnutia, ale aj také vlastnosti, ako sú veľkosť, výška kvetov, požiadavky na pôdu a svetlo, ich kombinácia s inými dekoratívnymi a záhradnými prvkami. Ako viete, každá kvetinová kompozícia pozostáva z niekoľkých druhov rastlín a celkový vzhľad a veľkoleposť nielen samotnej kvetinovej záhrady, ale aj celej krajiny závisí od toho, ako správne sa vyberú a umiestnia na kvetinový záhon.

Najobľúbenejšie a najnáročnejšie trvalky sú:

 • zakrpatených druhov: krokusy, snežienky, prvosienky, hyacinty, klinčeky;
 • zdvojročné druhy: sedmokrásky, zabudnuté macešky, macešky;
 • kvetov strednej výšky: daylily, floxy, kosatce, pivonky, tulipány, harmančeky a zvončeky;
 • vysoké kvety: záhradné ľalie, ruže, vlčí bôb, delfínium, aconite, ozdobné kvitnúce slnečnice;
 • priestor medzi kvetmi môže byť poddimenzovaný alebo prízemný druh: muscari, tymián, astry podpriemerné, šalvia, rozchodník, brčál.

Pri vytváraní kvetinových záhonov vašimi vlastnými rukami v záhrade dacha môžete použiť nielen záhradné kvety, ale aj liečivé rastliny, ktoré potom doplnia lekárničku. Echinacea, nechtík, šalvia, levanduľa - najkvetšie kvitnúce a voňavé liečivé druhy.

Nezabudnite tiež na vždyzelené okrasné listnaté kríky a ihličnany. Koniec koncov, v zime budú tvoriť základ kompozície. V lete môžu byť kvety riedené kontrastnými zeleňami pomocou paprade.

Video tipy pre záhradníkov

Ilustračné video s príkladmi pre záhradníkov v oblasti starostlivosti o kvetinové záhony a ich tvorby.

Kvetinový záhon pre začiatočníkov

Pre záhradkárov, ktorí nemajú skúsenosti s úpravou kvetinových záhrad vlastnými rukami, sa môže zdať, že vytvorenie záhonov trvaliek je náročná a náročná úloha. V skutočnosti urobiť jasnú kompozíciu trvalých kvetov na dachách pre každého, vzhľadom na tieto tipy:

 • všetky kvetinové záhony začínajú vypracovaním schémy, v ktorej je uvedené presné umiestnenie rastlín - v budúcnosti schéma nepomôžezmätiť sa pri výsadbe;
 • pri vypracúvaní schémy je potrebné zohľadniť skutočnosť, že najmenej 3 druhy by mali kvitnúť naraz a výber rastlín by sa mal uskutočniť v čase kvitnutia;
 • V schéme by sa mal zohľadniť aj výber rastlín podľa farebnej palety;
 • pri prvom vytváraní kvetinovej záhrady vlastnými rukami by sa mali uprednostniť nenáročné druhy, ktoré si nevyžadujú komplexnú starostlivosť;
 • kvetinová kompozícia vyzerá účinnejšie, keď sú rastliny vysadené v malých skupinách a vizuálne vytvárajú svetlé škvrny - toto sa zohľadňuje aj pri vypracúvaní obrysu;
 • nie je potrebné preťažovať zloženie veľkým počtom farieb a pestovať ich tesne pri sebe, pretože v priebehu času budú rásť - schéma by to mala zohľadniť;

 • , takže postele s trvalkami sú vždy kvitnúce a krásne, je potrebné vybrať pre výsadbu iba tie rastliny, ktoré vyhovujú tejto pôde.

Najdôležitejšou vecou pri vytváraní schémy kvetinovej záhrady je však správny výpočet počtu rastlín s prihliadnutím na rozmery kvetov a veľkosť samotného kvetinového záhonu.Takže z vysokých druhov (1 - 2 m) v jednom zložení by mali byť 2 až 5 rastlín, stredne vysoké (50 - 90 cm) - 5 - 10 rastlín, krátko rastúce (20 - 40 cm) - 8 - 12 kusov, pôdna pokrývka - 12 -18 kusov, cibuľa - 15-25.Táto schéma vám umožňuje vytvoriť harmonickú kompozíciu kvetu.

Kvetinový záhon s nepretržitým kvetom

Snom každého majiteľa vily je kvetinový záhon, ktorý kvitne vo všetkých štyroch obdobiach.A urobiť z neho realitu a urobiť jukvetinová záhrada s vlastnými rukami, stačí urobiť správne kombináciu, berúc do úvahy obdobie kvitnutia každého trvalky. Hlavnou podmienkou na prípravu kompozície kontinuálneho kvitnutia je prítomnosť aspoň jednej skupiny kvetov. Ak chcete vytvoriť takú kvetinovú záhradu, musíte poznať čas kvitnutia niektorých rastlín:

 • skoro na jar (marec), snežienky, krokusy, klíčky, kvet hyacintov;

