Čajová ruža - voňavá krása v záhrade aj doma

Na začiatku leta kvitne čajová ruža: tmavozelená Bush je pokrytá froté kvetmi bohatej radostnej ružovej farby, vo vzduchu sa šíri veľmi príjemná sladkastá aróma, z ktorej ju môžete jednoznačne spoznať.Iné ruže (z ktorých väčšina pochádza) sa môžu pýšiť zložitými alebo príjemnými vôňami, alebo ich nedostatkom, obrovskou rozmanitosťou farieb, ale liečíme len čajové lístky ruží alebo si len užívame džem.
.

História pôvodu

Prvá čajová ruža, ktorá prišla do Európy z Číny, bola žltá.Stalo sa to na začiatku XIX. Storočia a ružové ruže prišli neskôr z východnej Indie.Chovatelia s francúzskymi ružami krížili tieto dva druhy jemných južných rastlín - takto začala moderná rozmanitosť odrôd a druhov hybridných čajových ruží.

Hovorí sa, že vôňa čínskych ruží pripomína vôňu čerstvých čajových listov, odtiaľ názov.Na lodiach boli privezené ruže, ktoré sa nazývali „nožnice na čaj“, možno preto bolo také meno opravené.A možno preto, že napoly otvorený kvet má tvar čínskej misky na čaj.Tak či onak, ale plátky tohto konkrétneho typuk čaju je možné pridať celú rodinu, ostatné ruže sa nepovažujú za jedlé.Od detstva poznáme nezvyčajne vonnú tekutú ružovú marmeládu s tenkými, mierne gumovými lístkami, ktoré sme pridali do zmrzliny alebo čaju, naliali na palacinky a palacinky.

Tradičná medicína odporúča, aby ste za svitania, keď je ich vôňa najsilnejšia, vybrali okvetné lístky z čiastočne vzdialených kvetov, aby boli suché alebo varené.Vyrábajú sa z čajov, infúzií a odvarov, ktoré môžu zlepšiť fungovanie nervového a tráviaceho systému, očistiť telo od toxínov, zlepšiť zloženie úkrytu, posilniť imunitný systém.

Okvetné lístky používajú nielen kuchári, kozmetici z nich pripravujú špeciálne prípravky na starostlivosť o pleť a vlasy.Ružová voda, ktorá sa používa na kúpanie alebo umývanie, pomáha chrániť mladosť, dodáva nádhernú arómu, je afrodiziakum.Okvetné lístky ruží obsahujú nielen vitamíny C, D, E, PP, ale aj dôležité prvky (vápnik, železo), živice, triesloviny, kyseliny, éterické oleje.Briti sa domnievajú, že čajová ruža by mala rásť tam, kde pijú čaj, takže existuje možnosť vychutnať si jej vzhľad a zlepšiť zdravie, vdýchnutím jeho arómy.

Video „Popis“

Z videa sa dozviete veľa zaujímavých vecí o tomto druhuruže.

Botanický opis

Kríky čajovej ruže môžu byť dosť kompaktné alebo rozprestierajúce sa a svieže, od výšky 50 cm a viac a šírky od jedného do dvoch metrov.Existujúlezecké ruže s dĺžkou streľby viac ako 2 metre. Stonky ruží tohto druhu sú tenké, ale silné, hrdo nesú nielen jednotlivé dvojité kvety s počtom lístkov asi 60 kusov, ale celé kvetenstvo, ktoré môže pozostávať zo 6 pukov. Priemer kvitnúceho kvetu dosahuje 10 - 12 cm. Púčiky sú zaoblené ako pivonky alebo pretiahnuté predĺženými okvetnými lístkami. Kvety ružových odtieňov sa považujú za klasické, vo vnútri kvitnúceho kvetu sú viditeľné žlté tyčinky.

Tmavo zelené husté kožovité listy majú správne oválny tvar a dokonca aj okraje zubov, vyzerajú veľmi dekoratívne, aj keď na kríku nie sú kvety, napriek elegantným vetvičkám a listom nachádzajúcim sa v rôznych rovinách stále vyzerá krásne. Plody vyzerajú ako divoká ruža, na jeseň majú červenú alebo oranžovú farbu a svojím spôsobom zdobia kríky.

