Rose Kordana - tajomstvá náležitej starostlivosti

Cordana rose je miniatúrna ruža, ktorá sa dá pestovať nielen v letnej chate, kde je vyrobená z veľkolepých hraníc, ale aj v podmienkach bytu.Rose Kordana krásne rastie v kvetináči, doma si môžete zabezpečiť potrebnú starostlivosť, potom od mája do októbra ju poteší hojné kvitnutie.Rast nie je vyšší ako 30 centimetrov, jasne tmavo zelené listy a púčiky klasického tvaru (a môžu byť červené, ružové, žlté a biele).Táto úžasná krása si vyžaduje rovnaké podmienky ako všetky ostatné ruže a dá sa vytvoriť doma.Jediným rozdielom tejto ružičky od všetkých ostatných je úplná absencia vône.

Pravidlá starostlivosti

Mix Rosa Kordana kúpený v obchode, prvé dva týždne na novom mieste sa bude cítiť nedôležité, môže dokonca preliať listy, alepotom sa prispôsobí, ak majiteľ vie, ako sa o ňu starať.Rozeta miluje slnečné žiarenie, mierne zalievanie a úrodnú dobre odvodnenú pôdu.Kvitne bujne a na dlhú dobu, takže pravidelné obväzy s ním nebudú zasahovať, môžete si kúpiť vyvážené hnojivá v obchode, zasadiť ich a priviesť ich súčasne so zavlažovaním do dvoch týždňov, ak je pôda vyčerpaná, alebo menej často, ak je pôda dostatočne výživná.

Rovnako ako väčšina jej príbuzných, ruža z Kordany nemá rada nadmerné teplo,preto môže byť pri horúcich poludňajších hodinách zatienené, zalievanie sa zvyšuje so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu a večer sa môže striekať čistou vodou. Pôda pod kríkmi je mulčovaná, aby sa zabránilo prehriatiu koreňov. Ale pri zavlažovaní je dôležité to nepreháňať, ak povolíte nadmerné navlhčenie, korene môžu hniť a môžu byť vyvolané plesňové choroby. Po zalievaní je potrebné uvoľniť pôdu okolo kríka, včas odstrániť burinu, zabrániť zahusťovaniu, môžete stráviť celé letné sanitárne prerezávanie, očistiť vetvy, ktoré nedovoľujú osvetľovať a vetrať ostatných. Zvyšky rastlín v blízkosti kríkov nemôžu zostať. Vošky, roztoče pavúky, plesňové choroby tradičné pre ruže môžu dobre narušiť jej pokojný život, takže k tomu nedôjde, musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskeho inžinierstva, vykonávať preventívne postrekovanie.

Rovnaká starostlivosť sa poskytuje doma, ak sa kvetina pestuje v kvetináči. Pôdu pre ruže, ako aj kompozíciu na obväzy si môžete jednoducho kúpiť v špecializovanom obchode. Miesto by malo byť svetlé, s čerstvým vzduchom, ale bez prievanu. V lete sa ruže obvykle vyberajú na balkón a po zvyšok času sa odporúča nechať si ju na južnom okennom parapete. Rose Kordana samozrejme miluje veľa slnečného svetla, ale príjemná teplota vzduchu pre ňu by nemala prekročiť +20 stupňov, takže ak je veľmi horúca, musíte ju zakryť pred priamym slnečným žiarením. Obmedzená pôda v kvetináči môže vyžadovať častejšie hnojenie, ale rastliny by ste nemali preplniť,stav zelene ukáže, či nie je dostatok živín.

Na ulici je možné kvetinu zimujúcu dobre pod prístreškom a doma ružu zariadiť na krátku, iba mesiac trvajúcu dobu odpočinku, hoci veľa záhradkárov si počas celého roka udržuje rovnako príjemné podmienky a teší sa z rozkvetu ruže bez arómy.

Na odpočinok sa ružica rozreže a na výhonkoch zostane niekoľko pukov, ktoré sa vyčistia v chladnej miestnosti s teplotou asi +8 stupňov. V čase odpočinku sa kŕmenie úplne zruší a zalievanie sa zníži na minimum.

Video „Popis“

Z videa zistíte, čo táto kvetina predstavuje.

Transplantácia a reprodukcia

Ihneď po zakúpení ruže musia byť transplantované - zvyčajne sa predávajú v niekoľkých kusoch v jednej nádobe. Na ulici sa najlepšie prijíma, ak sa vysadil na jeseň, a doma sa to dá robiť po celý rok.

Aby sa narušili korene prinajmenšom zo všetkých, je lepšie umiestniť rastlinu do nového kvetináča spolu s zemitou hrudou, ale ak existuje niekoľko ruží, nebude to fungovať. Musíme vziať hrniec s otvormi na dne, dať kamienky na odvodnenie, potom zalejeme pôdu zmiešanú s hnojivami, dajte pôdu na vrch bez hnojív, opatrne do nej vysajte sadenice. Zem je opatrne stlačená a napojená teplou usadenou vodou a medzi horným okrajom kvetináča a zemou by mali zostať 2 centimetre. Ak bola ruža osamelá, potom, aby ju bolo možné vybrať z nádoby, bola dobre napojená, čo znamená, že po vysadení v novom hrnci ju už nie je potrebné znova zalievať,nastriekajte malé letáky.

Kordanská ruža sa ľahko šíri odrezkami. Na tento účel nakrájajte pár výhonkov s hrúbkou približne 3 mm, z ktorých každý má 3 až 4 púčiky.

Spodná časť je šikmá pod samotnou obličkou a je ponorená do vody. Spodné listy sa odstránia a zostane iba polovica hornej časti. Po dvoch týždňoch by korene mali pestovať malé korene, najmä ak sa do vody pridá stimulátor rastu koreňov. Keď sa korene objavia, vetvička sa môže okamžite vysadiť do samostatného kvetináča, čoskoro poteší nové výhonky a potom kvetiny.

Ďalšie tipy

Striekanie kríkov vodou sa musí starostlivo upravovať, iba pomocou čistej usadenej vody ju dokonca môžete prevariť. To sa deje s cieľom ochladiť rastlinu alebo ju chrániť pred suchým vzduchom, potom je lepšie usporiadať udalosť večer, ale nie príliš často.

Pri presádzaní rastlín z kontajnera alebo zo starého kvetináča do nového by ste mali zobrať riad o 5 cm širší a oveľa vyšší ako ten predchádzajúci. Mimochodom, pred použitím nového hlineného hrnca sa oplatí namočiť ho na niekoľko hodín vodou a až potom naliať zem.

Rosa miluje miestnosť s čerstvým vzduchom, bolo by dobré zabezpečiť jej stálu cirkuláciu vzduchu, ale takým spôsobom, aby nepatrila medzi prievan. Svetlý deň by mal trvať asi 12 hodín, aby ruža neprestávala kvitnúť, preto by mala byť vedľa nej umiestnená žiarivka,čo zvýrazní chýbajúce hodiny.

Je lepšie uskutočniť všetky transplantácie s rastúcim mesiacom a zaoberať sa škodcami a chorobami, ak sa ukážu, na klesajúcom mesiaci. Všetky časti rastliny postihnuté touto chorobou musíte rezať a ničiť. Je vhodné nezabudnúť odstrániť kvitnúce puky, stimuluje tvorbu nových.

Video „Rezanie ruží z Kordanu“

Z videa sa dozviete, ako pestovať túto rastlinu.