Ako postaviť kupol skleník na webe

Okrem svojej funkčnosti sa kupolový skleník môže stať skutočnou ozdobou prímestskej oblasti.Transparentná hemisféra s mriežkovým rámom je skôr ako dekoratívny altánok ako skleník postavený kvôli pestovaniu zeleniny.Úžasný, funkčný, ekonomický, najmä ak ho postavíte sami, má oproti svojim náprotivkom množstvo výhod.

Opis skleníka

Geodetický alebo kupolový skleník má tvar hemisféry zostavenej z trojuholníkových prvkov.Rám môže byť vyrobený z kovu, dreva alebo plastu.Kovová štruktúra, najmä ak je ošetrená antikoróznymi činidlami, môže samozrejme trvať dlhšie ako iné možnosti.Drevený rám je ľahko zostaviteľný vlastnými rukami, je šetrný k životnému prostrediu a odolný, aj keď vyžaduje dlhodobé použitie ošetrenie ochrannými prostriedkami.Plast je ľahký, odolný, ľahko použiteľný, ale jeho životnosť (najmä pri celoročnom použití) pravdepodobne nebude väčšia ako životnosť kovu a vysoká cena mu nedáva žiadne body.

Na náterový materiálvezmite sklo, plastový obal alebo polykarbonát.Sklo je najviac priehľadný materiál, je však ťažký, krehký a drahý.Film sa často používa na sezónne skleníky, je celkom priehľadný, s ním sa ľahko pracuje.Ale polykarbonát s podobnou priehľadnosťou a možno trochu väčšou hmotnosťou udržuje teplo oveľa lepšie.Vďaka vysokej tepelnej izolácii, nedostatočnej reakcii na zmeny teploty vzduchu, dostatočnej transparentnosti, ľahkej inštalácii sa z polykarbonátu stal najobľúbenejší krycí materiál pre skleníky, najmä tie, ktoré boli skonštruované vlastnými rukami.

Výhody dizajnu kupoly

Práve konštrukcia kupoly poskytuje rastlinám čo najviac svetla, keď preniká zo všetkýchboky. Sférický tvar umožňuje vytvoriť požadovanú mikroklímu, udržiava teplý vzduch dlhšie bez špeciálneho zahrievania, umožňuje cirkuláciu vo vnútri skleníka.Slnko zahrieva deň za deň, uvoľňuje teplo do vzduchu.Vzduch zohriaty za deň sa zhromažďuje pod kupolou, ochladzuje sa a opäť klesá.Rám sa zahrieva počas dňa a tiež dodáva teplo rastlinám.V strede takéhoto skleníka je inštalovaná nádoba s vodou, ktorá tiež akumuluje teplo, môže sa použiť na zavlažovanie.

Dome skleníky sú dosť mobilné - segmenty, z ktorých sa skladajú, sa dajú ľahko zostaviť a rozobrať.Táto konštrukcia vyžaduje oveľa menej poťahového materiálu ako ostatné.

Segmentová konštrukcia je ináseizmický odpor.Okrúhly tvar poskytuje pevnosť a stabilitu.Pri celoročnom používaní sa nemusíte báť, že sneh zlomí strechu.A ani ten najsilnejší vietor ho nebude schopný pohnúť alebo prevrátiť, preto sa hemisférické skleníky najčastejšie používajú v stepných oblastiach, kde silný vietor môže mať zničujúce následky.

Video „Skleníkový dóm: Výhody a vlastnosti“

Toto video jasne demonštruje vlastnosti skleníka v tvare kupoly.

Nevýhody

Takýto pozoruhodný dizajn nemá príliš veľa nevýhod.Je potrebné vytvoriť pomerne veľký skleník, presnejšie tak, aby sa získal veľký priemer gule, aby bolo vhodné pracovať vo vnútri, narovnávanie až do svojej plnej výšky.Okrem toho je problematické usporiadať regály pre viacvrstvové postele.Budeme sa musieť uspokojiť s jednou úrovňou a vysoké rastliny sa musia nachádzať bližšie k stredu a nízke rastliny - po obvode.

Geodický skleník je možné zostaviť vlastnými rukami, je však ťažké samostatne vypočítať rozmery všetkých prvkov a zostaviť výkresy. Nie každý má doma možnosť zostaviť rámový rám.Môžete samozrejme objednať výkresy odborníkom, ako aj výrobu segmentov, ale takýto krok výrazne zvýši náklady na celý produkt.Možno to spolu s nútenou úsporou priestoru vysvetľuje, prečo také skleníky nie sú v našich letných chatkách veľmi bežné.

​​

Ďalší problém pri stavbe skleníka vlastnými rukamije to, že taký veľký počet spojov sa musí vykonávať s vysokou mierou presnosti, aby sa zabezpečilo potrebné utesnenie budovy.

V prípade potreby si môžete kúpiť hotový skleník, zhromaždiť ho na parcele, pestovať v ňom bobule a zeleninu alebo ho zmeniť na zimnú záhradu a skleník na exotické kvety.

Ako sa stavia

Ak sa však letný obyvateľ napriek tomu rozhodne vytvoriť sférický skleník vlastnými rukami, musí začať výpočtami, stavebnými výkresmi, výberom materiálov, nástrojov a voľným časom. Okrem kovových trámov alebo drevených tyčí (a možno plastových profilov) požadovanej veľkosti a materiálu pre lietadlá musíme tiež získať oceľové pásy, samorezné skrutky, podložky a skrutky. Bude potrebné kúpiť fóliu na uzavretie severnej strany s ňou, na prípravu pásky, úrovne, lopaty.

