Dizajn trvalej záhrady Rudbeckia: zaujímavé druhy a odrody s fotografiami

Keď sa končí leto a väčšina okrasných záhradných rastlín zanikne, je čas na neskoré kvitnutie plodín. Rudbeckia je trvalka, aj keď je rozpustená v druhej polovici júla, ale kvitne až do hlbokých mrazov, čo je jasná dekorácia jesenných kvetinových záhonov. Prečítajte si o odrodovej rozmanitosti tejto slnečnej kvetiny v našom článku.

Charakteristiky trvalej rudbeckie

Bylina rodiny Aster prichádza k nám zo severoamerických prérií. Európski osadníci, ktorí videli neobvyklú kvetinu, ju nazvali „slnečným klobúkom“ alebo"Čierne oči suzanne."Súčasný vedecký názov mu však dal Carl Linnaeus na počesť švajčiarskej rodiny botanikov Rudbekov.

Rudbekia je vytrvalá v druhej polovici júla

V prírodnom prostredí sa orebeckia nachádza v USA, európskych a afrických krajinách.V regiónoch stredného klimatického pásma sa pestuje ako jednoročná plodina, zatiaľ čo ďalšia pestovanie trvalých odrôd je možné ďalej na juh.

Vysoko dekoratívnou kultúrou je krík vysoký 0,5–3 m so vzpriamenými jednoduchými alebo rozvetvenými výhonkami.Listové doštičky s rozmermi 5 - 20 cm sú dvoch typov: sediace dosky sú umiestnené bližšie k vrcholu rastliny, na odrezkoch - na základni.V závislosti od odrody je ich tvar okrúhly, vajcovitý alebo spenený.Kvetenstvo-koše s priemerom 8 - 19 cm sa líšia v rôznych farbách (od citrónovožltej po atramentovo fialovú).Po rozkvetu sa na stonkách vytvárajú pretiahnuté semenáčiky s tmavošedými malými semenami.

Hlavné rastlinné druhy

Botanica pozná viac ako 40 odrôd rudbeckia, z ktorých väčšina je umelo pestovaná.Pestovatelia zaradili všetky typy tejto dekoratívnej kultúry do skupín.Prečítajte si viac o každom nižšie.

Brilantné alebo sálavé (Rudbeckia fulgida)

Stredne veľká rastlina vysoká 0,5 - 0,6 m. Vertikálne stonky pokryté tvrdou hromadou.Listy kopijovité, pretiahnuté, dospievajúce.Koše s veľkosťou asi 90 mm pozostávajú z úzkych trstinových lalokovokraje a rúrky v strede. Farba je žltooranžová s gaštanovo-hnedým vypuklým jadrom. Najznámejšie odrody brilantnej rudbeckie sú Goldstar (Goldstar) a Goldsturm (Goldsturm alebo Goldstream).

Rozčlenené (Rudbeckia laciniata)

S náležitou starostlivosťou rastie nad dva metre a má silný rozvetvený koreňový systém. Výhonky sú zvislé, pokryté úzkymi, špicatými listami. Froté kvety, asi 10 cm veľké, sa skladajú z niekoľkých radov jasne žltých lístkov, ktoré v strede lemujú trubkovité svetlo zelené kvety. Najobľúbenejší medzi záhradníkmi je pitvaná Zlatá guľa Rudbeckia (Zlatá guľa).

západná (Rudbeckia occidentalis)

Pre túto kultúru má nezvyčajnú formu. Košík je silne vypuklý tmavohnedý kužeľ pozostávajúci z trubicových lístkov. Niekedy v kruhu môžu byť umiestnené malé (nie viac ako 2 mm), trstinové kvety. Západná rudbeckia dorastá do výšky jeden a pol metra, vytvára originálny ker, skôr ako mŕtve drevo. Najznámejším hybridom je Black Beauty.

Giant (Rudbeckia maxima)

Vysoká rastlina vysoká viac ako dva metre s veľkými kvetenstvo (asi 15 cm). Stonky sú zvislé, pokryté vejcovitými listami. Povrch dosiek je dospievajúci, na slnku vrhaný v modrej farbe. Koše sa skladajú z kužeľovitých tmavých stredných a plochých trstinových lístkov slnečnej farby. Obrie rudbeckia je najnáročnejším druhom, ktorý dobre vyzerá v reze.

