Čo majú záhradníci radi: lezecká ruža Salita: opis, recenzie a fotografie

Vďaka tvrdej práci domácich a zahraničných chovateľov sa každoročne objavujú nové druhy a odrody záhradníckych plodín. Neustálym lídrom v popularite je šarlátová ruža Salita. O vlastnostiach výsadby a pestovania kvetín v našom článku.

História chovu

Rosa Salita (Salita), ktorá patrí do skupiny podnebia, bola chovaná v roku 1987. Pôvodcovia odrody sú nemeckí chovatelia, ktorí pracujú na záhrade škôlky Wilhelm Cordes. Oficiálnym názvom kvetu je Rose Salita. V botanickom odkaze je iný názov pre záhradnú kultúru - KORmorlet.

Rose Salita chovaná v nemeckej škôlke Wilhelm Cordes

Charakteristika a opis ružičky Salita

Lezecká ruža Salita je šíriaci sa okrasný ker, ktorého výška dosahuje 3 m. Šírka ružového kríka je 1,5–2 m. Pre odrodu sú charakteristické dlhé a silné výhonky. listdoštičky sú veľké, eliptického tvaru, rozšírené v spodnej časti, tmavozelenej farby s jasne viditeľným leskom.

V období kvitnutia, ktoré sa začína v máji a trvá do polovice septembra, je krík pokrytý dvojitými kvetmi s priemerom 8 - 9 cm, ktoré majú zaujímavú farbu: jasne červenú farbu dopĺňajú koralové a oranžové tóny.Púčiky môžu byť tvarované jednotlivo alebo zostavené do malých kefiek. Unikátnou vlastnosťou odrody Salita je schopnosť vytvárať stopky nielen na vrcholkoch, ale aj po celej dĺžke výhonkov.

Osobitne stojí za zmienku o vôni.Počas kvitnutia vytvára ružová krivka príjemnú a nenápadnú vôňu, v ktorej sa zreteľne zachytia ovocie a bobule.

Púčiky odrody majú jasnú šarlatovú farbu s oranžovými a koralovými odtieňmi

Výhody a nevýhody odrody

Výhody:
 • vysoký dekoratívny účinok;
 • pôvodná farba ohňa kvetných pukov;
 • ​​
 • bohaté a takmer nepretržité kvitnutie;
 • príjemná a nenápadná vôňa;
 • vynikajúca adaptabilita;
 • odolnosť proti dažďu;
 • použitie v floristike.
Nevýhody:
 • pomalý rast v regiónoch s tvrdou klímou;
 • tendencia k vyblednutiu;
 • nízka odolnosť voči hubovým chorobám voči patogénom.
Video „Úvod do lezeckej ruže Salita“

Toto video zobrazuje kľúčové ozdobné a odrodové charakteristiky záhrady.kultúre.

Vlastnosti pestovania ruží Salita

Miera rastu a trvanie kvitnutia lezeckej ruže závisia od správnosti poľnohospodárskej technológie.

Nákup a príprava sadeníc

Salitovu lezeckú ružu môžete šíriť sami. Najbežnejšie používanými metódami sú vrúbľovanie a rozmnožovanie potomstva. Ako však hovoria samotní záhradníci, v osive a vegetatívnom rozmnožovaní sa mierne stráca kvalita odrôd. Preto je lepšie pestovať kultúru odrodových sadeníc.

Odporúčame kúpiť sadenice v špecializovaných záhradných škôlkach. Výsadbový materiál by mal mať zdravý vzhľad a rozvinutý koreňový systém.
Rada autora

Prípravné postupy zahŕňajú kontrolu sadivového materiálu na príznaky choroby a škodcov. Pred výsadbou sa na koreňový systém sadeníc pôsobí slabým roztokom manganistanu draselného a uchováva sa v roztoku rastového biostimulantu „Zirkón“ alebo „Heteroauxín“.

Kvalitatívny sadivový materiál možno nájsť v záhradných škôlkach

Výber umiestnenia, pôdy a výsadby

Salita miluje primerané osvetlenie. Dlhodobý kontakt s priamym slnečným žiarením však vedie k vyhoreniu púčikov a objaveniu sa popálenín na listoch. Potrebujete pestovať ružu v penumbre. Je žiaduce chrániť rastlinu pred vetrom a prievanom. Ochranné konštrukcie môžu byť ploty alebo steny domov a prístavieb.

Napríkladpestovanie odrôd vhodné ľahké, priedušné a úrodné prostredie.Ťažké pôdy narušujú normálny vývoj kultúry, vlhkosť priepustná ako sito.Najúspešnejšia možnosť - obohatená o živiny, chernozem alebo hlinka, s reakciou v pôde od 5,6 do 6,5 pH.

