Popis, výhody a praktické použitie hnojiva Baikal

EM technológie, ktoré sa v mnohých rozvinutých krajinách všeobecne uznávajú, sa v domácom poľnohospodárstve a poľnohospodárstve používajú už veľa rokov.Ich použitie umožnilo nahradiť tradičné stimulanty umelého rastu rastlín organickými hnojivami založenými na účinných mikroorganizmoch (Emok).Jedným z takýchto vývojov je mikrobiologický prípravok Baikal EM-1 - vysoko účinné viacúčelové hnojivo pre pestované rastliny.

Opis hnojiva

Produkt Baikal obsahuje samoregulačný symbiotický komplex živých mikroorganizmov, vďaka ktorému sa dosahuje prirodzená rovnováha medzi kultúrami a pôdou.Výhradne organický základ hnojiva umožňuje výrazne zlepšovať vlastnosti pôdy, obnovovať regeneračné procesy v nej a podľa toho pestovať kvalitnú úrodu vysokej kvality.Bajkal EM-1 je najúspešnejším domácim vývojom v oblasti mikrobiológie.Liek je koncentrovaný vodný roztok obsahujúci celý komplex špeciálne pestovaných živých mikroorganizmov:

 • baktérie mliečneho kvasenia - obnovujú pôdu vyčerpanú chemikáliami,inhibovať rast burín;
 • baktérie viažuce dusík - zadržiavajú dusík v pôde, bránia jej odparovaniu, urýchľujú rozvoj pestovaných rastlín;
 • fotosyntetické baktérie - regeneruje tkanivové kultúry na bunkovej úrovni;
 • Droždie - podporuje vývoj látok, ktoré chránia výsadbu pred chorobami.

Pri interakcii s pôdou tieto organizmy začínajú vytvárať fyziologicky aktívne zložky, enzýmy a aminokyseliny, čím vytvárajú ideálne podmienky pre rozvoj rastlín.,Na rozdiel od minerálnych a čistých organických doplnkov, ktorých dlhodobé využívanie vyčerpáva pôdu, Baikal EM-1 obnovuje prírodné výživné médium vďaka svojim regeneračným vlastnostiam.

Všetky organizmy prítomné v prípravku by normálne mali žiť v kvalitnej pôde vhodnej pre poľnohospodárstvo, preto sa do pôdy neprenáša nič iné a škodlivé pre Baikal.Naopak, v prípade vyčerpanej pôdy je to skutočný lekár, ktorý nelieči príznaky, ale eliminuje príčinu choroby a obnovuje prirodzené zdravé mikroprostredie.Kmene prospešných baktérií na prípravu prípravku Bajkal EM-1 sa získali z ekologicky čistých pôd Transbaikalia.

Na základe toho mikrobiológovia pestovali viac ako 80 druhov rôznych prospešných mikroorganizmov, ktoré v dobrej úrodnej pôde chýbajú.Jeden liter produktu obsahuje asi 1 miliardu účinných živých baktérií a zvyšky prostredia, v ktorom boli pestované.Hnojivo je teda v podstate skutočné"Živý" organizmus.

Ako používať Baikal

Droga je roztok s veľmi vysokou koncentráciou, ktorého použitie si vyžaduje, aby bol zriedený vlastnými rukami v primeranom pomere.Pravidlá prípravy a spôsob použitia vodného roztoku Bajkalu závisia od mnohých faktorov, ako aj od účelu kŕmenia:

 1. S cieľom zvýšiť klíčivosť sa nástroj na jar aplikuje na pôdu, len čo sa zem zahreje na 12 ° C. Pri nízkych teplotách sa neodporúča hnojiť - dobré baktérie zamrznú. Na tento účel sa pripraví štandardný roztok v koncentrácii 1: 1000.
 2. Na jesenné obrábanie sa uplatňuje koncentrovanejší roztok 1: 100. Vykopáva sa pozemok spolu s tradičnými organickými obväzmi, po ktorom sa zavlažuje Baikalom v množstve 3 l /1 m2. m pôdy.
 3. Na ošetrenie sadeníc sa používa roztok 1: 2000. Prvé výhonky sa odporúčajú striedať a rozstrekovať. Prvýkrát sa môžu sadenice ošetriť roztokom 1: 2000 a potom raz týždenne na oplodnenie silnejšieho roztoku - 1: 1000.
 4. Na pravidelné zalievanie kvetov v interiéri sa roztok riedi v pomere 1: 2000. Prostriedky v koncentrácii 1: 1000 sa odporúčajú kŕmiť izbovými kvetmi nie viac ako 1krát /3 mesiace, a je lepšie to urobiť v období pučania.