Po cestách a okrajoch lesov sa divá čajová ruža stále nachádza v Číne, Vietname, Thajsku a Mjanmarsku. Existujú iba 4 z jeho odrôd, ktoré sa snažia vyhynúť. Táto južná sissy sa bojí chladného počasia, poveternostné podmienky v Európe, podobne ako pred sto a pol, pre ňu nie sú vhodné. Trvalo mnoho rokov a vytrvalosť chovateľov v láske, aby sa vyskytla aklimatizácia, druhy a odrody, ktoré sa môžu pestovať aj v našich tvrdých zimách.

Funkcie modernej hybridnej čajovej ruže

Moderné čajové a hybridné ruže sa vyznačujú rozmanitosťou - je to ťažkéverte, že to všetko začalo klasickými ružovými a žltými kvetmi.Dnes si môžete vybrať rôzne odtiene červenej, ružovej, žltej, bielej, modrej, zelenej, existujú čierne a hnedé ruže, existujú nádherné odrody s dvojitou farbou alebo tie, ktoré menia svoju farbu, keď sa odvíjajú.Veľkosť luxusných dvojlôžkových a polodvojitých kvetov sa pohybuje od 6 do 18 cm, ich okvetné lístky majú iný tvar.Rast kríkov a dĺžka výhonkov môže byť od 30 cm do 2,5 m. Pestujú sa Bush, horolezectvo a štandardné odrody.

Chovatelia sa pokúsili vyprodukovať odrody odolné voči chorobám, ktoré sa neboja škodcov, môžu tolerovať malé mrazy.Hybridné čajové ruže sa považujú za teplomilné, ale naučili sa rásť v strednej zóne. Existujú odborníci, ktorí dokonca rastú na otvorenom poli mimo polárneho kruhu, čo si, samozrejme, vyžaduje určité úsilie.Keď kríženec klasického čaju vzrástol so zvyšujúcimi sa odrodami, chovatelia nám dali príležitosť vychutnať si krásu svojho kvetu celé leto.

Agrotechnika

Aspoň jedna z mnohých odrôd tejto voňavej krásy sa nachádza takmer na každej letnej chate.Aby potešila svoj zdravý vzhľad, vytvára príjemné podmienky, privádza pôdu do požadovaného stavu, uvoľňuje a mulčí zem, zalieva sa, kŕmuje, rezá, chráni pred škodcami a chráni pred chorobami, chráni pred zimou.

Čajová ruža uprednostňuje veľa slnečného žiarenia, ale nepáči sa jej prehrievanie pôdy, lístkov aaj keď listy môžu stratiť farbu, odpadnú, ak teplo trvá príliš dlho.

Ak voda stagnuje na koreňovej úrovni, hrozí nebezpečenstvo ich hnitia a nedostatok vlhkosti spôsobí, že ruža bude kvitnúť menej, kvety budú menšie. Preto ju pestovatelia kvetín pestujú na otvorenom mieste, chránia ju však pred severným vetrom, pravidelne ho zalievajú, nie však viac, ako vyžaduje hlboký koreňový systém. Keď teplota vzduchu stúpne nad +25 stupňov, ruže sa oholí, napojí sa na vychladnutie a pôda okolo nej sa preoseje, čím sa chráni pred prehriatím.

Ruža dobre reaguje na tekuté hnojenie, ktoré sa vykonáva až po zalievaní. Na jar a začiatkom leta ruža vďačne prijíma doplnky dusíka, ktoré jej pomáhajú intenzívne rásť, a na jeseň sa dáva prednosť potaš-fosfor, ktorý vám pomôže získať silu na zimovanie. Aby sa rastlina pripravila na zimu, hnojenie sa zastaví začiatkom jesene, je možné dozrieť niekoľko plodov - tým je ľahšie pokračovať do obdobia odpočinku.

Na zimu sú ruže bahnité, pokryté smrekovými listami a suchými listami, postavia na nich kostru a na vrch sa prikryjú lutrasilom. Takýto prístrešok je dobrý, pretože v prípade potreby môžete rastlinu prevzdušniť. Výstrely sa ohýbajú k zemi, ale nemali by na nich ležať, pod nimi lapnik, dosky alebo iný vodotesný materiál. Vlhkosť pod krytom môže zničiť rastlinu.

