Vyberte vhodný ohrievač pre skleník

Ak organizujete skleník správne, môžete rodine nielen poskytnúť čerstvú zeleninu po celý rok, ale získať aj zdroj príjmu.Ak chcete pestovať zeleninu v zime, musíte si zvoliť ten správny ohrievač pre skleník.Infračervené vykurovanie skleníkov je moderným riešením tohto problému, má oproti nesporným výhodám v súčasnosti veľa nesporných výhod - vykurovanie olejom alebo káblom.
Obsah
  1. Výhody infračervených ohrievačov
  2. Video „Infračervené kúrenie“film “
  3. Ako si vybrať model
  4. Video„ Infračervené teplo.Odpoveď odborníka “
  5. Ako vypočítať
  6. Editácia
Pros IRohrievače

Všetky známe typy ohrievačov, s výnimkou IR, vyžarujú teplo, ktoré je potom absorbované predmetmi, to znamená ohrieva vzduch.Infračervené ohrievače pracujú na princípe slnka, vyžarujú lúče, ktoré ohrievajú objekty a všetky nereflexné povrchy, a následne odovzdávajú výsledné teplo do vzduchu.Pretože zohriaty vzduch stúpa a rastliny sú na dne a často potrebujú viac teplejšej pôdy ako teplý vzduch, vynález IR žiaroviek sa dá nazvať skutočným požehnaním pre skleníky.Koniec koncov, zahrievajú pôdu, rastliny samotné a všetky objekty, ktoré spadajú do oblasti pokrytia.

IR ohrievače pracujú úplne potichu, vydávajú teplo užitočné pre rast rastlín, ale neprodukujú škodlivé látky.látky. Toto teplo sa dá regulovať a rovnomerne distribuovať po celej požadovanej oblasti bez toho, aby to vôbec ovplyvnilo úroveň vlhkosti v miestnosti.Zmenou vzdialenosti medzi infračervenými žiarovkami a zemou je možné vytvoriť pohodlné teplotné podmienky pre všetky rastliny, aj keď sa ich potreby líšia.

Takže výsevom semien do zeme umiestnime lampu do určitej výšky nad ňu.Postupom času, keď sadenice rastú a rastú, zvyšuje zdroj tepla vyššie, znížime zahrievanie zeme.V okamihu klíčenia semená prijímajú teplo zeme a potom, keď sa menia ich potreby, teplota sa mení.To všetko sa ľahko spravuje, v jednej miestnosti môžete dokonca usporiadať zóny s rôznymi teplotnými podmienkami pre rôzne rastliny.

Infračervené kúrenie nevyvoláva pohyb vzduchu, a preto odstraňuje prítomnosť prievanu škodlivého pre mnoho rastlín.Okrem toho je možné znížiť škody spôsobené vniknutím studeného vzduchu z dverí alebo okien umiestnením ohrievača do oblasti so zníženou izoláciou.Ak správne vypočítate výkon IR žiaroviek, môžete použiť ich minimálne množstvo na vykurovanie celého skleníka namiesto celého vykurovacieho systému.Jedinou nevýhodou týchto ohrievačov je ich vysoká cena.Zimné skleníky sa zvyčajne nevytvárajú ani jeden rok, ale za 2 - 3 roky prevádzky sa takéto vybavenie určite vyplatí.

IR žiarovky sú veľmi praktické a ľahko použiteľné, zaberajú málo miesta, čo je veľmi dôležité preskleníky.Majú veľkú účinnosť s nízkym príkonom, čo pomáha šetriť elektrinu, a sú vybavené termostatom, šetria ich ešte viac a znižujú počet starostí majiteľa.

Pre skleníky existujú dva typy ohrievačov: strop - sú pripevnené k stropu alebo stenám a film - určené na vykurovanie pôdy.Fólia môže byť inštalovaná vertikálne blízko zeme alebo zakopaná pod rastliny.Druhá možnosť je usporiadaná v skleníkoch, kde sa zem často nevykopáva, kde v zime veľmi hlboko zamrzne.

Video „Infračervená vyhrievacia fólia“

Autor tohto videa vám vysvetlí výhody použitia infračerveného filmu v dome, ktorý sa vzťahuje aj na skleník.

Ako si vybrať model

Infračervené ohrievače môžu byť elektrické, plynové alebo na kvapalné palivo.Pri výbere modelu musíte vopred prejsť na zdroj napájania.Nákupom ohrievača tekutého paliva sa môžete cítiť úplne nezávislí od civilizácie.Napájanie sa považuje za najúspornejšie, ale ak existujú problémy s elektrickým vedením, potom sú plynové IR žiarovky celkom spoľahlivé, navyše je možné použiť plynové fľaše.

V priemyselných skleníkoch s rozsiahlym územím používajú svetelné ohrievače a ich povrch radiátora sa môže zahrievať až na +600 stupňov.Pre malé súkromné ​​skleníky sú vhodnejšie dlhšie vlnové dĺžky.

