Rozmnožovanie odrezkov ruží na záhrade

Pestovanie ruží vo vašej oblasti sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi: osivo výsevov, pestovanie nových odrôd na sviatočnom kvete alebo už rastúce kvety, ale je lepšie zakoreniť odrezky ruží.Rozmnožovanie odrezkov ruží - najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob.Nie každá ruža môže byť pestovaná zo semien.Niektoré druhy neklíčia, zatiaľ čo iné nezachovávajú vlastnosti rodičovskej rastliny.Štepenie ruží však vykazuje dobré percento zakorenenia a zachováva si výhody svojej rozmanitosti.Z akejkoľvek rastliny si môžete vziať stopku, dokonca aj ružu, ktorá bola predstavená v kytici, môže byť začiatkom ružovej záhrady na vašom webe.Na otázku, ako množiť ruže, odborníci najčastejšie odporúčajú výsadbu kríkov pestovaných odrezkami, čo je obzvlášť dobré pri lezení ruží.

Ako pestovať doma

Nie je vôbec ťažké reprodukovať ruže odrezkami, takmer každá vetva ruže môže slúžiť ako materiál.Polodrevné výhonky zakoreňujú najlepšie, mladé nezrelé vetvičky a úplne drevnaté so silnou silnou kôrou by sa nemali brať.Najlepší čas na zakorenenie odrezkov ruží sa začína tvorbou púčikov a končí saodrezaním okvetných lístkov alebo skôr v tomto okamihu by sa odrezky mali rezať. Pred začiatkom kvitnutia rastlín nie je ešte nahromadené dosť sily nie sú zrelé výhonky, a po odkvitnutí, je už pripravuje na dobu odpočinku, aktivita klesá, takže rastúce ruže z odrezkov sa najlepšie vykonáva v lete, aj keď často sa reznena jeseň záhradnícke kríky.

Stopka je kúsok výhonku zvyčajne 12 až 15 cm, ale môže byť až 30 cm, s 2–3 aktívnymi axilárnymi púčikmi, z ktorých môžu vyrastať nové výhonky.

Existuje veľa názorov na to, ako pestovať ruže s odrezkami, ale najskôr musíte pripraviť odrezky.Vystrihávajú sa z polovice vetvy, je lepšie brať vrcholy, pretože nie sú úplne formované, a základňa výhonkov je zvyčajne príliš hrubá a na nich nie sú takmer žiadne aktívne púčiky.Spodný rez sa vykonáva bezprostredne pod obličkami so sklonom 45 stupňov a horný rez je 0,5 cm nad hornou obličkou.V dolnej časti odstránia všetky listy a tŕne, horné listy sa skrátia o tretinu.Musíte rezať ostrým čistým nástrojom - prerezávačom alebo nožom s dezinfikovanou čepeľou, aby ste stopku čo najmenej poranili a nerozširovali patogény.Odporúča sa ošetriť hornú časť manganistanu draselného alebo parafínu a dolnú časť znížiť na roztok stimulátora rastu („Kornevin“ alebo podobne).

Niektorí záhradkári na jeden deň namáčajú odrezky do vody alebo stimulátor rastu, aby sa urýchlilo zakorenenie ruží.Ruže sa chovajú po celý rok, ale najlepšie je urobiť to na jar alebo v lete.Na otázkuako zakoreniť stopku ruže, môže byť veľa odpovedí. Niektoré zakorenené odrezky ruží vo vode, iné v kvetináčoch s rašelinou alebo zeminou, iné naplnia nádobu vermikulitom, perlitom alebo kokosovým vláknom, iné zasadia do postele a zavrie sa pohárom. Ako pestovať ruže z odrezkov každý záhradník sa rozhodne pre seba. Ako zakoreniť ružu je najľahšie objasnené iba skúsenosťami. Napríklad pestovanie ruží rezaním doma je úplne možné priamo v kvetináči na okennom parapete, pokiaľ ide o miniatúrnu ružu v miestnosti, a lezecké odrody sú úžasne zakorenené v kvetinovom záhrade pod plechovkou.

Ako pestovať ruže z odrezkov? Veľmi jednoduché. Musíte si vziať dobrý stopku, zasadiť ju do voľnej živnej pôdy, zvlhčiť a udržať požadovanú teplotu. Orezky ruží sa ľahko ošetrujú - pravidelne ich kontrolujte, zalievajte ich a čakajte, až sa objavia korene. Kvety pestované odrezkami nedávajú rast koreňov, čo uľahčuje starostlivosť o ne. Okrem toho sa v divokej ruži nenarodia. To do značnej miery vysvetľuje záujem o otázku, ako množiť ruže s odrezkami.

