Aký je najlepší hnoj pre záhradu: prehľad hnojív

Ako viete, hnoj je v starostlivosti o záhradu nesmierne cennou pomôckou. Množstvo druhov umožňuje vyzdvihnúť hnojivo pre každú plodinu, druh pôdy. Hlavná vec, ktorú treba položiť, je, ktorý hnoj je lepší a kedy ho vyrobiť? Pretože na tom závisí niekoľko dôležitých vecí: množstvo potrebného materiálu, zdroj výroby, koncentrácia zeleninovej záhrady na meter štvorcový a nakoniec rastliny, ktoré je potrebné oplodniť. Pretože existuje niekoľko druhov hnoja, výberom je starostlivo preštudovať užitočné vlastnosti každého z nich. O čom je lepší hnoj - čítajte ďalej.

Ktorý hnoj je najviac výživný

Výživa koní a kravský trus majú vedúce nutričné ​​vlastnosti, ale rozklad koní je rýchlejší, čo má vplyv na pôdu v roku zavedenia; trus kravy sa prejaví najmenej 3 roky. Iné druhy hnojív - ovčie, kozie a králičie výkaly sa neprejavujú. Príčinou problému je závislosť od úrovne vlhkosti použitej pri rozklade.

Nezabudnite, že na jeseň sa počíta kurčatá a nutričná hodnota hnoja je čerstvá. Najčerstvejší hnoj obsahuje minimum živín, okrem toho je nebezpečný pre vaše výsadby.Aby sa hnojivo prejavilosám v celej svojej sláve, musí mu byť dovolené stáť. Druh pôdy ovplyvňuje aj konečnú výživovú hodnotu, ak je vaša oblasť čierna, môžete použiť hovädzí hnoj, pretože samotná pôda je pomerne úrodná.

  1. Kôň.Kvôli nízkej prevalencii koní je ťažba hnoja najťažšie, ale stojí to za to.1 kg čerstvého materiálu obsahuje: asi 7 g dusíka, 2,5 g fosforu, viac ako 7 g draslíka.Vďaka svojej voľnej štruktúre sa rozkladá rýchlejšie a uvoľňuje teplo až do 70 ° C.Kôňový hnoj je vhodný pre všetky typy pôdy, najmä zisky čiernej pôdy, vhodné na ukladanie skleníkov do pôdy.Obsahuje tiež draslík a fosfor, ktoré rastliny rýchlo absorbujú.
  2. Krava.S kravským hnojom je všetko oveľa jednoduchšie, pretože stodoly sú všade bežné.Pri jej výrobe je potrebné postupovať opatrne, pretože nadmerné množstvo dusičnanov bude mať negatívny vplyv na vašu výsadbu.Substrát obsahujúci 1 kg hovädzieho trusu obsahuje: 3,5 g dusíka, 3 g vápnika, 3 g fosforu, 1,4 g draslíka.Množstvo živín sa mierne líši s vekom, pohlavím a krmivom kravy. Prenos tepla materiálu je malý (v porovnaní s koňmi) - 28 - 46 ° C, ak je pôda čierna.Zrejmou výhodou použitia kravských výkalov je neschopnosť nadmerne nasýtiť pôdu a rastliny prvkami NPK, čo znamená, že dusičnany nebudú otrávené.
  3. Ošípané.Bravčový hnoj sa používa zriedka, ktorý pozostáva z pevného alebo tekutého trusu so zvyškovým krmivom, štetinami a slamou a tiež obsahuje najviac dusíka.na1 kg materiálu predstavuje: 8,13 g dusíka, 7,7 g vápnika, 7,9 g fosforu, 4,5 g draslíka.Bravčový trus - skvapalnená suspenzia s malým množstvom tuhej látky;sú menej náchylné na delamináciu.Aj po spracovaní obsahuje veľké množstvo semien burín.Hovädzí hnoj sa zvyčajne používa spolu s koňom na zlepšenie humusu.

Králik.Králičie výkaly sú omnoho suchšie ako iné živočíšne odpady a neobsahujú semená burín.V porovnaní s inými hnojivami obsahuje menej škodlivé mikroorganizmy, čo umožňuje jeho použitie bez predbežnej prípravy a spracovania.Králičie trusky často vytvárajú prášok, ktorý sa dá použiť na hnojenie kvetín doma.1 kg materiálu predstavuje: 2,2 g dusíka, 1,9 g fosforu, 1,5 g draslíka, 0,6 g vápnika.

  1. Skopové (ovce).Stelivo pre ovce a ovce najmenej žiadané ako hnojivo sa napriek vysokému obsahu dusíka často používa ako biopalivo.Na 1 kg stolice zodpovedá: 1,8 - 4,2 g dusíka, 2,5 g draslíka, 0,6 g fosforu.Nepopularita tohto typu výkalov je spôsobená jeho ťažkosťami pri spracovaní a použití.Sú zle zmiešané so slamenou podstielkou, rýchlo sa rozkladajú, dodávajú príliš nepríjemný zápach, ktorý sa dá odstrániť rašelinou.Rašelina je jedným z prvkov upratovania priestorov po komposte z jahniat.Okrem toho je doba rozkladu príliš dlhá, čo z nej robí najziskovejšiu investíciu.

