Vyrábame mini-skleníky sami

Mini skleník vyrobený na pozemku s vlastnými rukami je vynikajúcou príležitosťou na pestovanie silných sadeníc alebo skorej zeleniny.Funkčný mini skleník v blízkosti domu môže byť najjednoduchší, má akýkoľvek dizajn a veľkosť. Hlavná vec je, že v praxi plní svoj hlavný účel - chrániť rastliny pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a vytvárať pre nich pohodlnú mikroklímu.

Výber miesta

Usporiadanie skleníka vlastnými rukami vždy začína výberom terénu.Ak je mini skleník stacionárny (neprenosný), jeho umiestnenie by malo zohľadniť tieto faktory:

Svetelný režim

Pokiaľ ide o maximálne využitie slnečnej energie, miniSkleník sa odporúča inštalovať po dĺžke od západnej časti lokality na východ.Stavbu by ste nemali stavať pozdĺž stien, vysokých plotov, stromov, inak budete musieť do skleníku nainštalovať ďalšie osvetlenie.

Smerprúd vzduchu

Ideálne, keď je možné vyrobiť minis skleník na slnečnom mieste, chránený pred vetrom a prievanom.Ak je miesto intenzívne fúkané vetrom, čo prispieva k deštrukcii tepelných tokov, bolo by vhodné postaviť hustý živý plot vo vzdialenosti asi 10 m od stien konštrukcie.

Poloha vo vzťahu k domu

Stacionárny mini skleník v blízkosti domu môže zatvoriť výhľad z okna.Je tiež dôležité nainštalovať ho paralelne so záhradnými chodníkmi, domom a ďalšími budovami - v tomto prípade bude pozemok letného domu vyzerať harmonickejšie.

Prístup do skleníka

Pri výstavbe konštrukcie je potrebné venovať pozornosť inštalácii funkčných koľají.To znamená, že cesta do skleníka musí byť široká a rovná, aby ste mohli ľahko priviesť zásoby, hnojivá a iné potrebné materiály.

Blízkosť prístavieb

Odporúča sa vybudovať mini skleník tak, aby k nemu bolo možné ľahko pripojiť vodu a elektrinu - ušetrí sa tým peniaze počas výstavby a ďalšej údržby.

Reliéf územia

Plocha pod skleníkom by mala byť rovná.Štruktúru nie je možné nainštalovať v spodnej časti lokality, pretože sa tu hromadí studený a vlhký vzduch (masy teplého vzduchu majú tendenciu stúpať).

Aj v nížinách sa spravidla nachádza podzemná voda blízko povrchu, vďaka čomu bude vlhkosť v skleníkuneustále zdvihnutý.Nie je potrebné stavať skleník na voľnej pôde, pretože v priebehu času sa zem stlačí a štruktúra sa zdeformuje a môže sa dokonca zrútiť.

Malo by sa povedať, že prenosné štruktúry skleníkov majú viac funkcií na dávanie. Môžu byť inštalované na rôznych miestach, v závislosti od svetla, fúkania vetrom. Malé prenosné skleníky môžu byť umiestnené pozdĺž stien domu - takže im bude poskytnutá spoľahlivá ochrana pred vetrom.

Ak sa mini skleník nachádza na južnej strane domu, rastliny budú vybavené maximálnymi svetelnými a tepelnými podmienkami. Naopak, ak je slnko priveľa a rastliny sú horúce, skleník sa môže preniesť na zatienené miesto.

Účel

Mini skleník sa väčšinou používa ako prístrešok na pestovanie sadeníc zeleniny a kvetov. Nie všetky zeleninové plodiny však môžu pestovať v skleníku. Napríklad baklažány sú veľmi termofilné a citlivé na extrémne teploty, preto je pestovanie sadeníc tejto plodiny možné iba doma v kvetináčoch.

Zvyšok záhradných plodín, ako sú paradajky, uhorky, paprika, kapusta, rastie v skleníkových podmienkach celkom úspešne a úspešne prežíva na otvorenom priestranstve. Aby sa mini skleník nevyprázdňoval po výsadbe sadeníc na lôžku, je možné pestovať nízko rastúce zeleninové rastliny, napríklad reďkovky, rôzne odrody kapusty - čím sa vytvárajú optimálne podmienky pre rast tejto zeleniny, môžete získať úrodu oveľa skôr ako srastie na záhrade.

Stacionárny mini skleník postavený vlastnými rukami je ideálny na pestovanie skorej zeleniny; uhorky, paradajky, paprika alebo exotické termofilné ovocie. Je tiež možné do nich zasiať sadenice, ale keďže výška a plocha takejto konštrukcie poskytuje širšie možnosti pre pestovanie zeleniny, je vhodnejšie vysádzať skorú zeleninu do skleníka a pre sadenice používať nízke skleníky.

Video „Miniatúrny skleník na zeleninu. Pohodlné a ľahké “

Usmernenia pre pestovanie zeleniny v minis skleníku.

