Na záhrade svieti Cotoneaster: jemnosť vytvorenia dokonalého živého plotu

Ľahkosť lenivosti občas premôže každého človeka, dokonca aj šialene zamilovaného do jeho podnikania.To isté platí pre záhradníctvo: každý sníva o krásnej, udržiavanej záhrade a nádvorí, ale nie každý je pripravený neúnavne pracovať.Kizilnik brilantný - krík, ktorý bude môcť ozdobiť akúkoľvek záhradnú zónu.

Charakteristika a opis odrody

Nezávislá krásna záhrada, ktorá si vyžaduje minimálnu starostlivosť, je predmetom želania všetkých letných obyvateľov.Zároveň chcem vyniknúť na pozadí obvyklých ružencov a lian.Rozsiahla rodina skalníkov má niekoľko desiatok druhov a najmenej desať z nich sa dá úspešne použiť na zdobenie a zdobenie záhrady.

Skalníkové kvety koncom jari alebozačiatkom leta

Rodák z Ázie, nenáročný dlhotrvajúci pečeň, patrí do čeľade Rosaceae.Cotoneaster má hustú, hojne listovú korunu.Výhonky rastú rovno, výška v prírodných podmienkach je asi 2 m. Listy sú lesklé, malé, bohaté na zelenú farbu, vajcovitého tvaru, mierne nasmerované k vonkajšiemu okraju.

Znakom odrody je schopnosť meniť farbu z jasne zelenej skoro na jar na fialovú na jeseň.

Kríky kvety koncom jari alebo začiatkom leta.Kvetenstvo sú corymbose, kombinujú 4 až 8 pukov ružovej farby.Keď sa kvety otvoria, efekt kombinácie svetlých listov a jemného splachovania dáva kríku neobvykle atraktívny dekoratívny vzhľad.

Takmer každá kvetina poskytuje bobule, ktoré tiež menia farbu v procese zrenia: zelená, červená, čierna.A hoci sú plody tohto druhu malé, môžu sa jesť.

Krík rastie pomerne pomaly, ale zároveň je vo svojej starostlivosti pomerne nenáročný, nenáročný na zloženie pôdy a svetla, toleruje silné chlad, mráz a sucho.A vďaka odolnosti voči znečisteniu ovzdušia a prachu plynmi môže v cestnej zóne pokojne rásť.

Video „Hedge from the dungaster cotoneaster“

Z tohto videa sa dozviete, ako hedge from the dungaster box vyzerá brilantne.

Výhody a nevýhody

Kizilnik brilantný má množstvo výhod, ktoré výrazne zvyšujú jeho šance na výber záhradkárov.A nielen toako zabezpečenie. Remeselníci často odstrihávajú rôzne abstrakcie a postavy z vyhovujúceho závodu.

Okrem toho závod:
 • ticho toleruje extrémne teploty, vysoké a nízke rýchlosti;
 • nenáročné na štruktúru pôdy;
 • 67) toleruje sucho normálne;
 • má nízke riziko výskytu chorôb a škodcov;
 • nevyžaduje svetlo, ktoré umožňuje pestovanie v ktorejkoľvek zóne záhrady.
Pri výbere by sa však mali zohľadniť niektoré nevýhody:
 • potreba pravidelne upravovať krík;
 • niektoré ťažkosti s reprodukciou.

Podľa záhradkárov je možné dospieť k záveru, že skalník vyzerá ako živý plot bez pravidelného prerezávania.

Charakteristiky vykládky

Krík ticho odkazuje na zmenu umiestnenia, takmer bezbolestne toleruje transplantáciu a prispôsobuje sa novej pôde. Riziko však nestojí za to a je lepšie počkať s transplantáciou alebo výsadbou pred nástupom jari a zahriatím pôdy.

Krík sa ticho vzťahuje na meniace sa miesta

Výber miesta a príprava pôdy

Hoci skalník nie je nenáročný na svetlo, odporúča sa na pristátie zvoliť dobre osvetlené miesto. Tienenie svetla nebude rušiť, ale konštantný tieň nedovolí, aby krík vzrastal nádherne. Rastlina netoleruje prievan a silné nárazy vetra, takže je lepšie zvoliť útulné, chránené miesto.

Pretože hĺbka jamy musí byť najmenej 50 cm,treba sa tiež zamerať na hĺbku usadenín podzemnej vody.V každom prípade je však lepšie usporiadať drenážnu vrstvu na dne diery.

Zloženie pôdy nehrá rozhodujúcu úlohu, ale správne hnojená pôda poskytne kríku všetky potrebné živiny na rast a vývoj.

Pôda sa pripravuje z týchto zložiek: mletá pôda, rašelina alebo kompost a hrubý piesok.Sodná zemina a piesok sa zmiešajú v rovnakých množstvách a rašelina by mala byť iba ½ z týchto zložiek.

Bude vhodné pridávať vápno v množstve 300 g na 1 m².

Všeobecné pravidlá pre výsadbu

 1. Doba výsadby závisí od druhu sadeníc: ak sú sadenice uzavreté korene, môžu sa pestovať od začiatku jari do konca jesene.Ak sú korene otvorené - do konca marca a apríla alebo septembra a októbra.
 2. Počet kríkov na 1 m² (v závislosti od účelu výsadby): pre vysoké oplotenie - do 3, pre nízke - 4–5.Šachový poriadok znamená vzdialenosť 40 - 50 cm.
 3. Štrbina by mala byť hlboká medzi pol metrom a 70 cm a podobnou šírkou.
 4. Na dne jamy ležala vrstva drenáže: rozbité tehly, kamienky, štrk.

