Tajomstvo pestovania a použitia sibírskej dúhovky v záhradnom dizajne

Iris Sibírsky je najbežnejším kvetom kvetinových záhonov a predzáhradiek. Je nenáročný, môže rásť bez starostlivosti a zároveň mnoho rokov potešiť svieži kvet. Každý rok sa jeho odrody stávajú viac, pretože chovatelia sa neunavujú vystavovaním nových hybridov, ktoré ovplyvňujú dvojnásobné lístky a rôzne farby.

Opis a distribúcia dúhovky Sibírskej

Dúhovka sibírska je trvalá odrodová bylinná rastlina, jedna z druhov rodu s rovnakým menom, ktorá patrí do čeľade Iris. V prírode je schopný dosiahnuť výšky 1,5 ma viac, ale hybridné formy obvykle nepresahujú 80 cm.

kosatec sibírsky - trvalá odroda byliny

V sibírskych odrodách neexistuje „brada“. Rastliny majú mäsitý plazivý podzemok, ktorý dáva veľa výhonkov. Ich stonky sú silné, rozvetvené hore. Listy sú dlhé (40 - 80 cm), xiphoidy, s lineárnym povrchom, zelené a niektoréodrody sivastej farby.

Stopky sa tvoria na vrchole stonky v niekoľkých kusoch. Klasický kvet má 6 okvetných lístkov, z ktorých 3 spodné sú širšie, jasnejšej farby a ohnuté dole. Stredne okvetné lístky úzke, pevné a zahnuté nahor. Prirodzená farba kvetu je modrá alebo namodralá, hybridy majú rôzne odtiene. Sibíri kvitnú v máji. Rastú napriek názvu prakticky všade, aspoň na európskom kontinente.

podzemok rastliny je cennou liečivou surovinou. Obsahuje jedinečné éterické oleje a zložky používané v tradičnej medicíne.

Video „Reprodukcia sibírskej dúhovky“

V tomto videu bude odborník zdieľať odporúčania týkajúce sa šľachtenia sibírskeho karamelu.

odrodová odroda

Ponúkame opis niekoľkých najkrajších odrôd:

 1. Kita no Seiza (Kita-No-Seiza) je japonský hybrid s veľkými fialovými púčikmi. Okvetné lístky froté, pri základni majú žltú škvrnu. Seiza toleruje penumbru, sucho a silné mrazy, ale neakceptuje nadmerné zvlhčenie.
 2. Ružový parfait (ružový parfait) - očarujúci kvet levanduľovej farby so zosvetlenými okrajmi a žltým stredom. Priťahuje veľa froté a mierne vlnité lístky (asi 18 kusov), kvitne v júni.
 3. Kabum je neobvykle jasná a husto odroda dvojitej veľkosti. Kvety sú veľké (do 14 cm), pozostávajúce z 9-12 zvlnených okvetných lístkov tmavofialovej modrej farby so svetlou základňou. Odroda kvitne od mája do konca júna.
 4. Tento Leiter je jasnýkvetovo bohatá fialovo-fialová farba.Okvetné lístky sú široké, na dne mierne zvlnené, je tu svetlá škvrna a malá tmavá mriežka.
 5. IC Star Stars je odolná odroda so stredným obdobím kvitnutia (jún - júl).Šesť okvetné lístky kvetov, priťahujú oko hlbokou chrpovou modrou farbou a kontrastným svetlým bodom uprostred.Okvetné lístky sú takmer zakrivené, pretože kvetina vyzerá ako hviezda.
 6. ​​
 7. Concord Crash je hybrid s veľkými kvetmi (do 15 cm) s dvojitými púčikmi fialovej modrej gama.Okvetné lístky sú zvlnené, majú na spodku žltkastú škvrnu ohraničenú tmavou mriežkou.
 8. Slečna Apple je živý holandský hybrid s viacfarebnými púčikmi.Kvet je jednoduchý, ale vzhľadom na široké zvlnené okvetné lístky sa javí ako veľmi svieža.Farba spodných okvetných lístkov je bledo-fialová so žltou škvrnou na spodnej časti.Lila vnútorné okvetné lístky.
Slečna Apple je živý holandský hybrid
)
Concord Crash - hybrid s veľkými kvetmi (do 15 cm)
Ai Stars Stars je vytrvalá odroda so stredným obdobím kvitnutia

Tento Leiter je svetlý kvet bohatej fialovo-fialovej farby
Kabum je neobvykle jasná, husto obojstranne potiahnutá odroda
)
Ružový parfait

Keith no Cease (Kita-No-Seiza)

Výhody a nevýhody kultúry

Všetky odrody sibírskeho pôvodu majú mnoho zjavných výhod: vysoká
 • zimná odolnosť (do –40 ° C) a odolnosť voči suchu;
 • 97) dobrá imunita voči chorobám;
 • rozmanitosť odrôd a farieb;
 • intenzívny rast;
 • 100. dlhá životnosť a kvitnutie;
 • vytrvalosť a schopnosť rozkvetu v drsných podmienkach.
Existuje niekoľko nedostatkov vo farbách:
 • neznášanlivosť voči vlhkosti;
 • náročné osvetlenie.

