Funkcie výsadby a pestovania brilantnej šalvie v otvorenom poli

Mnohí ľudia sú zvyknutí spájať šalvie iba s liečivou rastlinou.A málo ľudí vie, že po mnoho storočí sa ker choval na ozdobné účely.Čo je šalvia brilantná a ako ju pestovať na záhrade, povedzte náš článok.

Opis Salvia brilantná

Starí Rimania vedeli o šalvii (salvia alebo sylvia).Starý a nový svet však začal pestovať túto rastlinu až v XVIII. Storočí.Vysoko okrasný ker s mnohými farbami patrí do rodiny Luminous.Spravidla ide o jednoduchú alebo dvojročnú rastlinu s výškou 25–80 cm, so silným koreňovým systémom.

Šalvia vytvára svieži špicatý kvetenstvo

Vzpriamené štvorstenné stonky sú husto pokryté pretiahnutými celými listami na dlhých stopkách. Horná časť krídla má tmavozelenú farbu a spodná má strieborný odtieň.

Od polovice leta do neskorej jesene produkuje šalvia svieži koreňový kvetenstvo až 20 cm dlhé, skladajúce sa z 30 až 90 malých tubulárnych kvetov.Neskôr sa tmavo hnedé plody tvoria vo forme štyroch lalokov, ktoré sa nachádzajú okolo šalvie.

bežné odrody

Šalvia má viac ako 900 odrôd, ktoré rastú takmer na celej planéte. Nižšie uvádzame popis najpopulárnejších druhov šumivých šalvie.

Trpaslík
Splendes pink
Rio

85. Karabína
Oheň

Fireball

Krátko rastúci šalvia s veľkosťou nie väčšou ako 0,5 m. Rastliny v kompaktných kríkoch s priemerom 30 - 40 cm. Špičaté kvetenstvo zaberá jednu tretinu dĺžky stonky, je vyfarbená do jasného ohnivého odtieňa s koralovým odtieňom.

Vesuv

Vzťahuje sa na odrody, ktorých výška nepresahuje 50 cm. Listy sú veľké, do 10 cm dlhé a 9 cm široké. Od prvej dekády augusta je rastlina pokrytá hustými ušami bohatej šarlatovej farby.

Koster

Šumivá salvia svetlej koralovej farby s hustými kvetenstvami. Ročná krík rastie na 0,6 m, tvorí kompaktné kríky s priemerom 45 - 55 cmvysoké dekoratívne vlastnosti od polovice leta do konca jesene.

Karabína

Krátko rastúca rastlina, vysoká iba 30 cm. Vzhľadom na svoju malú veľkosť je možné ju vysadiť s minimálnou vzdialenosťou medzi kríkmi. Od júla do prvých mrazov je šalvia pokrytá červenooranžovými jasnými hrotmi.

Zürich

Veľká odroda vo veľkosti od 60 do 70 cm. Vzťahuje sa na odrody neskorého kvitnutia. Dĺžka veľkých kvetov šťavnatého červeno-koralového odtieňa je takmer polovica dĺžky stonky.

Scarlet

Nízko rastúca šalvia, nie vyššia ako 30 cm. Nádherné diamantové kvetenstvo sa maľuje v tmavomodrej farbe. Listy sú veľké, jasne zelené. Scarlet si zachováva svoje dekoratívne vlastnosti od polovice leta do konca jesene.

Rio

Veľkosť kríkov sa pohybuje od 25 do 30 cm. Krátke kvetenstvo v tvare hrotu, ako aj stonka mudrca Rio, majú bohatý odtieň fialovej. Listové listy silne pretiahnuté, so špičatými okrajmi.

Splendes pink

Nízko rastúca odroda vysoká 0,3 m s veľkými tmavozelenými listami. Počas obdobia kvitnutia, ktoré sa začína v druhej dekáde júla a končí prvým mrazom, je ker pokrytý hustými fialovo-fialovými ušami.

