Zoznámime sa s narcisom: druhmi a tajomstvami kultivácie

Na jar, keď sa sneh roztopí, sa zo zeme objavia dlho očakávané milované kvety. Kvet narcisu nie je zobrazený úplne prvý, ale jeho farebná schéma - žlté slnko na bielom snehu - sa stáva znakom toho, že letné teplo je už veľmi blízko. V článku sú popísané populárne odrody kultúry, ich pestovateľské vlastnosti a použitie pri navrhovaní záhrad.

Charakterizácia a opis kvetu narcisu

V prírode existuje viac ako 60 druhov týchto rastlín - vytrvalé cibuľovité kvety rodiny Amaryllis. Pestuje sa tiež asi 25 kusovExistuje veľa hybridov. Biotop divokých odrôd - Stredomorie, Ázie, južná Európa.

Biotop divokých odrôd narcisu - Stredozemné more

Aj keď na prvý pohľad sú odrody narcisu podobné, pri bližšom pohľade na početné fotografie je zreteľná rôznorodosť - vzorky sa líšia farbou a tvarom. Kultúru je možné opísať takto:

 1. Krík je vytvorený z hustej cibule, ktorá má rôzne veľkosti a tvary. Koreň je rovný, jeden rok (na chov sa používajú cibuľa-deti).
 2. Rovný bezlistý kmeň je pokrytý pásikovitými listami rastúcimi priamo z cibule. Výška sa pohybuje od 10 cm v prípade malých druhov do vysokých metrov.
 3. Listy môžu byť od 2 do 4, dĺžka a hustota závisí od odrody.
 4. Stonka je zakončená kvetinou - jednorázovým alebo celkovým kvetom 2 - 8 púčikov s priemerom 2 - 10 cm. Kvet je vytvorený zo 6 lístkov. Stredná časť je stĺpik vo forme koruny a 6 tyčiniek. Okvetné lístky sú hladké a froté, posledné okvetné lístky viac.

Narcisy sú biele, žlté s rôznymi odtieňmi oranžovej. U niektorých odrôd existujú 2 až 3 farby.

Aplikujte zariadenie odlišne:

 1. Narcisy sú vhodné na vytváranie kytíc, na zdobenie záhradnej krajiny.
 2. Parfumy extrahujú éterické oleje z rastliny. Existuje obľúbený parfum „Black Narcissus“.
 3. V tradičnej medicíne sa odvarovanie kultúry používa proti migrénam.
 4. Na boj proti hlodavcom žiaroviek extrahujte jedovatéalkaloid.
Parfumy extrahujú éterické oleje z rastlín

Obľúbené druhy a odrody z fotografií

Plodiny používané v záhradníctve, pre zjednodušenie, kombinované do 12 skupín.Odrody rovnakej triedy majú podobné vlastnosti.

Trubka (trúbka)

Stonka je vysoká, silná.Stredová rúrková korunka je o jednu veľkosť alebo o niečo dlhšia ako okvetné lístky kvetov.Žiarovky masívne (asi 5 cm).Tento druh netoleruje chlad, v stredných regiónoch Ruska, ktoré potrebujú ochranu.Sfarbenie je jednofarebné.

Zástupcovia formy:

 • Holandský majster - kvetina žltá, priemer 11 cm, stonka do 30 cm;
 • Golden Harvest - zlatý kvet, priemer 12 cm, stonka do 40 cm;
 • Mount Hood - mliečno-biely kvet, priemer 10 cm, stonka do 35 cm.

veľké korenie

jadrokoruna rastie na polovicu dĺžky lístkov.Farba pukov je iná: biela, svetlo žltá, ružová, bohatá červená.Bohaté kvitnutie, normálna reprodukcia.Miniatúrne žiarovky (do 3,5 cm).V strednom pruhu potrebujete zimné prístrešie.

Zástupcovia formy:

 • Cool Flame - dvojfarebné (jadro je tmavo červené, lístky sú biele), pokrčené okraje, priemer 10 cm, stonka do 30 cm;
 • Salome - dvojfarebná (srdcové svetlo žlté, krémovo biele lístky), priemer 9 cm, stonka do 30 cm;
 • Jarná pýcha - dvojfarebná (biele jadro so zvrásneným tmavo ružovým obrysom, biele lístky), priemer 10 cm, stonka do 35 cm.

malé

Koruna rastieiba pár milimetrov, kvety sú tiež malé. Kvitnúce obdobie prichádza po tubulárnej a veľkej korunke. Kvet je hojný, vôňa pukov je príjemná, rozmnožovanie je normálne. V zime vyžaduje málo snehu ďalšiu ochranu.