Prvé modely mali plochý povrch žiarenia, viacnový má guľový tvar, ktorý vám umožňuje rozptýliť lúče 120 stupňov.Sférické modely sú hospodárnejšie, keď sa používajú na veľkých plochách a ploché - na malých.

Dnes nájdete v predaji infračervené ohrievače od rôznych výrobcov: dovážané budú drahšie, domáce - lacnejšie.Samozrejme, musíte si vybrať iba od známych značiek, výrobky musia byť dobre zabalené, mať osvedčenie o kvalite.Skontrolujte neporušenosť balenia a požiadajte predajcu o osvedčenie, ktoré nie je nikdy zbytočné, a vydajte záručný list.

Značka Peony sa osvedčila.Jeho výrobky sú kruhové vykurovacie teleso s keramickým vyhrievacím prvkom, musí byť pripevnené k stropu.Modely značky Ecoline sa považujú za veľmi ekonomické, používajú sa vo veľkých priemyselných skleníkoch a pri vykurovaní malých miestností, vyznačujú sa dlhou životnosťou a vysokou účinnosťou.Značka „Ballou“ je známa medzi fanúšikmi plynových spotrebičov.Ponúka veľmi odlišné vykurovacie telesá, medzi nimi aj veľkú kapacitu, ktoré je možné použiť na otvorených plochách alebo v obrovských skleníkoch.

Video „Infračervené teplo.Odpoveď odborníka “

V tomto videu vám zástupca spoločnosti na výrobu infračervených zariadení povie všetky svoje výhody.

Ako vypočítať

Aby infračervené ohrievače správne fungovali, nielen že by pomohli pestovať poľnohospodárske výrobky, ale ajušetrili peniaze majiteľov, musíte správne vypočítať pomer výkonových zariadení s vyhrievanou oblasťou. Ako na to? Zoberme si príklad najbežnejších domácich zimných skleníkov.

Ľudia väčšinou usporiadajú približne taký skleník: široký 3 m, s pracovnou chodbou uprostred, 6 m dlhou, so vstupom od konca. Pre skleník tejto veľkosti môžu stačiť iba dva panely s výkonom 1,5 kW, stačí si vybrať správnu veľkosť. Zóna široká 3 ma dlhá 2,5 až 3 m bude pokrytá lúčmi z 1,7 m vykurovacieho telesa s rozptylovým stavom najmenej 100 stupňov - tu je dôležitá aj výška, v ktorej má byť umiestnená.

Ak je šírka skleníka menšia a priechod je usporiadaný na boku, budú potrebné menej výkonné ohrievače. Ak je šírka väčšia, môžete ich usporiadať nie na strop, ale na stranu z oboch strán. V tomto prípade nebudete potrebovať 2, ale 4 ohrievače, ale menej výkonné.Pri výpočte počtu a výkonu infračervených ohrievačov je potrebné nájsť alternatívu, keď je celá plocha postelí pokrytá lúčmi.

Inštalácia

Ďalšou výhodou IR ohrievačov je to, že sa veľmi ľahko inštalujú, je to možné bez zapojenia odborníkov. Jediný čas, keď potrebujete špecialistu, nastane pri pripojení ohrievača k elektrickej sieti a nie je to potrebné.

Keďže ohrievače filmu (ak sa rozhodnete ich nainštalovať) sú umiestnené pod rastlinami, budete musieť odstrániť najmenej 50 cm pôdy na správnom mieste, naliať tenkú rovnomernú vrstvu piesku, položiťtepelnoizolačný materiál zhora zaspávaný pieskom. Celý tento piesok sa naleje vodou, aby sa uľahčilo vyrovnávanie a zhutňovanie. Infračervený ohrievač filmu je umiestnený na vrchu, elektrické drôty sú už k nemu pripojené vopred a vyvedli ich z drážky. Piesok sa naleje do ohrievača, navlhčí sa a znovu sa stlačí.

Je vhodné položiť na piesok kovové pletivo alebo iný materiál, ktorý chráni ohrievač pred mechanickým poškodením. A už vyliala úrodnú vrstvu pôdy. To je celá inštalácia, zostáva zapnúť kúrenie v zásuvke.

Je ešte ľahšie namontovať stropné alebo nástenné vykurovacie telesá, jednoducho sa pripevňujú k stenám, policiam alebo stropom v požadovanej výške, ktorá sa mimochodom v prípade potreby dá ľahko upraviť. Existujú mobilné infračervené žiarovky, ktoré sa dajú jednoducho premiestniť z miesta na miesto av prípade potreby sa inštalujú.

Ak sa na strop uprostred skleníka umiestni infračervený ohrievač, je vhodné zariadiť pod ním cementovú alebo tehlovú cestu, ktorá bude zahrievať a akumulovať teplo a postupne ho odovzdávať do postelí a vzduchu. To šetrí trochu - pretože si môžete kúpiť o niečo menej výkonný ohrievač.

Tu je niekoľko ďalších obrázkov s možnosťami skleníkového vykurovania: