Rýchla a efektívna likvidácia roztočov na ruži

Pavúkový roztoč na ruži je pomerne častý jav, častejšie sa škodca neobjavuje na záhradných rastlinách, ale v miestnosti rastúcej v kvetináči. Roztoč je vážnym nebezpečenstvom pre ruže, pretože vážne poškodzuje listy a výhonky, čo vedie k smrti rastliny. Včasné odhalenie a odstránenie škodcu môže ružu zachrániť, takže otázka znie: ako sa zbaviť roztočov? - pre záhradníkov je veľmi dôležitý. Na boj proti hmyzu existujú rôzne metódy a prípravy, o ktorých sa bude diskutovať v článku.

Príčiny výskytu

Pavúkový roztoč sa cíti skvele v suchom a teplom prostredí. Z tohto dôvodu sa vyskytuje častejšie na izbových ružiach. Vzduch je často v miestnosti, kde sa pestujú rastliny, suchý a teplý - a to sú ideálne podmienky na rozmnožovanie škodcov. V záhradných ružiach sa hmyz objavuje iba v horúcom období. Spravidla sa takéto podmienky vytvárajú počas neobvyklých letných horúčav, keď sú denné a nočné teploty takmer rovnaké. Ak sú dni teplé a noci sú chladné a mokré, pravdepodobnosť šírenia kliešťov nie je vysoká.

Vzhľad roztočov na vnútorných ružiach, celkovo, je spôsobený nesprávnou alebo nedostatočnou starostlivosťou.Ak sú rastliny zriedka napojené, nie postrekované, potom sa čoskoro objavia rôzne škodce.

Kliešte v dome sa, samozrejme, netvoria odnikiaľ. Najčastejšie ich privádzajú domáci miláčikovia alebo vietor, ale niekedy sa plazia pomocou svojho webu. Ruže, ktoré rastú v záhrade, vôbec neobsahujú roztoče, pretože ich prostredie je pôda, listy a kôra stromov.

Video „Boj s roztočmi“

Z videa sa dozviete, ako sa vysporiadať s kliešťom na ruži.

Dôsledky infekcie

Pavúkový roztoč má mikroskopickú veľkosť (0,3 - 0,5 mm), preto je takmer nemožné vyšetriť parazita voľným okom a ešte skôr si všimnúť jeho vzhľad na rastlinách. Napriek svojej veľkosti je vážnou hrozbou nielen pre ruže, ale aj pre akékoľvek iné kvety, ako aj záhradné plodiny, pretože jej parazit spôsobuje nenapraviteľné škody a živí sa rastlinnými bunkami.

Roztoč sa živí miazgou listov, čo vedie k porážke listovej platne - na nej sa objavia prvé malé bodky, potom je celý list pokrytý škvrnami. Keď je chlorofyl zničený, intenzita fotosyntézy sa začína znižovať a výsledkom je rastlina slabá a náchylná na infekcie. Tým sa výrazne zvyšuje riziko zničenia puzdra. Okrem toho samotné roztoče sú aktívnymi nosičmi rôznych patogénov.

Ak po zistení parazita nebudú prijaté žiadne naliehavé opatrenia, rastlina pomaly odumrie. Roztoče pavúkov sa pohybujú veľmi rýchlojedna rastlina na druhú a tiež sa energicky množia - keď je teplota vzduchu +30 ° C, celý rozmnožovací cyklus je 1 týždeň. Kliešť nežije dosť dlho - v priemere jeden a pol mesiaca, ale počas tejto doby môže samica položiť niekoľko stoviek vajíčok, z ktorých sa objavia nové škodce, a tie zase vyprodukujú toľko ďalších parazitov. Tento proces nie je možné zastaviť bez použitia špeciálnych prípravkov, preto by sa s ošetrením kvetín malo začať skôr, ako sa parazity rozšíria na celé kríky.

Je tiež dôležité, aby postihnutá rastlina mala veľmi neatraktívny estetický vzhľad. Horná časť doskovej dosky získa mramorovú farbu (objavujú sa biele alebo sivé bodky rôznych veľkostí). V dolnej časti nájdete živé roztoče rôzneho veku, ľahký pavučina a tenká svetlá patina - stopy životne dôležitých aktivít parazitov. V pokročilých prípadoch listy jasne ukazujú pavučiny a zhluky hmyzích kolónií vo forme zelenej pohybujúcej sa hmoty.

