Rose of the English Lady of Shalot: opis odrody

Rose of Lady of Shallot (Lady of Shalott) - jedna z najodolnejších a najchladnejších odrôd v známej zbierke D. Austina. Ako skutočná Angličanka má veľmi krásny a elegantný vzhľad: Bush je kompaktný a štíhly, púčiky sú silné dvojité, teplý losos alebo žlto-oranžový odtieň, s vôňou ľahkého čaju. Za svoje vysoké kvalitatívne vlastnosti získala odroda svetové ceny a certifikáty. Špeciálna hodnota ruže však spočíva v elegantných púčikoch a nezvyčajne dlhom kvitnutí - od júna do konca jesene.

Miesto pristátia

Ruža odrody Lady of Shalott sa vyznačuje rýchlym rastom a bohatým dlhým kvetom. V jednej sezóne sa môže malá stromček premeniť na luxusnú sviežej kríkov do výšky 1-1,2 metra av tom istom roku potešiť prvé púčiky. Aby ste to dosiahli, musíte si vybrať správne miesto na pristátie.

V prípade anglických ruží je miesto rastu rozhodujúce, a to nielen pre samotné územie, ale aj pre susedné rastliny. Vzhľadom na to, že šírka koruny dospelého kríka je približne 1 m, je počas výsadby potrebné zabezpečiť, aby žiadne ďalšie kríky nerástli v okruhu 1–1,5 ma vysoké stromy v okruhu 2–2,5 m. Je potrebné chrániť krík z okolia veľkými rastlinami, aby z pôdy nebrali živinylátky určené na ruže.

Pokiaľ ide o pôdu, ruža nie je príliš náročná.Nepáči sa jej iba ťažká ílovitá pôda, piesočná, ale aj s vysokou kyslosťou.Pôda s vysokým obsahom piesku sa rýchlo zahreje a vysychá, v ílovitej a kyslej pôde vädne koreňový systém a toto zloženie pôdy si tiež vyžaduje pozornosť.Najlepšie pôda pre ružu Lady of Shalott je sypká hlina s dobrou úrodnou vrstvou vo forme humusu.Ak vaša pôda nie je dostatočne úrodná, jej kvalita sa môže vylepšiť pomocou kompostu, humusu alebo iných organických látok, ktoré sa počas výsadby zvyčajne umiestnia do diery.

Miesto pristátia musí byť slnečné, ale bez vetra a prievanu.Ak je krík intenzívne osvetlený 6 hodín a zvyšok dňa je čiastočne v tieni.Malo by sa zabrániť výsadbe v nížinách alebo v oblastiach s blízkou podzemnou vodou, pretože nadmerná vlhkosť je pre ružu škodlivá.Je lepšie vysadiť krík v malej výške, je tiež možný na svahu.

Video „Popis“

Z videa sa dozviete veľa zaujímavých vecí o tomto druhu ruží.

Výsadba

Sadenice zakúpené v nádobách sa presádzajú spolu s hríbom zeme a snažia sa preniknúť na miesto naštepenia o 6 až 7 cm do pôdy.Rastliny s otvoreným koreňovým systémom musia korene namočiť, pretože aj novo vykopané korene stromčekov sa spravidla vysušujú.Odporúča sa vykopať pristávacie otvory na ružu vopred - za 1-2 týždne, potom v čase pristátia bude mať čas na usadenie.

Najvhodnejším obdobím pre výsadbu je jeseň (september - začiatok októbra), takže pred začiatkom prvého mrazu zostáva 1-1,5 mesiaca. Počas tejto doby bude mať stromček čas na zakorenenie.

Je tiež možné zasadiť na jar, ale v tomto prípade by sa pôda na ružu mala pripraviť na jeseň: vykopať a použiť organické hnojivo. Niektorí pestovatelia kvetín radia pred výsadbou, aby ponorili korene ruže do reproduktora, ktorý sa skladá z hliny, hnoja a vody v pomere 3: 3: 10.

