Zasiať bodliak - nebezpečná burina alebo užitočná rastlina?

Pre väčšinu záhradníkov sú bodľače bodliakové známe ako obyčajné buriny, ktoré sa veľmi ťažko zbavujú. Vytvára hustú mriežku koreňov, posypáva pôdu, narúša pestovanie obilia a zeleniny. Rastlina však má užitočné vlastnosti, vďaka čomu sa široko používa v tradičnej medicíne a dokonca aj pri varení.

Opis zariadenia

Bylinné rastliny patriace do toho istého rodu rodiny Astrovye tvoria niekoľko desiatok druhov, z ktorých iba tri sú v našich zemepisných šírkach najbežnejšie.

bodliak poľný - trvalka so silnou tyčou stonky

bodliak poľný (žltý)

Bodliak poľný je trvalka so silným stopkovým oddenkom dosahujúcim hĺbku 4 m. Bočné korene majú viacnásobné vetvy a sú umiestnené v horných vrstvách pôdy v hĺbke približne 0,5 m.

Zemná časť môže dosiahnuť výšku 1,5 m. Stopka je silná, hladká na základni, bližšie k stopkám.mierne dospievajúci, rozvetvený hore.Listy sú veľké, ozubené, tmavozelené nadol a šedivé dole.

Kvety burín v jemných žltých kvetoch zozbierané v kvetenstvo koša.Po odkvitnutí každá rastlina vyprodukuje až 20 000 malých hnedých semien, ktoré sa vysievajú pomocou vetra. Burinu buriny si vyberá záhrady, neobsadené pozemky, rokliny, breh rieky alebo močiarna oblasť.

Výsev do záhrady

Táto burina je jednoročná rastlina.Jeho stonka je malá, 30 - 100 cm na výšku a listy sú menšie, špicaté a umiestnené na stopkách.Rovnako ako žltá, kvitne so zlatými kvetmi, ktoré sú zvonka podobné púpavám, ktorých kvetenstvo je širšie ako pole poľa a dosahuje priemer 3,5 cm. Kvetinové obdobia sú rovnaké ako kvety poľa blues.Semená sú hnedé, s bielymi nadýchanými chumáčikmi.Vyskytuje sa najčastejšie v zeleninových záhradách, ako aj na lúkach.

Osotová ružová

Tento druh sa nazýva bahno.Je to jedna z odrôd bodliakov prasníc, ale na rozdiel od svojich relatívnych má ružovú kvetinovú farbu, ktorá na konci kvitnutia stmavne a stáva sa takmer modrou.Stonka rastliny je silná, dosahuje výšku 1,6 m. Celá časť zeme, najmä listy, je pokrytá ostrými ostňami.Koreň je vertikálny, má na konáre obnovovacie púčiky, takže v priebehu niekoľkých rokov dorastá do hĺbky 4 - 5 m, čo značne vyčerpáva pôdu.Býva hlavne na burinách, lúkach, poliach, pozdĺž ciest.

Ružová
Pole
Ogorodny

Na akých pôdach rastie bodliak?

Zloženie pôdnych burín je nenáročné, takže jeho rozsah pokrýva takmer celú Európu, čiastočne strednú a strednú Áziu, ktorá sa nachádza aj na afrických a amerických kontinentoch.Mimoriadne problémy prináša poľnohospodárom Bieloruska, Ukrajiny, európskej časti Ruska, Kaukazu a Sibír.

Obľúbenými biotopmi čierneho hromu sú prázdne plochy, polia, záhrady a niekedy aj záhrady.Vykazuje neuveriteľné klíčenie na úrodných, dobre navlhčených pôdach, najmä hnojených minerálnym dusíkom, ale môže rásť aj na suchých mierne slaných pôdach.Burina sa šíri vegetatívnymi výhonkami a semenami, ktoré sú prenášané vetrom na veľké vzdialenosti a klíčia bez prestávky.

Semená bodliaka majú neuveriteľnú vitalitu.Akonáhle sú v zemi, zostávajú životaschopné asi 20 rokov.

Aplikácia v ľudovom liečiteľstve

Všetky vyššie uvedené druhy burín majú liečivé vlastnosti v dôsledku vysokého obsahu biologicky aktívnych látok: alkaloidy, mastné oleje, organické kyseliny, vitamíny.Tieto zložky dávajú rastlinám liečivý účinok a poskytujú dobrý terapeutický účinok.

Indikácie

Infúzie a odvary pomáhajú zbaviť sa nasledujúcich zdravotných problémov:

 • bolesti hlavy, horúčka, zimnica;
 • neuróza, depresia spôsobená fyzickým a duševným nadmerným zaťažením;
 • zápalové procesy v gastrointestinálnom trakte, pľúca;
 • domácea krvácanie z maternice;
 • červy;
 • 88) abscesy dny;
 • pečeňová kolika;
 • uľahčenie priebehu hemoroidov;
 • Listy rastlín liečia rany, kusy a rezy.

Odvar listov sa odporúča používať aj pri cukrovke, pretože horkosť v nich obsiahnutá pomáha znižovať hladinu cukru v krvi.

