Pivonka ruže - perfektná kombinácia krásy a vône

Pivoňkovité ruže - dekoratívne kvitnúce hybrid, ktorý koncom minulého storočia choval Angličan David Austin. Popularita si získala veľmi nezvyčajné kvety rôznych farebných paliet, ktoré boli tvarované ako pivonky a voňajúce ako ruže. Široko sa používajú v kyticiach, na dekoráciu a podporu špeciálnych podujatí a samozrejme na dekoráciu krajinného priestoru. Výnimočná dekoratívnosť však nie je ich jediným prínosom. Ruže tohto druhu sú mimoriadne odolné voči chorobám, poveternostným podmienkam a prakticky nie sú ovplyvnení škodcami, pre ktorých sú zvlášť cenení pestovatelia kvetov.

Najkrajšie odrody

„Austin Roses“ - takto ľudia hovoria pivónskymi ružami, majú skutočne vysoký dekoratívny účinok. Ružové kríky sú elegantné, s hustým smaragdovým listom, úplne pokryté niekoľkými púčikmi alebo kvetenstvo počas obdobia kvitnutia. Je potrebné poznamenať, že v krátkom čase sa vyšľachtilo mnoho odrôd týchto krásnych kvetov, z ktorých sa za najobľúbenejšie považujú tieto druhy:

  1. Constance Spray je prvý hybridný hybrid v tvare pionu, ktorý choval Austin a ktorý v priebehu rokov nestratil svoju popularitu. Ruža tejto odrody sa široko používa v krajinnom dizajne, pretože sa krásne krúti na podložke a je veľmi veľkolepákvety. Krík je energický, riasy dosahujú 4 m, púčiky sú veľké, polootvorené, korčuľované, jemnej ružovej farby.
  2. Pat Austin - nádherná svetlá ruža medovo-oranžovej alebo medeno-žltej farby. Kvety sú veľké, čiastočne zdvojené, s jemnou ružovou vôňou. Odroda sa vyznačuje skorým a dlhým kvetom (od začiatku júna do konca leta), ako aj vysokou odolnosťou proti chladu a tieni.
  3. William Shakespeare 2000 - nenáročný odtieň tolerantný voči odtieňom so svetlými púčikmi červenej alebo karmínovej farby. Kríková ruža je pomerne vysoká (1,8 m), kvety sú veľké, dvojité, jednofarebné na klíčku, intenzívna ružová vôňa.
  4. Misty Bubbles je záhadná odroda s jemnými fialovými kvetmi. Nízke puzdro (do 60 cm), kompaktné. Kvety sú malé (3-4 cm), froté, na stonku sa nachádza 5-8 kusov, vyžarujú jemnú pikantnú arómu. Vytrvalosť v zime je priemerná, ale odolnosť voči chorobám a suchu je vysoká.
  5. Zlatá oslava je najobľúbenejšou a najčastejšie pestovanou odrodou. Rozľahlá krovina, pomerne vysoká (1,5 - 1,8 cm), husto listová. Kvety sú dvojité, žltooranžové, okvetné lístky sú veľké, s úplným odhalením sú obrátené naruby.
  6. Benjamin Britten je odroda odolná voči chorobám a chladu s veľmi veľkými kvetmi (až do priemeru 12 cm). Kríky strednej výšky (1,5 m, zriedka do 2 m), krásne listnaté. Púčiky sú husto dvojité, pohárovité, jasne karmínovej alebo červenej farby, s jemnou ovocnou vôňou.
  7. Othello je ďalší hybrid s veľkými červenými púčikmi zhromaždenými v kvetenstvách.Zvláštnosťou odrody je schopnosť púčikov meniť farbu - pri kvitnutí má ruža bohatú karmínovú farbu, ktorá sa za studeného počasia stáva karmínovou a po čase sa kvetina zmení na fialovú. Šírenie Bush, trnité výhonky, v teplom podnebí opäť kvitne.
  8. Lady Charlotte je jedným z najnovších Austinových majstrovských diel, pomenovaných po jeho vnučke. Je to kríženec starej anglickej odrody, z ktorej kvetina získala svoje najlepšie vlastnosti: jemná žltá farba a jemná aróma čajových ruží. Odroda je známa veľkými gustomahrovrovými púčikmi a vlnitým dlhým kvetom.

Video „Starostlivosť“

Z videa sa dozviete viac o starostlivosti o tieto nádherné kríky.