Zástupcovia formulára:

 • Audubon - stonka do 40 cm, dvojfarebná (srdcovo tmavooranžová s červeným obrysom, biele lístky), priemer 9 cm;
 • Rockall - stonka do 45 cm, dvojfarebná (jadro je jasne červené, lístky sú svetlozelené-biele), priemer je 11 cm.

Terry (dvojitá)

Všetci zástupcovia tohto druhu tvoria mohutné kvety, jeden stonok má 1 až 4 púčiky. Sfarbenie je iné. Ak sú kvetenstvo príliš veľké, potrebujú zálohu.

Terry druhy sú opatrní v starostlivosti, netolerujú ostré výkyvy teploty a chladu (nekvetú), potrebujú prístrešie. Z tohto dôvodu sa zriedka používajú v jarných kvetinových záhonoch.

Zástupcovia formulára:

 • Veselosť - stonka do 40 cm, každá obsahuje 3-4 púčiky. Kvetina s priemerom 4 cm, krémovo biele lístky, jasne žltá koruna;
 • Rip van Winkle je odroda trpaslíkov, stonka do 15 cm, kvet je bohatá žltá, špičky lístkov sú špicaté, vyzerajú ako púpava, v priemere 5 cm;
 • Tahiti - stonka 40 cm, kvet v tvare ruže, okvetné lístky bohaté na žlté, červené srdce, priemer 10 cm.
Trubka
Veľká koruna
Malá koruna
Terry

Triandrus

Tento druh bol vyšľachtený krížením narcisu s tromi štipkami (od ktorého zdedil imunitu voči chorobám) so záhradným (prevzal ozdobné vlastnosti).Má malé veľkosti, na stonke sa tvoria zvislé kvetenstvo v tvare dáždnikov.Kvety vonia dobre.Paleta pozostáva z bielych a žltých odtieňov.Rastliny sa obávajú chladu, potrebujú úkryt dokonca aj v južných oblastiach krajiny.

Zástupcovia formy:

 • Thalia - stonka do 40 cm, kvety sú biele, monochromatické, s priemerom do 15 cm;
 • Hawera - stonka do 15 cm na otvorenom teréne (v skleníku do 35 cm), svetlo žltý kvet, priemer 2,5 cm, jadro v tvare pohára;
 • Tresamble - stonka do 30 cm, dvojfarebný kvet (biele lístky, stredná časť ľahkého citróna), priemer do 8 cm.

Cyclamineus

Majú dlhé úzke jadro a silne ohnuté plátky.V strednej zóne kvitnite prvý (koniec apríla).Stonky sú nízke, silné, visiace kvety.Kvitnúce priateľské a dlhé.Plemeno normálne.Farba zástupcov druhu je iba žltá.Cibule plytká s vekom.Ochrana v zime je potrebná dokonca aj v južných regiónoch.

Zástupcovia formy:

 • Detská dierka - stonka do 30 cm, dvojfarebný kvet (okvetné lístky sú nasýtené žltej, oranžovej koruny, zvlnené obrysy), priemer 7,5 cm;
 • Jumblie je miniatúrny hybrid 10 cm vysoký, kvet s priemerom 4 cm, monofónny.

Jonquilla

Druh zahŕňa neskoré odrody.Na tvarovaných stopkáchniekoľko (od 3 do 8) miniatúrnych kvetenstiev.Púčiky majú výraznú príjemnú vôňu.Stonka krehká, so sviežou kvetou potrebuje podporu.Farba pukov je obmedzená.

Zástupcovia formy:

 • Krok vpred - stonka do 30 cm, kvety žlté (stredne ľahší) s priemerom do 7 cm;
 • Hillstar - parametre sú rovnaké, lístky sú v porovnaní s Step Forward predĺžené, žltá farba je bohatšia;
 • Suzy - stonka do 30 cm, dvojfarebný púčik (okvetné lístky žlté, korunné červeno-červené), priemer 7 cm.

Multikvetvé alebo tacetoidné (Tazetta, parta kvetovaná)

Púčiky sú stredne voňavé.Na stonke sa tvoria 2 až 5 kvetov.Farba biela alebo žltá.Bojí sa chladného počasia - v zime zomrú v zime bez prístrešia.

Zástupcom tohto druhu je Geranium.Tvorí kvetenstvo 2 - 4 kvety, výška stonky je až 30 cm. Okvetné lístky sú biele, stredná časť je bohatá na oranžovú, priemer pukov je 5,5 cm.

]
Triandrus
Cyclameniform
)
Zhonkilliyevye
Tacetoid

)

Poetický (Poeticus)

Pomenovaný na počesť predchodcu - poetický narcis ( N. poeticus ).Kvety sú mohutné, biele, dobre vonia, koruna je nízka, tvar je jednoduchý.Odolnosť voči chorobám, mrazuvzdorná (nevyžaduje zimné prístrešky).Kvitnúť neskôr.

