Ako používať kompost v záhrade: jej druhy a popis

Ľudia, ktorí sa zaoberajú záhradníctvom a záhradníctvom, poznajú hodnotu kompostu. Nie každý však vie, ako správne pripraviť tento druh hnojiva vlastnými rukami. Väčšina záhradníkov a amatérskych záhradníkov však nevie, ktorá aplikácia kompostu môže byť na ich pozemku zorganizovaná s maximálnym prínosom. Viac sa o tom dozviete z nášho článku.

Opis

Mnoho ľudí vyleje kompost na hnojivo v sadoch alebo zeleninových záhradách pestovaných rastlín, ovocných stromov a kríkov. Na jeseň si takmer každý vyrába toto hnojivo na svojom pozemku. Zároveň nie každý chápe, čo je táto živinová zmes.

Kompost je hnojivo organického pôvodu. Vzniká pri procese rozkladu látok a produktov organického pôvodu pod vplyvom rôznych aeróbnych mikroorganizmov. V priebehu vytvárania EM kompostu sa zavádzajú ďalšie špeciálne mikroorganizmy, ktoré sú obsiahnuté v EM prípravkoch.

V dôsledku tohto procesu sa vytvorí hnojivo, ktoré sa úplne bezpečne používa. Môže byť vyrobený na jeseň pod akýmikoľvek stromami alebo kríkmi bez strachu z negatívnych dôsledkov. záhradkáripoužiť ho na hnojenie ich výsadby v lete, a to nielen na jeseň ako príprava pôdy.Okrem toho existujú druhy obväzu, ktoré sa zavádzajú na jeseň a na jar.Používanie tejto zmesi živín v ktoromkoľvek ročnom období výrazne zlepší rast a vývoj rastlín.

Za zmienku stojí, že použitie tohto organického hnojiva nenarazí na vašu peňaženku, pretože sa môže vyrábať nezávisle od zložiek rastlín.EM (ide o druh kompostu) je možné ľahko vyrobiť aj doma.

Osobitnou črtou kompostovania EM je absencia nepríjemných zápachov.Je to kvôli prítomnosti fermentačného procesu namiesto hniloby, ako je to pri konvenčných kompostoch.Na takúto aktiváciu mikroorganizmov zavedených špeciálnymi prípravkami sú však potrebné určité podmienky pre životnú činnosť.Len v tomto prípade bude kvasenie a kvasenie prebiehať kvalitatívne a podľa požadovanej schémy.

Zloženie tohto typu zmesi organických živín obsahuje tieto zložky:

 • anorganický dusík.Vstupuje do organickej časti hnojiva.Preniká do živnej zmesi zelených vrcholov, kosenej trávy, rôznych zvyškov potravín, ktoré záhradníci a záhradníci ľahko prenášajú do kompostovej hromady.Zároveň však nekončí pád.Počas obdobia zberu môže hromada kompostu významne rásť;
 • uhlík.Znovu preniká do živinovej zmesi organických zvyškov.Jeho zdrojom je kôrastromy, slama.Tieto zložky by mali byť asi polovičné ako „zelené“, ktoré sú obohatené zlúčeninami dusíka;
 • kyslík.Táto zložka vstupuje do hnojiva z atmosféry.Preto by sa pri vytváraní kompostu mala mať hromada dobre vetraná.Mnohé používajú na svoju výrobu špeciálne kontajnery, pretože stavebný materiál musí dobre prechádzať vzduchom.Takéto vzory v záhrade môžu byť inštalované namiesto starej hromady kompostu.

Nezabudnite tiež, že celý proces potrebuje určité množstvo vody.Aby bola štruktúra dostatočne zvlhčená, musí byť zakrytá vekom.A ak sa kompostová hromada začala vysychať, môže sa naliať vodou zo záhradnej hadice.Sušenie zložiek môže negatívne ovplyvniť prospešné vlastnosti kompostu.