Odporúčania pre zdravotnú starostlivosť a starostlivosť

Agrotechnické odrody sibírskeho kmeňa nemajú veľké rozdiely od ostatných skupín a druhov kosatcov.

Výber miesta pre kvetinovú záhradu

Hlavnou požiadavkou na usporiadanie kvetinového záhonu je slnečná oblasť bez vetrov. Penumbra je tiež vhodná, ale kvitnutie začne neskôr a nebude také svieže. Najvhodnejšou pôdou je drobivá hlinka s neutrálnou kyslosťou.Nie je potrebné pestovať kosatce v bažinatých oblastiach s úzkou podzemnou vodou, pretože nadmerné zvlhčenie má nepriaznivý vplyv na vývoj rastlín.Pravidlá načasovania a pristátia

Pristátie „Sibíri“ sa koná v máji alebo na samom konci leta, ale najneskôr v polovici septembra. Po rozhodnutí o lokalite je potrebné vykopať pôdu, zbaviť zvyškov, aby sa pripravili studne takej veľkosti, aby sa korene voľne ukladali.

Na spodok jamy môžete umiestniť trochu kompostu, piliny. Sadenice by sa mali umiestniť zvisle, pokryť zeminou, zhutnenou zeminou, hojne naliať a posypať mulčom, aby sa lepšie zakorenili. Pri výsadbe viacerých kríkov je odporúčaná vzdialenosť medzi nimi 60-70 cm.

Rozmnožovanie a transplantácia

Kvety sa množia delením odnoží.Procedúra sa vykonáva najskôr jeden mesiac po odkvitnutí.Aby sa rozdelil podzemok, krík sa rozreže, potom sa vykopal a rozdelil na časti tak, aby každá z nich mala 3 až 8 ventilátorových procesov.Na reprodukciu sú odrezané iba mladé časti koreňa, staré časti sú vyhodené.Na jednom mieste môžu sibírske druhy rásť desaťročia, ale preto sa nedegenerujú, odporúča sa každých 6 až 7 rokov delenie a transplantácia.

Kvety sa množia delením podzemkov

Polievanie a vyživovanie

Klasickí „sibírčania“ môžu žiť bez zalievania, ale hybridy sú všetkystále je potrebné napojiť.Kultúru navlhčite len zriedka, iba v suchom období.Musíte tiež včas odrezať vyblednuté puky.Bohaté kvitnutie sa dosahuje kŕmením, ktoré sa počas sezóny zavádza trikrát:

 • na jar - humus;
 • počas pučania - minerálno-organický komplex alebo kompost, bylinná infúzia;
 • po odkvitnutí - draslík a fosfor.

Starostlivosť o sibírske kosatce na jeseň

Nemusíte ohrievať kvety, len zaspite holé korene zemou a prikryte malou vrstvou mulča.Krátko pred prvými mrazmi by sa sušené listy mali rezať do výšky 10 cm.

Listy by ste nemali orezávať skôr, ako predčasné prerezávanie môže kvitnúť budúci leto.
Rada autora

Ako chrániť dúhovky pred chorobami a škodcami

Kvetiny môžuaby odolávali chorobám, ale v období vysokej vlhkosti môžu listy zožltnúť a hrdzaviť. V prvom prípade by sa kríky mali ošetrovať 1% roztokom koloidnej síry. Efektívny 0,5% roztok oxychloridu medi. Na listoch sa niekedy môžu usadiť strapce alebo húsenice. Pomáhajú zbaviť sa tinktúry tabaku, mydlového roztoku. V pokročilých prípadoch sa používajú insekticídy.

Iris Sibírsky v krajinnej architektúre

Používanie sibírskych druhov v krajinnej architektúre je univerzálne. Svetlé veľké kvety vyzerajú rovnako dobre: ​​

 • v skalnatých záhradách, vysokohorských kopcoch;
 • v blízkosti budov a plotov;
 • pozdĺž koľají a pri hlavnom vchode;
 • v nádržiach;
 • ako hranica;
 • na pozadí zeleného trávnika.
Sibírske kosatce vyzerajú dobre pri vodných plochách
Dúhovky sa môžu pestovať pozdĺž koľají a pri hlavnom vchode
Sibírčania sa môžu pestovať samostatne aj ako súčasť zloženia

„Sibíri“ sa môžu pestovať samostatne aj ako súčasť zloženia. Sú dobre kombinované s ľaliami, pivonkami. Fialovo-modrá paleta je zvýraznená žltou, bielou, ružovkastou farbou. Plus rastliny v tom, že aj po odkvitnutí zdobia oblasť s jeho neprelínajúcimi listami.

Kvet Iris sibirica je najodolnejším a najpraktickejším zástupcom svojho druhu. Toto je ideálna možnosť vyplniť priestor krásnymi kvetmikeď nie je čas na ich starostlivosť.Objemové výsadby samy o sebe porastú každý rok a nasýtia vašu záhradu jasnými farbami.