Rose Gloria Day: French Beauty

Rose Gloria Day je legendárna odroda, ktorá je nesporným lídrom medzi záhradnými a čajovými hybridmi už mnoho desaťročí.Tento krásny citrónovo žltý kvet je opakovaným víťazom najprestížnejších medzinárodných výstav, nazval sa symbolom mieru a on, ktorý na konci 20. storočia získal čestný titul „Ruža storočia“.Odroda je široko distribuovaná po celom svete, z nej bolo odvodených veľa krásnych hybridov a každý záhradník si ctí tú česť pestovať tento zázrak vo svojej záhrade.

História pôvodu

Odroda Gloria Dei získala takú vysokú úroveňPopularita vo svete nie je náhoda.História jeho vzniku a ďalšieho šírenia priamo súvisí s významnými udalosťami, ktoré sa odohrávajú v prvej polovici XX. Storočia.Ružičku choval vo Francúzsku známy chovateľ a kvetinár F. Meilland.Práce na šľachtiteľských odrodách pokračovali od roku 1935 do roku 1939 a keď bol prototyp získaný, autor pomenoval kvetinu „Madame A. Meilland“ na počesť svojej matky, ktorá zomrela v mladom veku.

Úžasne krásna ruža sa rýchlo rozšírila za hranice svojej vlasti.Jej sadenice sa šírili poštou do rôznych krajín, v ktorých bola každá kvetina pomenovaná: v Taliansku je odroda známa ako „Gioia“ (radosť,radosť), v Anglicku a USA - „Mier“ (mier), v Nemecku Gloria Dei.Ruža prišla do ZSSR zo škôlok v Nemecku, takže tu je známa ako Deň Glorie.

Na konci druhej svetovej vojny sa táto odroda stala tak slávnou, že sa spájala s víťazstvom, mierom a harmóniou.

Na prvom valnom zhromaždení OSN, ktoré sa konalo v roku 1945, na konci fóra, všetci vedúci delegácií prítomných krajín dostali kvetinu.Odvtedy sa ruža stala symbolom harmónie a mieru medzi krajinami, jej kytice zdobili oficiálne diplomatické recepcie a obchodné stretnutia.

A po mnohých rokoch je Gloria Dei najobľúbenejšou a najpredávanejšou ružou na svete.

Video „Opis krovia“

Z prezentovaného videa sa dozviete veľa zaujímavých vecí o tejto odrode ruží.

Opis odrody

Rosebud vyzerá veľmi dobre pre čajový kríženec: krátky (do 1,2 m), mierne rozľahlý, rozvetvené stonky, zvislý, s malými hrotmi,listy sú veľké, tmavo zelené, listová doska je lesklá, na okrajoch mierne vrúbkovaná.Obzvlášť zaujímavé sú veľké dvojité kvety svetlo žltej farby na okrajoch červenkastého odtieňa.

Čo je charakteristické, ruže menia svoju farbu, keď kvitnú av závislosti od teploty vzduchu.Mimochodom, intenzita vône kvetu závisí aj od počasia a denného času.

V polovici otvorenej formy má ružová púčik pohárovitý tvar a bledozelenú zelenožltú farbu.Keď kvitne, ruža sa zmení na šálku afarba sa zmení na žltooranžovú s červenkastým povlakom na okraji lístkov.V horúcom počasí je kvet bledožltý, takmer biely a ružový odtieň je intenzívnejší a svetlejší.Gloria Day je veľmi veľká ruža.Jeho priemer je asi 15 cm, ale s dobrou starostlivosťou môže byť veľkosť väčšia.Froté kvetina pozostávajúca z viac ako 45 okvetných lístkov.

Aróma ruží sa tiež mení.Vo večerných hodinách a po daždi kvet voní intenzívnejšie a sladšie.Počas dňa je vôňa ľahká, jemná.Krík kvitne nepretržite od júna do konca leta, a dokonca aj na jeseň púčiky stále objavujú.Doba kvitnutia jednej ruže je asi 30 dní.Napriek francúzskemu pôvodu odroda rastie pomerne úspešne v krajinách s chladným podnebím, má vysokú odolnosť voči chorobám, ale v horúcich klimatických podmienkach sú listy niekedy postihnuté čiernymi škvrnami.

Výsadbová technológia

Odroda Gloria Dei sa nebojí studeného stavu a dokonca toleruje extrémny chlad, ale pre trvalý rast je lepšie zvoliť slnečné a dobre vetrané oblasti.Takéto podmienky pomôžu vyhnúť sa väčšine plesňových chorôb, ktoré sú súčasťou čajových ruží.Zároveň by Bush nemal byť vystavený prievanu, inak kvety rýchlo stratia svoju krásu a lístky skôr spadnú.