Osotový osot sa aktívne používa v tradičnej medicíne

Kontraindikácie

Neodporúča sa používať prípravky a lieky na báze crawl:

 • počas tehotenstva a laktácie,
 • pri závažných chronických ochoreniach tráviaceho traktu a sleziny;
 • s neznášanlivosťou voči zložkám rastliny.

Burina obsahuje jed, preto je vhodné poradiť sa s lekárom o vhodnosti jeho použitia a dávkovania.

Príprava liečivých surovín

Pri príprave liečivých vývarov sa odoberie kmeňová časť, listy a korene. Tráva sa zberá počas kvitnutia, od konca júna do septembra. Sušte v tieni alebo v dobre vetranej suchej miestnosti. Korene sa zberajú na jeseň od konca septembra. Sú dôkladne umyté, mleté ​​alebo rozrezané na kúsky a tiež sušené. Zozbierané suroviny skladujte v papierových alebo ľanových vreckách nie dlhšie ako 2 roky.

Thistle-Medonos

Včelári oceňujú burinu pre svoje vynikajúce vôňové vlastnosti, ktoré umožňujú zbierať asi 120–140 kg užitočného nektáru z 1 ha. Med z kalov sa považuje za prvotriedny, pretože má dobrý liečivý účinok, má jemnú vôňu a chuť. nákladyVšimnite si, že kryštalizuje pomerne rýchlo, ale to nijako neovplyvní jeho kvalitu. Sezamový med je ideálny na zimné obliekanie, pretože včely si tento nektár ľahko užívajú v každom ročnom období.

Včelári si cenia bodliakov bodliakov pre svoje vynikajúce melliferous vlastnosti

Video „Regulácia buriny“

V tomto videu vám odborníci povedia, ako sa v letnej chate zbaviť buriny.

Ako bojovať

Ak sa burina likviduje v záhrade alebo na záhrade, je potrebné prijať opatrenia čo najrýchlejšie, pretože je tak húževnaté, že ju možno doslova regenerovať z jedného kusu koreňa. Na tento účel existujú benígne aj radikálne opatrenia.

Agrotechnické metódy

Znamená zničenie buriny výlučne mechanickými prostriedkami:

 • pravidelné odstraňovanie buriny a opatrné vyťahovanie mladých výhonkov;
 • vykopávanie hlbokých postelí na jar a na jeseň s extrakciou všetkých zvyškov koreňov buriny;
 • včasný zber rastlinných zvyškov zo záhrady;
 • pri použití agropovláken, strešnej plsti alebo kompostu v posteliach - hustý prístrešok vytvára teplo, ktoré zastaví rast buriny.

Tráva má veľmi hlboké korene, takže ťahanie nie je ľahké. Na uľahčenie tohto procesu pomôže hojné zalievanie postelí pred burením. Zrelé rastliny lepšie podkopávajú lopatu. Odporúča sa, aby sa všetky činnosti spojené s odstraňovaním buriny uskutočňovali pred dozretím semien na kríži.

Mechanická metóda je najúčinnejším spôsobom odstránenia buriny

Chemická látka

Použitie herbicídov je opodstatnené iba vo veľmi zanedbávaných oblastiach, ktoré nebudú v budúcom roku vysadené pestovanými rastlinami. Chemikálie sa často používajú v oblastiach, kde nie je možné každú rastlinu odstrániť ručne, ale stále viac poľnohospodárov hľadá alternatívne spôsoby ničenia burín.

Herbicídy, ako sú hurikán, Tyrón, Tornado, Optimum a Horizon, sú vhodnejšie na ošetrenie stôp, prázdnych pozemkov a bodového ničenia jediných rastúcich burín.

Herbicídy pomôžu zbaviť sa buriny

Ľudové lieky

Keďže burina vždy záhradníkom priniesla veľa problémov, našlo sa veľa zaujímavých a relatívne bezpečných spôsobov:

 • nastriekanie tekutým roztokom (5 až 6 fliaš amoniaku sa rozmiešalo v 1 vedre s vodou), potom zemná časť zomrela a podzemok sa vyčerpal;
 • siatie pšenice - burine sa nepáči okolie s trávou a prestane rásť;
 • úprava petroleja - v tomto prípade je hlavnou úlohou zabrániť tomu, aby kerozín padal na rastlinné plodiny;
 • pravidelné prerezávanie stonky na základni a oddeľovanie kvetov;
 • Postrekovanie soľou do stoličiek soľou bráni rastu akýchkoľvek burín, ale táto metóda je vhodnejšia pre pozemky, ktoré nie sú vysadené rastlinnými rastlinami.

Úspech kontroly buriny závisí od tohostarostlivosť sa vykonáva na mieste. Ak sa burina a uvoľňovanie pôdy vykonávajú pravidelne, buriny nemajú čas rásť a záhrada poteší bohatou úrodou. Chcel by som vám tiež pripomenúť liečivé vlastnosti bodliakov prasníc, ktoré sú známe už veľmi dlho. Ak je pozemok zarastený burinou, môžete z mladých rastlín pripraviť liečivé suroviny.