Funkcie výsadby a starostlivosti o rôzne druhy a odrody skalníkov

Cotoneaster-je rod kríkov obyčajných v Európe, Ázii a severnej Afrike. Existuje viac ako 100 druhov listnatých a vždyzelených rastlín. Výsadba a starostlivosť o cotoneaster nespôsobujú ťažkosti, ako si môžete prečítať prečítaním nášho článku.

Opis skalníka

Rodina Kizilnik z čeľade Rosy je najčastejšie zastúpená kríkmi, niekedy sa však vyskytujú zakrpatené stromy. Všetky sa líšia pomalým rastom.

Typickým predstaviteľom rodu-je krík s hustými rozvetvenými výhonkami. Sú prístupné k prerezávaniu a tvorbe živých plotov. Listy sú husté, jednoduché, zaoblené na koncoch.

Typický predstaviteľ rodu

V lete sú jasne zelené alebo tmavozelené, na jeseň červené alebo vínové. Plody sú nepožívateľnej, tvrdej, červenej alebo čiernej farby. Svojim tvarom pripomínajú malé jablká.

Všetci členovia rodu rastú pomaly a žijú dlho.Na jednom mieste môže ker rásť vo veku 50 - 60 rokov a dosahuje výšku najviac 150 - 200 cm.

Video Starostlivosť o skalníka

Z tohto videa sa dozviete viac o vlastnostiach výsadby, pestovania a rozmnožovania tejto rastliny.

Populárne druhy a odrody v záhradníctve

Nasledujúce odrody tejto rastliny sú v záhradníctve najobľúbenejšie.

černoplodé

Toto je najviac odolný voči mrazu. Jeho bobule sú jedlé, rôzne kyslej príjemnej chuti. Včelárstvo si ho cení vďaka jeho príťažlivým vlastnostiam.

Výška kríkov pre dospelých môže prekročiť 180-200 cm. Listy sú veľké, podlhovasté, tmavo zelené. Mladé výhonky sú svetlozelené, staré-sú drevnaté, červenkasté. Vyskytuje sa na Kaukaze.

Zúžené

Nízky plazivý ker s malými listami. Výška nepresahuje 30-40 cm. Výstrely sú dlhé, môžu pokryť plochu od 1do1,5 štvorcových metrov. m.

Na jar zdobia kvetinové záhony s malými ružovými kvetmi, na jeseň-jasne červené listy a bobule. Milovanie tepla, vyžaduje vyváženú zálievku a prístrešok na zimu.

horizontálne

Stálezelený zástupca druhu. Výška - od 80 do 100 cm. Výstrely rastú na šírku 1,5 -2 m od podzemku.

Listy sú podlhovasté, zaoblené, lesklé.V lete - zelená, na jeseň - získajte jasne červenú farbu.Kvety sú malé, ovocie červeno-oranžové, na vetve zostávajú počas zimy.

Horizontálne
Vylisované
Černobiele ovocie

Bežný

Bežný alebo úplný zabijak Cotone nie je v záhradníctve veľmi častý.V prírode sa vyskytuje v horských oblastiach na juhu Ruska a v pobaltských štátoch.

Výška rastliny je 2-2,5 m. Koruna je guľatá a rozvetvená.Odolná voči mrazu, nevyžaduje časté zavlažovanie.Listy sú malé, vajcovité.Kvety sú biele, plody sú jasne červené.

Brilantná

Najbežnejšia forma v krajinnom plánovaní.Výška rastlín dosahuje 2 m, listy sú podlhovasté, špicaté, lesklé.Kvety sú malé, zozbierané vo voľnom kvetenstve.Bobule sú malé, čierne, zozbierané v 8-10 ks.

Je vhodný na formovanie a používa sa na vytváranie živých plotov a soch rastlín.

Dummer

Externe pripomína horizontálny pohľad, zahŕňa niekoľko odrôd.Groundcover, dosahuje výšku 30-40 cm.

Listy sú na jeseň malé, husté a začervenané.Kvety sú na jar malé, šarlátové.Ovocie dozrievajú začiatkom jesene a sú jasne červené.

Dummer
Brilantná
Obyčajné

Bubble

V záhradníctve nie je veľmi bežné, keďže rastie v Číne. Uprednostňuje vlhké lesy a brehy horských riek. Dosahuje výšku 3-4 m.

Listy sú na konci predĺžené, oválne. Bobule sú malé, zelené na vzhľade a červené po dozretí. Zrelé plody vyzerajú priaznivo na pozadí tmavozelených pokrčených listov, takže na východe sa používajú pri príprave kytíc a aranžovaní kvetov.

