Africké sedmokrásky v krajine: výsadba a starostlivosť o dlhodobú gatániu

Medzi záhradkármi sú veľmi populárne nenáročné kvetinové plodiny vrátane trvalej gatsánie. Dnes povieme, ako sa uskutočňuje výsadba a starostlivosť o dlhodobú gatániu na otvorenom priestranstve.

Opis gazánie

Gatsania je členom rodiny Astrov. Pôvodne z Južnej Afriky.

Priemerná výška kríka je 20–30 cm. Koreňové listy sa zbierajú do ružíc. Farba listových dosiek je prevažne tmavo zelená. Vonkajšia strana je pokrytá malou hromadu strieborného tieňa.

kvetinové koše s priemerom 5 až 9 cmtvar okvetných lístkov závisí od odrody. Najbežnejšie kvety sú žltá, oranžová, bronzová, piesková, ružová, červená a biela. Dno okvetných lístkov má tmavé škvrny.

Farba a tvar okvetných lístkov závisí od odrody

Zaujímavé druhy a odrody

Rod gazánie zahŕňa viac ako 40 druhov. Iba niekoľko z nich sa však chytilo na území Ruska.

Gatsaniya dlhá puška (Gazania longiscapa)

Rastie na výšku 15–20 cm. Rozdiely v doskách s farebnými listami. Okvetné lístky majú žiarivo žltú farbu. Priemer kvetenstva je 7 cm.

Hatsania je tvrdá alebo brilantná (Gazania rigens, Gazania splendens)

Kvety sú svetlé a nasýtené. Farba lístkov je bohatá na žltú, oranžovú alebo červenú. Priemer kvetenstva sa pohybuje od 4,5 do 6 cm. Charakteristickým znakom tohto druhu sú celé bazálne listy.

Gatsania Potsi (Gazania pottsii)

Z vonkajšej strany je Potsi gatsaniya veľmi podobný predchádzajúcemu druhu. Hlavným rysom je veľká veľkosť kvetenstvo. Priemer otvoreného kvetu dosahuje 12 cm.

Gazania pavonia

Difúzory v úzkych pozdĺžnych listoch. Farba listov - bohatá zelená. Okvetné lístky sú žlté s tmavým podkladom. Priemerný priemer kvetenstvo je 8 cm.

Dlhá puška
Harsh
Potsi
Páv

Video „Kvet gazánie: výsadba a starostlivosť“

BToto video hovorí o vlastnostiach výsadby a pestovania trvaliek v otvorenom poli.

Pestovanie gazánie zo semien

Spôsob osiva na rozmnožovanie gazánie sa vyznačuje vysokým percentom klíčivosti. Pri výbere sadivového materiálu je potrebné venovať pozornosť dátumu jeho zberu (výroby).

Výsev semien

Substrát na siatie semien afrického harmančeka by mal byť ľahký, vzdušný a výživný.Pôdnu zmes si môžete pripraviť sami zmiešaním jemného riečneho piesku, humusu, tvrdého dreva a trávnatej pôdy v rovnakých pomeroch. Ako nádoby na pestovanie sadeníc pomocou bežných plastových kvetináčov. Nádoba by mala byť hlboká a priestranná, aby mal koreňový systém priestor. Namiesto plastových kvetináčov môžete použiť rašelinu. Pri výsadbe sadeníc v otvorenom teréne rašelina nie je odstránená - slúži ako hnojivo.

Optimálne obdobie na siatie osiva je polovica marca. Semená sa vysádzajú v plytkých „dierach“, udržiavajúc vzdialenosť 2,5–3 cm a zhora sa zakrýva tenká vrstva zeme. Pôda sa nastrieka z rozprašovacej fľaše a pokryje sa filmom alebo sklom. Sklo (film) sa pravidelne odstraňuje, aby sa umožnil prístup k kyslíku.

Starostlivosť o sadenice

Po prvýkrát sa kontajnery s vysadenými semenami nachádzajú v miestnosti, kde je priemerná denná teplota vzduchu + 19 ... + 23 ° C. Po 10-14 dňoch klíčky začnú pľuvať. Pôda sa pravidelne strieka postrekovacou fľašou, aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti v kvetináčoch.

Sledujte rozsah krytia. S nedostatkom svetla sa mladé výhonky natiahnu nahor. Ak je mimo okna vlhké a zamračené počasie, na parapet okna by malo byť nainštalované ďalšie umelé osvetlenie.

Sadenice na zber a tvrdnutie

husto vysadené sadenice si vyžadujú zber. Odstránené sú zdanlivo oslabené a malé mladé výhonky. Vyberanie sa nevykonáva, ak sa počas výsadby dodržal odporúčaný interval.

Kontajnery so sadenicami sa premiestnia do chladiacej miestnosti. Optimálna teplota je od +12 do +16 ° C. Rastliny začínajú tvrdnúť. Kalenie znamená denné vetranie miestnosti. Upozorňujeme, že mladé klíčky nemajú radi prievan.

V prípade husto vysadených sadeníc je potrebné zberať

Gatzánia vysadená na otvorenom priestranstve

Ak sú sadenice silné, môžete pokračovať v presádzaní kvetov do otvoreného terénu.

Dátumy pristátia

Pestované sadenice je možné pestovať na otvorenom priestranstve v období od 15. mája do 15. júna. Deň by mal byť teplý a slnečný. Hrubé a zamračené počasie nie je najlepší čas na výsadbu afrického harmančeka. Nadmerná vlhkosť v pôde a nedostatok slnečného žiarenia môžu nepriaznivo ovplyvniť sadenice.