 1. Pokiaľ ide o ovocné stromy a kríky, na jar, v strede sezóny a na jeseň je dôležitá úprava vrchných listov. Baikal, chovaný v pomere 1: 2000, sa hojne postrieka listami a kmeňmi.
 2. Znamená to, že je možné hnojiť pôdu počas uvoľňovania, na jar aj počas celej sezóny. Na priame začlenenie do pôdy sa prípravok zriedi 1: 1000 a nechá sa stáť asi 6 hodín. Niektorí záhradníci sa domnievajú, že čerstvo pripravený roztok je okamžite pripravený na použitie, ale nie je. Nástroj musí stáť niekoľko hodín, aby sa množili baktérie - toto riešenie je efektívnejšie.
 3. Vďaka použitiu tejto drogy si môžete ľahko vyrobiť vlastný kompost. To si bude vyžadovať zvyšky všetkých organických produktov, trochu čerstvej zeminy a koncentrovaný roztok EM v pomere 1: 100. Všetky komponenty je potrebné položiť vo vrstvách a potom vyliať kompostovú hromadu pripraveným roztokom.

Pri príprave roztokov vlastnými rukami je potrebné vziať do úvahy, že hnojivo obsahuje iba živé baktérie, a preto si jeho príprava vyžaduje prísne dodržiavanie pomerov uvedených v návode na použitie prípravku.

Video „Ako používať koncentrovaný EM roztok“

Odporúčania skúseného záhradníka týkajúce sa zložitosti prípravy a použitia lieku Bajkal EM-1.

Užitočnosť a výhody hnojív

Výhody a vysoká efektívnosť využívania fondov nemožno preceňovať. Jednou z jeho hlavných výhod je úplná absencia geneticky modifikovaných organizmov. Baikal EM-1 má okrem toho tieto vlastnosti:

 • stimuluje tok fyziologických procesov v rastlinných bunkách, ktorýmá pozitívny vplyv na vegetačné obdobie - plody sa viažu a dozrievajú skôr;
 • stimuluje proces fotosyntézy a akumulácie chlorofylu;
 • zachováva prospešné zložky v pôde, najmä dusík;
 • podporuje rozpúšťanie minerálnych a organických zlúčenín, ktoré sa potom oveľa ľahšie absorbujú kultúrami;
 • urýchľuje klíčenie semien, zvyšuje klíčenie sadeníc;
 • zvyšuje odolnosť rastlín a robí ich odolnými voči chorobám, mrazu a suchu;
 • zlepšuje vlastnosti pôdy: zvyšuje jej priedušnosť, urýchľuje tvorbu humusu;
 • mierne zvyšuje teplotu pôdy, ako urýchľuje vývoj plodín: sadenice sa objavujú skôr, koreňový systém sa vyvíja rýchlejšie, kvitnúce a intenzívnejšie sa vyskytujú vaječníky;
 • zlepšuje kvalitu a chuť ovocia.

V porovnaní s podobnými krmivami sa spoločnosť Baikal EM-1 vyznačuje týmito pozitívnymi aspektmi:

 • v dôsledku zrýchleného rastu plodín vám umožňuje strieľať niekoľko úrody a efektívnejšie využívať osiatu plochu
 • vďaka univerzálnemu použitiu sa liek môže používať súčasne pre všetky rastliny: záhrady, záhrady, indoor;
 • užívanie drogy odstraňuje pachy z rozkladu organických látok - ak nalejete kompost na Bajkal, charakteristický zápach z fermentácie a rozkladu zmizne;
 • zavedenie prípravku Bajkal do pôdy umožňuje zníženie ďalších minerálnych doplnkov o viac ako50% a zlepšiť fyzikálne a chemické vlastnosti o 40%;
 • vďaka použitiu produktu sa zaznamenáva významné zvýšenie výnosu: obilniny, o 10 centov na hektár, koreňové plodiny - o 60 centov, kukurica a slnečnice - o 20 centners;
 • je šetrný k životnému prostrediu, jeho používanie nenarušuje ekosystém;
 • podporuje pestovanie výrobkov šetrných k životnému prostrediu;
 • sa ľahko používa: liek sa ľahko pripravuje vlastnými rukami - stačí zriediť vodou v správnom pomere.

