Ako pestovať čiernu ružu Čierny Baccarat vo vašej záhrade

Po dlhé roky chovatelia neúnavne pracujú na šľachtení prírodných čiernych ruží, ale zatiaľ existujú iba podmienečne čierne kvety, ktoré majú čiernu farbu v štádiu púčikov, ale keď kvitnú, sú tmavo hnedé, s výrazným tmavým odtieňom. Rose Black Baccarat, čajový kríženec francúzskeho výberu, je dnes považovaný za najčernejší zo všetkých. Každý pestovateľ považuje za čestné mať tento poklad vo svojej záhrade. Ako pestovať taký neobvyklý kvet v našej klíme, sa dozviete z nášho článku.

Opis

Francúzska šľachtiteľská odroda bola v roku 2004 chovaná odrodou čiernej Baccary. Jedná sa o hybridnú čajovú formu s hnedou farbou, ktorá je čo najbližšie k čiernej. Ruža je pohár, vysoký, úplne čierny, ale v čase odhalenia sa horná časť okvetných lístkov stáva odtieňom červeného vína. Kvet nie je príliš veľký (do 10 cm v priemere), zamatové lístky, čierne dole, majú po okraji zakrivený trojuholníkový tvar. Vôňa kvetu je ľahká, jemná.

Puzdro je kompaktné (do výšky 80 cm). Výhonky sú zelené s malými hrotmi. Listy sú tmavo zelené nad a červenkasté pod. Odroda sa vyznačuje vysokou odolnosťou vočichoroby.

Vytrvalosť v zime je nízka (pri -10 ° C zamrzne), preto si vyžaduje zimu.Doba kvitnutia je dlhá, kvet si zachováva svoj tvar po dlhú dobu, nestráca farbu na slnku a po daždi dlhodobo nestráca v kyticiach.

Video „Opis ruží Baccarat“

Z videa sa dozviete, ako vyzerá táto odroda ruží a ako sa líši od ostatných predstaviteľov týchto kríkov.

Výsadba a starostlivosť o rastliny

Na zemi sa môžu sadenice ruží vysádzať na jar a na jeseň.V regiónoch s neskorými a miernymi zimami sa odporúča zasadiť na jeseň, od polovice septembra do prvej dekády októbra, potom na jar budúceho roku.Na jeseň sa vysádzajú aj ružice.V oblastiach, kde sú zimy dlhé a drsné, je najpriaznivejšia doba na pestovanie rastlín na jar, ale v tomto prípade by sme mali očakávať, že krík na pár týždňov bude pozadu.

Pred vykopaním otvoru na výsadbu sa pôda vykope a zmieša s hnojivom (humus, kompost).Rašelina a piesok sa pridávajú na zvýšenie drenážnych vlastností.Na vyrovnanie koreňov sa rastliny pred výsadbou namočia do teplej vody alebo do roztoku manganistanu draselného.Potom sa sadba umiestni do otvoru tak, aby po naplnení pôdy bol koreňový krk hlboký 2 až 3 cm.

Starostlivosť o ruže sa vykonáva pri štandardných činnostiach: zalievanie, odstraňovanie buriny a uvoľňovanie pôdy., formovanie zvyškov, profylaktická liečba škodcov a chorôb, kŕmenie.Odporúča sa kombinovať glazúry s ďalšími obväzmi:

  • sa na jar pripravuje roztok s dusíkom.hnojivá (zmesi);
  • počas aktívneho rastu výhonkov - hotové prípravky s mikroelementmi;
  • vo fáze tvorby púčikov tekutý divulín alebo stelivo;
  • 46) po kvitnutí - hnojivá potašové.

Polievanie je potrebné pod koreňom, pretože vlhkosť na listoch môže viesť k rozvoju plesňových chorôb. Na zavlažovanie by ste mali používať oddelenú vodu pri izbovej teplote, ale v žiadnom prípade nie za studena (zo studne alebo z kohútika).

Miesto výsadby a požiadavky na pôdu

Na rozdiel od iných odrôd ruží čierna Baccara nemá rada otvorené slnečné oblasti. Okrem toho sa v tieni jeho lístkov stáva zamatovo tmavší a aróma je výraznejšia. To neznamená, že nie je možné zasadiť ružu na slnku, iba rastie lepšie v čiastočnom tieni. Pokiaľ ide o kvalitu pôdy, mala by byť voľná a kyslá. Kyselina pomáha tejto ruži udržať tmavú farbu. Dokonca aj pestovatelia kvetín, ktorí už dlho kultivovali odrodu Black Baccara, sa priznávajú, že niekedy do vody pridávajú nejakú kyselinu citrónovú na zavlažovanie, aby kvetina mala tak neobvyklú farbu.

