Phacelia siderat: kedy zasiať doma?

Phacelia pizhmolistnaya - známa rastlina medu.Rastlina s modrými alebo fialovými kvetmi, ktorá rastie na 100 cm, je schopná ozdobiť akúkoľvek letnú chatu a prilákať k nej včely.Phacelia ako siderat môže ešte vylepšiť štruktúru pôdy, hnojiť ju lepšou hnojivou a zbaviť sa mnohých burín a škodcov.

Užitočné vlastnosti

Jednoročná rastlina z rodiny vodnej facelie pizhmolistnaya veľmi nenáročná, rastie vo všetkýchtypy pôdy bez potreby údržby.Hodí sa k čiernej pôde, rašeline, ílu alebo piesku - za každých podmienok dorastie do výšky 50 cm až 1 m a veľmi rýchlo.Doba kvitnutia prichádza 40 - 45 dní po sejbe a klíčí do jedného týždňa.Koreň sa prehlbuje na 20 cm, robí pôdu ľahšou a priedušnejšou.Zelená hmota rýchlo rastie, odrezávaná sa rýchlo rozkladá, obohacuje pôdu dusíkatými hnojivami, čo ju robí porovnaním s hnojom.Na rozdiel od hnoja to však nezaťažuje semená burín.

Phacelia priťahuje užitočný hmyz, ktorý bojuje proti škodcom, takže sa často zasieva po obvode záhrady.A keď rastie na záhrade - je zabezpečené opelenie všetkých ovocných stromov.Rastie dostatočne pevne, aby sa zabránilo rozvoju.buriny.Félia zasieva prázdne pôdy, najmä pre včely.Med sa považuje nielen za chutný, ale aj za veľmi užitočný, preto sa odporúča používať ako analgetikum, antipyretikum a antibakteriálne činidlo pri mnohých chorobách.Phacelia sa často pestuje ako krmivo pre hospodárske zvieratá, v tejto kvalite je lepšia ako mnoho kŕmnych zmesí.

Táto krásna rastlina je schopná vrátiť úrodnosť do vyčerpanej pôdy, je oveľa ľahšie vyrobiť ťažké ílové pôdy, obohatiť ich o užitočné látky a urobiť ich veľmi priedušnými vo veľmi krátkom čase.Stačí jeden rok, ak zasejete facéliu niekoľkokrát na jednom mieste a pred rozkvetom alebo na začiatku umiestnite zelenú hmotu do zeme.Keď félia rastie na záhrade, nedovoľuje rast buriny a tiež neutralizuje kyslú pôdu, čo tiež znižuje počet burín, ktoré sa používajú na kyslé pôdy.

Video „Používanie Phacelia“

Informačné video o užitočných vlastnostiach použitia Phacelia.

YouTube pre pokročilých:uveďte platný odkaz

Kedy zasiať

Zelený hnoj sa zvyčajne vysieva skoro na jar, takže pred výsadbou alebo siatímhlavnú rastlinu, ktorú dokázali pestovať.Facélia sa dá vysiať hneď ako sa zem zbaví snehu, dokonale toleruje nielen chlad, ale aj námrazu až do -8 stupňov.Môže byť zasiate náhodne do riadkov alebo do rozptýlených semien (malé semená sa zvyčajne miešajú s pieskom), potom sa vyplnia do hĺbky 3 - 4 cm.trochu mokré - netreba vodu.O týždeň príde tráva, po ďalších 5 sa začne kvitnúť.Pred kvitnutím by sa malo odrezať, zakopať do zeme, vykopať alebo nechať ležať na vrchole - to všetko po rozložení sa výživné látky dostanú k zamýšľanému účelu a tráva môže slúžiť ako mulč.Po začiatku kvitnutia greeny stanú tuhšími, ale menej bohatými na živiny.

Phacelia sa môže vysiať kedykoľvek a na jeseň.Bezprostredne po zbere (doslova pár hodín) sa zelenina vyseje na uvoľnené lôžko a pred rozkvetom sa vykope. Ak tráva kvitne pred mrazom, môžete ju nechať a na jar ju kopať.Pozemok so zlou, ťažkou neúrodnou pôdou sa dá za jeden rok zmeniť na úplný opak - pomocou fébie sa stane úrodnou a budúci rok sa získa úroda.Aby ste to dosiahli, musíte ju zasiať, pred mrazom vysiať, odrezať, vykopať a celý cyklus opakovať od začiatku.Ak začnete, keď sneh padá, a skončíte pred veľmi mrazmi, dopadne to najmenej štyrikrát.

