Ako je astilba dôkladná príprava na zimu?

Kvôli rôznorodosti farieb, dĺžke obdobia kvitnutia a nenáročnej starostlivosti je trvalka astilbe veľmi obľúbená medzi letnými obyvateľmi. Dnes povieme, ako je astilba pripravená na zimu.

Jesenné postupy

Okrasné kríky astilby sú svojou povahou odolné a mrazuvzdorné, takže sa rastlina môže pestovať v rôznych klimatických zónach. Ak chcete trvalka úspešne perezimoval, musíte vedieť, ako ju správne pripraviť na zimu. Podľa skúsených záhradníkov neexistuje jednotná schéma prípravy a izolácie okrasných rastlín. Útulok Astilba v zime v moskovskom regióne, Krasnodarskom regióne, regióne Volga alebo v Uralu má významné rozdiely.

Začiatkom jesene sa teda začína príprava trvalky na nachladnutie. Po prvé, územie záhradného pozemku sa odstráni z vetvených vetiev, spadnutých listov, suchých vrcholov a inej vegetácie. Suché listy a vrcholy môžu byť poslané do kompostéra na humus. Odstránenie buriny, uvoľnenie pôdy v kruhovom kolese a zavlažovanie vodou umožňujú potrebný prístup kyslíka ku koreňompestovanie rastlín na záhrade.

Video: „Technológia jesenného prerezávania Astilby“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť a izolovať viacročné kríky na zimu.

Orezávanie

Jeseň je čas na orezanie okrasných kríkov. Súčasne je doba prerezávania závislá od kultivovanej vytrvalej odrody a od jej pestovateľskej plochy. Na začiatku leta kvitnú odrody astilbe, ktoré kvitnú hneď na konci leta. V južných regiónoch postup orezávania spadá na konci októbra alebo začiatkom novembra, v severných regiónoch - posledná dekáda septembra.

Na konci kvitnutia zostávajú suché stonky kvetov na kríku. Niektorí začínajúci záhradníci sa zaujímajú o to, či je potrebné rezať suché kvety alebo ich môžete nechať až do jari. Prítomnosť suchých vetvičiek nebráni rastu a rozvoju rastlín, ale dekoratívna kultúra stráca svoju príťažlivosť. Odstránením sušených kvetov môžete opatrnejšie a správne zahriať kríky na zimu.Na to, aby bolo možné v zime izolovať kríkov astilbe, je potrebné odrezať staré výhonky poškodené vetrom a škodlivým hmyzom, ako aj odstrániť suché kvetenstvo.Prerezávanie výhonkov astilbe by malo byť takmer od samého koreňa. Vzdialenosť od miesta kosenia po dozreté drevo by mala byť najmenej 2-3 cm.

Mulčovanie

Ihneď po sanitárnom prerezávaní koruny sa vykoná mulčovanie koreňového systému a mladých výhonkov. Mladé kríky sú izolované rašelinou, pilinami, stromovou kôrou, slamou, malými smrekovými vetvičkami, senom, suchou zeminou apieskom. Na mulčovanie pôdy v kruhu kolesa môžete použiť zastrihávací materiál a kúsky kartónu. Trvalky vo veku od 1 do 5 rokov pokrývajú vrstvu mulča výšky 5-7 cm.

Rastliny vo veku 5 rokov a viac, ktorých koreňový systém sa rozrástol tak, že sa preorientoval, potrebujú opatrnejšie útočisko. Výška vrstvy mulča by mala byť najmenej 20 - 25 cm. Kríky sú zhora pokryté smrekovým borovicovým alebo netkaným krycím materiálom.

Hnojivo

Astilba sa vzťahuje na rastliny, ktoré nie sú náročné na podmienky pestovania, avšak hnojenie hnojivami fosforečnanu draselného posilňuje koreňový systém trvalky. S príchodom jesene sa odporúča opustiť hnojivá s obsahom dusíka, ktoré zabezpečujú zvýšený rast a rozvoj okrasných rastlín.

