Jemnosti výsadby, rozmnožovania a pestovania ruží parku Westerland

V starostlivosti o zdravie nenápadný Westerland je odolný proti dažďu, mrazu a iným prírodným fenoménom. Okrem toho sa táto odroda môže použiť na zostavenie rôznych floristických kompozícií. O výsadbe a pestovaní kráľovnej kvetín čítajte ďalej.

História výberu odrôd

V roku 1969 slávny nemecký chovateľ Reimer Cordes vyvinul novú paletu ruží parku, Westerland (Westerland). Nová záhradná kultúra bola výsledkom selektívneho kríženia dvoch odrôd triedy floribunda: cirkvi bielo-ružovo-oranžovej a zlatožltej Friedrich Worlein. Park sa pomenoval na počesť rovnomenného mestečka na ostrove Sylt v Nemecku.

Odrodu Westerland chovali nemeckí chovatelia pod vedením Reimer Cordes

V roku 1974 bola hybridovi udelené osvedčenie o kvalite podľa ADR. Začiatok 90. ​​rokov 20. storočia priniesol do Ruska kvetinu. Vďaka svojim vynikajúcim odrodovým vlastnostiam sa pestovateľská kultúra pestuje v mnohých oblastiachregióny našej krajiny.

Opis a fotografia ruže Westerland

Odroda Westerland sa vyznačuje intenzívnym rastom.Výška dospelého kríka tak dosahuje 1,5–2,5 m. Keď rastie ako lezecká ruža, môže dorásť až do 3 až 4 m. Šírka koruny závisí od zvolenej formy formovania, ale v priemere je najmenej 1–1,5 m.Výstrely sú odolné, pružné, silne rozvetvené, stredne silné.Listy sú tmavozelenej farby s krásnym lesklým leskom.Tvar listu je podlhovastý, pretiahnutý k špičke.

Westerland Park Rose má veľkolepý vzhľad.V období kvitnutia, ktoré trvá od mája do septembra, je ker pokrytý dvojitými púčikmi.Priemer kvetu dosahuje 10 - 11 cm.Zvláštnosťou odrody Westerland je jedinečná farba a trvalá aróma, ktorá sa pociťuje 1 m od samotného kríka. Stred púčika je sfarbený na zlatožltú.Okvetné lístky sa hrajú s odtieňmi mäkkej ružovej, koralovej, lososovej, oranžovej, žltej a zlato.

V závislosti od zvoleného typu prerezávania sa kvetina môže pestovať na kmeni, kríku alebo ako lezecká rastlina.Westerland vyzerá zaujímavo na soliterných a kompozitných výsadbách, ako aj na oblúkoch, stĺhoch a stenách záhradných altánkov.

Aplikácia vo vertikálnom záhradníctve
Zdobenie rekreačnej oblasti
Vytváranie chodníkov v záhrade

)

Výhody a nevýhody odrody

Rosa Westerland má nielenveľkolepý vzhľad, ale aj množstvo ďalších výhod. Nevylučujte však negatívne aspekty rastliny.

Výhody:
  • vysoká kvalita okrasných kríkov;
  • možnosť použitia v krajinnom dizajne a floristike;
  • 68) zachovanie dekoratívnych vlastností púčikov v kytici;
  • dlhá doba kvitnutia;
  • pretrvávajúca a intenzívna aróma;
  • 71. jedinečná farba pukov; 72) nízka údržba; 73) odolnosť voči prírodným javom a anomáliám.
Nevýhody:
  • potreba tvoriť korunu kvôli intenzívnemu rastu výhonkov;
  • vysoká pravdepodobnosť prerušenia vetiev pri zvýšenej tvorbe púčikov;
  • 80) priemerná zimná odolnosť;
  • zmrazenie mladých výhonkov.

Video „Parkové odrody ruže a chameleónu Westerland“

Toto video ukazuje, ako vyzerá okrasný ker.

Jemnosti výsadby a starostlivosti o kvet Westerlandu

Podľa skúsených záhradkárov sa odroda Westerland považuje za jednu z najnáročnejších na starostlivosť. Dodržiavanie určitých agrotechnických opatrení, ktoré sa budú ďalej zvažovať, pomôže pestovať veľkolepú záhradnú ružovú záhradu.

Odporúčania k vykládke

Na jar a na jeseň pestovať sadenice v nechránenej pôde. Jarná výsadba sa považuje za úspešnejšiu, pretože mladý ker má dostatok času na prispôsobenie sa novým podmienkam pestovania.

Odporúčame výsadbu sadeníc uzavretým koreňovým systémom,ktoré majú vysokú mieru prežitia. Tento výsadbový materiál si môžete kúpiť v záhradnej škôlke.
Rada autora

V prípade ruže vyberie spoločnosť Westerland časť záhrady, ktorá je uzavretá pred vetrom a prievanom. V tomto prípade je zariadenie nežiaducim aktívnym slnečným osvetlením. Bohužiaľ, UV lúče vedú k vyhoreniu púčikov. Okrasné kríky sa môžu pestovať v čiastočnom tieni.

Pôda by mala byť mierne ľahká a dobre odvodnená. Najlepšou možnosťou je čierna pôda s úrovňou kyslosti približne 5,5 - 6,5 pH. Záhradná kultúra netoleruje nadmernú vlhkosť v pôde. Z tohto dôvodu by sa sadenice ruží nemali vysádzať v nížinách, kde sa zhromažďuje dažďová voda. Hladina podzemnej vody by nemala byť vyššia ako 1,5–2 m. V opačnom prípade je možné hnilobu koreňového goliera a zničiť krík.