Návrh projektu kupolového skleníka

Výpočet

Je potrebné počítať nielen celkovú plochu a výšku budúceho skleníka, ale aj osobitne povrchovú plochu samotnej kupoly, počet hrán a ich presnú dĺžku, medzirebrové rohy, typ a počet spojovacích prvkov. Základom všetkých týchto výpočtov je požadovaná plocha a výška je určená priemerom. Ďalej je potrebné pamätať na to, že plocha hotovej konštrukcie bude menšia ako plocha kruhu, pretože obvod základne bude mnohouholník, nie kruh.

Na výpočet všetkých týchto množstiev existujú osobitné vzorce. Ale tejto ťažkej práci sa môžete vyhnúť číslami a uchýliť sapomocou špeciálneho počítačového programu - geodetickej kalkulačky.

Ak sa záhradník rozhodol pre požadovanú plochu a výšku, program vypočíta nielen počet segmentov (trojuholníkov), ale aj ich veľkosť, dokonca zostaví viacfarebnú kresbu, ktorú je možné použiť na výrobu a stavbu vlastnými rukami.

Najlepším riešením pre kupolový skleník s polykarbonátovým povlakom je štruktúra, ktorej výška sa rovná polovici priemeru kruhu, v ktorom je základňa vpísaná. Takže pri priemere 4 m, výške kupoly 2 m bude rám pozostávať z 35 trojuholníkov s okrajom 1,23 m alebo 30 trojuholníkov s okrajom 1,09 m.

Materiály

Vzhľadom na počet a veľkosť častí môžete pristúpiť k ich výrobe, pričom je potrebné venovať osobitnú pozornosť presnosti, pretože od toho závisí úspech montáže a stupeň utesnenia celej konštrukcie.

Spojovacie prvky sú najlepšie vyrobené z galvanizovaných materiálov, pretože sú odolné proti korózii. Ak je pre rám zvolený strom, je žiaduce spracovať ho špeciálnou protipožiarnou a bioprotektívnou zlúčeninou - zvýši sa tým jeho životnosť.

Z ocele s hrúbkou jeden a pol až 2 mm je potrebné odrezávať prúžky, do nich v pravidelných intervaloch vŕtať 7 otvorov pre samorezné skrutky. Potom sa prúžky ohnú v uhle 250 stupňov tak, aby na jednej strane boli 3 otvory a na druhej 4. Na túto prácu budete potrebovať kovovú svorku, kliešte a šablónu (aby bol uhol rovnaký). Okraje narezaných oceľových pásov je potrebné spracovaťpodľa súboru.

Príprava miesta

Pokiaľ ide o akýkoľvek skleník, pre kupolu si vyberte ploché nestínované miesto, je to vyčistené., ak je to potrebné, zarovnajte.Ak nadácia nie je plánovaná, pôda (spodná časť budúcej miestnosti) je pokrytá ochranným materiálom, môže to byť netkaná textília, ktorá bude chrániť rastliny pred škodcami a burinami.Pred tým je potrebné odstrániť vrstvu trávnika a položiť ju späť do obrátenej polohy, to znamená, že korene sú hore.Vrstva štrku sa naleje na vrch - to bude základ uzavretých postelí.

Ak sa plánuje výstavba celoročného skleníka, mala by sa vytvoriť nadácia.

Ak je pre kupolu vybrané sklo, celá konštrukcia bude veľmi ťažká, je žiaduce inštalovať ju na základ alebo kovové hromady kvôli stabilite a zabráneniu deformáciám.Na založenie priekopy.

Zostavenie rámca

Zostavenie rámca vlastnými rukami znamená spojiť všetky jeho segmenty a upevniť pomocou špeciálnych konektorov.,Je potrebné to urobiť podľa schémy, ktorá vydala geodetickú kalkulačku.

Štvoruholníkové prvky sa inštalujú do základne, pripevňujú sa k zemi (alebo základu) kovovými svorkami.Potom sa trojuholníky zhromažďujú do päťuholníkových segmentov.

Celá štruktúra smeruje zdola nahor.Najprv sa upevnia prvky nižšej úrovne a potom sa k nim pripoja prvky nasledujúcej vrstvy.Oceľový pás je lepšie mať pri sebestrany, aby sa nepoškodil ochranný povlak, hoci sú pripevnené zvonka.

V hornej časti pologule sa vyrábajú vetracie otvory, ktoré sa dajú ľahko používať pomocou automatického mechanizmu otvárania a zatvárania.

Interné práce

Severnej časti kupoly sa zvyčajne odporúča, aby sa rukami uzavrela fóliou, ktorá bude odrážať svetlo, a tým ju znovu vracať dovnútra štruktúry a nasmerovať ju do nádoby s vodou nainštalovanou v strede. Tento kontajner, napríklad kovový sud, sa počas dňa zahrieva a potom v noci vydáva teplo.

Ak sa má skleník používať v zime, potrubia na vykurovanie sa ukladajú po obvode pozdĺž stien. Ak je prirodzený pohyb vzduchu nízky, môžete nainštalovať konvenčný ventilátor s elektrickou energiou.

Video „Stavba skleníka-vegetariánskeho kupola“

V tomto videu vývojoví stavitelia rozprávajú o vlastnostiach výstavby kupolového skleníka.