Ako pestovať a používať deren white Elegantissima v záhradnom dizajne

Spomedzi dekoratívnych a listnatých kríkov sa biela eleganthisima považuje za najatraktívnejšiu. Rastlina je nenáročná na údržbu a ľahko tvorí prerezávanie, pre ktoré mal rád záhradníkov a krajinárov. Z článku sa dozviete, ako pestovať túto okrasnú rastlinu vo vašej záhrade.

Stručný opis

Derain Elegantisima (Elegantissima) je opadavý ker patriaci do čeľade Kizilov. Získal svoj názov pre elegantný vzhľad koruny a pestrú farbu listov. Táto dekoratívna forma sa najčastejšie používa pri krajinnom plánovaní pozemkov, záhrad, v mestských krajinných úpravách, pretože v každej kompozícii vyzerá ako výhodná.

Derain Elegantissima - opadavý ker rodiny Cornel

Rastlina má veľmi tenké a pružné výhonky, ktoré sa intenzívne vetvia a rozťahujú smerom nahor. Bez pravidelnýchmôže dosiahnuť výšku 3 m, dorastá do šírky 4 - 5 m. Výhonky sú hnedej farby, bližšie k jeseň sa sfarbí na červeno, vďaka čomu krík pokračuje v zdobení záhrady aj v zime. Odrodou sú veľké listy šedo-zelenej farby v tvare srdca, s bielymi alebo smotanovými ťahmi a okrajom prelamované.

Prvé kvitnutie kríka nastáva vo veku troch rokov. Neskôr kvitne dvakrát ročne - začiatkom leta a septembra, čím vytvára husté kvetenstvo pozostávajúce z mnohých malých bielych kvetov. Po odkvitnutí výhonkov sa tvoria plody - okrúhle bobule s priemerom asi 8 mm. Zrnú včas v septembri, keď Bush opäť kvitne, čo mu dodáva ďalší dekoratívny efekt.

Plody rastlín - malé žltkastobiele kôstky - sú nepožívateľné a nepoužíva sa na výrobu potravín.

Video „Pestovanie stromu bielej Eleganthissima“

Toto video hovorí o charakteristikách výsadby a starostlivosti o okrasné kríky.

Pravidlá pestovania okrasných kríkov

Pri správnej výsadbe môže krík rásť na jednom mieste až 50 rokov, ale na tento účel musíte vziať do úvahy nasledujúce požiadavky.

Optimálne načasovanie

Odporúča sa zasadiť mladé kríky s už vytvoreným koreňovým systémom na jeseň, 1,5–2 mesiace pred začiatkom stáleho chladného počasia. Počas tejto doby bude mať závod čas na zakorenenie a prispôsobenie sa novým podmienkam. Sadenice v kvetináčoch môžu byť transplantované do zeme na jar, ale v tomto prípade je potrebnéspustite ju do jamy spolu s pozemským hrudníkom, ktorý chráni korene pred poškodením a urýchli proces zakorenenia.

Požiadavky na miesto a pozemok

Všetky druhy trávnikov sa dobre zakorenia na akejkoľvek pôde okrem ílu a piesku. Ideálna krehká úrodná pôda, hnojená organickými látkami. Výsadba je možná aj na skromných pôdach, vyžaduje sa však pravidelné kŕmenie. Vážnou odrodou je imunita podzemných vôd, nemalo by sa to však zneužívať. Ak potrebujete na vytvorenie kompozície umiestniť krík na zlé miesto, mali by ste sa o drenáž vopred postarať.

Kvôli lepšiemu vývoju sa krík odporúča vysádzať na otvorených, osvetlených plochách alebo v ľahkej polotieni.
Rada autora

Mierne zatienenie tejto odrody je dokonca žiaduce, pretože pod priamym lúčom môže byť jeho lístie príliš vyblednuté. Naopak, v odtieni sa biele okraje na listových doštičkách stanú úzkymi a ťažko badateľnými, vďaka čomu rastlina stráca svoj dekoratívny účinok.

Ozdobný ker miluje slnečné svetlo a svetelnú penumbru

Algoritmus výsadby sadeníc

Jamka na výsadbu sa vykopáva počas 2 týždňov. Mala by byť asi 1,5-krát širšia ako hlinená skupina sadeníc. Na dne sa nachádza humus alebo kompost, ako aj minerálne hnojivá. Toto zloženie poskytne rastline základné živiny pre najbližšie roky. Do pôdy zhutnené, naleje do jamy vody.

Algoritmus pristátia je nasledujúci:

  71za 10 - 15 minút ho vyberte z hrnca pomocou hrudky.Rastliny s otvorenými koreňmi pred výsadbou sa na niekoľko hodín ponoria do vody.
 1. Opatrne sa podopretím dna sa sadba premiestni do výsadbovej jamy a umiestni sa do stredu tak, aby po výsadbe nebol koreňový krk pod povrchom pôdy.
 2. Ďalej je puzdro pokryté zeminou a pravidelne ju vyrazí.
 3. Zhutníte kruh stromu a hojne ho zalejte.

Pri výsadbe na jeseň už nie je potrebné nič robiť.Ak k tomu dôjde na jar, potom je stonková zóna mulčovaná tak, aby pôda nevyschla, a prvé 3-4 dni sa sadenice zatienia pred slnkom.

Charakteristiky a tajomstvá pestovania bieleho trávnika

Kríky bieleho trávnika sú nenáročné a nevyžadujú si osobitnú starostlivosť.Udržať dostatočne okrasné rastliny na vykonanie niekoľkých činností.

