Možnosti použitia pilín ako hnojiva pre záhradu

Nie každý vie, že piliny sa môžu používať ako hnojivo pre zeleninové záhrady a sady. Ale ich získanie je omnoho jednoduchšie ako kôň z hnoja, o výhodách, ktoré hovoria tak veľa. Dnes zvážime, ako použiť piliny ako hnojivo, či už to stojí za to alebo nie.

Vplyv pilín na pôdu

Piliny pridané do zeme ich robia ľahšími, drobivejšími, priedušnejšími a nezachytávajú nadmernú vlhkosť. Táto pôda sa vo svojich vlastnostiach podobá rašeline, umožňuje lepšie rozvíjať koreňový systém rastlín. Strom je rovnaká organická hmota, ktorá obsahuje veľa užitočných látok, ale aj proces jej hnitia obohacuje pôdu o prospešné baktérie, pretože sa uvoľňuje uhlík, čím sa aktivuje mikroflóra.

Ale v tom všetkom je jedna nuansa, ktorá núti záhradkárov odmietať lacné, užitočné hnojivo: strom výrazne oxiduje pôdu. Čerstvé piliny odoberajú zo zeme dusík, ktorý je pre rastliny veľmi potrebný. Aby sa piliny používali ako hnojivo, môžu sa zmiešať s konským hnojom, mulleínom, vtáčím trusom a nechať ich pereprepat. Ak ich chcete použiť so stopercentným prínosom, nie na zvýšenie kyslosti pôdy,a aby sa neznížilo množstvo dusíka v ňom, bude potrebná močovina a vápno. To je, keď dostanete perfektné hnojivo.

Piliny významne obohacujú unavené chudobné oblasti, v ktorých nie sú potrebné živiny potrebné na aktívny rast a plodenie plodín. To sa však nevzťahuje na odpad z borovíc. Ihličnaté stromy obsahujú živice s antibaktericídnym účinkom, ktoré výrazne spomaľujú proces rozkladu.

Aplikácia

Ak po ukončení výstavby máte stále piliny, nie je dôvod ich zbaviť. Môžu byť perfektne použité s veľkými výhodami pre záhradu alebo záhradu. Hnitý drevný odpad obohatený o pôdu, ale môže priniesť mnoho výhod dokonca aj v procese jeho rozkladu - to je významné plus ich použitia.

V komposte

Piliny, nechané jednoducho na otvorenom priestranstve, môžu hniť počas 10 rokov.Nedostatok vlhkosti vo vnútri, vonkajšia zmrazená kôra - a nedochádza k procesu rozkladu. A ak urobíte kompostovú jamu, môžete si pre letnú chatu rýchlo pripraviť vynikajúci dresing. Najskôr je potrebné položiť malý drevený odpad zmiešaný s koňovým hnojom, potom pridať zvyšky zeleniny - spadnuté listy, pokosenú trávu, zeleninové vrcholy a kuchynský odpad, ak nie sú prítomné kosti, mäso, tuk. To všetko by bolo dobré, keby ste pravidelne horúcu vodu, prikryli studeným filmom - za rok budete mať vynikajúce hnojivo, ktoré sa dá použiť na rastliny v záhrade.Ak pridáte malú zem s dážďovkami, proces pôjde oveľa rýchlejšie.

Kôš z hnoja nie je dnes ľahké kúpiť, je drahý, v komposte sa môže nahradiť mulleinovými alebo vtáčími trusmi, je lepšie ich riediť vodou a piliny touto tekutinou. Je však celkom možné kúpiť močovinu - bude to lacnejšie, ale výsledok bude stále dobrý. Úplne pripravený humus z kompostovej jamy pripomína tuk rozpadnutú zem. Aby nedošlo k pochybnostiam o kyslej rovnováhe pôdy, je možné do pilín pridať vápencovú múku. Týmto spôsobom sa pripraví univerzálne organické hnojivo, ktoré neodstráni dusík, nepridá kyselinu, ale prinesie iba užitočné látky, ktoré spôsobia úrodnosť pôdy.

