Ako pestovať novú belgickú hviezdu a používať ju v záhradnom dizajne

Každý letný obyvateľ premýšľa nielen o výhodnom využití svojho pozemku, ale aj o jeho vonkajšej príťažlivosti. Na túto úlohu sa používajú kvetinové záhony. Jedna z najnáročnejších rastlín sa považuje za novú belgickú hviezdu. Bude to skvelá dekorácia vášho webu, nielen začiatkom jari, ale aj na jeseň.

Rozmanitosť druhov

Existuje viac ako tisíc druhov Astry angliae, z ktorých jedna tretina sa aktívne používa na výsadbu v záhonoch. Osobitná pozornosť by sa mala venovať takej rozmanitosti, ako je nová belgická Astra. Jej druhé meno je Virginia aster. Hlavné charakteristiky zariadenia:

 • nie je potrebné pestovať každý rok - je to vytrvalá rastlina;
 • výška puzdra je zvyčajne v rozmedzí 60 - 140 cm;
 • stonky sú tenké a tesne rozmiestnené;
 • listy sú lesklé, tmavo zelené, majú podlhovastý tvar, dosahujú dĺžku 12 cm;
 • kvety sa nachádzajú po celej dĺžke vetiev, majú priemer 2 až 4 cm;
 • kvety majú fialovú, ružovú alebo bielu farbu;
 • počet kvetov môže dosiahnuť 200, v závislosti od veku rastliny;
 • kvitnutie môže nastať od júla do septembra, čo je veľká úlohaodrody asterových hier;
 • Rastlina je mrazuvzdorná do -5 ° C.

Najznámejšie formy novej belgickej hviezdy sú:

 1. Marie Ballard.Výška kríka dosahuje 90 cm, má rovné stonky, na jeseň kvitne, trvá až jeden a pol mesiaca.Kvety sú zvyčajne biele a žlté, ich priemer je v rozmedzí 5 - 8 cm.
 2. Západ slnka.Výška puzdra dosahuje 120 cm, stonky vetvy.Rastliny kvitnú začiatkom jesene.Kvitnutie trvá 1,5–2 mesiace.Kvety majú zvyčajne žltý stred a jemne fialový rám s nádychom ružovej farby.Názov priamo súvisí s farbami podobajúcimi sa západu slnka.
 3. Biele dámy.Rastlina je vysoká asi 100 cm, kvety majú žltý stred a biele okvetné lístky, ktorých priemer dosahuje 2–3 cm. Táto odroda je najodolnejšia voči mrazu, kvitne od septembra do mrazu.
 4. Oktoberfest.Výška rastlín dosahuje 100 cm, Bush sa rozrastá, kvitnutie trvá asi mesiac.Kvety sú polodvojité, majú modrú farbu a dosahujú priemer až 4 cm.
 5. Ametyst.Krík má výšku až 120 cm, konáre sú umiestnené blízko seba, kvitnutie trvá od augusta do začiatku chladného počasia.Listy dosahujú dĺžku 12 cm, svetlé kvety - fialové so žltým stredom, s priemerom 3,5 cm.

Video „Ako množiť a presádzať novú belgickú hviezdu“

Z tohto videa sa dozviete, ako správne propagovať a presádzať nového belgického astera.

Navrhovanie kvetinových záhonov

Druhy novej belgickej hviezdy sú vhodné na zdobenie.svoj pozemok, rýchlo rásť a mať formu lopty.

Používajú sa najbežnejšie astry:

 • v zabezpečení;
 • pri tvorbe zelených sôch;
 • v usporiadaní alpskej šmykľavky;
 • pri zostavovaní obrázka na kvetinovom záhone;
 • na pestovanie v kvetináčoch a kvetináčoch;
 • pri príprave kytíc.

Astrieri priťahujú záhradníkov svojou jasnou a dlhou kvetovou, nenáročnosťou a rozmanitosťou druhov.Pestovateľské pravidlá

Rôznorodosť zvažovaných Astry nie je rozmarná, odporúča sa však dodržiavať tieto podmienky:

 1. Pristátie prednostne v priestoroch s dobrým osvetlením. Ak kvetinový záhon spadne do tieňa niekoľko hodín denne, nie je to dôvod odmietnuť vybrané miesto.
 2. Venujte osobitnú pozornosť pôde, ktorá by mala byť suchá.
 3. Rastlina musí byť chránená pred prievanom, ako aj pred tieňom.

