Podmienky pre pestovanie a pestovanie ozdobného vločkového borievky

Ihličnaté kultúry zakorenili v záhrade ruských letných obyvateľov.Okrasné rastliny sa používajú na živé ploty alebo sa vysádzajú ako pásomnice.Informácie o tom, ako pestovať šupinatku, nájdete v našom článku.

Opis šupinatky

) Stálezelený ker Juniperus squamata s dlhou životnosťou k nám prišiel z Himalájí a východnej Ázie.Podľa botanického opisu ide o nízkorozmetanú rastlinu, ktorá dorastá do 1 m s priemerom 1,5 - 2 m. Koreňový systém je vysoko rozvetvený, horizontálny.Putovanie, plazenie sa výhonkov s ročným nárastom takmer o 15 cm Výnimkou je odroda Lodery, ktorej koruna má tvar kužeľa.

​​
Stálezelený ker Juniperus squamata

Ihly sú modrozelené s modrastým leskom a na mladých vetvách tmavo zelené.Počas celého roka sa farba nemení a zostáva rovnaká.Plody sú sférické, modro-šedé a šedé. Kultúra je mrazuvzdorná, toleruje pokles teploty na -35 ° C a nebojí sa silného vetra a priameho slnečného svetla.

Odrody, ktoré sú v záhradníctve obľúbené

V súčasnosti je botanike známe viac ako tucet odrôd borievky.Všetci sa cítia pohodlne v strednom Rusku, pri zdobení parkov a domácich pozemkov.Prečítajte si o najobľúbenejších odrodách.

Modrý koberec (Modrý koberec)

Nízko rastúce kríky s výškou visúcou vetvou nepresahujúce 0,6 m.Zrýchľuje rýchlo rast.Ihly sú malé, veľmi tvrdé, pichľavé.Farba strieborná modrá.Rastlina nevyžaduje prístrešok na zimu, fotofilnú, zle znášanú prehnanú pôdu.Vyzerá dobre pozdĺž obrubníkov alebo umelých rybníkov.

Meyeri (Meieri)

Čínski chovatelia začiatkom dvadsiateho storočia chovali nízko borievku s ozdobnou korunou.Rastie z 0,3 na 1 meter a vytvára krásne plazivé kríky s klesajúcimi výhonkami.Farba modro-zelená so strieborným odtieňom.Kultúra so strednou mrazuvzdornosťou nemá rada husté pôdy.

Holger (Holger)

Stálezelený krík nie viac ako jeden meter vysoký a široký približne 1,5 m. Juniper squamata Holger sa vyznačuje zaujímavým zafarbením - modrozelené ihličkynaŠpičky sú zafarbené nažltlé. Holger odolný proti mrazu, miluje veľa slnečného svetla. Môže sa pestovať v skupinovej výsadbe alebo pásomnici.

Dream Joy

Okrasné nízko rastúce kríky vysoké len 0,7 - 0,8 ma priemeru jeden a pol metra. Odlíšené zeleno-modrými konármi s citrónovo žltými koncami. Juniper pohodlne rastie na výživných, dobre odvodnených pôdach. Pretože rozmery Dream Joy sú malé, je lepšie ho zasadiť do popredia.

Meyeri
Holger
Dream Joy
Modrý koberec

Blue Star

Holandskí chovatelia v druhej polovici dvadsiateho storočia chovali pomaly rastúcu odrodu, ktorá nepresahuje jeden meter. Husté umiestnené závesné výhonky tvoria guľovú hustú korunu. Farba je namodralá so strieborným modrastým kvetom. Rastlina je odolná v zime, miluje svetlo a nie je náročná na pôdu.

Blue Swede [Blue]

Nízky krík, ktorý nemá šírku viac ako pol metra a šírku takmer 2,5 m. Ihly sú tuhé, pichľavé, zeleno-modré, až do 1 cm dlhé. Charakteristickým rysom Blue Specs je to, že v zime sa obvyklou farbou stáva šedá oceľ. Kultúra so strednou odolnosťou proti mrazu sa cíti dobre aj na vyčerpaných pôdach.