Pravidlá vykládky

Africká sedmikráska sa obáva vetra a prievanu, ale miluje bohaté slnečné žiarenie. Preto sa v záhrade vyhnite zatieneným oblastiam stromov a kríkov.

Na rast a rozvoj trvalej kultúryvhodná živina pre rôzne stopové prvky v pôde. Úroveň kyslosti by mala byť neutrálna. Kvetiny rastúce v rašelinových kvetináčoch sa presádzajú spolu s nádobami. Sadenice z plastových kvetináčov sa vyberajú veľmi opatrne a starostlivo. Najmenšie poškodenie koreňového systému povedie k smrti kvetu.

Pri výsadbe dlhodobej gatánie udržiavajú interval 20 - 25 cm. Husté sadenice sa môžu navzájom upchávať.

Africký harmanček miluje bohaté slnečné žiarenie

Starostlivosť o africký harmanček

Trvanie kvitnutia a udržiavanie životaschopnosti kvetu závisia od správnej starostlivosti.

Polievanie a starostlivosť o pôdu

Africký harmanček sa vzťahuje na záhradné plodiny odolné voči suchu. Rastlina toleruje nedostatok vlhkosti lepšie ako jej nadbytok. Pri dostatočnom množstve zrážok nie je možné gatsaniyu napojiť.

Na prístup kyslíka ku koreňom pravidelne uvoľňujte hornú vrstvu pôdy. Ak chcete chrániť kvetinu pred burinou, musíte použiť mulč.

Kŕmenie a hnojenie

Krmite záhradnú kvetinu raz mesačne. Na tento účel sa používajú komplexné minerálne hnojivá. V priemere sa vyžaduje asi 20–25 g prípravku na 1 m² kvetinového záhonu. Hnojivá sa predbežne riedia vodou - v návode na použitie je potrebné nájsť odporúčané pokyny.

Je potrebné kŕmiť gatsany komplexnými minerálnymi zmesami

prerezávanie

Prerezaním sa rozumie odstránenie sušinykvety a kvetinové stonky.Tento postup je potrebný na vytváranie nových púčikov.

Príprava na zimu

Dlhodobá gazánia sa vzťahuje na zimné mrazuvzdorné kultúry.V predvečer chladného počasia je kvetina nakrájaná takmer na samotný koreň.Zakryte rastlinu nie je nutne.

S cieľom zachovať ročný rok sa Gatsany presádzajú do drevených vaní alebo plastových nádob.Presádzanú záhradnú kvetinu uchovávajte v chladnej miestnosti s jasným osvetlením.Optimálna teplota vzduchu je od +8 do +10 ° C.

Jednoročné kvety sa uchovávajú v interiéri

Choroby a škodcovia

Jednou z charakteristík afrického harmančeka je jeho vysoká odolnosť voči patogénom rôznych chorôb.,S nadmernou vlhkosťou kvet zasiahne sivú pleseň.Postihnuté rastliny by mali byť ošetrené roztokom "Fitosporínu".

Pokiaľ ide o škodlivý hmyz, kvitnúce kríky priťahujú pozornosť vošiek, roztočov, slimákov a slimákov.Petržlen, šalvia, cibuľa alebo cesnak vysadené vedľa seba pomôžu zabrániť výskytu parazitov.

V prípade veľkej invázie hmyzu sa používajú insekticídy Akarin a Ditoxin.

Ako množiť afrického harmančeka odrezkami

Africký harmanček sa môže množiť buď osivom alebo vegetatívnou metódou.Druhá možnosť sa však používa zriedka.Metóda rezania je použiteľná pre niektoré odrody letákov a trvaliek, ktoré neobsahujú semená.Odrezky záhradných kvetín sa vykonávajú v polovici leta.

Dĺžka rezania pomocouzdravá a dobre vyvinutá oblička - najmenej 10 cm. Dolné listy sa dajú odstrániť. Rez sa potom ponorí do roztoku „Kornevina“ pripraveného podľa pokynov. Takáto manipulácia sa uskutočňuje s cieľom stimulovať rast koreňového systému. Po 2 až 3 hodinách sa rastlina vysadí do malej nádoby, dôkladne sa zaleje a zakryje sa skleneným zvončekom. Transplantácia na otvorenom teréne sa vykonáva na jar. Až do okamihu pristátia do pôdy je stopka pravidelne napojená a vetraná.

Gatsania v krajinnom plánovaní

Africká sedmokráska sa aktívne používa v krajinnej architektúre. Pre starostlivosť o rastliny a rastliny milujúce slnko bude dôstojná ozdoba záhradného pozemku alebo územia domu. Kvety je možné použiť na dekoráciu záhradných chodníkov a hraníc, vysokohorských šmýkačiek a skaliek, otvoreného typu altánok a rôznych druhov plotov.

Na zvýšenie okrasnej hodnoty sa odporúča pestovať jednoročné a viacročné plodiny v skupinách po 3-4 kríkoch.

Gatsania sa považuje za dobrého „suseda“ a dobre sa darí na rovnakom lôžku s mnohými záhradnými plodinami. Najúspešnejšími „susedmi“ sú však harmanček, iberis, gypsophila, dimorofote, venidium, lobelia, dorodeantus, ursinia, arctotis, modrošedá kostrava, prímorské cinerárie, ageratum a trpasličí plamene.


Gatsaniya sa môže pestovať na otvorenom priestranstve av kvetináčoch. Rastlina vyzerá zaujímavo na záhrade aj na nejparapet.Africký harmanček sa okrem toho často používa na zostavenie floristických kompozícií.Dôvodom zvýšeného záujmu pestovateľov trvalých rastlín je široká škála aplikácií.