Poďme z opačnej strany pri hľadaní najvýživnejších hnoja.Malý hovädzí dobytok (ovce, ovce, ošípané)produkovať hnojivo s minimálnym množstvom organických prvkov.Tento materiál sa často používa ako biopalivo, menej často na vstup do ílovitých hlinitých pôd.Krava - najbežnejšie, ale tiež málo výživné, navyše ľahké.Zostáva iba hnojiť pôdu koňským hnojom, pretože je najstabilnejšia z hľadiska užitočných prvkov.

Video „Všetko o organickom hnojive“

Informačné video o výhodách organického hnojiva a jeho predpisoch.

Druhy hnoja (podľa stupňa zrelosti)

Kvalita a druhy kompostu sa určujú nielen podľa pôvodu, ale aj podľa stupňa zrelosti.Je dôležité vedieť, kedy je lepšie používať humus, s ktorým sa zmieša čierna pôda, s akou pôdou sa hnojiť a v akom štádiu.Pomôže to zlepšiť celkový stav záhrady.

  1. Čerstvý hnoj - používa sa veľmi zriedka z dôvodu vysokého obsahu škodcov, dusíka, semien burín.Vyžaduje starostlivé spracovanie pred použitím, aby sa preukázala ich pozitívna kvalita.
  2. Hnilé hnojivo - sa zavádza do zeme až do jesene v množstve 5 kg na 1 meter štvorcový.m. V tejto fáze spracovania sa kŕmia kapusta, tekvica, špenát, uhorky, cuketa.Vyžaduje si tiež opatrnosť pri aplikácii - nezabudnite riediť hnoj, vodu okolo rastliny, ale nie úplne pri koreňoch.
  3. Zarastený hnoj má oveľa menšiu hmotnosť ako čerstvé suroviny, ktoré sa zvyčajne aplikujú na pôdu ako zmes.Ak sa rozhodnete vykopať pozemok, budete potrebovať 10 kg zhnitej hmoty na 1 km štvorcový.m záhrada, rašelinapre základy.
  4. Humus je posledným stupňom premeny hnoja. Vďaka svojim vlastnostiam a zloženiu je najužitočnejší pre vaše výsadby. Používa sa pre zmesi (často sa používa rašelina a chernozem) na zlepšenie pôdy. Humus je vítaným hosťom v jamkách cibule, reďkovky, zemiakov, paradajok, zeleniny. Na úvod by ste mali kopať záhradu na jeseň, zmiešať humus so zemou v pomere 1: 4.

Ako správne oplodniť

Správne hnojenie pôdy pred výsadbou je nevyhnutná zručnosť, ktorá zvýši výnos, zdravie rastlín a kvalitu pôdy. Pretože rôzne druhy hnoja majú svoje vlastné charakteristiky a vlastnosti, je dôležité vedieť, kedy a ktorý materiál je lepšie priviesť do pôdy.

V prípade trusu pre kráv bude normou 7–10 kg na meter štvorcový. m, ale musíte to urobiť raz za 3 roky, ak je pôda čierna; 2 roky, ak je pôda piesčitá. Zvážte, že ľahká pôda urýchľuje rozklad, takže bude potrebné menej pre skleník ako pre otvorené plochy. Hnoj z koní bude vyžadovať iba 5 kg na 1 štvorcový. m územia. Zvyčajne sa kladie na rašelinu a čierna pôda sa naleje na vrch. Výška vrstvy by mala byť najmenej 20 cm. Humus zahrieva vaše rastliny a rašelina ako podstielka si zachováva vlhkosť.

Bravčový hnoj sa používa iba ako humus kvôli vysokému obsahu parazitov v surovine a polo ponorenom materiáli. Rašelina s dolomitovou múkou sa zmieša na zvýšenie kvality. Ak je pôda kyslá, zmieša sa s vápnom, aby sa zvýšil obsah solí a vápnika,čo je zlý hnoj ošípaných.

Králičie výkaly sa používajú na kŕmenie stromov a kríkov v množstve 1,5 až 2 kg na 12 l vody. Na vrchnú úpravu domácich rastlín použite prášok v pomere: 3 polievkové lyžice pôdy na 1 polievkovú lyžicu hnoja. Rašelina sa vždy používa ako kompostovacie lôžko, aby poskytla prirodzený lapač vlhkosti. V studenej pôde vhodnej stolice oviec a králikov sa kvôli jej hustote a suchosti rozkladá pomalšie. Pri výbere hnoja, ktorý sa má na vašom pozemku použiť, zvážte vyššie uvedené nuansy a potom bude vaša plodina bohatá, chutná a zdravá.

Video „Používanie kravských výkalov“

Ilustračné video s užitočnými odporúčaniami o použití kravských výkalov ako vrchnej úpravy pôdy.