Denné starostlivosť na jeseň a príprava na tvrdú zimu

Vďaka svojej nenáročnosti na pestovateľské podmienky a estetickú príťažlivosť sa takmer v každej záhrade nachádzajú kvitnúce kríky sviečky.Dnes na jeseň zimného chladenia povieme, aká starostlivosť je potrebná pre daylily.

Prerezávanie v jesennom období

Príprava kvitnúcich rastlín rastúcich na záhrade.Plodiny do zimy sa začínajú začiatkom jesene.Úlohou chalupníka je správne pripraviť rastliny na nadchádzajúce chladné počasie.Najprv musíte odstrániť záhradu z buriny, zvyškov vegetácie, spadnutých listov a zlomených vetiev.Zhromaždené listy a vrcholy sa odosielajú do kompostéra na humus.

Ďalšou fázou jesennej starostlivosti o záhradnícke plodiny je zavlažovanie vodou.Niektoré rastliny nemajú radi nadmernú vlhkosť v pôde.Preto je potrebné, aby zavlažovanie vodou bolo stanovené podľa počasia: ak bola jeseň mokrá a daždivá, nemôžete pôdu navlhčiť.Podľa opisov odrodových charakteristík je väčšina odrôd ľaliovky nenáročná na zalievanie.Táto kultúra je schopná akumulovať tekutinu v buničine procesov podzemku.

Jeseň je čas na prerezávanie kvitnúcich trvalých plodín.Pokiaľ ide o prerezávanie ľaliovky,Tento postup sa vykonáva v predvečer stabilných mrazov alebo bezprostredne po nich. Ak sa ponáhľate, alebo naopak, neskoro s prerezávaním, rastlina môže zomrieť.

Najskôr sa odstránia suché stonky kvetov a listy poškodené chorobami alebo škodlivým hmyzom. Zostávajúce lístie sa odreže vo výške 10 až 15 cm od podzemku. Na prácu sa odporúča používať ostrý nôž alebo záhradné nožnice. Niektorí záhradníci radšej odtrhnú lístie rukami, ale v prípade absencie týchto schopností môžu rastliny poškodiť. Poškodené a nesprávne rezané listy sa začnú hniť, v priebehu času sa môže hniloba šíriť od vzdušnej časti ku koreňovému krku.Zimná odolnosť denných ľalií a ich schopnosť rýchlo sa zotaviť na jar závisia od súladu s technológiou a času prerezávania.


Video: „Orezávanie daylilií na jeseň“

Z tohto videa sa dozviete, ako pripraviť denné ľalie na zimu.

Výživa po zákroku

Po prerezaní by sa denné ľalie mali kŕmiť hnojivami potašového fosforu, ktoré kŕmia kvitnúce plodiny všetkými živinami a živinami potrebnými na zimu. V poslednom desaťročí septembra sa organické hnojivá aplikujú pod krík. Kôňový hnoj, trus vtákov a divý mulč by sa mali riediť vodou a pridávať do drážky pozdĺž obvodu zarasteného podzemku. Podľa potreby je možné organickú hmotu nahradiť drevným popolom. Po oplodnení je pôda vykopaná do hĺbky5–10 cm.

Vytvorenie útulku

Po ukončení prípravy trvalých plodín na zimovanie je čas prejsť na úkryt. Väčšina odrôd dennej pestovateľky domáceho šľachtenia sa považuje za mrazuvzdornú a na zimu nevyžaduje ďalšie prístrešie. Na zvýšenie zimnej mrazivosti sa záhradné plodiny kompostujú vrstvou rašeliny, kôry, slamy, sena, malých smrekových vetvičiek a suchého piesku.

Stálezelené a listnaté druhy ľalie (vždyzelené, semievergrené, dormant atď.) Neznesú drsné ruské zimy, a preto si vyžadujú ďalšie otepľovanie. Kvitnúce trvalky sú pokryté smrekovými listami, geofabricou, lutrasilom alebo priadzou.

Regionálne charakteristiky

Mnoho neskúsených záhradníkov sa zaujíma o to, či by sa v južných regiónoch krajiny malo chrániť denné ľalie. Na Kryme, na území Krasnodar, Adygea, na území Stavropolu, na Kubane av ďalších južných oblastiach je zima mierna a teplá, daylily sa úspešne prezimujú a rýchlo sa zotavujú bez ďalšieho prístrešia.

Kvitnúce plodiny, ktoré rastú v záhradách stredného Ruska, je potrebné orezávať správne a včas. Chráňte rastliny pred mrazom mulčovaním odnoží a spodnej časti stoniek. V takom prípade by výška kompostu nemala byť väčšia ako 5 - 10 cm, v opačnom prípade sa začne zväčšovať denivka. Časté poklesy teploty sú charakteristické pre stredné Rusko vrátane Moskovského regiónu. Zrazu sa topenie náhle nahradilo silným vetrom a silnými mrazmi. Na dekoratívne a kvitnúceKultúry nezomreli v zime, odporúča sa monitorovať predpoveď počasia a včas zakryť /rozložiť rastliny.

Najťažšia časť je pre kvetinárov Sibír a Ural, kde v zime teplomer klesne na -35 ° C a nižšie.Niektorí záhradníci izolujú kvitnúce plodiny smrekovými konármi a akýmkoľvek netkaným krycím materiálom, iní používajú špeciálne drevené prístrešky vo forme škatúľ, do ktorých posypávajú listy a suchý piesok.Najlepšie zimovanie denných ľaliov v oblastiach s drsnou klímou je presun kríkov do suterénov a pivníc.Akonáhle sa počasie na jar normalizuje, kvitnúce plodiny sa vysádzajú na otvorenom priestranstve.

Čo by sa malo vyhnúť

Začiatočníci záhradkári často volia nesprávny čas na zníženie denných ľalií na zimu.Predčasné prerezávanie vedie k tomu, že rastlina začína hojne rásť a vyhodiť nové stonky kvetov.Na prvý mrazy trvalka môže zomrieť.Neskoré prerezávanie je nebezpečné, pretože kvetina nemá čas na regeneráciu a prípravu na ochladenie.

Pri rezaní listov a stopiek prakticky na rovnakej úrovni so zemou sa zimná odolnosť kvitnúcej kultúry výrazne zníži.Prudká zmena poveternostných a teplotných podmienok vedie k tvorbe zaľadnenia v pôde, čo je spojené so zamrznutím mladých procesov podzemku.

Jesenné kŕmenie rastlín v záhrade prípravkami obsahujúcimi dusík môže viesť k úmrtiu kvitnúcich plodín.Jesť komplexné doplnky, ktoré zahŕňajú dusičnan amónny,síran amónny, dusičnan sodný, amoniaková voda, močovina, kyanamid vápenatý, sulfonát amónny a ďalšie typy dusíkatých hnojív, denná ľalia začína aktívne rásť.Súčasne oslabuje rozmach dekoratívnej kultúry, čo má vplyv na zimnú mrazivosť.