Zalievanie a kŕmenie

Pravidelné zalievanie si vyžadujú len novo vysadené kríky.Dospelé kríky majú dostatočnú vlhkosť z zrážok a topiaceho sa snehu, ale v nezvyčajne horúcom počasí je tiež potrebné ich zalievať rýchlosťou 2 vedrá na 1 rastlinu.Polievanie sa vykonáva večer alebo skoro ráno, čo pomáha chrániť listy pred popáleninami.

Prvé vrchné dresingy sa vyrábajú po 3 rokoch.Až do tejto doby rastlina konzumuje hnojivá, ktoré boli vysadené počas výsadby.Krídla sa kŕmia zriedkavo, približne raz za 2 až 3 roky, a dokonca aj potom - v prípade choroby alebo oslabenia.Môžete hnojiť minerálne zmesi aj humus, humus alebo kompost.Mnoho organických nepotrebuje -dosť na to, aby sa z každého kríka vyrobilo 100 gramov.

Prerezávanie a tvorba korún

Na rok rastie krík asi o 50 - 60 cm, preto je potrebné ho niekoľkokrát v sezóne kosiť a rezať. Toto je možné vykonať v akomkoľvek časovom intervale, s výnimkou obdobia, v ktorom dochádza k aktívnemu pohybu štiav. Prvé prerezávanie kríka sa vykonáva 3 roky po vylodení. Zahŕňa odstránenie všetkých poškodených vetiev, ako aj odstránenie ⅓ koruny, aby sa ďalej formovala.

Režimy prerezávania bielej labky

Rozstup ďalšieho prerezávania závisí od tvaru, v ktorom sa musí krík tvarovať. Zvyčajne pravidelne ostrihané a zlomené výhonky na stranu. Dôkladnejšie vyrežte krík na jeseň, jeho riedenie a odstránenie 3-4 úvodných výhonkov. Tento postup prispieva k hojnému rozkvetu.

Raz za každé 3 až 4 roky sa všetky výhonky orežú do výšky 15–20 cm, aby sa omladlo kríky.

Príprava na zimu

Napriek skutočnosti, že biele korene sú povrchné, je zaradený do zoznamu najviac mrazuvzdorných rastlín. Aj v severných oblastiach sa kríky môžu prezimovať bez prístrešia, pretože sú dobre znášané silnými mrazmi a v prípade zamrznutia sa rýchlo obnovujú. Výnimkou sú mladé sadenice vysadené na jeseň. V drsnej klíme v prvej zime sú lepšie pokryté.

Zimná mrazuvzdorná kultúra nevyžaduje ďalšie zimné útočisko

Rozmnožovanie bielej elegancie podložky

Okrasný ker sa dobre reprodukuje tromi spôsobmi.

Semená

Násobenie osiva je dlhý proces. Na výsadbu sa používa čerstvý materiál zozbieraný na jeseň. Semená sa stratia - sú držané v chlade niekoľko mesiacov a potom sú zasadené do substrátu do hĺbky 3 až 5 cm. Výsev sa vykonáva na jar na skleníku, ale môžete zasiať aj priamo do pôdy pred zimou, potom stratifikácia nie je potrebná - príroda urobí všetko sama. Semená klíčia veľmi dlho, 2 - 3 roky a pestovanie kríkov pre dospelých trvá až 8 rokov.

vrstvenie

Koreňová rastlina sa šíri najlepšie zo všetkých. Na toto leto sa musíte zohnúť na zem najnižší mladý únik, opraviť ho, občas posypať zemou a vodou. Na jeseň sa na tejto vrstve vytvorí koreňový systém, ktorý sa dá oddeliť nožnicami a presadiť na nové miesto.

Rozmnožovanie okrasných kríkov

odrezky

Materiál zozbieraný na začiatku leta z mierne tuhých, ale stále flexibilných výhonkov alebo z tých, ktoré zostali po jarnom prerezávaní. Odrezky sa vysádzajú vo zvlhčenom substráte pod uhlom 45 °, nádoba sa prenesie do skleníka, kde sa vysoká vlhkosť a teplota vzduchu udržuje na 25 - 30 ° C. Na jeseň sa na odrezkoch vytvárajú korene, po ktorých sa presadia do kvetináčov a až do jarnej výsadby sa udržiavajú v suteréne.

Použitie v krajinnom dizajne

Kríky z bieleho trávnika sa vďaka svojej flexibilite a schopnosti zvládnuť prerezávanie veľmi často používajú pri navrhovaní záhrad pre domácnosť:

 • vytvárajú krásne „živé“ oblúky a husté živé ploty rôznych výšok, pomocou ktorých môžete priestor rozdeliť na zóny alebo skryť nevzhľadnú budovu;
 • so strihom sa ľahko premieňajú na ozdobné záhradné prvky: guľa, kocka, hemisféra a ďalšie obrázky;
 • v zložení skupiny sú kontrastované s ľahkým listím;
 • niekoľko orezaných rastlín vyzerá harmonicky v prednej časti domu;
 • nízke rastliny sa môžu použiť na ohradenie záhradných chodníkov;
 • Skupinové zloženie niekoľkých kríkov vysadených vo forme ostrova je vynikajúce;
 • Krík je možné zasadiť uprostred trávnika, kde vytvorí jasný kontrast so smaragdovou trávou.

Pestrý ker je najziskovejší vo svojom zložení a na pozadí s jemnými okrasnými rastlinami, ako sú ihličnany.Jedným slovom je odroda Elegance univerzálnou kultúrou, ktorá dokáže ozdobiť každé územie, tak v lete, ako aj v zime.Napriek svojmu elegantnému a pomerne krehkému vzhľadu je to veľmi odolná rastlina, ktorá môže pestovať a zdobiť záhradu takmer v každom regióne.