Existuje niekoľko druhov tohto druhu, niektoré z nich:

 • Actaea - stonka do 40 cm, dvojfarebný kvet (biele lístky, stredsvetlo žltá, hrana červená), priemer do 9 cm;
 • Poetaz - má tvar racemózy.
 • Hybridy bulbocodia (hybridy bulbocodia)

  Patria k divokej skupine z Francúzska.Majú strach z prechladnutia, v strednom Rusku potrebujú ochranu.Briti ho opisujú ako „narcisu v sukni“.Všetky hybridy majú:

  • polvalcový tmavo zelený list;
  • stonka do 15 cm;
  • lievikovité kvety s priemerom 3,5 cm so žltými lístkami.

  Narcis v Kantábrii - ďalší predstaviteľ voľne žijúcich druhov pochádzajúcich z južného Španielska.Opis sa zhoduje s predchádzajúcim, líši sa iba v bielej farbe lístkov.

  Split Corona

  Jadro kvetu sa líši veľkosťou a dĺžkou.Charakteristickým znakom tohto druhu je nerovnomerná koruna so strapcami.

  Zástupcovia formy:

  • Shrike - stonka do 30 cm, dvojfarebný kvet (biele okvetné lístky, stred je tmavooranžový, pokrčený), priemer do 10 cm, dlhý kvet;
  • Oranžéria - stonka do 50 cm, dvojfarebný kvet (biele lístky, oranžové jadro), priemer do 10 cm;
  • Tlač - stonka do 35 cm, dvojfarebný kvet (okvetné lístky svetlozelenej farby, žlté jadro, pokrčený obrys), priemer do 11,5 cm.
  Poetický
  Hybridy bórdodia
  ]
  Split-chocholatý

  Druh (všetky druhy)

  Do tejto skupiny patria druhy, ktoré nepatria k predchádzajúcim.

  Video „Popis a pestovanie narcisov“

  Toto video poskytuje podrobný opis cibuľovej kultúry, ako aj pravidlá výsadby a starostlivosti o ne.

  Vlastnosti agrotechnického narcisu

  Kultúra miluje slnečné žiarenie, hoci jej malý tieň v poludňajšej horúčke jej neublíži. Na základe požiadaviek vybranej odrody, ako aj podľa všeobecných pravidiel poľnohospodárskej technológie narcisov, si na záhrade vyberajú miesto pre kvetinovú záhradu.

  Podmienky vykládky

  Za najlepší čas na pestovanie cibúľ sa považuje koniec leta - začiatok jesene. Rastlina musí mať čas na zakorenenie, bude to trvať asi mesiac. Pôda by mala byť dusík-draslík, preto je potrebné predbežné ošetrenie pôdy.

  Pozemok sa pripravuje kopaním lopat na bajonet, zavádza sa piesok a hnojivá (zmiešajú humus a 60 g nitrophosky na štvorec plodín).

  Za najlepšie obdobie výsadby cibúľ sa považuje koniec leta - začiatok jesene

  Výsadba sa vykonáva podľa algoritmu:

 1. V skupine sa jednotlivé exempláre vysádzajú v prírastkoch 10 cm, ak sa plánuje sedenie do budúcnosti, udržiava sa krok 20 cm, ak sa kvety vysádzajú na stále miesto.
 2. Vykopajte diery trikrát priemer banky, čo ponecháva priestor na vývoj. Hĺbka - 10 cm.
 3. Vyhoďte hrsť piesku do diery, pridajte 2 polievkové lyžice drevného popola, do tejto zmesi sa zasekol sadivový materiál.
 4. Naplňte polovicu pôdy zmiešaním s kompostom. Napojená.
 5. Dopĺňajte na vrchol zemou, ľahko narážajte.
Rozmnožovanie apresádzanie

Na pestovanie plodín narcisov - dcérskej cibule alebo jednotlivých cibúľ sú vhodné dve metódy. Ak chcete začať s transplantáciou, ak sú výhonky v oblasti s každou sezónou menšie. Zvyčajne k tomu dôjde za 5-6 rokov. Zoberte okamih, keď listy trochu vyschnú, potom:

 • cibuľa opatrne odstránená zo zeme;
 • trepať, odrezať zhnité fragmenty;
 • stoh v tieni na vysušenie;
 • po niekoľkých týždňoch sa cibuľa nízkej kvality zamietne a zvyšok sa uskladní na suchom tmavom mieste až do nasledujúceho pristátia.