 • v apríli - medúzy, sedmokrásky, prvosienky, macešky, muscari, skoré tulipány a narcisy;
 • Máj a jún sú najkvitavejšie mesiace, v máji kvitnúce konvalinky, tulipány, narcisy, zabudnuté mačky;
 • v júni kvitnú pivonky, sedmokrásky, zvončeky, maky, sviečky, delfínium, vlčí bôb, petúnie a mnoho ďalších kvetov;
 • v júli - neskoré ľalie, floxy, nasturtia, dahlia, astilbe, ruže;
 • v auguste - začínajú prekvitať plamene, ruže, astilky, niektoré ľalie, Jiřiny a tiež rudbeckia, gladioly, letné chryzantémy;
 • v septembri - po druhýkrát kvitnú nechtíky, astry, jiřiny, neskoré chryzantémy a čajové ruže;
 • v októbri kvitnú len neskoré dahlia, niektoré odrody ruží a chryzantém.

Aby sa v zime posteľ nevyzerala prázdna, je potrebné do kompozície pridať vždyzelené ihličnany a okrasné listové plodiny: krátke borievky, zimostráz, holly guľovité.

Vzory pristátia

Akékoľvek zloženie kvetu by malo začať stavbouschéma, pretože je to schéma, ktorá vám umožňuje vyhnúť sa chybám v procese vytvárania kvetinovej záhrady v krajine vlastnými rukami. Pri navrhovaní schémy nezabudnite, že kvitnúce postele sú dvoch typov: pravidelné a nepravidelné. Pravdaže, nepravidelné (mixborders) sú vhodnejšie pre dachas, kde neexistujú žiadne špecifické pravidlá pre výsadbu kvetín a všetko závisí len od fantázie. Kvetinové záhony správneho tvaru v krajine sú však celkom bežné.

Schéma by mala obsahovať absolútne všetky kvitnúce a ozdobné prvky. Na lokalizáciu rastlín v kvetinovom záhľade podľa schémy je dôležité vedieť, na ktorú stranu sa bude pozerať:

 • schéma kvetinovej kvetinovej záhrady zisťovanej zo všetkých strán spravidla stanovuje niekoľko úrovní rastlín, z ktorých najvyššie sú vysadené v strede a od nich po okraj v riadkoch nižšie;
 • v obdĺžnikovej schéme kvetinových záhonov by sa malo zohľadniť umiestnenie kvetinovej záhrady na mieste: ak je to predná časť, je lepšie zasadiť kvety rovnakého druhu do riadkov, ak sa kvetinová záhrada nachádza pri plote, steny, potom sú ostatné rastliny usporiadané od vysokej po najnižšiu;

 • okrúhly kvetinový záhon sa dá zasadiť s pravidelnými radmi a jasnými škvrnami - príklady ideálneho kruhového zloženia: stred je plný okrajov kvetov s veľkými kvetmi (tulipány, ruže) - kvetiny s poddimenzovanou veľkosťou (narcisy, astry, šalvia), a medzi nimi je muscari alebo tymián.

Začiatočníci záhradkári často pri príprave schémy a medzi nimi nezohľadňujú farebný rozsahV tomto okamihu sa však musí nevyhnutne vziať do úvahy schéma kvetinových postelí.Toto je veľmi dôležité pri vytváraní vlastných mixbordierov, kde je kvitnúca kompozícia vysadená náhodne, a ak sa paleta nedodržiava, ukazuje sa, že je príliš farebná. Kvetinová kompozícia na pestovanie môže tiež pozostávať z rastlín toho istého druhu, a v takom prípade nie je potrebné zostavenie vzoru. Kvetinová záhrada vyzerá luxusne, naplnená napríklad ružami alebo tulipánmi rôznych odrôd a odtieňov.

Starostlivosť o kvetinový záhon

Spravidla nie sú trvalky príliš rozmarné, aby však kvitnúca kompozícia mohla slúžiť ako dekorácia pre celú sezónu, je potrebné vyvinúť určité úsilie:

 • systematicky uvoľňujú pôdu a odstraňujú burinu - je lepšie vykonať tento postup večer alebo skoro ráno;

 • neustále monitorujú stav kvetín a včas eliminujú vyblednuté puky;
 • kvitnúce trvalky vyžadujú pravidelné hnojenie špeciálnymi minerálnymi zmesami počas pučania a kvitnutia;
 • Zavlažovanie sa vykonáva podľa potreby, je dôležité zabezpečiť, aby voda neklesla na kvetinové zásuvky;
 • , ak sú na kvetinovom podloží otvorené plochy, je možné vykonať mulčovanie - tento postup zabráni vysychaniu pôdy a rastu buriny.

Na konci jesene sa musia odrezať všetky trvalky okrem vždyzelených kríkov a na zimu sa musia chrániť niektoré odrody, ktoré milujú teplo.Pri vykonávaní týchto jednoduchých činností je to vonnékvitnúce kvetinové záhony v krajine, vyrobené ručne, vás poteší mnoho rokov.

Video „Výber krásnych možností kvetinových záhonov“

Výber videa s krásnymi kvetinovými záhonmi pre letné domy.