Samotné pristátie sa vykonáva podľa tohto algoritmu:

 • jama je vykopaná s rozmermi 40x40 cm a 30-50 cm hlboká (v závislosti od dĺžky koreňového systému);
 • vrstva kompostu, nejaký superfosfát, popol je položený na spodok jamy;
 • na hnojivá sa ukladá tenká vrstva pôdy - je to potrebné, aby korene neprišli do styku s hnojivami;
 • 0,5 vedierka vody sa naleje do jamy;
 • sadenice sú umiestnené v strede jamy, korene sú rozmiestnené;
 • potom sa puzdro manuálne posype zemou a pravidelne sa zhutňuje;
 • nakoniec hojnosť suchých zón vodou a bahnom urýchľuje mieru prežitia sadenice, pretože prispieva k tvorbe ďalších koreňov.

Starostlivosť

Starostlivosť o anglické ruže je dosť náročná a niektoré činnosti majú svoje vlastné vlastnosti. Napríklad zalievanie by malo byť včasné a umiernené, pretože ruža netoleruje zamokrenie alebo naopak sucho. Preto je potrebné neustále monitorovať úroveň vlhkosti a udržiavať ju.

Za hojnosťkvitnúca ruža Lady of Shalott vyžaduje pravidelné kŕmenie. Počas sezóny sa podáva najmenej trikrát: pred kvitnutím minerálnou zmesou s dusíkom, počas kvitnutia organickou hmotou a špeciálnymi prípravkami pre ruže, pred hibernáciou s fosforom a draslíkom. Z organických látok ruže milujú kompost a tekuté trusky a mulčujú rašelinu.

Na jar a na jeseň musia byť kríky porezané. Napriek vysokej zimnej mrazivosti odrody je lepšie zakoreniť korene ruží na zimu organickým kompostom, a ak majú zimy málo snehu, mali by ste popri komposte použiť aj hustejšiu vrstvu (film, akýkoľvek netkaný materiál).

Rozmnožovanie

Pre túto odrodu, rovnako ako pre všetky austrálske anglické ruže, sú prijateľné iba vegetatívne metódy množenia: vrstvenie, odrezky, delenie kríky. Sadenice, ktoré sa ponúkajú v škôlkach, sa spravidla vrúbľujú do zásoby.

Vrúbľované kríky sú často divoké (tvoria divoké výhonky), takže je lepšie pestovať svoje vlastné zakorenené ruže jedným z týchto spôsobov:

  74. Vrstvy. Táto metóda je vhodná na chov akýchkoľvek ruží, najmä na lezenie. Na jar alebo začiatkom leta si musíte zvoliť silný ročný únik, urobiť rezy na kôre v mieste obličiek, potom ju ohnúť k zemi a kopať alebo vyplniť úrodnou pôdou. Budúce sadenice sa pravidelne polievajú. Na jeseň sa bude koreniť a budúcu jar ju možno oddeliť a presadiť na trvalé miesto.
 1. Delenie puzdra.Pomerne nepríjemný spôsob, takže sa častejšie používa pre miniatúrne kríky, ale ak sa vám páči, môžete si sadnúť akékoľvek ruže. Ak chcete rozdeliť Bush by mal byť vykopaný skoro na jar, pred pučením rozdeľte ho na 2-3 časti (už nie je žiaduce), a potom transplantácie na správne miesto. V prvom roku by sa mali roztrhnúť puky, aby Bush mohol čoskoro vybudovať zelenú hmotu.
 2. Rezanie. Najbežnejšou a najdostupnejšou metódou reprodukcie, pretože odrezky možno použiť na výhonky po prerezávaní. Mali by ste vedieť, že zelené odrezky sa zakorenili rýchlejšie, ale staré (stuhnuté) sú vhodné aj na chov. Odrezky v lete bezprostredne po odkvitnutí. Každý stonok musí obsahovať najmenej 3 púčiky. Dolný rez sa robí pod uhlom pod obličkami, dolný môže byť rovný a odrezaný cez obličky. Takéto prírezy sú pochované vo vlhkom substráte a asi po mesiaci, keď sa zakorenia, môžete začať s transplantáciou.

Existuje aj iný spôsob rozmnožovania, je však uplatniteľný iba na ruže, ktoré tvoria koreňové výhonky (potomky). Výstrely sú tvorené z náhodných koreňových pukov a veľmi rýchlo tvoria svoj vlastný koreňový systém. Po chvíli ich možno opatrne oddeliť od matkinej kríky a presadiť. Táto metóda je najpohodlnejšia, pretože nevyžaduje od pestovateľa žiadnu prácu.

Video „Pravidlá orezávania“

Z videa sa dozviete, ako správne orezať kríky.