Hunnetorp (Hunnethorp)

Tento druh aktívne pestujú škandinávski a európski záhradníci. Juniperus squamata Hunnetorp sa vyvíja pomaly a často rastie nie viac ako jeden meter. Hrúbka Crohnakompaktná zelená farba so strieborno-šedým kvetom. Hannetorp je schopný tolerovať extrémny chlad a môže rásť aj v čiastočnom tieni.

Niektorí botanici sa domnievajú, že táto odroda je variáciou odrody Blue Spec.

Floreant (Floreant)

Juniperus squamata Floreant bol uvedený na trh na základe Blue Star. Krátky borievka do výšky jedného metra a priemeru 1,5 až 2 m. Vyznačuje sa pestrofarebnou farbou - okolo zelenošedých ihličiek sú rozptýlené svetlo žlté škvrny. Odroda rastie na akejkoľvek pôde a na zimu nevyžaduje ďalšie prístrešie.

Hunnetorp
Floreant
Modrý Švéd
Modrá hviezda

Video „Výsadba a starostlivosť o borievku“

V tomto videu odborníci preskúmali pravidlá pestovania a pestovania okrasných plodín.

Jemnosti agrotechniky vločkového borievky

Juniperus squamata je nekomplikovaná ihličnatá kultúra. Aby sa rastlina správne vyvíjala, je potrebné dodržiavať základné pravidlá výsadby a starostlivosti o ňu. Podrobnejšie informácie o agrotechnológii uvedieme ďalej.

Príprava miesta na výsadbu a výsadbu

Záhradníci odporúčajú výber trojročných sadeníc. Koreňový systém môže byť uzavretý alebo otvorený. V druhom prípade sa pred pristátím na miesto ošetrí roztokom mangánu a namočí sa do „Kornevínu“.

Výsadbové jamy sa pripravujú vopred. Otvory ánohlboká, veľkosť 70x15 cm, s odstupom asi dva metre od seba. V dolnej časti nalejte 20 cm drenážnej vrstvy, pozostávajúcej z malých kameňov alebo rozbitých tehál.

Záhradníci odporúčajú výber trojročných sadeníc

Pravidlá výsadby

Na to, aby sa zariadenie mohlo správne rozbehnúť a rýchlo sa prispôsobiť, je potrebné pri výsadbe dodržiavať tento algoritmus:

 • pristávacia jama je čiastočne vyplnená pôdnou zmesou rašeliny, piesku a humusu, čím sa vytvára malý kopec;
 • 141) sadenice sa umiestňujú horizontálne a korene sa opatrne rozprestierajú;
 • pokryté zvyškami substrátu, pričom na povrchu zostane voľný 10 cm;
 • rozmiestniť vrstvu mulčových pilín;
 • nalejte do vedra s vodou do valca.

Polievanie a kŕmenie

Zavlažovanie borievky by malo byť pravidelne, ale s mierou - nemala by sa povoliť žiadna stojatá vlhkosť. Pre sezónu dosť navlhčiť krík pri koreni 3-4 krát. Vo veľmi suchom počasí je možné zavlažovať rastlinu na zelenej časti, robiť ju skoro ráno alebo po západe slnka. Hnojiť kultúru iba pred dosiahnutím veku troch rokov. Všetky tri pramene v koreňoch vytvárajú minerálne komplexy s obsahom dusíka.

Orezávanie a tvarovanie

Tvorba koruny sa začína vykonávať, keď krík dosiahne výšku 0,3 m. Keďže ročný rast borievky je len 10-15 cm, postup sa vykonáva raz za sezónu. Deje sa tak skoro na jar, kým nezačne aktívny pohyb štiav. Súčasne vykonávať sanitárne prerezávanie, odstraňovaniesuché konáre a mrazené ihly.