Do polovice jesene sa dospelé kríky kŕmia organickou hmotou. Hnojivá organického typu sa rozkladajú veľmi pomaly. Preto ich astilba začne používať ako dodatočný zdroj energie iba s nástupom jarného tepla.

Zimné útočisko

Teraz sa pozrime, či je potrebné pokryť astilbu na zimu. Vytrvalý ker je vysoko odolný proti mrazu. Preto v oblastiach, kde je veľa snehu a nie je silný mráz, sa pre túto dekoratívnu kultúru nevyžaduje osobitný úkryt. Podľa odporúčaní skúsených záhradníkov je potrebné kríky priviesť do rašeliny, kôry a pilín, sena,slama, suché lístie a zemina. Vrstva mulča by mala úplne zakrývať koreňový systém trvalky a jej výhonkov, ktorých dĺžka po prerezaní dosahuje iba 5–10 cm.

Rastliny vo veku 5 rokov a staršie sa dodatočne zahrievajú smrekom borovicovým, lutrasilom, agrofibrom, geotextíliou a inými netkanými krycími materiálmi. Tento postup je nevyhnutný, aby sa zabránilo odnožiam vyčnievajúcim nad zemou a tiež aby sa chránili rastliny pred zaľadnením počas nepredvídateľnej topenia. V prípade silných mrazov sa odporúča vytvoriť dodatočný plotový rám z drevených dosiek, do ktorého môžete naliať suchú zeminu a lístie zo stromov.Regionálne charakteristiky

Technológia prípravy a ochrany úrody ovocných a okrasných plodín na zimu závisí od vlastností klimatickej zóny. Ak je zlé pripraviť sa na zimu, môžete rastliny, ktoré rastú na záhrade, zničiť osobne.

Kríky Astilbe rastúce na juhu krajiny nemusia byť zakryté. Mierna a teplá zima, ktorá je typická pre Krym, Kuban, územie Stavropol, Adygea a Krasnodar, nie je pre astilbe hrozná. Aby bol trvalý okrasný krík v zime úspešný, je potrebné správne zbaliť jeho podzemok a prerezané výhonky.

Stredné Rusko je charakteristické prudkými výkyvmi teplôt.Neočakávané rozmrazenie môže byť nahradené prudkým ochladením a silným mrazom.Voda nahromadená v zemi zamrzne, čo vedie k námraze koreňa astilbe.Okrasné kríky pestované v moskovskom regióne a ďalších centrálnych regiónoch krajiny sú izolované akýmkoľvek netkaným materiálom.

Pokiaľ ide o Ural, Sibír a ďalšie severné regióny, odporúča sa, aby sa kríky astilby ďalej zohrievali smrekovou, bridlicovou alebo strešnou plsťou.Uistite sa, že sa vlhkosť nezačne zhromažďovať vo vnútri ochrannej štruktúry, inak môžu rastliny odumrieť.

Časté chyby

Začiatočnícke záhradníci sa kvôli svojej neskúsenosti často dopúšťajú typických chýb pri príprave rastlín na zimovanie.Preto môže útočisko astilby s plastovým obalom viesť k objaveniu plesní a spór húb na podzemku kríka.Aby ste zabránili smrti dekoratívnych trvaliek, mali by ste zvoliť ten správny krycí materiál.

Ak nebolo možné nájsť alternatívu k polyetylénu, odporúča sa, aby sa vo fólii vytvorili malé otvory, ktoré budú slúžiť ako špeciálne matrice na výmenu vzduchu.

Nesprávne vybrané hnojivá a narušenie technológie ich aplikácie do pôdy vedú k zvädnutiu rastliny.Príliš neskoro alebo naopak, skoré prerezávanie výhonkov a suchých kvetov je jednou z hlavných príčin zamrznutia astilby v zime.Rastlina oslabená po prerezávaní nemá čas na posilnenie a získanie sily až do prvého mrazu.