Parkové ruže - výsadba a starostlivosť

Parkové ruže sú kultivované psie ruže a dokonca aj staré záhradné odrody, ktoré patria do tejto skupiny, sa z nej raz odvodili veľmi dlho. Tento pôvod vysvetľuje ich nenáročný charakter, úžasnú výdrž a bohaté kvitnutie. Dokonca aj plody väčšiny z nich vyzerajú ozdobne, zdobia kríky a priťahujú vtáky, takže na kvetinách, ktoré nevyžadujú prístrešok na zimu, môžu po kvitnutí dozrieť. Vysoko vzpriamená alebo poloprchavá ruža s množstvom dvojitých kvetín zdobí park v jednoduchých aj skupinových výsadbách. Rovnaké ruže často vysádzajú na letných letiskách aj turisti, ktorých priťahuje nielen krása, ale aj ľahká starostlivosť.

Odrody a odrody

Parkové ruže sa vysádzajú na trávniku, v príjemnom rohu záhrady, na kvetinových záhonoch alebo tvoria živý plot. Okrem domácich odrôd sa Kanadčan bežne používa na úžasnú zimnú odolnosť a skutočnosť, že ich príprava na zimu je minimálna. Anglické ruže sú chránené na zimu, ale výsadba a starostlivosť o ne nevyžadujú príliš veľa času a úsilia, čo tiež prispieva k popularite.

Odroda Abelzieds rastie dobre v strednom pruhu. Jeho veľmi pichľavé vysoké kríky stúpajú až na 2 m, začiatkom letasú pokryté veľkým počtom mäkkých ružových kvetov s kvetmi s jemnou vôňou. Odroda „Parsla“ s bielymi kvetmi sa často pestuje ako živý plot, jej kvety sa zbierajú do malých kvetov 3 - 5 kusov. Na svahoch na posilnenie pôdy môžete zasadiť rýchlo rastúce kríky «Blanc Double de Coubert». Biele kvety na pozadí tmavo zelených listov vyzerajú veľmi elegantne, ruža je mrazuvzdorná a nenáročná. Domáce chovatelia pokračujú v práci a snažia sa vytvárať nielen krásne, ale aj odolné voči extrémnym teplotám, najmä silným mrazom, odrodám.

Kanadské odrody sú známe svojou ľahostajnosťou k vysokým a nízkym teplotám, v našich podmienkach dobre rastú.

Jasne červené voňavé ruže „Alexander MacKenzie“ s priemerom 5 - 8 cm sa zhromažďujú v kefách na výhonkoch s veľkými tŕňmi. Samotné kríky dorastajú do výšky 2 m a šírky až 1,5 m.

Kvety kvitnúce „Alexander MacKenzie“ menia farbu z citrónu na jemnú smotanu, priemer kvetu s kvetmi úplne dosahuje 9 cm. Na zamatových stonkách môže kvitnúť od jedného do 8 jemných voňavých kvetov. „Alexander MacKenzie“ sa nebojí mrazu - 40 stupňov, je odolný proti mnohým tradičným chorobám, jeho krík rastie rovno hore a výhonky v nadmorskej výške viac ako 2 metre sú zakrivené v oblúku. Pomerne veľké kvety (s priemerom do 10 cm) sa zbierajú v kvetenstvo 15 kusov, svetlé ružové púčiky sa s rozvojom kvitnutia blednú, a už plne kvetená froté ruže sú už bledoružové so smotanovým centrom. Nezvyčajný vzhľad veľkýsnehobiele froté kvety s vyrezávanými okvetnými lístkami odrody petržlen, Bush rastie až do výšky 2 metrov.A červená s vnútornými okvetnými lístkami ruží „Quadra“ sa podobá pivonkám.

Nájdete tu anglickú krásu „Graham Thomas“ žlto-zlato, ktorá prekvitá celú sezónu bez prerušenia.Veľké červené zamatové kvety „William Shakespeare“ vyžarujú vôňu pripomínajúcu fialovú.Červené kvety v tvare pohára (mierne pivónske) kvety Benjamin Britten vonia ako letné ovocie.

Video „Výsadba do zeme“

Z videa sa dozviete, ako zasadiť tento druh ruží na otvorenom priestranstve.

Výsadba a starostlivosť o rastliny

Ruže sa vysádzajú na jar do polovice mája alebo na jeseň, aby sa Bush pred mrazom zakorenil na novom mieste.Jesenná výsadba je vhodnejšia, ak je zimovanie ľahké, rastlina netrpí, potom na jar rastie aktívnejšie ako výsadba v apríli až máji.V parku ruží, starostlivosť je obzvlášť starostlivosť v prvých troch rokoch, v tomto okamihu musíte premýšľať o tom, ako prerezávať do formy krík, ako sa chrániť pred zimou zachrániť mladú rastlinu.Potom dospelé rastliny nevyžadujú taký silný zábal a prerezávanie je obmedzené na sanitárne zariadenia a niekedy je omladzujúce a odstriháva staré 5-ročné výhonky.

Pôda by mala byť mierne kyslá, sypká, výživná.Ak je na mieste hlina, je potrebné pred výsadbou pridať rašelinu, piesok, kompost alebo humus.V prebytku piesočnatej pôdy, s výnimkou kompostu a humusu, prispievajú sodovky alebo jednoducho íly.Parkové ruže dávajú prednosť slnečnému miestu, ale môžu rásťpenumbra, čo ovplyvní pokles počtu farieb.Je lepšie pestovať ich na otvorených ľahkých trávnikoch alebo na miestach chránených pred prievanom.V tomto bode by nemala dochádzať k stagnácii vody a podzemná voda by sa nemala priblížiť k hladine viac ako 1,5 - 1,8 m.

nemali by sa dovoliť ohýbať alebo ohýbať, koreňový krk je zakopaný o 5–10 cm. Po výsadbe je krík hojne napojený, pôda je zamletá rašelinou alebo trieskami zo slamy.Prvé 2 - 3 roky, ruže nekrájajú, iba v druhej polovici leta, môžete štípnuť alebo skrátiť mladé výhonky tak, aby sa neponáhľali, aby získali dĺžku, a mali čas dozrieť pred zimou.