Na ktoré plodiny sú vhodné

Prípravok Baikal je univerzálne hnojivo. Môže byť úspešne použitý na ochranu záhrady, zeleninovej záhrady a dokonca aj pre izbové rastliny.Zo záhradných plodín je Baikal vhodný na hnojenie všetkých druhov kapusty, paradajok, papriky a koreňovej zeleniny. Pri vysokých výnosoch tejto zeleniny sa odporúča, aby sa prvý obvaz zaviedol do pôdy na jar vo fáze pred výsevom v koncentrácii 1: 100.

Po naklíčení sa sadenice rastlín pestujú pomocou Bajkalu postrekom a súčasným vpravením produktu do pôdy. Na postrek sadeníc korenia, kapusty, paradajok sa používa roztok v koncentrácii 1: 1000. Postrek sa vykonáva dvakrát: pred výsadbou do pôdy a potom po 9 dňoch. Približná spotreba roztoku je 20 l /1 väzba. Rovnakým princípom môžu byť kŕmené aj rastlinné plodiny pestované v skleníkoch.

Koreňové plodiny: zemiaky, mrkva, repa, ako aj cibuľa a paradajky sa musia počas vegetačného obdobia stále spracovávať dvakrát, kapustaa korenie raz.Všetky kultúry by mali byť spracované spoločnosťou Baikal v koncentrácii 1: 1000, iba v prípade zemiakov by sa mala koncentrácia roztoku zvýšiť na 1: 250.Kríky bobule môžu byť hnojené roztokom EM za použitia rovnakých pravidiel ako zelenina.Najúčinnejšia liečba je vo fáze vaječníkov a počiatočnej zrelosti, preto je vhodné nevynechať ju.Kríky hnojív sa uskutočňujú zavlažovaním roztokom v pomere 1: 1000 dvakrát za sezónu.Na jedno puzdro je potrebné vyliať 2 vedrá zriedeného produktu.

Postrek kríkov znamená úplné zmáčanie konárov a lístia.Od mája do augusta sa odporúča pravidelne hnojiť kríky plodov - skoršie postrekovanie môže spôsobiť predčasný vývoj obličiek a neskôr zabrániť príprave na zimu.Užívanie tejto drogy prispieva k vysokým výnosom jahôd, najmä jahôd.Postrek týchto rastlín roztokom v koncentrácii 1: 1 000 počas celej sezóny, počínajúc roztopením snehu, výrazne zvyšuje množstvo a kvalitu bobúľ, zvyšuje odolnosť plodín voči hnilobným infekciám.

Odporúča sa, aby Baikal hnojil ovocné stromy 2 až 3-krát za sezónu.Ošetrenie stromov spočíva v postrekovaní listov a dôkladnom zalievaní kôry.K tomu dokonca urobte malé otvory v hornej vrstve kôry, ktoré nalejú roztok.Stromy, ako kríky, sa ošetrujú od mája do konca augusta.Pri výsadbe sadeníc roztokom v koncentrácii 1: 100 je dno jame hojne napojené.Je tiež dobré umiestniť kompost pod koreň vo vrstve 5-10 cm.

Trávniky a predzáhradky je možné zalievať pomocou bajkalu.Na tieto účely sa liek zriedi v pomere 1: 2000 (približne 1 hodina, l /7 l vody).Trávniková tráva napojená 2-3 krát /sezóna, kvety - počas klíčenia a počas kvitnutia.Hnojivo je najvhodnejšie pre trvalky.Jeho zavedenie do pôdy na jeseň ničí patogénnu flóru, ktorá uľahčuje obdobie zimovania kvetov.

Izbové rastliny budú tiež radi užívať drogu.Zalievanie izbových rastlín znamená rozvedené aj na záhrade.Odporúča sa hnojiť kvetiny v interiéri 1-2 krát /7 dní, najlepšie večer.

Užitočné tipy:

 1. Účinnosť a prospešné vlastnosti lieku Baikal môžete zvýšiť pomocou sladkých jedál: medu, sacharózy, glukózy.Pre baktérie je to vynikajúce výživné médium.Do pripraveného roztoku dajte pár polievkových lyžíc medu alebo iného sladkého produktu a trvajte asi týždeň.Je lepšie pridať med v malých porciách - jednu lyžicu.
 2. Pred postrekom sa k roztoku Baikal môžu pridať odvare a infúzie úžitkových rastlín, čím sa zvyšuje účinnosť prípravku.Ďalšou zložkou môže byť tinktúra cesnaku, aloe, harmančeka alebo plantajnu.

Video " Zalievanie s použitím Bajkal EM-1 "

Videohodnotenie vrchnej úpravy pôdy a rastlín, ako aj užitočnéo používaní hnojív.