Pestovanie odrody lepšie v penumbre

Polievanie, uvoľňovanie a mulčovanie

Prvých 14 dní po výsadbe na trvalom mieste rastu sa krík polieva každý deň. Zalejte rastlinu lepšie skoro ráno alebo neskoro večer. Na zavlažovanie sa používa dažďová voda alebo usadená studená voda. Ako rastliny rastú, zvyšujú interval medzi zalievaním. Dospelý ker hydratuje 2-3 krát týždenne. Upozorňujeme, že pri častých prírodných zrážkach ruženec nevyžaduje ďalšiu pôdnu vlhkosť.

Po každom zavlažovaní, keď je voda úplne absorbovaná, sa uskutoční plytké uvoľnenie. Uvoľňovací postup umožňuje nasýtenie pôdy kyslíkom, ktorý je nevyhnutný pre úplný vývoj koreňaSystém. Potom je ker posiaty rašelinou, senom alebo slamou. Mulčovanie pomáha udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti substrátu a je akýmsi prekážkou rastu buriny.

Hnojenie

Na zvýšenie tvorby púčikov sa okrasný ker napája minerálnymi hnojivami. Na jar vyrábajte dusíkaté látky, ktoré prispievajú k aktívnemu zvyšovaniu zelenej hmoty. Počas vegetačného obdobia sa ruže kŕmia potašovými a fosfátovými hnojivami.

Westerland dobre reaguje na hnojenie superfosfátmi. Superfosfáty môžete pridávať každé 2–3 týždne.

Aby sa zabránilo popáleninám koreňov, ktoré môžu byť vyvolané hnojivami, rastlina sa vopred poleje hojne.

Na zlepšenie tvorby púčikov sa používajú minerálne hnojivá

metódy rozmnožovania

Čerstvú ružu je možné množiť vegetatívne alebo odrezkami.

Vegetatívnou reprodukciou sa rozumie metóda rozdelenia kríkov. Koncom marca alebo začiatkom apríla sa vykopaný okrasný ker vykopá a rozdelí na niekoľko rovnakých častí. Každý výhonok je orezaný na 3-4 púčiky. Korene sadenice sú nasiaknuté rastovým biostimulátorom Epin, Kornevin alebo Zircon. Výsadba sa uskutočňuje podľa tradičnej schémy.

Rezanie lignifikovaných výhonkov sa vykonáva začiatkom júla. Na šľachtenie sú odrezky z hornej a strednej časti výhonkov vhodné s 1-2 zdravými púčikmi. Optimálna dĺžka rezu je 10 až 15 cm.

Odrezky zvlhčené v imunomodulátore rastu sa zasadia do živného média a umiestnia sa pod vrchnák. Pravidelne rastliny rastú a zvlhčujú. Keď sa objavia prvé listy, odstráni sa ochranné viečko. Výsadba na otvorenom priestranstve sa môže vykonávať iba vtedy, ak sú na rukoväti vytvorené najmenej tri úplne vyvinuté listy a zdravé listy.

Šľachtiteľský algoritmus pre odrezky ruží

Príprava na zimovanie

Mnoho začínajúcich záhradkárov sa zaujíma o otázku, či je potrebné na zimu uchovať Westerland. Ruža pestovaná na juhu nevyžaduje ďalšie pokrytie. Stačí postrekovať malý kruh rašelinou, suchým opálovým listím a riečnym pieskom.

Pokiaľ ide o stredné a severné regióny, pestované kríky ruží sú lepšie izolované. Rašelina, seno, slama a suché lístie sa používajú na zakrytie bazálnej časti. Stonky záhradnej kultúry sa zasa prikryjú agrofibrom alebo akýmkoľvek iným netkaným krycím materiálom.

Choroby a škodcovia odrody

Bežné choroby odrody sú hrdza a sivá pleseň. Na potlačenie hrdze použite 2% zmes Bordeaux alebo roztok síranu meďnatého. Na prevenciu a liečbu šedej hniloby použite roztok manganistanu draselného. Liečba fungicídmi „Fundazol“, „Ridomil Gold“, „Topaz“, „Profit Gold“ atď. Bude účinnejšia.

Bežnou chorobou je hrdza

Westerland je ovplyvnený roztočmi, voškami ružovými, štítmi a slintavým centom.Aby sa zabránilo ničeniu ruže hmyzom, mali by sa používať insekticídy Aktara, Fitoverm, Inta-Vir a Decis.

Recenzie od Gardenera

„Na našej záhrade v krajine je niekoľko desiatok ruží, ale odroda Westerland považujem za jednu z najzaujímavejších. Ak si vyberiete správne miesto pre výsadbu, rastlina bude v lete šťastná s bohatým a intenzívnym kvetom. “

Valentina, územie Stavropol

„Odroda Westerland ruže vyzerá skvele v rôznych zloženiach parku. Okrem toho si kvetina zachováva svoj tvar po dlhú dobu a udržuje farbu v rezanej forme. Túto odrodu považujem za jednu z najlepších v mojej ružovej záhrade. “

Love, Tver

Odroda Westerland je známa mnohými záhradníkmi, krajinármi a kvetinármi. Všetky oslavujú rafinovaný vzhľad rastliny a jej príjemnú vôňu.