Zariadenie

Každý mini skleník sa skladá z rámu a priesvitného povlaku. Materiál rámu je vybraný na základe oblasti a účelu konštrukcie:

 • kovovej rúrky (hliník, oceľ) - Táto voľba je vhodná pre malé stacionárne skleníka - pri výbere kov, je potrebné vziať do úvahy, že hliníkový rám jednoduchšie, to môže byť ľahko demontovať a presunúť návrh na iné miesto a oceľ je lacnejšia , ale taký rám je pripevnený zváraním, takže nie je ľahké premiestniť štruktúru;
 • drevo - tento materiál je vhodný do malého mobilného skleníka určeného pre sadenice - pri stavbe rámu vlastnými rukami musíte strom spracovať špeciálnymi prostriedkami proti rozpadu alebo ho namaľovať;
 • kovovo-plastový odpad - mini skleník vyrobený vlastnými rukami z použitých okenných rámov nie je teraz neobvyklý - staré okná sú dostatočne silné, vybavené kovaniami, a pretoMôžu byť vyrobené funkčné konštrukcie nielen pre sadenice.

Pokiaľ ide o skleníkové pokrytie, malo by byť čo najtransparentnejšie.Ideálnou možnosťou je sklo, ale urobiť stacionárny skleník s takýmto povlakom je dosť ťažké.Alternatívne môžete použiť hotové okenné rámy, ktoré sú inštalované na tehlovom základe.

Najjednoduchšou a najúspornejšou možnosťou je plastový obal.Je ľahko pripevniteľný k akémukoľvek rámu, ale nelíši sa v trvanlivosti, môže byť poškodený vetrom, krupobitím a predovšetkým fólia neumožňuje priechod vzduchu, preto je nevyhnutné pravidelne vetrať skleník.

Polykarbonát je v súčasnosti veľmi populárny, je to priehľadná plastová fólia s maximálnym prestupom svetla.Môže mať rôznu hrúbku (od 2 do 8 mm), na rozdiel od skla sa nerozbije, ľahko sa ohýba, vďaka čomu sa dá použiť na poťahovanie klenutých skleníkov.

Pri vybavení mini skleníku v blízkosti domu vlastnými rukami je potrebné vziať do úvahy také dôležité body:

 • vysoko kvalitné svetlo - ak rastliny nie súbude dostatok svetla, rozťahujú sa a stávajú sa slabými;
 • voľný prístup k rastlinám - ak je skleník stacionárny, musíte po ňom urobiť malé chodníky, aby ste mohli voľne vchádzať do vody, uvoľniť pôdu, vykonať ďalšie kŕmenie;
 • , ak je konštrukcia malá a vchod do nej nie je možný, malo by sa vykonať otváranie okien alebo odnímateľný kryt;
 • rám skleníka by mal byť čo najdlhší - schopný odolať silnému dažďu, vetru a niekedy aj sneženiu a chrániť rastliny pred takýmto počasím;
 • vykurovanie - ak nie je možné vyhrievať mini skleník elektrinou, potom by bolo najprijateľnejšou možnosťou biopalivo (hnoj, kompost, hnoj, uložené v pôde) - tieto organické materiály, hnijúce, produkujú veľké množstvo tepla, takže teplota pôdy sa udržuje.

Ako na to sami

Pri stavbe skleníku vlastnými rukami môžete použiť všetko, čo zostane po oprave domu. Na usporiadanie skleníka budú potrebovať tieto materiály (približný zoznam):

 • drevené tyče s výškou 3 až 10 kusov;
 • kovové rúry - približne 100 metrov;
 • plastové alebo kovové rohy - 30 kusov;
 • kríže (z akéhokoľvek materiálu) - 15 kusov;
 • poťahový materiál: polykarbonát (približne 45 m), film (50 m).

Konštrukcia sa začína inštaláciou rámu. Najprv musíte vyrobiť a nainštalovať bočné steny. Ak je rám kovový, musí byť zostavený, predtým položený na vodorovnom povrchu, ak je drevený - potom vodorovné dosky musia byť pripevnené inými doskami, pribité klincami 7 až 8 cm dlhými.

Ďalšia etapa sa pripája na vrchnú štruktúru. V závislosti od materiálu rámudosky sú pribité alebo zvárané kovové rúry.Mnoho pestovateľov zeleniny stavia svoje vlastné klenuté skleníky.Táto možnosť je jednoduchšia v tom, že stačí opraviť predtým pripravený oblúkový rámec.

Po vytvorení rámca je vhodné postaviť malú základňu (základ) dosiek alebo tehál, niečo ako vysoké lôžko.A posledná fáza - pokrytie rámu filmom alebo polykarbonátom.Pokiaľ ide o zasklenie, tento proces je pomerne zložitý, preto sa častejšie používa na usporiadanie skleníkov na pestovanie sadeníc a zeleniny po celý rok.

Fólia na ráme musí byť dobre napnutá a zaistená - zníži sa tým pravdepodobnosť poškodenia povlaku.V praxi sa niekedy na upevnenie filmu používa váhový materiál: zvyšky potrubia, tehly, kamene.Jednoducho sa zmestia alebo zacvaknú okolo okraja filmu.Najjednoduchší, ale pomerne priestranný a funkčný skleník bol teda postavený vlastnými rukami.

Ak je skleník potrebný iba na pestovanie sadeníc, potom najlepšou možnosťou by v tomto prípade bola drevená, v prípade potreby prenosná štruktúra, ktorú nebude ľahké postaviť vlastnými rukami.Veľkosť skleníka sa môže líšiť (musíte počítať na základe počtu sadeníc), ale výška by mala byť najmenej 60 cm. Povlak môže byť ako film a sklo môže byť ideálnejednou z možností sú staré okenné rámy so zasklením, ale môžete použiť aj obyčajný film.

Video „Pokrytie domáceho mini skleníka“

Video ukazuje, ako nainštalovať krycí materiál na domáci mini skleník.