V procese výroby zmesi organických živín by sa jej zložky mali v pravidelných intervaloch ručne miešať.V dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu (zahrievaniu) v hromade organických látok začínajú mikroorganizmy viesť aktívnu životnú aktivitu a vstupujú do biochemického kontaktu so zložkami.Výsledkom tejto interakcie je rozklad organických zložiek s tvorbou vysokokvalitných a výživných hnojív, ktoré je možné v záhrade používať kedykoľvek v roku (jar, leto alebo jeseň).

Video „Príprava Em - kompostu“

EM technológie v oblasti zlepšovania pôdy na vašom webe.

Aké je použitie

Mnoho ľudí vie, ako používať kompost v záhrade a sadu, ale nie každý môže povedať, aké konkrétne výhody má. Použitie tejto živnej zmesi môže zahŕňať nasledujúce body:

 • zlepšená štruktúra pôdy, najmä pri hnojení pôdy na jeseň a skoro na jar;
 • doplnková výživa rastlín;
 • uvoľnenie pôdy, čo zvyšuje prevzdušňovanie pôdy;
 • zadržiavanie vlhkosti, kvôli ktorému rastliny nemajú nedostatok vody;
 • môže sa použiť na mulčovanie;
 • ako možnosť kontroly buriny, keď sa na povrchu pôdy v blízkosti rastlín vytvorí ochranná vrstva.

Použitie hromady kompostu na jeseň je tiež neoceniteľné. Na jeseň príde čas na zber a v záhrade sa objavuje rastlinný odpad. Okrem toho, na jeseň prerezávanie stromov. Všetky tieto odpady sa môžu použiť na prípravu vysoko kvalitných a lacných hnojív. V dôsledku toho nie je potrebné spaľovať požiare a získame ekologickú výrobu bez odpadu.

Ale ak chcete vyrábať EM - kompost, budete musieť utrácať peniaze za špeciálne mikroorganizmy.

Druhy kompostu

V súčasnosti existuje niekoľko druhov organických hnojív, ktoré sa dajú vyrobiť vlastnými rukami:

  62) rašelina; 63) rašelinový popol;
 • rašelina - stolica;
 • skládka odpadu z rašeliny;
 • rašelina - fosfát;
 • rašelina;
 • záhradná montáž;
 • rašelina - kôš atď.

Rozdiely medzi nimi súiba v komponentoch a ich vzájomných vzťahoch.

Osobitne stojí za zmienku o EM - komposte. Pod EM hnojivom rozumieme výživnú zmes, ktorá sa vytvorila ako výsledok životne dôležitej činnosti mikroorganizmov z liekov EM (napríklad Bajkal EM1). V dôsledku aktivity mikroorganizmov EM sa získa stabilný a ľahko stráviteľný humus. Tvorí sa do 2 až 3 mesiacov. Preto je EM - humus obľúbenejší, pretože na rozdiel od iných typov kompostu, ktorého tvorba trvá od 12 mesiacov, sú tu termíny 2-3 krát kratšie. A niektoré druhy, napríklad rašelinové hnojivá, budú pripravené iba na druhý rok formácie.

Praktická aplikácia

Kompost má rozsiahle praktické aplikácie:

 • hnojivá rôznych výsadieb (zemiaky, zelenina, kvety, sadenice mladých kríkov a stromov);
 • 79. vstrekovanie pary do čerstvo zoranej pôdy;
 • ťažba na jeseň a na jar;
 • mulčovacie postele.
 • použitie pri orbe v zime.

Správne vyrobený kompost bude vynikajúcim hnojivom pre vašu záhradu. S tým sa vyhnete mnohým problémom a na jeseň získate veľkú úrodu vo všetkých ohľadoch.

Video „Biologický prípravok“ Bajkal Em1 ”

Biologický prípravok Baikal EM 1 - toto video podrobne opisuje postup prípravy biologického prípravku Baikal, ktorého roztok možno použiť na rôzne účely - na zvýšenie výnosu, na zlepšenie pôdy a na prípravukompostu a ako sa zbaviť buriny a na množstvo ďalších rovnako dôležitých úloh, ktorým záhradník čelí.