Ako vyrobiť vysoko kvalitný tepelný pohon pre skleníky

Moderný automatizovaný skleník je snom každého obyvateľa leta. Každý vie, aké ťažké je starostlivosť o skleníkové rastliny - malý prievan alebo prehriatie môžu zničiť všetky výsadby v krátkom čase. Preto je dôležité zabezpečiť mladým rastlinám dobrú cirkuláciu vzduchu. V súčasnosti sa medzi záhradníkmi a amatérskymi záhradníkmi stáva čoraz obľúbenejšia tepelná jazda pre skleníky - mechanizmus, ktorý zabezpečuje včasné otvorenie vetracích otvorov a dverí. Zároveň sa zabezpečí nielen cirkulácia čerstvého vzduchu, ale eliminuje sa aj skleníkový efekt, ktorý môže spôsobiť vývoj chorôb rastlín. Zostaviť skleník vlastnými rukami nie je taká náročná úloha, túto otázku budeme podrobnejšie skúmať.

Výhody používania

Každý záhradník vie, že vetranie skleníkov by sa malo vykonávať pravidelne. To normalizuje teplotu a vlhkosť v skleníku. V prípade použitia automatického vetrania skleníkov nie je potrebné, aby osoba neustále kontrolovala - pohon sám otvára rámy a dvere na vetranie pri zvýšených teplotách a podľa toho ich uzatvára, keď klesá. Tento mechanizmus bude spravodlivýnevyhnutné pre amatérskych záhradkárov, ktorí navštevujú svoje chaty len cez víkendy alebo jednoducho chcú mať viac voľného času.


Existujú rôzne druhy systémov, ktoré umožňujú efektívne fúkanie skleníkov (od primitívnych po komplexné):
 1. Automatické otváranie vetracích otvorov na strane skleníka alebo jeho strechy. Táto možnosť je ideálna pre malé skleníky. Pri umiestňovaní prieduchov (prieduchov) je dôležité vziať do úvahy, že by mali byť aspoň dva. Mali by byť umiestnené v rôznych výškach: jedna je vyššia a druhá nižšia.
 2. V prípade skleníkov s pôsobivejšími rozmermi je vhodné zabezpečiť intenzívnejšiu ventiláciu, preto v prípade týchto budov použite schému, v ktorej sú dva vetracie otvory umiestnené vedľa seba alebo použite dvere.
 3. Čistením skleníkových plynov. K tomu použite konce budovy - ich súčasné otvorenie. Táto verzia vetracích systémov zariadenia je ideálna pre dlhé, úzke skleníky.
 4. Vetracie systémy využívajúce sofistikovanú technológiu - senzory reagujúce na vlhkosť a teplotu. Takéto systémy sú dosť drahé, takže sa zriedka inštalujú na pozemkoch a domoch amatérskych záhradníkov, ale veľa remeselníkov si vyvinie svoje vlastné termické pohony vlastnými rukami.

Ktorý systém je najlepší - každý sa musí sám rozhodnúť, berúc do úvahy konkrétny skleník, ale nezabudnite, že automatické vetranievýznamne zvýši výnos a uľahčí starostlivosť o rastliny.

Ako zariadenie funguje

Nedávno sa na trhu objavilo mnoho rôznych termopohonov pre skleníky rôznych konfigurácií, ktoré účinne zabezpečujú vetranie skleníkov. Srdcom najjednoduchšieho stroja na vetranie skleníkov je hydraulické zariadenie. Vo vnútri tohto zariadenia je naplnená kvapalina, ktorá reaguje na zmenu teploty okolia: zvýšenie teploty prispieva k expanzii látky, ktorá tlačí na piest, a otvorí sa ventil. Preto sa pri znížení teploty tekutina zužuje - vetracie okno sa uzavrie. Tepelný ovládač je často vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, takže vydrží dlho, ale ak je skleník sezónny, mechanizmus by sa mal počas zimného obdobia skladovať na suchom mieste.

Je možné sa vyrobiť

Mnoho záhradkárov vyrába zariadenia na vetranie skleníkov vlastnými rukami. Na tento účel sa používajú automobilové hydraulické valce, plynové tlmiče, valce z počítačových kresiel atď. Hlavnou vecou je použitie látky, ktorá sa v závislosti od ukazovateľov teploty dobre rozťahuje a sťahuje. Zvážte, ako vytvoriť stroj na vetranie skleníka z valca zo stoličky počítača. Túto metódu už vyskúšalo mnoho záhradníkov. Konštrukcia vyžaduje valec z počítačovej stoličky s oceľovou tyčou na jednej strane a plastovou tyčou z ventilu na druhej strane.

Postup práce:

 1. Plastovú tyč zaistite vo zveráku a ostrým pohybom vytiahnite.Vo vnútri je kovový ventilový čap.
 2. Upevnite tyč s priemerom 8 mm do zveráka, dĺžka pracovnej časti je 6 cm. Na túto tyč vložte valec - stlačením uvoľníte tlak.
 3. Odrezajte zužujúci sa valec.
 4. Oceľovú tyč opatrne vytlačte z valca, aby sa nepoškodila, a manžeta na valci.
 5. ​​
 6. Použitím dvoch vrstiev plátnovej palčiaky držte stonku vo zveráku a odrežte niť M8.Vyberte manžetu.
 7. Vymeňte vložku umiestnenú vo valci.Zoberte hliníkový piest (nie sú potrebné žiadne ďalšie diely) a uvoľnite ho z gumových krúžkov.
 8. Vyčistite diely od kovových triesok.Na to je celkom vhodný benzín.
 9. Vložte driek do vnútorného puzdra a vyberte ho z valca.Robte všetko opatrne, aby ste nepoškodili olejové tesnenie.
 10. Maticu M8 naskrutkujte na závity.
 11. Vložte hliníkový piest.
 12. Závitovú rúrku zoberte na jednej strane a privarte ju k odrezanej strane valca.
 13. Naskrutkujte predĺženú maticu M8 na závity stoniek.
 14. Na pripojenie k oknu zaskrutkujte zástrčku.
 15. Naplňte motorový olej olejom a úplne odstráňte vzduch.

Video „Princíp činnosti tepelného ovládača“

Toto video popisuje, ako tepelný ovládač funguje.

Inštalácia termopohonu

Ventilátor pre skleníky je namontovaný na vetracom ráme.Tiež môže byť použitý termopohoninštalácia a na dvere skleníka. Tu každý robí vlastné rozhodnutia, berúc do úvahy potreby.

Venujte pozornosť niektorým dôležitým bodom, ktoré by ste určite mali zvážiť pri inštalácii zariadenia na vetranie skleníkov: celková plocha vetracích prielezov by nemala zaberať viac ako štvrtinu celkovej plochy skleníka; rámy by mali byť rovnomerne rozmiestnené po celej oblasti.Automatické vetranie skleníkov je jedinečný systém, ktorý výrazne zjednodušuje údržbu skleníka, ktorý ste vytvorili, a proces pestovania rôznych plodín v ňom ako celku. Inštalácia termopohonu zabezpečuje optimálne teplotné podmienky v skleníku bez zásahu človeka.

Video „Thermal Drive Review“

Recenzia videa s tepelnou jednotkou.