Orezávanie

V prípade ruže tejto odrody sú povinné dve odrezky: na jar a na jeseň. Jarné prerezávanie sa vykonáva s cieľom stimulovať hojné kvitnutie a odstraňovať poškodené, choré a mrazené výhonky. Je veľmi dôležité, aby si postup vybral ten správny okamih - keď sú obličky už hore, ale ešte nezačali kvitnúť. Ak po odstránení krytu zistíte, že puzdro stále spí, odrezanie by sa malo odložiť o 5-10 dní, kýmzačne sa pohyb štiav v stopkách.

Pri jarnom prerezávaní by ste mali najprv odstrániť všetky sušené konáre pri koreňoch záhradníckym materiálom a potom vykonať formatívne prerezávanie zdravých konárov. Ak to chcete urobiť, pomocou nástroja odrežte vrcholy pod uhlom tak, aby na streľbe zostali 3-4 púčiky. Zanechať viac ako 5 pukov sa neodporúča, pretože kvety budú malé. Po celé letné obdobie by ste mali uschnuté kvety odrezať od kríkov, keď sa objavia.

Jesenné prerezávanie vám umožňuje pripraviť rastliny na zimu. 1-2 týždne po ukončení kvitnutia by sa všetky výhonky kvitnúce tento rok mali odrezať z kríkov a ostatné zvyšky (tie, ktoré rástli v lete) by sa mali skrátiť na výšku 40 - 50 cm. Priamo pred chladným počasím by sa mali zakryť kríky ruží. Aby sa to dosiahlo, listy, ktoré nie sú osprchované, sa odrežú z výhonkov, koreňový krk sa pokryje humusom, takže sa vytvorí kopa s výškou 30 - 40 cm - humus produkuje teplo a tým ohrieva korene rastliny. Ďalej je nad puzdrom konštruovaná kostra, na ktorej je položený hustý krycí materiál.

Choroby a škodcovia

Napriek pomerne vysokej imunite ruže voči chorobám sa niekedy infikuje hubovými chorobami: čierna škvrna, múčnatka a hrdza. Vývoj týchto ochorení prispieva k vysokej vlhkosti a ak bolo leto daždivé, je pravdepodobné, že rastliny ochorejú. Aby sa tomu zabránilo, na jar sa odporúča ošetriť kríky roztokom síranu meďnatého, zmesi Bordeaux alebo univerzálnymi kvetinovými prostriedkami: "Hom""Topaz".

Na ruži môže spôsobiť zmätok aj škodlivý hmyz, ktorého boj spočíva v použití insekticídov:

  • ) ružová cicada (živí sa miazgou listov, po ktorej začnú bolieť a vysychať) - prostriedky boja: „Zolon“, „Decis“ (postrek sa vykonáva pred kvitnutím);
  • zelená voška (umiestnená v kolóniách na spodnej časti listov a nasávajúca šťavu) - pomáha postrekovať lieky: „Aktellik“, „Alatar“;
  • strapce (napustené kvetom, po ktorom mizne a okolo okrajov stmavne) - drogy: „Confidor“, „Vermitek“.

Propagácia

Na množenie ruží sú prijateľné dve metódy: rozdelenie kríkov a štepenie.Ale pretože krík rastie pomerne pomaly, reprodukcia delením podzemka nie je žiaduca.Vo výnimočných prípadoch môže byť Bush starší ako 5 rokov rozdelený na dve časti, musíte však byť pripravení na to, že rastlina spomalí rast a zastaví kvitnutie.

Rezanie je najjednoduchší a najdostupnejší spôsob pestovania čiernej ruže.Na výučbu odrezkov sa narezávajú výhonky s dĺžkou 12 až 15 cm a prípravy by sa mali robiť zo zdravých mladých výhonkov vytvorených v lete.Rez sa robí pod svahom pod obličkami a v hornej časti nad obličkami.Rezne sa vysádzajú vo vlhkej pôde v škatuliach alebo na kvetinovej záhrade pod prístreškom (jar, plastová fľaša).Zakorenené odrezky sa presádzajú budúcu jar, po predbežnom ochladení.

Čierna ruža je veľmiocenil a je veľmi obľúbený u pestovateľov kvetín.Je odolný voči odtieňom, takže ho môžete umiestniť kdekoľvek na záhrade.Krajinári často používajú kvetiny na pestovanie kvetinových záhonov v kombinácii s kontrastnými ružami.Okrem toho sa čierna ruža cíti skvele v kvetináčoch a nádobách, čo jej umožňuje rast vo vnútorných podmienkach.

Video „Choroby ruží“

Z videa sa dozviete najčastejšie choroby ruží.