Tvorba koruny sa vykonáva skoro na jar

Príprava na zimu

Hoci ihličnatá a mrazuvzdorná, stále si vyžaduje náležitú prípravu.do doby odpočinku.Na konci jesene je kmeň kmeňa doplnený ďalšou vrstvou pilín a vrch je pokrytý suchou trávou.Vetvy sú upevnené pomocou postroja tak, aby sa neprelomili pod hmotnosťou snežného viečka a sú priviazané k trupu.

Ak sú kríky stále mladé, mali by byť v zime vždy pokryté smrekom alebo spandbondom bez ohľadu na odrodu.
Rada autora

Choroby a škodcovia kultúry

Šupinovka má vysokú imunitu proti rôznym chorobám.,Ak budete dodržiavať všetky pravidlá kultivácie, riziko plesňových infekcií je veľmi malé.Avšak pri nedostatočnej starostlivosti môžu byť ihličnaté plodiny vystavené:

 • suchému špineniu;
 • vädnutie;
 • Verticillus;
 • hnedá forma na sneh;
 • Rust ihly.

Pri prvých príznakoch infekcie sa poškodené konáre odrežú a spália.Plátky sa rozmazali 1% síranom meďnatým a potom sa utesnili záhradným ihriskom.Samotná krík je ošetrený fungicídom typu "Maxim" alebo "Fitosporin".

Rastlina sa môže poškodiť hrdzou

Niekedy sa na rastline môže objaviť hmyz.Najčastejšie sú to roztoče, hmyz z mierky, mory alebo vošky.Zbavte sa škodcov insekticídmi (napríklad Actellic).

Juniper šupinatý v krajinnom dizajne

Hlavnou výhodou Juniperus squamata je harmonická kombinácia s takmer všetkými okrasnými rastlinami. Najlepší susedia pre neho uznali:

 • čučoriedky;
 • vres;
 • ozdobné obilniny;
 • 182) sukulenty;
 • phlox;
 • ľalia;
 • pivonky;
 • ruže.

Dôrazne odporúčame pestovať kríky v blízkosti jabloní, pretože sa zvyšuje riziko infekcie ihličiami.

Pri zdobení záhrady borievka dobre doplní hrubý škandinávsky štýl, ktorý má priestranné skalnaté oblasti, hranaté línie a severné zábrany. Kultúra bude tiež vyzerať dobre v anglickom štýle, kde dopĺňa kompozíciu a obohacuje celkovú krajinu. Rastlina sa často stáva súčasťou orientálneho dizajnu vďaka svojim stručným kontrastným formám.

Plazivé kríky budú vyzerať veľkolepo ako dizajn trate alebo umelé rybníky. Často sa používajú na výsadbu obrubníkov, skalky, skalky a živé ploty. Juniper tiež vyzerá krásne ako solitaire.

Juniper sa aktívne používa v krajine

Recenzie záhradníci

„Dlho som pestoval štyri kríky borievky. Vysadil ich, aby vylepšil umelý rybník v krajine. Absolútne nenáročné rastliny, ktoré zostanú krásne aj v zime. Navyše, kvôli tomu, že rastú blízko vody, nepotrebujú časté zavlažovanie. “

Anastasia, 42 rokov,Ufa

„Pred jarom som vysadil niekoľko borievok okolo letného domu.Kúpil som tri roky staré sadenice a za ten čas sa zmenili na už dobré kríky.Teraz pomaly vytváram korunu, aby som im dal dekoratívnejší vzhľad. “

Eugene, 50 rokov, Jekaterinburg

“Ihličnatý ker sme dostali od predchádzajúcich majiteľov chaty.Najprv sme sa stretli s touto kultúrou a najprv sme ani nevedeli, čo s ňou robiť.Ukázalo sa však, že rastlina nevyžaduje osobitnú starostlivosť.Teraz náš borievka slúži ako hlavná ozdoba skalnej záhrady. “

Lyudmila, 34 rokov, Samara

Naši záhradkári neboli takí milovaní ozdobami Juniperus squamata.Nie je rozmarná, mrazuvzdorná, nevyžaduje ďalšiu starostlivosť a je veľkolepou ozdobou záhrady.