Na jeseň a na jar sa vykonáva orezávanie, tvarovanie alebo omladenie kríka, sanitárne orezávanie sa vykonáva počas celej sezóny. Mnoho odrôdrastú divoké výhonky, ktoré je potrebné včas vyčistiť, aby sa pôvabná ruža nezmenila na divú ružu.

Pri dodržaní základných agrotechnických pravidiel si môžete vychutnať dlhé svieže kvety zdravých ružových kríkov počas celej sezóny a mnoho rokov v rade.

Záhradná možnosť

Na sadenie sadeníc sa pôda pripravuje vopred na svetlom mieste vybranom pre ružu.Vykopávajú zem do hĺbky rýčového bajonetu a súčasne zavádzajú humus, kompost, superfosfát a draselnú soľ.Ak je pôda kyslá, zavádza sa vápno, dolomitová múka alebo aspoň drevný popol.Potom napojená a nechaná stáť až do výsadby.Ak je pôda ťažká, potom sa pri kopaní pridáva piesok a rašelina, ak je príliš piesočná, potom sa pridá suchá hlina.Na jarnú výsadbu je stránka pripravená na jeseň a na jeseň - v lete alebo dokonca na jar.

Na jar sa výsadba uskutočňuje vtedy, keď je zem dostatočne teplá a na jeseň - niekoľko týždňov pred mrazom.Koreň hlboko rastie, takže ruža nemá rada transplantácie, preto si musíte miesto zvoliť opatrne, aby ste ho neskôr nemuseli meniť.Pred výsadbou sa odporúča namočiť korene, dokonca ich môžete ponoriť do hliny do hnoja tak, aby hnojivá pridané do výsadby ich nespálili.Krk koreňa by mal byť 2 až 3 cm pod úrovňou zeme.

Každý mladý stromček sa napája každý týždeň, dospelý ker - každé dva týždne.Pôdu okolo kríka je potrebné uvoľniť a mulčovať, burinu vyčistiť.Ruža dobre reaguje na vrchný obväz pomocou kalu alebo roztokuvtáčie trus.Na prevenciu plesňových chorôb je potrebné zabezpečiť, aby bola krava dobre vetraná a aby nebola príliš hustá, ak je to potrebné, aby sa postriekala odvarom (alebo infúziou) Hypericum, žihľavy, poľného prasaťa, posypaného drveným drevným popolom, ktorý pomáha chrániť pred škodcami.

S príchodom mrazu sa určite ruže rozptýlia, kryjú a postavia nad nimi celý „dom“.

Možnosť izby

Existujú stredne veľké druhy ruží, ktoré sa môžu pestovať doma.Sú spokojní s oknom, pokiaľ možno na východ, takže je dostatok svetla, ale nie príliš horúce.V lete si môžete hrniec vziať na balkón, ale teplota vzduchu by nemala prekročiť +25 stupňov az priameho slnečného žiarenia budete musieť zatieniť krík.

Zalievanie ruží častejšie ako na ulici, obyčajne to týždenne, by nemalo vysušovať zemskú hrudu, ale nemala by sa povoliť ani stagnácia vody.Hnojenie by sa malo vykonávať pravidelne, pretože nádoba významne obmedzuje nielen objem zeme, ale aj množstvo živín.

Sú spokojní s dobou odpočinku, pokiaľ sa ich bratia na otvorenom poli nemusia obávať, jednoducho zredukujú zavlažovanie, premiestnia sa do miestnosti s teplotou asi + 5 stupňov.Rastlina nemusí listy zbaviť a potom sa vrátiť na svetlé a teplé miesto, narezať, obnoviť pravidelné zalievanie a kŕmenie a stimulovať rast a rozkvitnutie ruže.

Rozeta môže kvitnúť dokonca aj v zime, ak je vybavená denným denným svetlom, pričom sa rozsvieti žiarivkami.Doma, najmä v zime pri zahrievaní, sa vzduch stáva príliš suchým, aby ho nerušilo puzdro roztočov, musíte hrniec položiť na panvicu s mokrými kamienkami alebo do nej vložiť vodu, aby sa vyparil.V byte si tiež môžete vytvoriť podmienky pre dlhý, svieži kvet a pohodlný život voňavej krásy.

Video „Výsadba“

Z videa sa dozviete, ako správne zasadiť tieto kvety.