Malé semená facély sa zmiešajú s pieskom (kvôli uniformite) a rozptýlia sa po celom pozemku, môžu sa vysiať do riadkov, čo neovplyvní výsledok.Potom stačí oplotiť, takže na vrchu je malá vrstva zeme, nemôžete ju ani zalievať, ak je po zime vlhká.Asi po 45 dňoch musíte trávu vykopať.Pred tým môžete rezať plochým nožom, počkať pár dní, ale nie dlhšie a znovazasiať. Kopanie vám umožní zdvihnúť neúrodnú vrstvu z hĺbky rovnej lopatke s lopatou a znížiť trávu do rovnakej hĺbky. Ak sa takáto operácia vykonáva niekoľkokrát, tráva, to znamená dusíkaté hnojivá, sa distribuuje v hĺbke až 40 cm. Keď je mráz rozrezaný, tráva by sa nemala kosiť, je lepšie nechať ju na zimu, na jar si udrží viac vlhkosti, nedovolí pôde vyplaviť alebo zamrznúť ,

Výhody

Phacelia môže chrániť sadenice pred chladom alebo príliš slnečným žiarením. Za týmto účelom ho najskôr na začiatku jari zasejú do záhrady, potom medzi rastúcu trávu usporiadajú samostatné diery, v ktorých zasadia tekvicu, kapustu, tekvicu, paradajky. Vysoká tráva zakrýva slnko, chráni pred vetrom, udržuje vlhkosť. A potom rezané facélia, nechávajúc ležať medzi pestujúcou zeleninou, udržuje si vlhkosť a teplotu, neumožňuje rast buriny. V priebehu času sa tráva zmení na hnojivo.

Ak zasiate facéliu skoro na jar, zvýši sa 200–300 kg zelenej hmoty na hektár, čo sa z hľadiska kvality hnojiva rovná 300 kg hnoja. Na rozdiel od hnoja si zasiate semená 150 - 200 g semien vyžadujú oveľa menej investovaných prostriedkov a použité sily navyše nedovoľujú rast buriny a hnoj ich rastie (v ňom je veľa semien). Pred hlavnou výsadbou zeleninových plodín sa musí rezať facélia, ktorá sa ponechá na záhradnom lôžku vo forme mulča alebo vykopaného, ​​čo ju vtlačí do zeme.

Získanie vašich semien facély nie je vôbec ťažké. Ak to chcete urobiť, nechajte niektoré rastliny.kvitnú a dozrievajú.Potom sa odtrhnú, trsy sa sušia vo vetraných boxoch, semená sa vytlačia zo suchých.

Korene fébie dokonale uvoľňujú pôdu, po prerezaní, dokonca aj bez kopania, sa rozkladajú, čím obohacujú pôdu o živiny.Nadzemné a podzemné časti rastliny, rozkladajúce sa, nasýtia pôdu minerálmi a zlúčeninami, ktoré potrebuje.Pôda sa stáva postupne výživnou, ľahkou a priedušnou.To zaisťuje dobrú úrodu následných výsadieb zeleniny.Vysieva sa v rade medzi zemiakmi, po vysadení pomáha udržať vlhkosť a uvoľnenie pôdy, vďaka čomu hľuzy získavajú viac vlhkosti a vzduchu, čo má veľký vplyv na výnos.

​​

Užitočné vlastnosti kultúry

Phacelia robí pôdu a celé životné prostredie oveľa zdravšou.Deoxiduje pôdu, umožňuje vám zbaviť sa niektorých trvalých burín, pestovať viac rastlinných plodín.Aróma faciálie priťahuje určitý hmyz, ktorý bojuje so škodcami.Ak na mieste rastie aspoň trochu tejto nádhernej rastliny, potom tam bude významne menej moľov, listovcov, jabloňových kvetov.Drôty, hlísty a kobylky magicky zmiznú z postelí.Oveľa menej prípadov plesne a hniloby koreňov.

Ak ho zasejete do záhrady s fazuľou, vyskytne sa oveľa menej úhynov, vošiek, hrachu.Táto nenáročná jednoročná rastlina s krásnymi kvetmi dokáže v záhrade zázrakovsite.Zlepší celú plochu, odstráni škodcov a buriny, pritiahne včely a čmeliaky, štruktúru a hnojenie pôdy.

Video „Výsevná oblasť“

Ako vyzerá výsevná oblasť, ako aj užitočné tipy a podrobnosti.