Čím sú žiarovky vykopané, tým horšia bude ich kvalita.

Transplantáty kvetov sa vykonávajú každých 5-6 rokov

Pokyny pre starostlivosť

Prvý a pol mesiaca po výsadbe v suchých dňoch je potrebné rastliny zalievať, potrebujú zvýšenú vlhkosť. Okrem toho starostlivosť zahŕňa:

 • uvoľnenie pôdy okolo sadeníc;
 • odstránenie buriny;
 • hygienické prerezávanie chorých výhonkov;

Ak niektoré kvety začínajú uschnúť, je vhodné si ich vybrať, aby rastlina nevyužívala výživné zložky na udržanie svojej životne dôležitej činnosti. Na jednom mieste narcisy rastú asi 6 rokov bez transplantácie. Prvé roky pôdy boli z času na čas kŕmené dusíkato-draselnými hnojivami. Urobte to pri niekoľkých návštevách:

 1. Na jar, hneď ako sa objavia prvé výhonky. Dusíkové hnojivá (30 g na meter štvorcový plodín, riedené vodou) sa používajú v malých dávkach, pretože prebytočný dusíkstimuluje chorobu, zatiaľ čo oslabené výhonky rýchlo rastú.
 2. S príchodom stopiek sa vykonáva druhé kŕmenie (20 g na meter štvorcový).
 3. V období viazania púčikov sa vykonáva tretí dresing - do zmesi dusík-draslík sa pridávajú hnojivá na báze fosforu.
 4. Na zlepšenie kvitnutia je potrebný štvrtý obväz - používajú sa iba fosfor a draslík.

Niekoľko rokov pred výsadbou pôdy je vhodné vyplniť pôdu na zvolenom mieste čerstvým hnojom.Pestovanie kvetov sa naopak nemôže hnojiť hnojom, aby nepriťahovali škodcov.

Počas obdobia sucha musia kvety zvýšiť zvlhčenie

Zvláštnosti zimovania

Všetko záleží na vybranej odrode.Odolné zimné narcisy môžu prežiť zimu bez osobitnej ochrany a sú pokryté snehom.Ak sú však v regióne prevažne zimy bez snehu alebo boli získané odrody, ktoré nie sú odolné voči zimám, úkryt je nevyhnutnosťou.Na tento účel:

 • pred začiatkom mrazov sa pôda v mieste mulčovania zakryje spadnutými listami, pilinami alebo rašelinou;
 • rastliny sú pokryté polyetylénom alebo netkanou textíliou.

Ak je málo snehu, odporúča sa zbierať ho v priestore blízko koreňov farieb, čím sa vytvorí ďalšia vrstva izolácie.

Veľké choroby a škodcovia

Nematódy, muchy a kliešte sú nebezpečné medzi škodcami plodín.Zvyčajne sú tiež postihnuté narcisy:

 • Fusarium;
 • sklerotínia;
 • mozaika.

Na prevenciu plesníChorobný materiál na sadenie nasiaknutý roztokom fungicídu.Horúca voda pomáha lietať z narcisov a hlíst - hľuzy by v nej mali ležať niekoľko hodín.

Ak dôjde k narušeniu agrotechniky, môžu sa cibuľky hniť

Použite narcisy v záhradnom dizajne

Ak na výstavu nebudete zasadiť narcisy,zasadiť ich do malých polí.Po vyblednutí sa listy kultúr stanú nedotknuteľné, odumrú na dlhú dobu, pretože kompozícia stráca svoj vzhľad.Najlepšia voľba je skupina 5-7 kusov v kombinácii s trvalkami, ako je pelargónia, manžeta alebo hostiteľ.Susedné kultúry by mali narcisy obklopovať, aby na jeseň zakryli blednúce listy.

Miniatúrne odrody sú vhodné na navrhovanie skaliek, kde spolu s inými krásnymi kultúrami kvitnú po narcisoch.Vyzerá skvele narcisy vo vázach a nádobách.Keď kvitnú, umiestnia sa na viditeľné miesto, potom sa skryjú a súdia až do konca sezóny.

Na záhrade je lepšie kombinovať odrody narcisov s rôznymi kvetmi.Skorý a stredný kvet v apríli, neskoro - v máji.Mali by kombinovať najviac 2-3 odrody, kvitnúce súčasne.
Rada autora
Kvet narcisu sa v krajine aktívne používa

Zbierame kandidátov na záhony záhradných kvetov,musíte sa zamerať nielen na vzhľad kvetov, ale aj na vlastnosti.Skúsený kvetinár, ktorý kombinuje rôzne odrody, je schopný zaplniť celú záhradu úchvatnou krásou, ktorá poteší celú sezónu.