Pravidlá starostlivosti o cotoneastera sú vynikajúce

Mierna klíma s teplými zimami a dostatočný počet zrážok znižujú počet potrebných agrotechnických opatrení.

Polievanie a starostlivosť o pôdu

Kizilnik brilantná - odolná proti suchupreto by ste nemalizneužívanie zalievania. Rozmrazovanie rastlín môže zničiť. Ak existuje dostatočné množstvo sedimentu, nie je potrebné krovinu vôbec zalievať. V prípade dlhodobého sucha sa rastlina polieva raz za 2 týždne. Na jeden krík stačí 8 litrov vody.

Aby vlhkosť nestagnovala a vzduch normálne cirkuloval, je potrebné uvoľniť pôdu v lesnej zóne a z času na čas odstrániť burinu.
Rada autora

Kŕmenie a hnojenie

Krásne bohaté koruny a silné výhonky si vyžadujú hnojivá obsahujúce dusík. Pred začiatkom kvitnutia vytvorte komplexy fosforečnanu draselného. Hnojenie sa odporúča kombinovať so zavlažovaním pre lepšiu absorpciu. Nezanedbávajte ani organickú hmotu, môžete použiť humus aj hnoj.

Orezávanie kríkov

Na orezanie kríka budete potrebovať špeciálne nožnice na mrežu alebo rezačku kefy. Normálne sa koroneaster štiepi niekoľkokrát do roka. Existujú niektoré všeobecné pravidlá pre rozrábkarne:

 • je potrebné vytvoriť korunu, iba ak je rast kríky najmenej pol metra;
 • sanitárne prerezávanie sa nevyhnutne vykonáva na jar;
 • Najskôr zovretím kríka zhora stimulujte rast výhonkov;
 • mladé konáre nie sú rezané viac ako ⅓;
 • Jesenné sadenice nevyžadujú prerezávanie pred spiacim obdobím.

Rôzne obrázky sú vyrezané pomocou vzoru alebo navlečených lán.

Príprava na zimu

Kizilnik je lesklýmrazuvzdorné, ale ťažké zimy si vyžadujú kry kríky. Pre úkryt rastlín môžete použiť laptice, rašelinu alebo špeciálny krycí materiál - spunbond. Príliš vysoké výhonky sa ohýbajú nadol, aby boli puky v teple.

Škodcovia a choroby rezonanta bielohlavého brilantného

Kultúra má silnú imunitu proti chorobám. Preto, ak sa vyhnete nadmernému namočeniu, riziko ich vzhľadu je veľmi nízke. Ak fusárium stále zasiahlo kríkov, je potrebné ho okamžite ošetriť fungicídom a zasiahnuté oblasti úplne odrezať na zdravé tkanivo.

Na kríkoch sa však občas môžu objaviť škodcovia: škvrny, vošky, roztoče alebo mory. Preto je lepšie profylakticky ošetriť krík insekticídmi. Iba dve liečby, a vy sa nemôžete báť zdravia rastlín.

Kizilka má silnú imunitu proti chorobám

Ako množiť okrasné kríky

Najpohodlnejší spôsob výsadby jednoročných rastlín, ale krík môžete rozmnožiť iným spôsobom.

Semená

Na získanie semien musí byť ovocie bez dužiny a sušené. Potom zozbierajte semená, ktoré sa pred výsadbou musia vopred namočiť do vody. Tie, ktoré plávajú, nie sú vhodné na pristátie. Semená vysievajte vo vzdialenosti 15 cm, hĺbke 4 cm, klíčenie môže trvať asi rok.

Po odstrele bude trvať ďalší rok, kým sačiara dorastie na 30 cm.

Vrstvenie

Dlhé výhonky, ktoré visia takmer k zemi (10 cm), môžuzohnite sa a pripnite.Potom sa rastlina pokryje úrodnou pôdou.Keď sa odrezky zakorenia, môžete odrezať únik z hlavnej kríky.

Odrezky

Zdravé výhonky dlhé 15 cm as niekoľkými internódiami sú vynikajúcimi rezkami.Predrezanie sa umiestni do roztoku stimulátora rastu a potom sa zasadí do pôdnej zmesi pod uhlom 45 °.Potom sa stopka prekryje sklenenou nádobou, ktorá sa každý deň vyberie na vetranie sadenice.Po zakorenení sa stonka vysadí na trvalé miesto.

Cotoneaster, pestovaná z odrezkov

Cotoneaster svieti v krajinnom dizajne

Môžete si vytvoriť živý plot, figúrkové kompozície z cotoneaster a použitie.pre územný priestor.

Možnosti ubytovania

Spolu s priamym jednoradovým živým plotom existuje aj šachové usporiadanie kríkov.Často sú zasadené do skupín rastlín cotoneaster, ktoré vytvárajú zelené oázy a ostrovčeky.Ak sa plánuje živá kompozícia, kríky sa vysadia podľa schémy vzorov.

Ako zastrihnúť živé ploty

Najúčinnejšou metódou je napnutie dvoch rovnobežných lán v požadovanej výške po celej dĺžke živého plota.Výška lana bude slúžiť ako vodítko, pod ktorým by nemala klesať.

Odporúčame, aby ste sa zoznámili s charakteristikami skalníka: lesklý súbor ovocia a bobúľ, meniaca sa farba a jemné kvitnutie odlíši váš živý plot od obvyklých.