Tento druh ruže toleruje sucho lepšie ako množstvo vlhkosti.Kríky musia byť napojené zriedkavo, ale hojne - až 1,5 vedra raz za 10 až 12 dní.

Ak zavlažujete často a kúsok po kúsku, veľa malých koreňov rastie pod zemským povrchom.Nebudú posilňovať rastlinu, v zime môžu zamrznúť.Ale zriedkavé hojné zalievanie prispieva k tvorbe dlhých silných koreňov, ktoré môžu hľadať živiny v hĺbke až 1,5 m. Takéto korene sa neboja zimných mrazov alebo nedostatku vlhkosti, aj keď dostanete zlé útočisko v parku ruží na zimu a výhonky sú zamrznuté alebo sopreyut, potomrastlina prežije - nové výhonky vyrastú zo zdravých koreňov.Potrebujete vodu pod kríkom, aby voda neklesla na listy alebo kvety.

Na burinu a uvoľnenie pôdy okolo kríkovroztrhané buriny by sa mali čo najskôr čistiť, v žiadnom prípade by nemali zostať v blízkosti kríkov.

Hnojivo a hnojenie

Parkové ruže dobre reagujú na zavedenie humusu zalievaním suspenziou roztoku.Toto hnojivo sa uskutočňuje na jar, v tomto okamihu je žiaduce vyrobiť špeciálne hnojivé komplexy pre ruže, pretože potrebujú časť železa, horčíka a bóru.Do konca leta sa oplatí dať koreňom potravu obsahujúcu draslík, vápnik, fosfor.Raz alebo dvakrát (august a september) pod kríkmi naliatymi na vedro s vodou, v ktorej bol rozpustený superfosfát (15 g) a monofosfát draselný (16 g).Na jeseň, pred začiatkom spiaceho obdobia, sa odporúča zaviesť kompost, ktorý sa v zime zahrieva a na jar sa bude živiť.

Kŕmenie sa vykonáva po zalievaní alebo súčasne s ním.Potom je žiaduce uvoľniť a množiť pôdu pod kríkmi.

Ako množiť

Takmer všetky odrody sa množia vrstvením, rozdelením kríkov, koreňových hláv, odrezkov.Je ľahké dostať odrezky - je potrebné, aby ste prikopat mladí pružný výhonok, pritenite a vodu toto miesto, do jesene by sa zakorenili a na jar budúceho roka ho možno odrezať od materského kríka a vysadiť osobitne.

Na začiatku jari alebo na jeseň po odkvitnutí sa kríky rozdelia záhradným nožom alebo veľmi ostrým nožom na kúsky, z ktorých každý bude obsahovať korene a výhonky.Rezané časti sa ošetria aktívnym uhlím a časti kríkov sa vysadia osobitne, ako je to v prípade nezávislých rastlín.Na začiatku jari je možné od seba oddeliť jednoročného potomkachrbtice a tiež dať samostatne.

Na jeseň môžete rezať odrezky z čiastočne lignifikovaných výhonkov alebo počas kvitnutia (pokiaľ možno v prvej polovici leta), zoberte zelené s 3–4 púčikmi a zakorente ich jedným z možných spôsobov.Na odrezky môžete na jeseň položiť ďalší strih.Na jar sú vysadené v zemi.

Choroby a škodcovia

Parkové ruže môžu získať múčnatku, najmä vo vlhkom lete, alebo ak rastú v tieni.Jedná sa o veľmi nepríjemné plesňové ochorenie, ktoré môže zničiť celý ker (ako aj infikovať ďalšie rastliny).Najskôr sa na zadnej strane listu objaví sotva viditeľný šedý kvet, potom pokiaľ je to povolené, pokrýva všetky listy a výhonky.V prípade choroby sa poškodené časti rastliny zničia a celá krovina a okolité rastliny sa ošetria sódou-mydlovým roztokom alebo prípravkami Topaz, Skor a Fitosporin.Pre prevenciu kríkov na jar postriekaných síranom železnatým av lete je možné aplikovať roztok soli, síry a páleného vápna.

Medzi škodcov patria medzi najnebezpečnejšie záhradné rokliny a karmínové húštiny.Larvy chrobákov jedia púčiky a chrobáky samotné sú schopné jesť všetky greeny a holé konáre nechávajú zaschnúť.Preto sa chrobáky musia zbierať ručne a musia sa odnášať alebo ničiť.

)

Crimsonovci môžu pripraviť nielen ruže, ale aj veľa záhradných plodov, ktoré sa usadzujú na kríkoch.Aby ste tomu zabránili, musíte odstrániť burinu a zvyšky rastlín včas,vykopať hornú vrstvu pôdy.Vystrašte tento parazit infúziami horkého korenia, paliny, opáleného mlieka alebo roztoku manganistanu draselného.Pri tvorbe ružových ruží ošetrených mydlovým popolom, ktorý tiež dokonale vyháňa Weevila.

Správne vybrané miesto, nie príliš husté zarastené kríky a iba starostlivá pravidelná prehliadka rastlín pomôže pestovať krásne kvety a nebude sa stretávať s problémami, ktoré spôsobujú choroby a škodcov.

Video „Správna starostlivosť“

Z videa sa dozviete, ako sa o tieto rastliny správne starať.