Rudbeckia fulgida
Rudbeckia laciniata
Rudbeckia occidentalis
Rudbeckia maxima

lesklá(Rudbeckia nitida)

Veľký okrasný ker, ktorý rastie takmer na dva metre.Zriedené stonky sú pokryté lesklými, hladkými listovými doštičkami tvaru vajca.Kvetenstvo s priemerom 10 - 12 cm sa skladá z jedného radu citrónovožltých okrajových lístkov a tmavo zelených tubulárnych kvetov v strede.Najznámejšie odrody - Gold Shirm (Goldshire) a Herbstsonne (Herbstonn).

Krásna alebo krásna (Rudbeckia speciosa)

Nízko rastúca kompaktná kultúra do výšky pol metra.Výhonky sú zvislé, husto pokryté oválnymi mierne predĺženými listovými doštičkami.Koše sú veľké, asi 10 cm veľké, svetlo žltej farby, s tmavo červenými ťahmi na spodnej časti.Pozdĺžne plátky plochých trstín slnečnej farebnej schémy obklopujú hnedohnedé rúrkovité kvety zhromaždené v strede.

Hybridný (Rudbeckia hybrida)

Táto skupina kombinuje hybridné formy chlpatého, lesklého a pitvaného bukového dreva.Všetky sú vysoké, s obrovskými púčikmi o veľkosti 19 cm. Okvetné lístky trstiny sú dlhé, 12 až 15 cm, teplé jantárové tóny.Pre tubulárne kvety charakteristické atramentovo-fialové farby.Najobľúbenejšie odrody medzi záhradníkmi - Mokka (Mokka) a Double Daisy (Double Daisy).

Vytrvalá rudbeckia sa často zamieňa s Echinacea purpurea, a hoci obidve rastliny patria do tej istej rodiny, patria do rôznych rodov.

Rudbeckia nitida
Rudbeckia speciosa
Rudbeckia hybrida

Najlepšie triedy viacročného rudného buk

Vďaka dnešnému úsiliu chovateľov je pestovateľom k dispozícii široká škála odrôd a hybridov.Prečítajte si o najjasnejších predstaviteľoch tejto dekoratívnej solárnej elektrárne.

Zlatá guľa

Vytrvalá odroda s výškou takmer 2,5 m. Listové listy sú jasne zelené, s pinnovitou pitvou.Kvetenstvo sú sférické, husto vyplnené dvojfarebnými froté lístky.Golden Ball je nenáročný na pôdu a dobre znáša nízke teploty, ale nepáči sa mu sucho.

Cherry Brandy

Kultivátor poddimenzovanej veľkosti, ktorý zriedka rastie nad pol metra.Koše sú dosť veľké a pozostávajú z plochých okvetných lístkov bledočervenej farby a tubulárnych kvetov tmavohnedého odtieňa.Cherry Brandy miluje slnečné otvorené plochy a pravidelnú údržbu.

Cherry Brandy miluje slnečné otvorené priestranstvá

Julie Gold

Stredne hybridný s kompaktnými jasnými kríkmi až do výšky 1 m.vertikálne, stredné.Kvetenstvo pozostáva z niekoľkých radov plochých žltooranžových lístkov a konvexného hnedohnedého jadra.Odroda je odolná voči chorobám, nevyžaduje zimné útočisko.

Double Daisy

Kultivátor vysoký približne 1,2 m s veľkými (15 - 17 cm) froté kvetmi.Výstrely sú zvislé, ťažko posúvané.Ovátové listy,pokryté tuhým vlasom. Farba okrajových okvetných lístkov je pestrá, trubkovitá - tmavo hnedá. Dvojitá Daisy fotofilná, odolná voči infekciám.

Červený slnečník

Vysoký ker s kopinatými, hladkými listovými platňami. Kvitne v košiach, ktoré pozostávajú z malých lístkov fialovej lila a farebných rúrkovitých kvetov oranžovo-hnedej farby. Hybrid má dobrú imunitu, ale môže byť náchylný na múčnatku.

Irish Isse

Sredneroslyzná odroda s rovnými, dospievajúcimi stopkami, pokrytá úzkymi, dlhými listami. Koše sú veľké, skladajú sa z jasne citrónových plochých lístkov, obklopujúcich svetlozelené vypuklé jadro. Rudbeckia je bohatá na kvitnutia a miluje dobré osvetlenie.

Zlaté kučery

Nízky kultivar (0,7 m) s kvetmi polodvojitých košov až do priemeru 10 cm. Dlhé, jasne žlté lístky usporiadané do niekoľkých radov, ktoré odkrývajú okolo tmavohnedého stredu. Hybridné mrazuvzdorné, vyžadujúce svetlo, vyžaduje pravidelné zavlažovanie.