Video „Výhody a nevýhody pestovania kvetov odrezkami“

Z videa sa dozviete, ako skúsený záhradník vyrástol ruže.

Ako pestovať ruže z kytice

Najkrajšie odrody na svojej záhradnej záhrade môžete pestovať, ak odrezkovate z kytice darovaných ruží. Najlepšie sa to deje s miestnymi kvetmi, Holanďania zakorenia horšie často práve preto, že sú ošetrení špeciálnym agentom,čo predlžuje čas kvitnutia, spomaľuje všetky procesy, a tým aj proces tvorby koreňov. Ale nezáleží na tom, vyžaduje si to trochu skúseností a trpezlivosti, najexotickejšie odrody môžu byť zakorenené. Pestovateľ kvetov môže chytiť ďalší trik - kytica nemusí byť čistými odrodami, ale hybridy, ktoré si nezachovávajú vlastnosti materskej rastliny potomstva. S tým sa nedá nič urobiť nebude fungovať.

Odrezky sa odrezávajú od strednej časti stonky, ak to vyzerá zdravo, ak je stonka pomalá alebo drvená, potom sa nemôžete pokúsiť študovať, ako zakoreniť odrezky. Po starostlivom preskúmaní stonky musíte vybrať miesto s 2 alebo 3 perspektívnymi púčikmi, urobiť šikmý rez blízko k obličke pod dnom a asi 0,5 cm, aby ste ustúpili zhora a presne odrezali.

Okamžite sa odporúča ošetriť horný rez parafínom, voskom alebo ho ponoriť do silného roztoku manganistanu draselného. Potom odstráňte spodné listy, odrežte v hornej polovici alebo aspoň v jednej tretine, odstránite tŕne. Potom je jedným z vyššie uvedených spôsobov pestovania koreňov.

Na začiatok sa odrezky vkladajú do roztoku stimulátora rastu zakúpeného v obchode. Môže sa nahradiť šťavou z aloe. Skúsení pestovatelia odporúčajú ponechať odrezky v stimulátore na jeden deň a potom ich zasadiť do zeme alebo vložiť do vody. Voda by sa mala oddeliť, ak bola odobratá z kohútika alebo bola prevarená. Existuje jedna výzva: ak sa rozhodnete vetvy vložiť do prevarenej vody, nemôžete ich zmeniť, stačí pridať rovnakú prevarenú vodu.toľko, koľko potrebujete, a nenechajte sa zmiasť jeho zelenou farbou.Niektorí nádobu uzavrú plastovým vreckom bez toho, aby ju uviazali.

Z horného púčika - alebo dokonca dvoch - nových výhonkov sa môže vyvinúť vetva, ich vzhľad zvyčajne naznačuje klíčenie koreňov, ale z nich je možné pestovať nové ružové kríky.Najskôr sú tieto klíčky červené, potom sfarbia do zelena - najskôr bledé, bližšie k žltnutiu a potom stmavnú, premenia sa na skutočné tmavozelené vetvičky.Skúsení pestovatelia ponúkajú možnosť nakrájať taký výhonok čepeľou, vložiť ju okamžite do malej fľaše (napríklad zospodu lieku), prikryť ju vrecom a umiestniť ju pod žiarivku.Po dvoch týždňoch sa na reze vetvy objaví ľahké zhutnenie a po ďalších niekoľkých týždňoch korene.Potom sa takýto výhonok s koreňmi ponúkne na vysadenie v kvetináči a iba na jar budúceho roka sa na kvetinový záhon vysadí dostatočne silná rastlina.

​​

Ak sa rozhodnete zakoreniť odrezky v pôde, musíte do hrnca naliať drenážnu vrstvu, potom výživnú sypkú zeminu a zhora piesok s hrúbkou asi 2 cm.korene sa vyvíjajú a potom klíčia v zemi a dostávajú výživné látky.Pri výsadbe viacerých odrezkov do jednej misky je potrebné medzi nimi pozorovať vzdialenosť asi 7 - 8 cm, zakryť ich plechovkou alebo balením a vytvoriť tak skleník.

Pod plechovkou alebo improvizovaným skleníkom môžu byť odrezky zakorenené na ulici, ale niepod prístreškom by mali byť povolené príliš vysoké teploty, dokonca ani dospelí nemajú radi ruže.V prípade potreby sú vetvičky vetrané a napojené - to je celá starostlivosť.

Pestujte odrezky v zemiakoch

Odrezky môžete zakoreniť v zemiakoch, čím sa vytvoria potrebné výživové podmienky.Za týmto účelom zoberte zdravé, silné a pevné zemiaky bez príznakov letargie, odrežte si oči, na jednej strane urobte rez a doň vložte rez.