Ak sa tieto podmienky nedodržiavajú, krík porastie s menším počtom kvetov a krehkých vetiev.

Ako pestovať rastliny

Na nasadenie nového Aster môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

 1. Bezrassadny. Záhradníci sa zriedka uchýliť k tomu, pretože semená klíčiť na dlhú dobu. Takéto rozmnožovanie navyše podlieha iba druhom druhu. Pred výsevom sa semená dodatočne pripravia: ponoria sa do teplej vody na jeden deň a potom sa vložiachladnička na týždeň. Semená sa vysievajú na otvorenom priestranstve a kladú sa do jamiek s hĺbkou 6 - 7 mm. Kvitnutie takýchto asters by sa malo očakávať najskôr po 2 rokoch.
 2. Sadenice. Prípravné práce sa vykonávajú rovnako ako pri bezsemennej metóde. Hrnce pre sadenice musia byť naplnené zmesou, ktorá by mala obsahovať rašelinu, piesok, humus a pôdu (pokiaľ možno úrodnú). Po výsadbe by sa hrnce mali umiestniť na teplé a osvetlené miesto. Hneď ako sa objavia prvé listy, rastlina sa potápa a umiestni na chladné miesto tak, aby teplota nebola vyššia ako +15 ° C. Po skončení mrazov bude možné preniesť sadenice.
 3. Delenie puzdra. Najpohodlnejší spôsob chovu astry. Ak chcete začať delenie najlepšie na jar, keď sa objavia iba mladé výhonky. Kríky sú vykopané a rozdelené na niečo ostré. Venujte osobitnú pozornosť skutočnosti, že každý kus by mal mať najmenej 5 výhonkov.
 4. Rezanie. Vhodný na množenie odrôd astry. Môžete ho spustiť v období od mája do augusta. Odrezky sú vrcholy stoniek, ich dĺžka musí byť v rozmedzí 5 - 8 cm. Pôda musí obsahovať rašelinu, piesok a úrodnú pôdu, aby sa do nich mohli vysádzať odrezky. Po umiestnení odrezkov do zeme nalejte a prikryte plastovými alebo plastovými fľašami. Po mesiaci sa môžu presťahovať.

zalievanie hnojivom

Novobelgi Astra nezaplavujte - nadmerné zalievanie pre ňu škodí. Ak je obdobie dažďov, neodporúčameúplne zalejte rastlinu.V horúcom počasí by zalievanie malo byť zriedkavé a hojné a voda - teplá.

Kravu môžete počas sezóny kŕmiť trikrát:

 • dva týždne po výsadbe;
 • súčasne s tvorbou púčikov;
 • , len čo ker kvitne.

Pre hnojivá sa odporúča síran draselný a superfosfát.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Rovnako ako všetky ostatné rastliny, sú astry náchylné k chorobám a útokom škodcov.

Medzi najbežnejšie choroby:

 1. Mealy rosy.Vzhľad bieleho kvetu na stonkách a listoch.Používa sa na boj proti fungicídom.
 2. Rust.Charakterizované tvorbou rastu.Bojové prostriedky - tekutina Bordeaux.
 3. Žltačka.Pri tejto chorobe listy rastliny žltnú a kvitnúce sa zastavia.Insekticídy môžu pomôcť pri žltačke.

Rastlina môže napadnúť:

 • vošky;
 • roztoč pavúk;
 • odmerka;
 • earwig.

V boji proti hmyzu je dôležité včas rozvetvovať kvetinové záhony.

Príprava na zimu

Väčšina nových belgických Astry je odolná voči mrazu, ale niektoré z nich sú nepriaznivo ovplyvnené nízkymi teplotami.Aby sa zabránilo smrti rastlín je potrebné rezať suché konáre, a zakryte pôdu rašelinou.S príchodom jari musí byť táto vrstva odstránená a zem sa musí hromadiť.