Video „O použití krúpov stromov v záhrade“

V tomto videu môžete počuť možnosti podzemného dreva pre pôdu.

Ako mulč

Je možné mulčovať pilinami všetky rastliny na záhrade. Ak od začiatku leta pokryť pôdu v záhrade vrstvou pilín o hrúbke 2-3 cm, ušetrí to zelenina od burín, zachová vlhkosť, zbaví majiteľov nutnosti často uvoľňovať pôdu. A na konci leta sa piliny takmer nepostrehnuteľne zmiešané s hornou vrstvou pôdy uľahčujú a priedušnejšie. Po zbere zeleniny zvyčajne vykopávajú pôdu - piliny sa budú rovnomerne rozdeľovať a premieňať na hnojivo pre ďalšie výsadby, ale stále môžete posypať vápennou múkou, aby ste zabránili okysleniu pôdy. Zvyčajne na začiatku leta sa musí vlhkosť udržať a neskôrnadbytok môže rastliny poškodiť, preto sa takéto mulčovanie účelne vyrába najneskôr do júna.

Ak by na záhrade bolo príliš veľa pilín a do konca leta sa nezmiešali so zemou, je lepšie ich odstrániť tak, aby tento prebytok nezabránil rozpadu pružiny na zem.

Čerstvé piliny okolo kríkov jahôd pomôžu pestovať bez buriny a škodcov, najmä zo smreka ihličnatých stromov.Dokáže chrániť aj zemiaky pred zemiakovým chrobákom Colorado.Ak medzi kríky položíte rozdrvené kúsky ihličnatých stromov, zemiakový chrobák Colorado nebude jesť vaše zemiaky.V lete je však potrebné meniť piliny najmenej trikrát.

Maliny sa môžu plniť hrubou vrstvou pilín - do 20 cm, posypeme vápnom a prelejeme roztokom močoviny.Taký mulč chráni pôdu pred stratou vlhkosti, robí ju voľnejšou a ľahšou, poskytuje korene trvalé hnojivo, zbavuje maliny od škodcov.

Pre skleníky

Pri príprave pôdy na skleníky môže letný obyvateľ kombinovať piliny s hnojom z koňa, rozdrvenou trávou, listami - dokonale to zahreje.Iba s hnilobným hnojem (alebo mulleínom) je potrebné používať zhnité piliny, a teda čerstvé piliny s čerstvým hnojom.Ak pripravujete záhradné lôžko na jeseň, môžete položiť zvyšky rastlín pred zimou a na jar si môžete položiť hnoj na koňoch, naplniť ho vápnom a rozliať.Na všetko to dať trochu slamy, pôdy s minerálnymi hnojivami.Táto posteľ sa zahrieva rýchlo a bude neustáleudržujte teplotu.

Na posteliach

Pomocou pilín vytvárajte postele a chráňte záhradu pred prebytočnou vodou.Ak je oblasť vyplnená taveninou (alebo sprchami), potom je veľmi vhodné vykopať po obvode hĺbku 20 - 25 cm a šírku 30 - 40 cm. Táto drážka je vyplnená pilinami a pôda sa posúva na lôžka - nedochádza k nadmernej vlhkosti. vyschne a cesta bude vždy suchá. Po 1-2 rokoch sa hnojivo vyrobí samo o sebe, ktoré sa dá použiť na kŕmenie pôdy všeobecným vykopávaním.

Záhradníci niekedy organizujú vysoké postele na zeleninu alebo kvety - to sa dá urobiť aj s tesárskym odpadom. Roztrhajú zákop, na ktorého dno kladú lístie, trávu, piliny, vápenný prášok, močovinu (ak existuje). Potom znova položili trávu a vrátili vykopanú zeminu. K okrajom nevyschnú, môžu byť pokryté trávnikom, vydláždiť film. Proces pererevaniya vo vnútri týchto postelí prebieha neustále, ohrievanie a vyživovanie rastlín.

Video „Vplyv Tyrov na kyslosť pôdy“