Na záhrade, na pokojnom, celkom jasnom mieste, vykopávajú zákop s hĺbkou 20 centimetrov a šírkou asi 15 metrov. Na dno položte vrstvu piesku s hrúbkou 5 cm, navlhčite ju a položte na zeminu so vetvičkamia všetko to zakryte zemou.Top oblek skleník alebo zavrieť zárezy bánk.Ďalšie takéto neobvyklé výsadby sa napojia a čakajú na vznik nových vetiev, ktoré ukážu, že korene sa už vyvinuli.

Ako rásť na jeseň

S jesenným prerezávaním ružových kríkov sa môže pripraviť veľa odrezkov, pri ktorých je nepravdepodobné, že by dali korene domu alebo v skleníku bez osobitného nahradenia, a podľa životného cyklu rastlín je to nevyhnutné.potrebujú mier, nie rast.Môžu byť umiestnené do pivnice až do jari a potom vysadené a zakorenené, alebo môžu byť okamžite vysadené do zeme a ponechané tam na zimu, aby sa zakorenili na jar.Deje sa to rôznymi spôsobmi.

Niektorí pestovatelia kvetín odporúčajú výsadbu odrezkov do zeme, zakrývajúc ich bankami a takto ich opúšťajúc zakrývajúc zeminou a smrekovými listami alebo pilinami.Na jar s príchodom tepla bude potrebné odstrániť krycí materiál a dôjde k ďalšiemu zakoreneniukonať ako obvykle.

)

Iní navrhujú vysádzať odrezky v skleníku alebo vykopať pre nich špeciálne vykopaniny.Musí byť vyplnený kompostom a zeminou, odrezkami rastlín, prehlbujúcimi sa asi 5 cm, prikryte ich centimetrom na 20 listov, seno, piliny, to znamená akýkoľvek materiál, ktorý dokáže udržať teplo.Potom sa tento priekopa (alebo skleník) prekryje filmom a pritlačí sa na zem, aby sa nemohol unášať vetrom.V zime bude rozdrvená snehom a bude rásť.Okrem toho pod filmom bude prebiehať hnijúci list, seno alebo piliny, ktoré zakrývajú výsadbu, čo znamená, že sa bude uvoľňovať teplo.Na jar po roztopení snehu po odstránení filmu si všimnete malé svetlé (v neprítomnosti slnka) klíčky na našich odrezkoch - to znamená, že už uvoľnili korene a naďalej rastú.Musia sa zmiešať s vrstvou pilín 7-10 cm, zalievať zhora a zakryť iba chladom a nové rastliny môžu byť vystavené slnku.Tu je návod, ako pestovať ruže, môžete dokonca spadnúť alebo zima.

Ako sa staraťkeď je slnko jemné a veľkorysé, ale ešte horúce.Pôda musí byť pripravená voľná a výživná.Starostlivosť o ne je mierna zalievanie, sanitárne prerezávanie (ak to potrebujete), obliekanie.Zavlažovanie bude potrebné časté akúsok po kúsku, pretože koreňový systém ešte nie je príliš rozvinutý a je blízko pod povrchom. Odporúča sa používať vodu pri izbovej teplote, ktorá sa naleje pod stonku tak, aby sa dostala ku koreňom a nie k listom.

Jarné prerezávanie nie je potrebné pre mladé ruže. Môžete pridať hnojivá s dusíkatým hnojivom a neskôr v lete, aby sa mladé kríky kŕmili prípravkami obsahujúcimi draslík. Je užitočné ich mulčovať pilinami alebo senom, ktoré sa postupne premenia na hnojivo. Úlohou odchodu v prvom roku života je príprava rastlín na prezimovanie. Možno je jedinou nevýhodou rozmnožovania odrezkov to, že také krásne a zdravé kríky sú stále príliš slabé a nie sú prispôsobené drsnej zime. Preto sa musia snažiť posilniť, nemôžete im dovoliť kvitnúť, nechať ich iba zvyšovať zelenú hmotu a koreňový systém. To by malo byť zamerané na všetku starostlivosť o prvý rok.

Kríky môžu byť práškované nasekaným drevným popolom, ktorý rozptyľuje popol okolo nich. Nebude to len hnojivo, ale aj prevencia proti škodcom.

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jeseň, výhonky sú mierne skrátené a kríky sú starostlivo zakryté na zimu. Ak prežijú svoju prvú zimu, potom ďalšia nebude pre nich tak strašidelná. Z odrezkov sa zvyčajne vyvinú silné a vytrvalé ruže, ktoré žijú dlho a kvitnú hojne.

Video „Rose Care“

Z videa sa dozviete, ako sa správne starať o kríky.