Rozložené

Rastie na 180-200 cm, má tvar kupoly. Listy sú tmavozelené a na jeseň žltooranžové. Vetvy rozrastajúce sa, rozrastajúce sa. Kvety v júni, ovocie na začiatku jesene.

Rastie rýchlejšie ako ostatní členovia rodu. Priemerná dĺžka života je 25-30 rokov. Miluje osvetlené oblasti, ľahko znáša sucho, odolný proti mrazu. Dobre prístupné na formovanie.

Ivolista

Krík prízemia, ktorého výška nepresahuje 50 cm. Rastie rýchlo a pokrýva plochu 2-3 metrov štvorcových. m. Za listy sa považuje vždyzelená, keď listy padajú na jar, pri tvorbe nových listov.

Je rozšírený v záhradníctve a krajinnom dizajne a je vhodný na prerezávanie. Nenáročný, preferuje slnečné alebo polotieňové miesta.

Ivolista.
Spread
Bubble

Výsadba a rozmnožovanie

Po určení typu musíte vybrať miesto pristátia a oplodniť. Krík vysadený v živnej pôde sa rýchlo zakorenil.

Výber miesta a príprava pôdy

Sadenice sadenice bavlníka sa vysádzajú do pôdy na jar. To sa musí urobiť v okamihu, keď sa Zem zahreje a roztopí, ale listy sa na stromoch ešte neobjavili. V závislosti od regiónu sa to deje v apríli alebo začiatkom mája.

Rastliny tolerujú tieň a čiastočný tieň, ale pokiaľ je to možné, je lepšie ich zasadiť na slnku. Sú nenáročné na zloženie pôdy. Najlepšie zo všetkého je pestovanie v čiernej, piesočnatej a kyslej pôde. Ak sa hnojivá aplikujú počas výsadby, budú sa tiež cítiť dobre v zlej pôde.

Do pristávacej jamy sa nevyhnutne umiestni vrstva drveného kameňa, štrku alebo zlomenej tehly 10-s výškou 15 cm. Drenáž sa plní substrátom humusu, piesku, rašeliny a kompostu v pomere 1: 1: 1: 2.

Skúseným záhradkárom sa odporúča, aby do zmesi pridali vápno a drevný popol.

Algoritmus pre pestovanie sadeníc a odrezkov

Po vybranom mieste v zemi sa vykopá diera s rozmermi 50 x 50 x 50 cm. Ak sa plánuje vytvorenie živého plotu z kríka, je lepšie vysadiť ho do zákopu. Okolo každého puzdra by malo byť 100-150 cm voľného priestoru.

Drenáž a hnojivá sa používajú pred výsadbou

Drenáž sa umiestni do pristávacej jamy a naplní sa zmesou živín. Potom sa semenáčik umiestni do diery takým spôsobom, že koreňový golier sa nachádza na úrovni zeme. Cotoneaster je pokrytý zeminou,stlačili ju a hojne ju zaliali.Aby sa predišlo vysušeniu, môže sa ker v lone olistiť alebo orezať výhonky záhradných plodín.

V júni sa môžu odrezky vysádzať na otvorenom priestranstve.Za týmto účelom sa rezané výhonky umiestnia do roztoku vody a stimulátora rastu, potom sa do postelí a kvetinových záhonov zasadia do zmesi piesok-rašelina.Sú zakryté rezanými fľašami a pravidelne sa polievajú.Až do budúcej jari budú zakoreniť a porastú a môžu sa presadiť na trvalé miesto rastu.

Iné metódy šľachtenia

Menej bežné metódy vykládky-rozmnožovanie osivom, vrstvenie a rozdelenie kríkov.

Na rozmnožovanie kríka so semenami je potrebné zbierať jeho plody a nechať ich niekoľko dní ležať na slnku.Zvädnú a semená sa ľahšie oddelia od dužiny.Sú premyté vodou a triedené.Materiál plávajúci na hladine vody nie je vhodný na pristátie.Semená vhodné na množenie sa umiestnia do navlhčenej zmesi rašeliny a piesku a počas zimy sa skladujú pri teplote neprevyšujúcej 0 ° C.To im umožní tvrdnúť.S nástupom tepla sa semená môžu vysiať na otvorenom priestranstve.Avšak klíčivosť sadivového materiálu je iba 20-25%.