V prvej polovici mája vysadili ružu v dobre zahriatej pôde.Na pristátie je lepšie zvoliť slnečný, ale nie horúci deň.Voľná, priedušná pôda s hlbokou úrodnou vrstvou aneutrálne alebo mierne kyslé. Ak nie je pôda v záhrade dostatočne výživná, mali by ste pridať humus a piesok a tesne pred výsadbou pripravte špeciálne hnojivo pre ruže. Kvet netoleruje stojatú vodu, preto sa odporúča položiť drenážnu vrstvu bez ohľadu na vlastnosti pôdy.

Ak sú korene sadeníc otvorené, ako je to často v prípade rastlín kúpených v škôlkach, mali by sa pred výsadbou vložiť na niekoľko hodín do teplej vody, aby sa zakončili a nasýtili vlhkosťou. Namiesto vody môžete použiť roztoky s biostimulanciami. Ak sa do pôdy aplikovali hnojivá, jama sa vykopala tesne pred výsadbou. Je tiež možné aplikovať organické hnojivá (kompost, humus) priamo do jamy, ale potom je potrebné ich vykopať a oplodniť pár týždňov pred výsadbou.

Veľkosť jamy závisí od veľkosti koreňového systému stromčeka. Mala by mať takú šírku, aby boli korene voľne uložené. Pokiaľ ide o hĺbku, je potrebné očakávať, že koreňový krk by mal byť v zemi uložený 2 až 3 cm, pri skupinovom výsadbe sa rastliny vysádzajú vo vzdialenosti 50 cm od seba, pretože ružové kríky Gloria Dei sú kompaktné, ale skôr vysoké. Po výsadbe je zem okolo kríka stlačená a hojne napojená oddelenou vodou.

Pokyny na starostlivosť

Na svieže kvetu si ruža vyžaduje vlhkosť a živiny, preto by sa mala zalievať a kŕmiťvenovať osobitnú pozornosť. Za horúceho počasia sa ruža napojí 2-krát týždenne rýchlosťou 7-10 litrov vody na 1 krík. Po daždi sa zalievanie obnoví po týždni, ale musíte sa zamerať na pôdnu vlhkosť - ak je ešte vysoká, potom ju nemusíte zalievať. Na zavlažovanie sa používa oddelená voda pri izbovej teplote. Nepoužívajte studenú vodu zo studne alebo priamo zo systému prívodu vody. Ideálne na zavlažovanie je dažďová voda. Najvhodnejšia doba na zvlhčenie je neskoro večer po západe slnka.

Nakrmujte ružu komplexnými zmesami určenými špeciálne pre ruže, ako aj s organickými látkami. Prvé dva doplnky sa vykonávajú na jar: jeden počas prestávky v zárodku, druhý - pri tvorbe púčikov. Tretí obväz, ktorý je posledný, sa vykonáva krátko pred začiatkom stáleho chladného počasia.

Na jar potrebuje ruža dusík, takže pri prvom kŕmení môžete pridať dusičnany, močovinu. Ako hnojivo bude v lete a na jeseň vhodný tekutý mulleín v pomere 1:10 zmiešaný so superfosfátom a síranom draselným (50 g).

Ruža tejto odrody je odolná voči viacerým chorobám, to však nevylučuje potrebu preventívneho ošetrenia kríkov. Na jar, ešte pred rozkvetom listov, by sa mali rastliny ošetriť 3% roztokom vitriolu železa alebo medi. Skúsení pestovatelia odporúčajú výsadbu nechtíka lekárskeho vedľa ruží - tieto kvety emitujú špeciálne enzýmy, ktoré odstraňujú škodlivé mikroorganizmy a okrem toho odstraňujú zápachom mnoho škodcov.

Nemenej dôležitéružová starostlivosť - prerezávanie: sanitárne a formatívne. Prvý sa koná na jar a zahŕňa odstránenie všetkých chorých, slabých a mrazených výhonkov. Potreba sanitárneho prerezávania môže vzniknúť aj v lete, ak boli rastliny choré alebo poškodené. Tiež po celé leto by mali odstrániť kvitnúce puky. Na jeseň sa uskutoční tvarovacie prerezávanie, počas ktorého sa vrcholy výhonkov skrátia o polovicu alebo jednu tretinu. Takéto prerezávanie prispieva v budúcom roku k veľkolepejšiemu vetviacemu krovu.

Záhradné ruže sú zvyčajne chránené na zimu, ale keďže deň Gloria je dosť odolný proti chladu, potrebuje prístrešie iba v severných oblastiach s dlhými a tvrdými zimami. Je potrebné poznamenať, že Gloria Dei vzrástla s menej ružami ako s ostatnými a rastie rýchlo - iba za šesť mesiacov môže potešiť prvé kvitnutie. Mimochodom, skúsení pestovatelia odporúčajú, aby nedovolili mladým rastlinám kvitnúť okamžite. Ak zlomíte prvých pár pukov, Bush nasmeruje všetky svoje sily, aby posilnil korene, a čoskoro bude kvitnúť ešte veľkolepejšie.

Video „Boj proti chorobe“

Z videa sa dozviete viac o boji proti chorobám ružových kríkov.