Ako vyrobiť kvalitný kompost alebo humusový valec

Úrodná pôda je kľúčom k dobrej úrode, preto sa väčšina záhradkárov a poľnohospodárov snaží vylepšiť pôdu v letných chatkách.Na tento účel sa do pôdy pravidelne zavádzajú rôzne vrchné obväzy: spadané listy, hnoj, minerálne hnojivá atď. Kvalitu hnojív je možné významne vylepšiť umiestnením kompostovej hromady na mieste pomocou špeciálnej kompostovacej skrinky alebo valca.

Ako začať vyrábať

) Vytvorenie kompostovacej skrinky vlastnými rukami je pomerne jednoduchá úloha, ktorú zvládnu aj začiatočníci.Proces výstavby, samozrejme, začína definíciou umiestnenia a výkresu.Tu môžete obmedziť obvyklú jamu alebo dať nádobu, alebo použiť fínsku technológiu, ktorá poskytuje kryt (ochrana pred slnkom, vlhkosťou, zvieratami a vtákmi) a otváraciu stenu.Existuje naozaj veľa možností.Každý amatérsky záhradník teraz ľahko nájde najvhodnejší spôsob pre svoju letnú chalupu.

Na vytvorenie dobrého kompostovacieho boxu alebo valca musíte:

  • zabezpečiť dostatok vzduchu na výrobu kompostu;
  • zakryjú sa tak, aby sa kompost nevypláchol dažďoma nie sú spustošené zvieratami;
  • vytvorenie prístupu k spodným vrstvám;
  • urobiť dobré dno, ktoré nehnije (bridlice alebo tvrdé drevo sa považuje za najlepšiu možnosť);
  • Skontrolujte, či je prepravka /valec dostatočne široký.

palety, plastové a kovové sudy, záhradné siete, drevené škatule atď.

Bez ohľadu na to, aký materiál si vyberiete pre kompost, mali by ste zvážiť štyri kľúčové faktory, ktoré prispievajú k správnej príprave humusu: vlhkosť, vzduch, baktérie, čas.Konštrukcia preto musí mať nevyhnutne otvory na vetranie s konštantnou kvalitou. Neoddeliteľnou súčasťou štruktúry je aj veko, ktoré chráni obsah pred nežiaducimi vysokými teplotami, pomáha udržiavať požadovanú úroveň vlhkosti a čo je dôležité, dodáva celej štruktúre estetický vzhľad.

Výroba kompostovacej skrinky

Odborníci tvrdia, že použitie troch hromád je ideálne na vytvorenie kontinuálneho cyklu prípravy hnojív:

    44) prvý sa získa na karte; 45) druhá fáza je v štádiu dozrievania;
  • tretí je pripravený na použitie.

Zároveň je box nevyhnutný iba na udržanie podmienok dozrievania hnojiva, preto jeho konštrukcia nie je príliš komplikovaná a komplikovaná.

Video „Ako vyrobiť krabicu na kompost“

Toto užitočné video vám pomôže bezpráce na kompostovaní.

Každá škatuľka by sa mala skladať zo štyroch stĺpikov tvoriacich štvorec alebo obdĺžnik.Podporuje až 1,2 m, kopá do zeme a je nositeľom celej konštrukcie.Počas výstavby sú dosky pribité na podpery medzerou, aby obsah „dýchal“.Dĺžka dosiek závisí od zvolených veľkostí.Zvláštnu pozornosť venujte spodnej časti kompostovej skrinky - musí byť vyrobená z materiálu, ktorý nehnije, aby hotové hnojivo nevniklo do zeme (bridlice, betón, tehla).Pre ľahšie použitie odborníci odporúčajú v dolnej časti konštrukcie vytvoriť dvere, cez ktoré môžete ľahko získať hotový kompost v správnom množstve.

Pamätajte, že kompostová skrinka musí byť umiestnená v čiastočnom tieni, pretože všetky dobré baktérie zomrú na priamom slnečnom svetle.

Výroba valca z mriežky

Hlavnou nevýhodou kompostovacích nádrží je nedostatočná ventilácia na rýchle použitie.kompostovanie organického odpadu.Konštrukcia záhradnej siete tento problém ľahko rieši.

Na výrobu kontajnera na kompost zo siete je potrebné vybrať pracovnú čepeľ šírky 1 m. Každá letná rezidentka určuje jej dĺžku nezávisle na základe množstva vyrobeného kompostu.Na podperu budú potrebné aj štyri drevené tyče alebo kovové rúry dlhé asi 1,3 m. Asi 30 cm by sa malo vykopať a pripevniť k hornej časti pomocou zošívačky alebo drôteného pletiva.Bary musia byť umiestnenémimo konštrukcie. Spoje koncov mriežky sú tiež spojené drôtom.

Táto konštrukcia sa dá zostaviť dvoma spôsobmi: najprv pripevnite mriežku k tyčiam a potom vykopajte hotovú štruktúru alebo najskôr nainštalujte podpery a potom dotiahnite reťazový článok.

Vezmite prosím na vedomie, že kompostový valec z mriežky musí nevyhnutne stáť na nezhnitom stojane a nie na zemi. V opačnom prípade bude hotové hnojivo živiť pôdu pod samotným návrhom.

Video „Mesh Compost Box“

Pozri príklad domáceho kontajnera na kompost vyrobený zo stavebných sietí.

Ako vyrobiť kompost

Keď je škatuľa alebo valec pripravený, môžete začať ukladať materiál na prípravu kompostu.

Najskôr sa na dobré vetranie a odvodnenie položí na dno asi 20 cm „suchého“ materiálu. Môže to byť seno, jemne rezané konáre, drvená lepenka, kôra, piliny alebo suché listy. Potom je potrebné striedať vrstvy „suchého“ materiálu s čerstvým odpadom: vrcholy, trávu, organický odpad z kuchyne (iba rastlinného pôvodu!). Nebolo by zbytočné pridať sem kravu, zem a niektoré dážďovky. Pri ukladaní vrstiev ich nekompaktujte, pretože obsah kompostovej nádoby musí dýchať. Postupne sa hromada vrazil do seba. Aby sa predišlo prehriatiu, musí sa hromada systematicky posúvať, aby sa zabránilo vysychaniu.

Po 2–3Počas mesiaca dozrievania získa kompost charakteristickú vôňu lesnej pôdy, sypkú štruktúru a tmavohnedú farbu.Všetky tieto príznaky signalizujú, že hnojivo je pripravené na použitie.

Na prácu s kompostom sa odporúča používať osobitnú súpravu nástrojov: vidlica, hrable, lopata atď.

Upozorňujeme, že na umiestnenie kompostovacej skrinky /valca by ste nemali používať tieto prísady: mŕtve zvieratá, tuky., mliečne výrobky, guma, plasty, farebný a laminovaný papier, vrcholy z paradajok a zemiakov (je ovplyvnená plesňou a ak hnojíte rastliny takýmto kompostom, ochorejú aj mladé výsadby).