Odroda Golden Curls má dlhé jasne žlté lístky

Goldkel

Roztiahnutá rudbeckia vysoká asi jeden meter. Listy sú svetlozelené, pretiahnuté, so zubatými okrajmi. Kvety husto veľké, s veľkosťou 10 až 15 cm, pozostávajú z husto vysadených zlatožltých lístkov. Rastlina miluje dobre osvetlené oblasti a vlhkú výživnú pôdu.

Gloriosa Daisy

Stredne pestovaná odroda dorastajúca do 1-1,2 m. Koše sú veľké,Priemer 14 - 16 cm. Okvetné lístky sú pestré alebo monofónne usporiadané do 2 až 3 radov, ktoré obklopujú rúrkovité hnedožlté jadro. Gloriosa Daisy nie je náročná na zloženie pôdy a nevyžaduje si ani ďalšiu starostlivosť.

Toto Gold

Miniatúrne kompaktné puzdro s výškou iba 0,2 - 0,3 m. Kvitne s malými (asi 50 mm) jednoduchými košmi zlatožltej farby. Najlepšie zo všetkých trpaslíkov kultivarov vhodných na pestovanie v nádobách, kvetináčoch alebo vázach.

Toto zlato vyzerá dobre, keď otvárate okná, balkóny alebo terasy.

Miniatúrny kompaktný kvet Toto zlato

Čierna krása

Vysoký hybrid (1,2 - 1,5 m) s neobvyklým kvetenstvom pre Rudbeckia. Okrajové plátky Black Beauty sú prakticky neprítomné a samotný kôš je reprezentovaný veľkým kužeľom atramentu, ktorý sa skladá z malých rúrkovitých kvetov. Rastlina je nenáročný, v záhrade vyzerá ako sušené kvety.

Moreno

Umelo vypestovaná chlpatá orebecká kukurica. Krík je priemerne vysoký, dorastá do 0,5 - 0,6 m. Počas kvitnutia kvitnú kvetenstvo s priemerom asi 15 cm. Sametovo-biele lístky, bledočervené. Rúrkové kvety čokoládového tieňa so žltými prašníkmi.

Denver Daisy

Ďalší chlpatý hybrid so zvislými stopkami dlhými až 0,9 m. Koše pripomínajú harmančekový vzhľad, líšia sa však nezvyčajnou dvojfarebnou farbou. Okrajové okvetné lístky sú jasne žlté a na spodnej časti sú bledohnedé. Jadro je vypuklé,tmavohnedá.

Cordoba

Kompaktné kríky strednej výšky (0,5 - 0,6 m) vyzerajú najlepšie v kvetináčoch alebo nádobách.Kvetenstvo je veľké, jantárovo žlté, s čokoládovo hnedým srdcom.Cordoba miluje jasné osvetlenie a pravidelné napájanie.Odolné voči infekciám, ale môžu byť ovplyvnené húsenicami.

Odroda Cordoba má zaujímavú farbu lístkov
​​

Marocký San

Ročná odroda so sviežimi kríkmi s rozmermi 0,5 x 0,6 mKoše sú husto dvojito lemované husto vysadenými lístkami slnečnej palety (od citrónovožltého po oranžovo-červený odtieň).Hybrid sa cíti dobre v otvorených slnečných oblastiach, má rád vlhkú výživnú pôdu.

Video „Všetko o pestovaní rudbeckia“

V tomto videu odborníci hovoria o pravidlách výsadby a starostlivosti o záhradné plodiny.

Vytváranie krajinných kompozícií s rudbeckiou

Svetlé svieže kríky budú vyzerať dobre na každom záhrade.Môžu byť pestované samostatne alebo zmiešané s inými farbami.Dokonale vyplňujú medzery alebo zakrývajú estetické nedostatky záhrady.Dekoratívna kultúra sa niekedy používa na navrhovanie plotov, otvorených tŕňov, obrubníkov.

Trvalka Rudbeckia sa úspešne kombinovala s hustou zeleňou borievok a iných ihličnatých plodín.
Rada autorachryzantéma, aster, echinacea. Tiež vedľa seba sa vysadzujú ozdobné obilniny, floxy a zlatokráda. Najvýhodnejšia kultúra vyzerá v kombinácii s bielymi, červenými, modrými alebo ružovými odtieňmi.

Nezvyčajne jasné a teplé Rudbeckia nie je tak mnohými pestovateľmi tak nadšená. Jantárové jesenné kvety sú nielen nenáročné na starostlivosť, ale tiež vytvárajú slnečné škvrny, ktoré zdobia už blednúcu oblasť.