9 typov fosfátových hnojív a ich aplikácia

Každá zmienka o hnojení a druhoch hnojív pre rastliny nie je úplná bez informácií o potrebe komplexov obsahujúcich fosfor.Z nášho článku sa dozviete, prečo potrebujeme fosfátové hnojivá pre rastliny.

Hodnota fosforu v živote rastlín

Fosfor spolu s draslíkom a dusíkom patria medzi tri najdôležitejšie zložky pre normálny rast a vývoj rastlín.Veľkým plusom hnojiva je to, že kultúra len asimiluje požadované množstvo vrchného obväzu.Na základe toho predávkovanie nie je hrozné. Bez požadovaného minima mikroelementu bude reprodukčná funkcia rastliny výrazne narušená.

Fosforečné hnojivá pre rastliny

Video „Čo potrebujete vedieť o hnojivách s obsahom fosforečnanu draselného“

.Video expert vám povie, aké užitočné hnojivá na báze fosforu a draslíka sú užitočné.

Znaky nedostatku fosforu

Zistenie, že kultúre chýba fosfor, je celkom jednoduché:

 • zmena farby vzdušnej časti: všetkyzelená postupne stmavne a potom získa bohatý fialový alebo fialový odtieň;
 • deformácie a deformácieolistenie;
 • dolné vrstvy listov sú pokryté nekrotickými zmenami, ktoré sa menia na tmavé škvrny;
 • zníženie intersticiálnej veľkosti;
 • rastlina prestane rásť smerom nahor a získa huňatú formu;
 • významné zhoršenie vývoja koreňového systému;
 • nižšie výnosy.

Rastlinu môžete zachrániť optimálnou dávkou fosforu, ale najskôr musíte zistiť, prečo táto situácia vznikla.

Dôvody nedostatku mikroelementu

K nedostatku hnojiva môže dôjsť nielen z dôvodu nedostatočného kŕmenia.Môžu to byť tieto dôvody:

 • porušenia pravidiel na aplikáciu vrchných odevov;
 • nesprávne zloženie agrochemikálií, v dôsledku čoho sa prvok zadržiava v pôde a mení sa na ťažko stráviteľné zlúčeniny;
 • ​​
 • poruchy fungovania pôdnej mikroflóry, ktoré sa vyskytujú v dôsledku intenzívneho pestovania a využívania pôdy;
 • Pestovanie pôdy anorganického typu.

Odrody fosfátových hnojív

V záhradníctve sa najčastejšie používajú rôzne druhy hnojív, ktoré sa už vyrábajú v komplexoch: draslík + fosfor alebo dusík + fosfor + draslík.Fosfátové hnojivá majú vlastnú klasifikáciu: vo vode rozpustné, málo rozpustné, citrátové a citrónové.

Klasifikácia fosfátových hnojív

Vo vode rozpustná

Pôsobia vo svojej prvej kategórii, t. J. Že sa rozpúšťajú vo vode, ovplyvňujú rast.a stimulovať ich rozvoj a posilnenie.iZačiatočník a záhradník počul, čo hnojivá patria do tejto najobľúbenejšej skupiny.Hnojivá tejto skupiny sa zároveň ľahko absorbujú rastlinami.

Superfosfát

Dá sa jednoznačne povedať, že je to najbežnejší agrochemikálium obsahujúci fosfor, ktoré obsahuje monofosforečnan vápenatý, kyselinu fosforečnú, síru a horčík.Obsah stopového prvku je asi 20%.

Rozsah aplikácie superfosfátu je veľmi široký, keďže sa používa na vytvorenie živného média pre rôzne kultúry.Okrem toho pracuje s akýmkoľvek typom a zložením pôdy.Môže sa používať v čistej forme a ako súčasť výživových komplexov.

Superfosfát prispieva k úplnému rozvoju rastliny, zvyšuje odolnosť proti extrémnym teplotám a chladu, stimuluje posilnenie imunity.Používanie hnojív zaručuje zvýšenie úrody plodín ovocia a obilnín.

Paradajky sú ideálnym príkladom výhod fosforu.Ich vzhľad je doslova transformovaný, výrazne sa zvyšuje počet plodov, zlepšuje sa ich kvalita.

Dvojitý superfosfát

Používa sa hlavne na jeseň, aby mal čas tráviť pôdu a potom letný koreňový systém.Prítomnosť koncentrovaného fosforu v zmesi (40% alebo viac) predstavuje určité obmedzenia a vlastnosti použitia.Preto je potrebné liečivo používať v jasne vyznačených dávkach a pomeroch, v opačnom prípade korene jednoducho spália.

