Krehký a pôvabný sasací les (sasanka) v záhradníctve

Lesná sasanka alebo sasanka je obyvateľom lesov. Svojim vzhľadom a liečivými vlastnosťami poteší záhradníkov. Rastlina je nenáročný, prispôsobuje sa všetkým klimatickým podmienkam a rastie po celom Rusku - od juhu po Sibír.

Opis lesných anemónov

Sasanka je trvalka, ktorá rastie na otvorenom priestranstve. Populárne meno - sasanka - dostala vďaka rozvinutej reakcii kvetenstvo na vietor.

Koreňový systém je výkonný, dobre vyvinutý. Na rukoväti sa vyvíjajú sivozelené listy, ktorých dĺžka je 15-20 cm. Kvetenstvo začína koncom jari alebo začiatkom leta. Na stopkách 2-sa objavia 3 biele kvety.

Kvitnutie sasanky trvá 18-21 dní

Ich priemer je 6 - 8 cm. Kvitnutie trvá tri týždne a končí koncom júna. Sasanka zdobí záhradu, keď kvitnutie iných kultúr ešte nezačalo.Za priaznivých poveternostných podmienok dochádza k opätovnému kvitnutiu v polovici /na konci leta.

Miesta rastu v prírode

V prírode existuje asi 180 druhov sasanky.Rastú v pohoriach Kaukazu, v chladných oblastiach Sibír a dokonca aj v Arktíde.Prispôsobuje sa rôznym poveternostným podmienkam.Sasanka môže rásť ako burina na okraji ciest a vytvárať lúky na lúkach.Nachádza sa tiež v tienistých lesných oblastiach.Kvety v rastlinách rastúcich vo voľnej prírode obvykle nepresahujú priemer 4-5 cm.

Video" Funkcie pestovania sasanky " ]

Z tohto videa sa dozviete viac o podmienkach pestovania, výsadby a šľachtenia sasanky lesnej.

Užitočné a liečivé vlastnosti rastliny

Anemón sa v tradičnej medicíne už dlho používa.Všetky časti rastliny sú jedovaté, ale liečitelia si pripravujú recepty, aby neutralizovali nebezpečné účinky na organizmus.Má antiseptický a antibakteriálny účinok.

Vývary anemónov môžu byť nebezpečné

Najčastejšie sa používa ako anestetikum.Migréna, bolesť kĺbov a chrbta sa liečia pomocou tejto pomoci.

Analgetický účinok sasanky je spôsobený obsahom omamných látok v listoch.Je potrebné ich uplatňovať opatrne po konzultácii s odborníkmi.

Táto rastlina bola liečená chorobami dýchacieho systému s astmou: astma,bronchitída, čierny kašeľ. Používa sa na pyelonefritídu a cystitídu, pretože podporuje odstraňovanie tekutín z tela. Sasanka sa tiež používa na korekciu potencie a zmien menštruačného cyklu.

Optimálne podmienky pre domácu kultiváciu

Nie je ťažké vytvoriť optimálne podmienky rastu sasanky. Stačí študovať zvláštnosti jeho kvitnutia v divokých podmienkach a riadiť sa radami skúsených záhradníkov.

Výber miesta

Pokiaľ ide o sasanky, vyberte si dobre zatienené miesto. Môže byť vysadený v tieni stromov a kríkov. Ak nie je možné umiestniť rastlinu do takýchto podmienok, je potrebné nájsť oblasť v tieni počas horúcej doby dňa. Po výsadbe udržujte kvetinu v tieni, kým sa nezakorení.

Sasanka aktívne koexistuje s inými kultúrami

Je tiež dôležitý výber zmáčanej pôdy. Sasanka rastie na ľahkých piesčitých úrodných pôdach a netoleruje kyslé prostredie. Pokiaľ je to možné, je lepšie zvoliť oblasť bez vetra a zasadiť ju vedľa jeřábov, kríkov špirály, macešky.

Príprava pôdy

Pred výsadbou sa musí pôda uvoľniť, aby bola nasýtená kyslíkom. Aby sa rastlina cítila dobre, do pôdy sa zavádzajú rašelinové a dusíkaté hnojivá.

Ak je pôda príliš ťažká a obsahuje veľké množstvo ílových nečistôt, musí sa riediť pieskom. Pridá sa do otvoru pred zalievaním a výsadbou. Prínos pre rast a rozvojrastliny ovplyvnia pridanie kompostu, popola a humusu.

Transplantácia sasanky

Ak sasanka rastie blízko k iným kultúram, môže ich rásť a obťažovať.Aby sa tomu zabránilo, musí sa presadiť na neobsadené miesta letnej chaty.

S cieľom zabrániť rastu anemónu sa transplantuje

Tento postup sa vykonáva na jar.Klíčky a koreňový systém sa opatrne vykopávajú ostrou špachtľou.Výsledný ker sa premiestni na nové miesto s veľkou hrudkou zeme.Pomôže to vykonať postup bezbolestne, ako je to možné.Je umiestnená v hnojenej studni, pokrytá zemou a hojne napojená.Rastlina musí byť chránená pred slnečným žiarením, aby sa mohla úplne prispôsobiť novému miestu.

Transplantáty rastlín by sa nemali vykonávať príliš často, pretože by to mohlo zničiť vysadené výhonky aj hlavnú rastlinu.
Rada autora

Pravidlá ošetrovateľstva

Aby bola sasanka spokojná s jej hojným rozkvetom a nie bolesťou,musí byť oplodnené včas a správne pripravené na zimu.