Charakteristiky pestovania a pestovania

Pestovanie týchto úžasných ruží nie je nijakým problémom. Najdôležitejšia vec je správne uloženie. Ak je krík vysadený na správnom mieste, v dobrej pôde, potom rýchlo rastie a poteší ho hojné kvitnutie s minimálnou starostlivosťou. Výsadba ruží by sa mala robiť v pripravenej a dobre hnojenej pôde. Hnoj z koní sa považuje za najlepšie hnojivo pre tento druh kvetu, pretože pôdu dobre nasýti dusíkom. Na výsadbu sa kladie na spodnú časť jamy v tenkej vrstve (asi 2 cm). V prípade, že hnoj nie je k dispozícii, môžete použiť kompost.

Výsadbové jamy široké (až do 1 m) a hlboké (najmenej 50 cm), pretože dospelá Bush má objemný koreňový systém.

V závislosti od odrodysadenice ruží sú zasadené vo vzdialenosti 0,5 - 1 mv tvare trojuholníka.Táto schéma vám umožňuje dosiahnuť efekt krásnych okrasných húb, ktoré sú úplne pokryté kvetenstvom.

Odporúča sa, aby sa sadenice vysadili v rastovom stimulátore niekoľko hodín pred výsadbou - týmto postupom sa urýchli zakorenenie rastliny na novom mieste.Pri výsadbe je potrebné zabezpečiť, aby korene sadenice boli voľne umiestnené v výsadbovej jame.Pokiaľ ide o hĺbku výsadby, považuje sa za ideálne prehĺbiť korene do zeme o 10 cm - v tejto hĺbke nezmrznú.

Pivonkové ruže, rovnako ako všetky ostatné, uprednostňujú slnečné oblasti bez veterného počasia, ale teplo a slnko pre nich nie sú životne dôležité.Úspešne kvitnú v penumbre, okrem toho zbierka Austin má niekoľko odrôd tolerantných voči tieňom, ktoré môžu rásť aj v náročných poveternostných a klimatických podmienkach.Podľa šľachtiteľa je pivónska ruža na plné kvitnutie postačujúca iba 3 hodiny slnečného žiarenia denne.

​​

Ako sa starať

Kompetentná starostlivosť je kľúčom k zdravému vzhľadu puzdra a jeho kvetu svieže.Napriek tomu, že pivonské ruže nie sú veľmi náročné na starostlivosť, sú potrebné základné činnosti, ako je zalievanie, hnojenie a prerezávanie.Zalievanie by sa malo vykonávať, keď pôda zaschne večer rýchlosťou 12 - 15 l /krov.Voda na zavlažovanie by mala byť oddelená a nie studená.

Aby Bush mohol vyzerať dekoratívne, je potrebné pravidelne pod ním vyrábať hnojivo.Prvýkrát sa rastliny kŕmia koncom jarišpeciálne zložité zmesi pre ruže (predávané v kvetinárstvách).Keď sa nabudúce aplikujú hnojivá počas tvorby púčikov, aplikujú sa doplnky fosforu a vápnika.

Ak je to potrebné, ako aj v prípade opakovaného kvitnutia ruží, môžete kŕmiť tekutým mulleínom.V auguste sa kŕmenie už neodporúča.Pri aplikácii hnojív je veľmi dôležité neprekročiť dávkovanie prípravkov, pretože množstvo živín vedie k žltnutiu listov.

Strihané ruže nie sú len hygienickým postupom, ale aj spôsobom, ako dať kríku krásny dekoratívny tvar.

Ruže by sa mali na jar orezávať.Počas prerezávania sa odstránia všetky poškodené, choré a staré vetvy a vrcholy výhonkov sa orezajú asi o tretinu.Odrody pivónie sú dobre znášané ozdobné lemovanie, takže ak sa chcete krčiť, môžete dať neobvyklý dekoratívny tvar.

Ak vaše ruže nerastú v južných zemepisných šírkach, musíte ich pokryť na zimu.Približne v polovici jesene by ste mali pripraviť kríky na úkryt: odstráňte všetky nezrelé výhonky (vytvárajú ďalšie zaťaženie na kríku) a odstráňte všetky listy.S nástupom prvých nočných mrazov musí byť riasa opatrne ohnutá nadol na zem, upevnená a potom pokrytá silnou vrstvou organického mulča (piliny, slamy, lapače).Neodporúča sa použitie filmov alebo iných vzduchotesných materiálov pre ruže, pretožerastliny z nedostatku vzduchu môžu zametať a zomrieť.

Video „Choroby ruží a škodcov“

Z videa sa dozviete o chorobách kríkov a škodcov.