Spôsoby boja

Je potrebné objasniť, že je ťažké bojovať proti kliešťom, keďže všetky prostriedky pôsobia na žijúcich jednotlivcov, stále však existujú vajcia, z ktorých sa pravidelne objavujú noví škodcovia. Všimnite si, že pri zvyčajnej izbovej teplote +24-25 ° C sa generácie menia za 2-3 týždne, čo znamená, že počas tejto doby je potrebné zariadenie pravidelne spracovávať a to až do úplného víťazstva. Ak existuje aspoň niekoľko žijúcich jednotlivcov, potom za pár týždňov budú znovamnožiť a šíriť po kríku.

Existujú dva spôsoby zaobchádzania s ružami z kliešťov: chemické prípravky a ľudové liečivá. Prípravy z roztočov na ruži sú veľmi účinné, nemali by sme však zabúdať, že majú toxický účinok nielen na škodcov, ale aj na samotnú rastlinu. Preto sa insekticídy odporúčajú používať iba v pokročilých prípadoch, keď nezhubné metódy neprinášajú výsledky.

Na kontrolu kliešťov sa odporúčajú tieto lieky: Actellic, Fitoverm, Fufanon, Neoron, Aktofit. Tieto nástroje sú toxické, takže pred ich použitím musíte otvoriť okno, starať sa o gumové rukavice a respirátor. Pred začatím liečby by sa mala rastlina dobre zalievať, listy a stonky by sa mali umyť mydlovou vodou (po tomto postupe bude menej parazitov) a potom postrekovať. Je žiaduce striedavo používať niekoľko prostriedkov, aby sa predišlo závislosti od škodcov.

Medzi ľudovými liekmi existuje veľa receptov, ktoré dokážu zvládnuť kliešte, ale, žiaľ, sú účinné iba v počiatočnom štádiu infekcie:

 • výťažok z cibuľovej šupky (20 g šupiek /1 l vody trvá 5 dní) - sprej rozstrekujte infúziou, môžete tiež utrieť listy a konáre;
 • cesnaková infúzia (2 veľké drvené hlavy /1 liter vody, ktoré trvajú 5 dní) - infúzia sa zriedi na polovicu vodou a použije sa na postrek;
 • pracie mydlo - rastlina môže byť ošetrená mydlovým roztokom, ale je efektívnejšie umývať listy a stonky dobre mydlovou špongiou apo niekoľkých hodinách opláchnite čistou vodou (pena vytvára film, pod ktorým roztoče zomrú, a počas umývania sa väčšina z nich odstráni);
 • liehový alkohol - utrite miesta hromadenia parazitov vlhkými vatovými tampónmi (kliešťové vajcia sa nezničia alkoholom, preto by sa malo ošetrenie opakovať každých pár dní).
  )

  Ľudové liečivá sú bezpečné pre rastliny a životné prostredie, ale ich účinnosť v porovnaní s chemickými prípravkami je oveľa nižšia.Ak je na kríku veľa hmyzu, nestojí za to strácať drahocenný čas - je lepšie okamžite začať liečbu vážnejšími prostriedkami a striktne dodržiavať odporúčania uvedené v pokynoch.

  Prevencia

  Aby ste zabránili výskytu roztočov, musíte sa pravidelne a riadne starať o ruže.Pretože sa škodca aktívne šíri v horúcich a suchých podmienkach, je potrebné zaistiť vysoko kvalitné zvlhčenie pôdy, vzduchu a samotnej rastliny.Za horúceho počasia sa ružiam odporúča striekať usadenou vodou pri izbovej teplote.Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby voda na listoch nevydržala dlho, pretože dlhodobá vlhkosť prispieva k rozvoju plesňových chorôb a hnilobných procesov.Mali by ste tiež pravidelne odstraňovať suché listy a kvitnúce púčiky - kliešť môže v týchto častiach rastliny pretrvávať alebo sa usadzovať a postupne infikovať celý ker.

  Video „Dôsledky roztočov“

  video sa dozviete, čo sa stane s ružami, ak nebudete bojovať s kliešťom.