Aj keď sú náklady na dvojitý superfosfát vyššie, je úplne opodstatnené - stačí malá dávkasilný vplyv. Tuk sa zvyčajne používa na kŕmenie ovocných stromov a bobúľ: jablko, slivka, marhuľa, malina, angrešt.

Sotva rozpustný

Tretia kategória hnojív obsahujúcich fosfor. Táto skupina sa tak ľahko nerozpúšťa, ale jej predstavitelia majú mnoho ďalších výhod, napríklad znižujú kyslosť pôdy.

Fosfátová múka
Diammofos
Ammofos

Ammofos

Neutralizácia kyseliny fosforečnej amoniakom podporuje výrobu dusíka. V dôsledku reakcie tiež získava fosfor a dusík (z ktorého zostáva malé množstvo) ľahko stráviteľnú formu. V kompozícii tiež nie sú žiadne dusičnanové zlúčeniny. Ideálne pre melónové plodiny, najmä uhorky, pretože neprítomnosť chlóru v prípravku nevyvoláva alergické reakcie na listoch rastlín.

Ammofos sa môže aplikovať v ktorejkoľvek fáze vegetačného obdobia, je však najlepšie ho aplikovať na jeseň pred oraním alebo na jar pred výsadbou. Liek je vhodný nielen pre zeleninu a ovocné stromy, ale aj pre kvety a okrasné rastliny.

Odporúčame používať ammofos na trávnaté a ozdobné záhradné krytiny. V takom prípade je zaručená farba a kvalita náteru.
Rada autora

Diammofos

Droga sa často nazýva hydrogénfosforečnan amónny ako hlavná zložka. Ako hlavný sa používa veľmi ekonomickyprvok je obsiahnutý vo vysoko koncentrovanej forme. Pomáha zvyšovať zásaditosť a znižuje kyslosť pôdy. Môže sa vyrábať v kombinácii s organickými látkami živočíšneho pôvodu.

Diammofos sa môže používať tak pred sejbou, ako aj v procese. Vhodný na zemiaky, paradajky a uhorky. V tekutej forme si môžete urobiť a počas kvitnutia v koreni rastliny.

Fosfátová múka

Získajte hnojivo v procese mletia fosfátu na sivý prášok. Najčastejšie sa používa na kŕmenie poľných plodín, keď sú vysiate. Má pomalú akciu. Na „revitalizáciu“ pôdy sa používa na jeseň. Ideálne pre čierne pôdy, šedý les, bažinaté a podzolické pôdy.

Obsahuje asi 32% fosforu. Na získanie vysoko kvalitného kompostu sa používa s hnojom a rašelinou.

vivianit

Vivianit možno získať iba zo železnej rudy vyťaženej v močiaroch. Sivastý modrý alebo modrý prášok obsahuje až 30% fosforu. Môže sa predávať v čistej forme alebo zmiešané s rašelinou, ale s nižším obsahom fosforu. Spektrum účinku a rozsah použitia je podobné fosfátovej hornine.

Citrát a citrón rozpustný

Druhá kategória hnojív. Vhodné pre všetky typy pôdy, znižujú stupeň kyslosti a neobsahujú škodlivé nečistoty.

Kostná múčka

Vyrobené z kostného tkaniva. Neobsahujú chemikálie, ale percento fosforu je veľmi vysoké - 62%. Ekologický produkt bez škodlivých nečistôt. Používa sa navrchná úprava ovocných plodín a okrasných rastlín. Vhodné aj na kompostovanie.

Bonemeal sa vyrába z kostného tkaniva

Prenciate

Prášok vo svetlo šedej alebo belavej šedej farbe. Môže obsahovať od 24 do 31% fosforu. Vhodný pre všetky rastliny a všetky druhy pôdy. Pokiaľ ide o účinnosť, nie je horšie ako superfosfát a pokiaľ ide o normalizáciu kyslosti pôdy, je dokonca ešte účinnejšia. Dá sa použiť ako plné a ďalšie jedlo.

Thermofosfát

Vyrába sa v troch hlavných druhoch: troska s otvoreným ohňom, toxická troska a defluórovaný fosfát. Percento stopového prvku - od 15 do 30 v závislosti od odrody. Najkoncentrovanejšou možnosťou je defluórovaný fosfát.

Tomasshlak sa vyrába zo železnej rudy, ktorá je najúčinnejšou formou normalizácie kyslosti pôdy. Obsah fosforu je však na najnižšej úrovni.

Troska s otvoreným ohniskom je nevyhnutným podkortexom pre vysoko kyslé typy pôdy.

Komplexy obsahujúce fosfor sú užitočné nielen pre samotnú rastlinu, ale aj pre zlepšovanie kvality pôdy. Môžu sa použiť nielen na vrchné obliekanie, ale aj na vytváranie vysoko kvalitného kompostu vlastnými rukami.