Polievanie a hnojenie

V chladnom daždivom počasí si sasanka nevyžaduje časté polievanie.Keď pôda zaschne, mala by sa navlhčiť 1-2-krát týždenne.Za horúcich poveternostných podmienok je potrebné zavlažovanie 1krát za 2-3 dni.Aby rastlina netrpela suchom, je umiestnená na tienistých miestach alebo vytvára umelé zatienenie.Je tiež pozlátená hnilobnými listami a výhonkami prerezaných záhradných rastlín.

Hnojivopre sasanky sa vyžaduje iba počas kvitnutia.Dobre reaguje na zavedenie organických hnojív, humusu a rašeliny.Môže byť tiež doplnený kvitnúcimi rastlinami a dusíkom.

Prerezávanie rastlín

Anemón reaguje negatívne na prerezávanie nadzemných častí.Stonky kvetov sú rezané na kytice, pričom nechávajú najmenej jedno kvetenstvo.

Ozdobné sasanky sú odrezané na kytice

Je dôležité zabrániť poškodeniu nadzemných častí sasanky pri prerezávaní susedných kvetov alebo kríkov.Aj na jeseň by sa listy mali nechať prirodzene odumrieť.Vysychajú a vypadávajú a na jar sa objavujú nové výhonky.

Príprava na zimu

V klimatických podmienkach strednej zóny si sasanka nevyžaduje zimnú prípravu.Kríky sú najčastejšie ponechané so zažltnutým listím, ktoré slúži ako prírodný úkryt.Ak teplota v chladnom období klesne pod-25 ° C, potom sa môže pokryť desať centimetrovou vrstvou mulča.

Na severe sa podzemok najčastejšie vykopáva.Nepoškodzuje koreňový systém a odstraňuje listy alebo stonky kvetov.Vykopané puzdrá sa skladujú na chladnom mieste, kde teplota neklesne pod-5 ° C.Na jar sa po zahriatí vysádzajú do zeme.

Rozmnožovanie lesných anemónov

Anemón sa dobre reprodukuje.Môže sa množiť rôznymi spôsobmi a používať na predaj a na ozdobenie veľkej plochy letnej chaty.

Semená

Inpovaha sasanky sa vynásobí samodisperziou. Ale v umelých podmienkach sa semená nelíšia klíčivosťou. Spravidla iba štvrtina zozbieraného materiálu. Záhradníci odporúčajú spracovanie pri nízkych teplotách. To vám umožní zvýšiť klíčivosť až o 50%.

Semená sasanky dobre reagujú na ošetrenie chladom

Semená sa vysievajú v polovici leta. Prášok je tvorený centimetrovou vrstvou zeme a pokrytý malou vrstvou mulča. Výstrely sa objavujú začiatkom jesene a majú čas na posilnenie až do mrazu. Počas chladu sa vykopávajú a ukladajú do suterénu.

Hľuzy

Pred výsadbou sa hľuzy sasanky namočia v teplej vode počas 3-4 hodín. Potom sa umiestnia do pevne zviazaného vrecka s roztokom "Epin" na 6 hodín a potom sa začnú vysádzať.

Hĺbka jamy na výsadbu je 15 cm. Do nej sa vkladá rašelinový substrát, na ktorom sa umiestni sadivový materiál. Môže byť posypaný popolom a humusom. Potom sú hľuzy pokryté zemou, takže sa dá zalievať. Potom sa sasanka hojne zvlhčí. Pred výskytom výhonkov by sa mal každý deň napojiť a zabrániť vysychaniu pôdy.

Shanks

Sasanka sa najčastejšie šíri odrezkami. Na jeseň sa zakoreňujú tri štvrtiny vysadených kríkov, pričom skorá výsadba-je polovica.

Na účely chovu touto metódou je potrebné vybrať silného zdravého kríka, vykopať ho a oddeliť malú časť koreňov. Potom sa materská rastlina vráti na miesto a hojnenapojená. Výsledný materiál sa rozreže na kúsky s dĺžkou 5-7 cm a spracuje sa roztokom "Epin". Potom sa deti umiestnia do kvetináčov so substrátom rašelinového piesku a pravidelne sa zalievajú vodou, aby pôda nevyschla. Najčastejšie sa umiestňujú do skleníka, aby sa zabránilo poklesu teploty.

Po objavení sa výhonkov sa zvyšuje frekvencia zalievania. Keď sú silnejšie, môžu byť vybraté zo skleníka alebo odstránené zo skleníkového filmu. V zime sú kvety umiestnené v suteréne a na jar sú vysadené z kvetináčov v kvetináčoch.


Choroby, škodcovia a metódy na boj proti nim

Sasanka rezistentná na parazity a choroby. Niekedy to môže ovplyvniť háďatko listové. Tieto červy sa živia časťami listov rastlín. Pri porážke na listoch sa objavujú suché žlté škvrny. Po tom, Bush prestane kvitnúť, bolí a mizne. Aby ste sa zbavili škodcov, musíte odstrániť poškodené výhonky. Ak je zasiahnutá veľká časť kríka, je úplne vytiahnutá a spálená, aby sa zachránili zdravé rastliny.

Sasanka-lesná rastlina, ktorá priťahuje záhradníkov svojím uvoľneným vzhľadom a ľahkou kultiváciou. Bude slúžiť ako ozdoba pre kyticu a urobí odrodu v nádhernom kvetinovom záhľade. A nenáročnosť umožní pestovať sasanky na suchom juhu a na studenej Sibíri.