Ako a na aký účel je potrebné na jeseň zalievať stromy

Každý záhradník vie, že starostlivosť o ovocné stromy je zodpovednou záležitosťou. Koniec koncov, musíte sa o ne postarať nielen v lete, ale aj na jeseň. Horúce leto uplynulo a stromy potrebujú vlhkosť viac ako kedykoľvek predtým. Okrem toho, jeseň nie je vždy bohatá na dažďové dni, tak potrebné pre stromy. Existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo stromy potrebujú zalievať na jeseň.

Na čo slúži

Nezabudnite na najdôležitejšie pravidlo: čím viac vlhkosti v pôde, tým lepšie rastú ovocné stromy. Skúseným záhradkárom sa odporúča, aby zalievali stromy počas vegetačného obdobia, potom budúci rok bude stav stromov a kríkov vysoký. Vďaka dlhodobému zalievaniu budú obohatené o vitamíny a živiny. Okrem toho bude pre rastliny ľahšie prežiť chlad, počet plodov sa v budúcom roku zvýši a koreňový systém nebude zamrznúť. Inými slovami, jesenné zalievanie stromov je prípravou na zimné obdobie, pretože vlhká pôda spravidla menej klesá.

Pokiaľ ide o transplantované a mladé rastliny, musia venovať väčšiu pozornosť. Dôvodom je skutočnosť, že stromy alebo kríky sa ešte nezakorenili.

Ak zanedbáte jesenné zalievanie stromov, môžu vyschnúťjednotlivé vetvy, najmä riziko stúpa počas chladného obdobia. Ďalšou nevýhodou môže byť spálenie kôry stromov od slnka.

Video „Tipy pre odborníkov. Jesenné zalievanie záhrady “

Kedy je najlepšie začať zalévať? Akým spôsobom?

Vlastnosti zavlažovania

Inými slovami, zalievanie stromov sa nazýva doplňovanie vody. Uskutočňuje sa na miestach, kde sa prírodná vlhkosť stretáva najmenej. V prvom rade vyžadujú zavlažovanie stromami v tvare hrubého čreva alebo trpaslíkov, pretože ich korene sú dostatočne blízko k povrchu pôdy. V takýchto rastlinách existuje riziko zamrznutia koreňového systému - musia sa zalievať hojne a včas.

Obvykle sa zavlažovanie na doplňovanie vlhkosti uskutočňuje v októbri a do polovice novembra. V septembri, najmenej na začiatku mesiaca, sa neodporúča zalievať rastliny, pretože môžu začať rásť a nebudú schopné prezimovať.

Zalievanie sa v strednom pruhu vykonáva od polovice októbra. V horúcich oblastiach - v októbri a do novembra.

Pokiaľ ide o množstvo vody, je potrebné zohľadniť veľkosť a vek rastlín. Rybíz, zimolez, ostružiny si vyžadujú tri až päť vedier vody. Pre stromy vo veku od 4 do 7 rokov sa bežne používa päť až desať vedier.

Pri zatváraní zariadenia musíte nastaviť časovanie polievania 10-15 minút niekoľkokrát denne. Stabilné množstvo vlhkosti pre stromy je 60 - 90 litrov na meter štvorcový.

Pri výpočte množstva vody, ktorá sa musí do každej rastliny pridať, je dôležitézohľadniť vlhkosť pôdy v určitej oblasti.Môžete to skontrolovať nasledujúcim spôsobom: vezmite malú hromadu zeminy a stlačte ju do dlane.Ak sa nerozpadne, musíte zalievať menej pôdy, ale častejšie niekoľkokrát denne.Suché na jeseň, najmä v septembri, je lepšie zdvojnásobiť množstvo polievania.

Pamätajte, že koreňový systém stromov absorbuje toľko vlhkosti, koľko potrebuje.Aj keď zalievate rastliny viac, ako je potrebné, netrpia tým.Je však lepšie zalievať, najmä v septembri, keď sa stromy a kríky vzdialia od letnej sezóny.

Je potrebné vyťažiť pôdu okolo rastlín tak, aby sa zemina obohatila kyslíkom a voda sa rýchlejšie vstrebávala.

Techniky a metódy

Na jeseň je niekoľko spôsobov zavlažovania ovocných stromov a kríkov.Uvažujme o dvoch hlavných, pri ktorých sa vykonáva najoptimálnejšie obohatenie vlhkosti koreňového systému.

Najprv.Okolo koruny stromu, to znamená po obvode, je potrebné vykopať malú dieru s hĺbkou 10 - 15 cm a naliať do nej vodu.Ak dávate prednosť zalievaniu rastlín hadicou, je to najoptimálnejšia metóda.Pretože hadica môže byť nainštalovaná v požadovanej polohe a voda vyplní nádrž.Po zalievaní a nasiaknutí vody by sa mal vytvorený priekopa zakopať o zem.

Druhou metódou je podzemné zavlažovanie rastlín.Najlepšie je použiť, ak je koreň dostatočne blízko k pôde.Okolo každého stromu je potrebné vytvoriť studne, ktorých priemer by mal byť 10 - 15 cm ahĺbka 50 - 60 cm. Samotná studňa by mala byť vyplnená kúskami tehly, sutiny alebo hrubého piesku.Vďaka týmto plnivám do vodných stromov môžete tiež vyrábať akékoľvek hnojivá.Vďaka tejto metóde prvky fosforu a draslíka voľne spadajú do koreňa.Zároveň na povrchu nezostane žiadna kôra a pôda je naďalej obohatená kyslíkom.Zvyčajne je táto metóda odporúčaná skúsenými záhradníkmi na použitie v septembri - vďaka piesku a sutinovému filtru sa do koreňového systému rastlín dodáva optimálne množstvo vlhkosti.Ale pre mladé, nedávno vysadené rastliny sa odporúča prvá zavlažovacia metóda.

V zimnom období by sa mali vyrobené otvory zakryť nejakým hnojivom alebo rašelinou, inak hrozí riziko zamrznutia.

Čo by ste nemali robiť

Prvá vec je počítať s daždivými dňami na jeseň.Dažďové kvapky môžu preniknúť do pôdy iba štyridsať centimetrov, a to nie je dosť pre ovocné stromy.Preto je vhodné dodatočne zalievať rastliny a dokonca aj kríky.

Nemalo by sa tiež uchýliť k zimovaniu v ťažkých ílovitých pôdach a v nížinách.Takýto postup by bol vhodný v lesnej a podzolovej pôde.

Príliš vysoká úroveň vlhkosti samozrejme na jar nebude mať priaznivý vplyv na rast rastlín.Nastavte načasovanie a množstvo vody za deň.Na dosiahnutie optimálneho pomeru vody k množstvu pôdy vyskúšajte vlhkosť pôdy.

Mnoho ľudí zanedbáva záhradný kompost, je však zbytočný.kombinovanievrchným obväzom a kompostom z pilín a slamy, tým chránite koreňový systém na zimu.

V lete stále čakáme na bohatú úrodu jabĺk, hrušiek a iného ovocia. Ich kvalita závisí od toho, ako sa staráte o stromy na jeseň. V tomto okamihu, keď zavlažujeme rastliny, im dávame imunitu voči rôznym poveternostným podmienkam. Pôda nasýtená vzduchom a vlhkosťou umožňuje rozvoju koreňového systému k lepšiemu. Tým sa zvyšuje kvalita úrody ovocia.

Video „Ako vyrobiť kompost“

Podrobnosti o videu, ako rýchlo vyrobiť kompost z trávy v konvenčnej hlavni.