Charm Rose

Brilantná salvia jasne ružovej farby, nie väčšia ako 0,3 m. Odroda má opačný pyramidálny tvar. Kompaktné kríky kvitnú v polovici júla, pričom si naďalej zachovávajú dekoratívne vlastnosti do hĺbkyjesene.

Hormín

Krátko rastúci šalvia odolná proti mrazu, vysoká 0,5 m. Kompaktný ker od júla do prvého mrazu pokrytého farebnými ušami.Rastlina môže kombinovať biele, modré, fialové alebo ružové odtiene.

Trpaslík

Miniatúrna odroda, ktorá nepresahuje 25 cm a má nezvyčajnú pestrú farbu.Husté hrotovité kvetenstvo šalvie trblietavého trpaslíka sú natreté v šarlatovom odtieni s bielymi škvrnami

Video „Šalvia je vynikajúca príroda a krajina“

Toto video hovorí o zvláštnostiach pestovania vysoko okrasných kríkov.

Pestovanie šalviovej kultúry

Milovníci kvetov milujú šalvia pre svoju nenáročnosť a minimálne požiadavky na starostlivosť.Rastlina sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek klimatickým podmienkam bez toho, aby stratila svoj dekoratívny účinok.

Salvia je vynikajúca - kultúra nenáročná na podmienky rastu

Trvanie výsevu v roku 2019 podľa lunárneho kalendára

Aby bola Salvia vynikajúca.rástli, hojne kvitli a mali menšiu bolesť, pestovatelia kvetov odporúčajú pri pestovaní používať lunárny kalendár.Priaznivé dátumy pre sadivo pre sadivo v roku 2019 budú:

 • 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 21, 22, 23, 24, 25. februára;
 • 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20. marca;
 • 6. apríla, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 29, 30.

Je lepšie transplantovať mladé sadenice na otvorenom priestranstve:

 • 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 21, 22,23. mája, 26., 27., 28.;
 • 1, 2, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 20, 21, 22, 23, 24,25. júna 26

Nasledujúce dni by sa nemali pestovať na šalvie:

 • 4., 5., 19;
 • 6., 7., 21;
 • , 5. apríla;
 • , 5. mája;
 • 3. júna, 4, 17.

Príprava pôdy na siatie

Pôda na pestovanie šalvie by mala byť s dobrou priepustnosťou, ľahkou a výživnou. Rastlina sa bude cítiť pohodlne v pôdnej zmesi, kde okrem bežnej pôdy existuje rašelina a humus. Zároveň by sa kyslosť mala udržiavať na pH 5,5 - 6,5.

Aby sa znížilo riziko výskytu chorôb, musí sa pôda pred sejbou dezinfikovať. Na tento účel použite roztok mangánu, ktorý navlhčí substrát.
Rada autora

Výsev semien

Výsev sadeníc vykonávaný od februára do marca. Semená šalvie zasahujú do piesku a šíria tenkú vrstvu na povrch pôdy. Nádoby s výsadbovým materiálom pokrytým sklom alebo polyetylénom, vytvárajúce druh skleníku. Pri teplote +22 ... + 25 ° C čakajú na prvé výhonky. Potom film odstráňte a sadenice vystavte slnečným lúčom.

Výsev sadeníc sa vykonáva od februára do marca

Pravidelné zalievanie mladých výhonkov sa najlepšie vykonáva striekacou fľašou na ochranu rastlín pred nadmerným navlhčením. Výber vyprodukovaný po objavení sa prvých 2-3 listov. Naočkovaním každej vzorky do jednotlivých nádob sa po 10–14 dňoch najskôr kŕmi salvia.

Pristátie na otvorenom priestranstve

Dekoratívnešalvia presadená do postelí od prvých májových dní.Pôda pre výsadbu uvoľniť, hnojiť, urobiť malé množstvo vápna, humusu, piesku.14 dní pred výsadbou sadenice postupne tvrdnú.

Je lepšie pestovať šumivé šalvie v slnečných oblastiach záhrady.Výsadbové jamky sa vykopávajú v intervaloch najmenej 20 cm, na dno sa položí drenážna vrstva z expandovanej hliny.Po umiestnení sadenice do diery sa posype pôdnou zmesou s prídavkom drevného popola a minerálnych hnojív.

Pred výsadbou v pôde by sa semenáčiky mali dobre dozrieť

Polievanie a kŕmenie

Hoci rastliny, ktoré milujú šalvia a vlhkosť, často zalievajú kvety.nestojí to za to.Pravidelné zvlhčovanie je potrebné iba do obdobia pučania.Ďalej môže šalvia zvládnuť bez zavlažovania.Takto bude formovaná do kompaktného kvetinového kríka s jasnými farbami.

Kríky je potrebné oplodniť počas celej sezóny.Počas tvorby výhonkov pomocou organického dusíkatého hnojiva.Pri pučaní a kvitnutí sa zavádzajú zlúčeniny fosforečnanu draselného.Vrchná úprava s komplexnými prípravkami sa uskutočňuje každé 2 až 3 týždne.

Strihanie

Aby sa okrasnému kríku dal požadovaný tvar a aby sa stimulovalo kvitnutie, musí sa pravidelne prerezávať.Včasné odstránenie výhonkov prispeje k aktívnemu rastu šalvie.Zároveň stonky už nebudú dosahovať, rozširujú sa iba do šírky.

Pred zimovaním sa vykonáva konečné orezávanie.Je vodstránenie ušľachtilých uší a tuhých vetvičiek.

Prerezávanie podporuje uvoľňovanie nových stoniek kvetov

Po kvitnutí opúšťa

​​

Šalvia často zostáva v kvetinovej záhrade.Orezané kríky sú kompostované kompostom a pokryté suchými listami alebo smrekovými konármi.Takto bude rastlina dobre znášať zimu bez námrazy, dokonca aj pri silných mrazoch.Niektorí pestovatelia však vykopávajú šalvie, pričom podzemok udržiavajú na tmavom a suchom mieste, kým sa nestane teplo.

Charakteristiky rozmnožovania

Okrem metódy osív môže byť šumivá salvia rozriedená aj rezaním.Proces pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • konáre dlhé 10–15 cm sa oddelia od dospelého kvetu;
 • odrezky ponorené do vody a ponechané 1,5 až 2 týždne;
 • pravidelne trhajú lístie;
 • potom, čo proces získa 2 cm koreňov, je transplantovaný do otvoreného terénu.

Existuje aj iná, menej obľúbená metóda šľachtenia - rozdelenie kríka.Rastlina darcu sa vykopala, starostlivo rozdelila odnože a zasadila sa na nové miesto.

Niektorí pestovatelia kvetín praktizujú šľachtenie výčnelkov.Zelený výhonok šalvie, bez toho, aby sa oddelil od kríka, je čiastočne zakopaný v zemi.Ak vytvára svoj vlastný koreňový systém, proces sa vyreže a presadí.

Keďže šalvia je šumivá ľahko opeľujúca sa rastlina, je lepšie pestovať rôzne odrody blízko seba.

Škodcovia a choroby salvia brilantné

Okrasná šalvia je veľmiodolné voči mnohým hubovým chorobám. Príležitostne môže trpieť plesňou, plesňou alebo hnilobou. Na odstránenie infekcie stačí ošetriť krík špeciálnym fungicídom.

Salvia je najčastejšie napadnutá škodcami:

 • voška;
 • molice;
 • kliešte;
 • strapce.
Salvia Shiny trpí inváziou škodlivého hmyzu

Liečba insekticídmi pomôže vyrovnať sa s nimi. Ale zo slimákov a slimákov sa môžete zbaviť iba mechanickými prostriedkami, ručným zberom parazitov.

Na rozdiel od iných druhov rodu šalvie nemá brilantná šalvia liečivé vlastnosti. Vďaka svojej jasnej estetike však slúži ako ozdoba akejkoľvek záhrady alebo prímestskej oblasti.