Trus vtákov ako hnojivo: ako nanášať, zbierať a skladovať

Vtáčie trus sa pre svoje cenné vlastnosti a organický pôvod často používa ako hnojivo do pôdy. Obsahuje veľa organických a minerálnych látok potrebných pre vývoj rastlín: horčík, draslík, vápnik, kyselina fosforečná, dusík. Pokiaľ ide o obsah, suroviny nie sú horšie a v niektorých prípadoch dokonca prevyšujú drahé nerastné suroviny.

Zásady používania

Hnojenie pôdy vtáčími trusmi výrazne zlepšuje jeho vlastnosti, stimuluje prirodzené biologické procesy: rast, kvitnutie, vaječníky, dozrievanie ovocia. Pri správnom používaní sa hydinové suroviny ľahko vstrebávajú úrodami, ich látky sa dlhodobo nevymývajú a udržiavajú tak potrebnú koncentráciu pre výživu a rast rastlín. Napriek zjavným výhodám trusu vtákov môže jeho nesprávne použitie ako hnojivo spôsobiť značné škody na raste ovocných a zeleninových plodín. Používanie hydinových surovín by sa malo zakladať na týchto odporúčaniach:

  • čerstvý hnoj je dosť toxický - na zeleň a korene rastlín môže spôsobiť popáleniny, preto sa pred zmiešaním sostatné organické materiály: rašelina, slama, piliny;
  • je potrebné hnojiť pôdu trusom niekoľko mesiacov pred výsadbou plodín - v ideálnom prípade by sa to malo uskutočniť na jeseň;
  • hnojenie stromov a kríkov vtáčou surovinou si vyžaduje osobitnú starostlivosť - pri jej používaní je potrebné dbať na to, aby trus nespadol priamo na korene;
  • pri zavádzaní vtáčích trusov do pôdy je potrebné dodržiavať opatrenie - presýtenie pôdy dusíkom môže viesť k príliš intenzívnemu rastu a potom k rýchlej inhibícii rastlín;
  • pri príprave hnojív by sa malo prísne dodržiavať dávkovanie zložiek - slabé roztoky trusu vtákov sú neúčinné, príliš koncentrované agresívne ovplyvňujú kultúry.

Video „Používanie odpadových vtákov v záhrade“

Informačné video o použití kuracieho odpadu v pôdnom hnojive.

Aké rastliny kombinuje s

Hydinové suroviny sa tradične používajú ako hnojivo pre ovocné plodiny a zeleninu. V prípade záhradných stromov je hrozno ideálnym krmivom a cenným zdrojom užitočných prvkov. Rastlinné plodiny: paradajky, uhorky, baklažány, kapusta sú tiež veľmi obľúbené v tomto hnojive. Kompost sa môže hnojiť v jarnej pôde určenej na pestovanie tejto zeleniny. Počas vegetačného obdobia sa kultúry niekoľkokrát zalievajú infúziou rýchlosťou 5-6 l /m2.

Pri zalievaní vtáčích trusov zeleninových plodín je potrebné dodržiavať opatrenia. Môže to viesť k častému zavlažovaniuzvýšenie hmotnosti tvrdého dreva na úkor vaječníkov.Ak vrcholy silno rástli, zalievanie by sa malo dočasne zastaviť na približne 10 dní.Uhorky, cuketa, tekvica by sa mali kŕmiť prvýkrát v štádiu 2 - 3 listov, potom pred kvitnutím a ešte raz v období plodenia.

V prípade rastlín, ktoré konzumujú veľké množstvo draslíka: zemiaky a iné koreňové plodiny, sa hydinové suroviny celkom nezmestia.Pri intenzívnom nasýtení pôdy truskom tieto kultúry neobsahujú draslík a navyše môžu akumulovať veľa dusičnanov. Cesnak, zelená cibuľa a iné greeny sa môžu kŕmiť iba raz na začiatku vegetačného obdobia, pretože vtáčí trus, ako hnoj, silno stimuluje rast zelenej hmoty. Do týždňa po zalievaní doslova ožívajú postele so zeleňou.

Ako pripraviť hnojivo

Spracovanie surovín pre hnojivá sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi:

  1. Kvapalný roztok.Na jeho prípravu sa odporúča riediť vtáčí trus v pomere 1:10 vodou a potom vylúhovať niekoľko dní.Výstupom by malo byť riešenie farby slabého čaju.Koncentrovanejšie prostriedky by mali byť pred hnojením pôdy mierne zriedené, aby nedošlo k spáleniu koreňov.
  2. ​​
  1. Suché vtáčie trus sa môže použiť ako základ pre hnojivo.V tomto prípade by sa hydinové suroviny a voda mali brať v rovnakom množstve (1: 1).Po infúzii sa získa vysoko koncentrovaný fermentovaný roztok, ktorý sa musí nariediť na požadovanú konzistenciu.Takéto spracovanie vám umožní oplodniťkultúra podľa potreby celú sezónu.
  1. Na jeseň môžete hnojiť pôdu suchými alebo čerstvými vtáčími trusmi zmiešanými s akýmkoľvek organickým materiálom.Na tento účel sa na povrchu pôdy distribuuje krmivo pre vtáky zmiešané s inými zložkami.Spracovanie hnoja týmto spôsobom umožňuje získať vysoko kvalitnú pôdu na jar.

Ako zbierať a skladovať podstielku

Mnoho chovateľov hydiny využíva špeciálne organické paluby na zber hydinového hnojiva v kurčatách.Ako podstielka budú vhodné slama, kukuričné ​​jadrá, rašelina, suchá tráva, piliny.Zmiešaním vtáčieho trusu s niektorou z týchto zložiek sa získa cenné organické hnojivo pre pôdu a rastliny.

Pri zbere hnojív by sa nemali brať do úvahy bezpečnostné opatrenia.Freshpot obsahuje veľké množstvo hlístových vajíčok, preto by sa malo zbierať iba v nepriepustnom obleku a gumových rukaviciach.

Na účely konzervácie sa trus vtákov zberá pomocou rýchleho sušenia alebo kompostovania.Recyklácia hnoja sušením alebo granulovaním je najvhodnejšou možnosťou dlhodobého skladovania.V procese sušenia sa hnoj úplne zbaví patogénnych lariev a škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú v čerstvých surovinách.Okrem toho sa suché hnojivo ľahko dávkuje, nemá charakteristický zápach a dlho si zachováva svoje vlastnosti.

Kompostovanie je ďalší spôsob zberu trusu vtákov.Pre kompost môžepoužite suroviny v akejkoľvek forme: čerstvé, tekuté, zmiešané s podstielkou.Kompostovanie je pomerne jednoduché - v teplom počasí musíte zmiešať (položiť vo vrstvách) hnoj z hnoja s akýmkoľvek organickým materiálom.Potom trochu posypte výslednú hromadu zemou.Dešifrovanie suroviny trvá 1,5 až 2 mesiace, po ktorom môžete hnojivo hnojiť kompostom.Odborníci radia kompost na jeseň, aby sa počas zimy mohol znovu zahriať a zbaviť prebytočného dusíka.

Video „Príprava a použitie vrchného dresingu“

Video prehľad o príprave a použití obväzu z odpadu kurčiat.