Semená sa dajú ľahko oddeliť od pomalých bobúľ

Je vhodné propagovať pôdny pokryv a plazivé druhy vrstvením.Vyberte si silné zdravé výhonky, ohnite sa do pôdy a zaistite sponkami alebo prakmi.Miesto pripojenia je pokryté zemou zmiešanou s kompostom a humusom.Únik sa počas sezóny zakorení a budúcu jar bude možné vysadiť.

Spôsob delenia je vhodný pre dospelé silné kríky, ktoré sú príliš veľké.Z tohto dôvodu je rastlina čiastočne vykopaná a extrémne výhonky sú oddelené koreňmi s koreňmi.Okamžite sa premiestnia na iné lôžko alebo posteľ a hojne sa zalievajú.Vykonajte postup môže byť na jeseň a na jar.

Pestovanie a starostlivosť o skalníka

Starostlivosť o rastlinu nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Režim zavlažovania a pravidlá kŕmenia

Cotoneaster-je rastlina odolná voči suchu.Je ľahšie tolerovať nedostatok vody ako zamokrenie.Preto by sa v suchom letnom a horúcom počasí malo napojiť najviac raz za 15-20 dní.Dospelá rastlina vyžaduje 5-7 vedier vody a 2-4.

bude stačiť pre mladé kríky, ktoré lepšie reagujú na umývanie a postrek.Tento postup by sa mal vykonávať každých 4-5 dní, vždy po západe slnka.

Je lepšie zvlhčiť malé kríky striekacou pištoľou, pre veľké rastliny budete musieť použiť polivalk alebo hadicu.
Rada autora

Odstránenie prachu z listov zlepší vzhľad a pohodu kríka.

Hnojenie sa robí na jar pred kvitnutím.Dusíkové hnojivá majú najlepší účinok na kríky.Môže to byť močovina alebo stimulanty rastu obsahujúce dusík.Na jeseň sa po dozrievaní pod koreňmi umiestni rašelinový kompost.

Prerezávanie a tvarovanie puzdra

Cotoneaster dobre reaguje na prerezávanie, takže návrhári vytvárajú tvary rôznej zložitosti od kríkov. V chate musíte vykonať sanitárne prerezávanie. Počas procedúry sa odstránia staré, choré a zdeformované výhonky.

Z kríkov sa vytvárajú zaujímavé zeleninové plastiky

Na formovanie a omladenie sa odporúča orezávať príliš vyvinuté konáre a výhonky, ktoré kazia tvar. Je možné vykonať postup iba skoro na jar.

Príprava na zimu

Všetky odrody kríkov sú odolné proti chladu a môžu tolerovať nízke teploty do-25 ° C. V oblastiach s obzvlášť mrazivým podnebím môžu byť mladé kríky mierne naklonené k zemi a hodené do listov. V zime bez snehu môžu byť pokryté suchými konármi a smrekovými konármi, ale po začiatku sneženia musí byť prístrešok odstránený tak, aby sa konáre nerozpadli pod hmotnosťou snehu.

Prevencia chorôb a škodcov

Koronster má vysokú odolnosť proti infekčným chorobám, ale niekedy ho môžu postihnúť škodcovia-vošky, kosy a roztoče rastlín. Keď sa na listoch objavia škodcovia, objaví sa nájazd, zrážajú sa a zožltnú. Kríky môžu byť ošetrené rastlinným roztokom paliny, tabaku a rebríka. Pri infekciách veľkého rozsahu sa používajú pesticídy a insekticídy.

Použitie skalníka v krajinnej architektúre

Najčastejšie v krajinnom dizajne nájdete skalník vo forme živého plota. Je vysadená v zákopoch pozdĺž koľají alebo na hranici.prímestskej oblasti a pravidelne rezané, aby mu poskytli správny tvar. Prírodné oplotenie môže chrániť ďalšie záhradné plodiny pred slnkom a vetrom.

Rastliny slúžia ako dekorácia pre skalky-kamenné záhrady a kvetinové záhony. Elegantné jasne zelené kríky vyzerajú priaznivo na pozadí šedohnedých kameňov.

Rastliny soliteru sa praktizujú aj na trávnikoch a kvetinových záhonoch s málo rastúcimi rastlinami. Soliter je jediný ker s krásnym tvarom a atraktívnym dekoratívnym vzhľadom. Vytvára rôzne uniformné plantáže a zdôrazňuje centrum krajinnej kompozície.

Korejovník je odolný proti suchu a mrazu, nenáročný na pôdu a svetlo. V lete zdobí pozemky a mestské záhony dacha tmavozelenými listami a jasnými bobuľami. Na jeseň kríkov sú maľované v červenej a vínovej farbe. V zime, vždyzelený druh poteší oko.