Je lepšie zasadiť sadenice na otvorenom teréne uprostred jari.Jesenná výsadba je povolená v južných regiónoch Ruska, ale postup sa musí uskutočniť najneskôr do konca septembra.Pri výsadbe ruží nevyhnutne tvoria drenážny systém: spodná časť pristávacej jamy je vyložená štrkom, sutinami alebo zlomenými tehlami.Výška vrstvy je asi 10 cm.

Na zvýšenie úrodnosti pôdy sa používajú organické hnojivá.Ak sa v čase výsadby rašeliny, zhnitého hnoja alebo kompostu pridá do diery, ružová kefa nebude oplodňovať prvých pár rokov.Poslednými fázami výsadby sú hojné zalievanie a mulčovanie východného kruhu.

Rastúce nuansy

Frekvencia zavlažovania a objem vody závisia od množstva zrážok a teploty.Počas obdobia sucha je rastlina navlhčená najmenej 3-krát týždenne.Pri nízkych teplotách vzduchu a častých zrážkach je znížené množstvo polievania.Ak je ornica vyschnutá - je čas na ďalšiu vlhkosť.V priemere jeden ker vyžaduje pri izbovej teplote 15–20 litrov vody.

Na normálny rast a vývoj kríkov sa plytká pôda uvoľní, čo prispieva k lepšej cirkulácii vzduchu.Pôdne mulčovanie šetrí ružu z buriny a trávypomáha udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti v kruhu kolies.

Prvý rok po výsadbe na mieste trvalého pestovania sa odporúča odstrániť všetky púčiky. To je veril, že mladá rastlina, ktorá strávila silu kvitnúť, nemôže vyrovnať sa s prvou zimou. V budúcnosti sa krík mierne oreže, pričom sa zachovajú bazálne výhonky prvého rádu. Nižšie je uvedená optimálna schéma orezávania lezeckej ruže skupiny horolezcov.

Odporúčaná schéma na orezávanie lezeckej ruže skupiny horolezcov

Keď sa teplota vzduchu zníži na -7 ° C, začnite kryť ružu krčiť. Vetvy sa jemne ohýbajú k povrchu zeme, zhromažďujú sa vo zväzkoch, upevnené kovovými oblúkmi alebo rámovými štruktúrami a pokryté smrekovými konármi. Namiesto toho sa smrek môže použiť spunbond.

Časté choroby a škodcovia

Salita je zriedkavo zasiahnutá škodlivým hmyzom. Aby sa zabránilo výskytu škodcov, je krík pravidelne postriekaný odvarom z brečtanu alebo roztokom mydla a cesnaku. Zem v kruhu blízko stonky je posypaná tabakovým prachom.

Nadmerná vlhkosť v pôde a silné zahusťovanie koruny môžu byť príčinou múčnatky alebo čiernej škvrny. Najúčinnejším spôsobom riešenia chorôb je fungicídne prípravky Fitosporin-M, Abiga-Peak, Oksikhom, Bayleton, Skor atď.

Použitie ruží Salita v krajinnej architektúre

Lezecké laná Lezecké ruže sa používajú na vertikálne záhradníctvo azdobenie záhradných tŕňov, oblúkov, stĺpov a stien budov.Kvetinu je možné použiť na ozdobenie stĺpov, svietidiel, kovaných plotov, záhradného nábytku a umelých kompozícií.

Salita Rose nevyžaduje priľahlé plodiny.Svetlý a veľkolepý kvet vyzerá zaujímavo v soliternyh výsadbách.V prípade skupinovej výsadby sa najlepším spoločníkom stanú ročné pôdne porasty, ihličnany a evergreeny.

Salita je v harmónii s Phlox, Verbena, Ageratum, Alissum a inými mletými patrónmi s bielymi kvetmi.

Zdobenie stien domov a hospodárskych budov
)
Dekorácie kovaných dekoratívnych prvkov
Použitie pri vertikálnom záhradníctve záhrad

Názory na odrodu

„Ručné kríky pestujem už mnoho rokov.Počas tejto doby sa podarilo zoznámiť s mnohými odrodami, ale jednou z najobľúbenejších je Salita.Ruža má relatívne nízke požiadavky na starostlivosť, dobre rastie a kvitne hojne. “

Victoria, Samara

„Na záhrade pestujem rôzne druhy a odrody okrasných kvetín vrátane:ružová salita.Vzhľadom na klimatické vlastnosti nášho regiónu sme museli tráviť čas výberom najvhodnejšieho miesta na výsadbu.Kvet poteší ročné kvitnutie a príjemná aróma. “

Daria, Novorossijsk

Salitova lezecká ruža sa považuje za jednu znajnáročnejších v rastúcich podnebiach.Ak je dodržaný režim zavlažovania, správne prerezávanie a prezimovanie sa môže kultivovať takmer vo všetkých oblastiach Ruska.